Gmina Miasta Gostynina - oficjalna strona

Menu

Treść strony

Szlaki turystyczne

Piesze:

szlak turystyczny zielony zwany ,,Leśną pętlą” o długości 15,5 km na trasie Gostynin ul. Rynek – Jezioro Bratoszewo (1km); Osada Góry (4) – Brzozówka (4,5) – Zalesie (Szpital) (9) – Jezioro Gaśno (12,5) – Gostynin PKP (15,5); Po drodze: sztuczny zbiornik wodny (młyn) w Brzozówce, za mostem na Skrwie rezerwat przyrody, mogiła – miejsce straceń mieszkańców Gostynina w 1945 r., przy bramie szpitala w Zalesiu płyta upamiętniająca śmierć pracowników szpitala, rozstrzelanych w 1943 r., na skraju lasu obelisk upamiętniający setną rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego.


szlak żółty ,,Szlak rynnowych jezior polodowcowych” wiedzie przez Gostynin PKP – J. Kocioł (1 km) – J. Czarne (14) – Ziejkową – J. Przytomne – w kierunku J. Skrzyneckiego (15,5); Po drodze: zamek w Gostyninie, mogiła 85 żołnierzy Armii "Pomorze" i „Poznań", poległych we wrześniu 1939 r. oraz 101 osób cywilnych, zamordowanych w okolicach Gostynina w latach okupacji, w sąsiedztwie Jeziora Czarnego grodzisko zwane Łysą Górą, datowane na XIII-XIV wiek, starodrzew między wsią Czarne a Jeziorem Skrzyneckim.
 

czerwony szlak im. „Bolesława Krzywoustego” (odcinek południowy) Płock PTTK – Dzierżążnia (6,5 km) – J. Jeziorko (9,5) – Jezioro Sendeń (10,5) – J. Białe (16) – Gorzewo (stanica ZHP) (18) – Kruk (21) – Gostynin (26,5) – Kutno (60); Po drodze: siedziba PTTK – Odwach, most do Radziwia, "Krzywy Borek", rezerwat przyrody "Jastrząbek" (drzewostan modrzewiowo-dębowo-sosnowy), we wsi Sendeń Duży dwupniowy jałowiec o wysokości 6,5 m i obwodzie pnia 90 i 45 cm, Gorzewo ze stanicą harcerską, w Gostyninie ruiny zamku z końca XV wieku, z basztą w stanie pierwotnym, hale targowe i ratusz z połowy XIX wieku., w miejscowości Gaśno mogiła powstańców styczniowych oraz miejsce straceń z okresu II wojny światowej.
 

niebieski szlak im. „Władysława Broniewskiego” (odcinek południowy): Płock PTTK – Soczewka (12,5 km) – Krzywy Kołek (16) – Lucień (24,5) – Gostynin (32). Po drodze: Płocki Odwach – siedziba PTTK, wieś Soczewka z kościołem neogotyckim i cmentarzem z kwaterą liczącą 129 mogił żołnierzy poległych w obronie linii Wisły w 1939 r., w Lucieniu pałac w zabytkowym parku z XIX w., most na rzece Osetnica.
(Źródło: http://warszawa.naszemiasto.pl/artykul/205295,szlaki-turystyczne-ciekawe-miejsca,id,t.html)

 

Szlaki rowerowe:

Oprócz pieszych szlaków turystycznych przez Gostynin przebiegają liczne szlaki rowerowe, a także utworzony w 2004 r. szlak rowerowy EuroVelo R-2. Międzynarodowy Szlak Rowerowy EuroVelo R-2 zwany „Szlakiem Stolic”, ma połączyć Galway z Moskwą. Obecnie dochodzi tylko do zachodniej granicy Polski. Odcinek z Łącka do Kowala prowadzący przez Gostynin jest pierwszym polskim fragmentem szlaku.
 

