Gmina Miasta Gostynina - oficjalna strona

Menu

Treść strony

Gostynińskie historie. Leon Motyliński i Józefa Gierblińska.

Pani Józefa Gierblińska była prawdziwą bohaterką z Gostynina. Pomimo ryzyka utraty życia ocaliła przed zagładą Leona Motylińskiego, ukrywając go w swoim domu. Działo się to w czasie likwidacji gostynińskiego getta. Z pewnością bez jej odwagi Leon nie przeżyłby wojny”. Tak historię Józefy Gierblińskiej i gostynińskiego Żyda, Leona Motylińskiego wspominał, podczas uroczystości na Cmentarzu Żydowskim, Pan Tomer Naveh z Izraela.

„Gostynińskie historie” to cykl spotkań związanych z inicjatywą „Wielokulturowy Gostynin”. Ich celem jest przybliżanie losów żydowskich, niemieckich i polskich