Szlaki łącznikowe – uzupełniające do szlaku głównego międzynarodowego i ponadregionalnego przebiegające przez Gostynin to:
Trasa nr 29: Dobrzyków – Gostynin (14 km) Dobrzyków – drewniany kościół z 1775 roku; Kaplica murowana I poł. XIX w.; Cmentarz rzymsko-katolicki XIX w. z mogiłami żołnierzy z 1939r.; Spichlerz murowany pocz. XIXw., obecnie dom mieszkalny.
Szlak biegnie w pobliżu jezior (Ciechomickie, Zdworskie, Łąckie Duże i Łąckie Małe) oraz rezerwatów (Dąbrowa Łącka, Korzeń). W Nowej Wsi znajduje się Muzeum Sztuki Ludowej im. Stanisława Reymonta. W Muzeum można zobaczyć eksponaty z gospodarstw wiejskich m.in. stare meble, narzędzia pracy rzemieślniczej, przedmioty użytkowe, archiwalne materiały szkolne, itp.
Gostynin – prastary gród mazowiecki. Wartymi obejrzenia są: wzgórza zamkowe z ruinami zamku z przełomu XIV/XV w., klasyczny ratusz z 1824 r. i zajazd z tego samego okresu, Klasycystyczne hale targowe „Arkady” z 1927r., Zespół dworca kolejowego przy ul. Słowackiego z 1924 roku złożony z budynku dworca i wieży ciśnień, Kaplica p.w. św. Jakuba Apostoła (połowa XIX wieku), Rezerwat Dybanka.
(Źródło: http://www.pojezierzegostyninskie.pl/index.php?p=73)

 

Przejazd „Zielona Pętla” zwany inaczej „Leśna Pętla”, zielony szlak

Start- ul. Parkowa, następnie kierujemy się ścieżką wzdłuż ozu Dybanka po pagórkowatej, widokowej trasie. Na wysokości wsi Osada skręcamy w lewo i kierujemy się w kierunku młyna na Brzozówce, następnie przez „kocie łby” lekko w prawo do góry do linii kolejowej, następnie w kierunku zakładu Elgo przy ul. Kutnowskiej, kolejno ulicą Kolonia w kierunku ul. 18 Stycznia. Z ulicy 18 Stycznia skręcamy w prawo do obwodnicy, mijamy obwodnicę na światłach, następnie kierujemy się do Zalesia - ścieżką pieszo-rowerową. Na wysokości przejścia dla pieszych w Zalesiu skręcamy w lewo w las w kierunku wsi Skoki, trasa biegnie wzdłuż wzniesień rezerwatu Osetnica, dalej przy stawie Gaśno przy młynie skręcamy w lewo, drogą wzdłuż doliny rzecznej, następnie na skrzyżowaniu z drogą powiatową w kierunku Korzenia skręcamy w lewo do obwodnicy i na wysokości obwodnicy szlak biegnie drogą do wiaduktu, od wiaduktu jedziemy ul. Kraśnica na wysokości przejazdu kolejowego jedziemy ul. Czapskiego w kierunku Rynku.

Czas przejazdu ok. 2-3 godzin. Trasa ok. 15,5 km.

Niebieski szlak Doliny Rzeki Skrwy. Szlak pieszy im. Władysława Broniewskiego

Wyruszamy z gostynińskiego Rynku, następnie kierujemy się w kierunku północnym ul. Jana Pawła II, następnie w ulicę Bierzewicką (kierunek na Nowy Duninów – droga nr 573), za siedzibą Sanepidu przy ul. Bierzewickiej droga skręca w lewo w las. Mijamy rzekę Ostetnicę we wsi Wyrobki Lucieńskie. Następnie trasa kieruje się znowu do drogi wojewódzkiej nr 573, następnie kierujemy się wzdłuż tej drogi do Lucienia. Za Lucieniem trasa skręca w prawo w kierunku wsi Białe, a po minięciu rzeki Skrwy kierujemy się w lewo do wsi Klusek. Następnie po ponownym minięciu rzeki Skrwy w Klusku, trasa kieruje się w prawo do lasu wzdłuż Skrwy, gdzie kończy się Powiat Gostyniński a zaczyna Powiat Płocki. Trasa dalej prowadzi przez las Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego do Soczewki a dalej wzdłuż Wisły do Płocka.

Trasa do Kluska – ok. 11 km, do Soczewki - ok. 19 km, do Płocka - ok. 30 km.

Czas przejazdu: do Kluska (1 godzina), do Soczewki (2 godziny), Płocka (3 godziny)

Czas przejścia do Kluska – ok.2-3 godzin, do Soczewki – ok. 4-5 godzin, do Płocka – ok. 6-7 godzin


Szlak Zielony im. Króla Kazimierza Wielkiego (północna część Gminy Gostynin)

Szlak na terenie Powiatu Gostynińskiego rozpoczyna się w Budach Lucieńskich, skąd wiedzie od zachodu od Skrzynek z terenu Powiatu Włocławskiego. Następnie kieruje się na południe wzdłuż drogi i skręca w lewo do Miałkówka i tam prowadzi ścieżkę Przyrodniczo-Leśną „Lucień” do Lucienia. Za wsią skręca w lewo przez las do wsi Elizin i wiedzie przez Gorzewo po terenie leśnym pagórkowatym w pobliżu stanicy ZHP i Emilianowa, gdzie kończy się Powiat Gostyniński. Szlak dalej wiedzie do Łącka, gdzie kończy się przy siedzibie Nadleśnictwa Łąck.

Czas przejazdu ok. 1,5 godziny. Dystans około 11-12 km.

Czas przejścia ok. 3-4 godzin. Dystans około 11-12 km.


Ścieżki do nordic walkingu oraz do biegania:

  • Ścieżka rowerowa w kierunku Zalesia, początek przy MCK w Gostyninie, następnie ścieżką wzdłuż ul. 18 Stycznia, po drodze przecinając obwodnicę Gostynina w drodze krajowej nr 60. Dystans 3,5 km.

  • Ścieżka w kierunku Lucienia. Od Rynku przy Ratuszu, następnie ul. Jana Pawła II, wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 573 ulicą Bierzewicką. Trasa do Lucienia – ok. 7,3 km. Dla chętnych dystans 10 km prowadzi dalej w lewo kierunku Miałkówka, koniec przy dojściu do Jeziora Lucieńskiego w Miałkówku, za domkami.

  • Drogi techniczne wzdłuż obwodnicy miasta – Drogi Krajowej nr 60.

Pierwsza możliwość: początek na ul. 18 Stycznia przy MCK, dalej w kierunku północnym i skręcamy w lewo w ulicę Prusa a następnie w prawo w ulicę Piaskową. Kierujemy się prosto do drodze technicznej wzdłuż obwodnicy i potem w lewo, aż do końca drogi asfaltowej, gdzie po drodze gruntowej docieramy do ul. Czapskiego i kierujemy się w lewo w kierunku Rynku ulicami Czapskiego i Floriańską. Dystans ok. 7 km.

Druga z możliwości – początek przy MCK w Gostyninie, następnie ulicą 18 Stycznia i w prawo przed skrzyżowaniem z obwodnicą – w drogę techniczną wzdłuż Drogi Krajowej nr 60 w kierunku Kutna. Trasa kończy się przy skrzyżowaniu z ulicą Kutnowską, możliwość powrotu do miasta tą samą drogą. Dystans ok. 3 km w jedną stronę.

grupa (ID: 4365)


Szlak konny Pojezierza Gostynińskiego:

Szlak ten ma umożliwić miłośnikom coraz popularniejszej formy turystyki kwalifikowanej wędrówkę konną po malowniczych terenach Pojezierza. W zakres opracowania szlaku wchodzi inwentaryzacja gospodarstw agroturystycznych zainteresowanych turystyką jeździecką oraz ośrodków jeździeckich, a także zaprojektowanie bezpiecznego dla jeźdźców i koni oraz atrakcyjnego dla turystów szlaku konnego Pojezierza Gostynińskiego. http://www.pojezierzegostyninskie.pl/index.php?p=154

Mapa szlaku konnego Pojezierza Gostynińskiego

 

wstecz

Banery

Stopka

Kontakt

Położenie urzędu

[obiekt mapy] Mapa Miasta Gostynina

Położenie urzędu

[obiekt mapy] Mapa Miasta Gostynina

Urząd Miasta Gostynina
ul. Rynek 26
09-500 Gostynin
tel.: 24 236 07 10
fax.: 24 236 07 12
e-mail: um@gostynin.pl

Szczegółowy kontakt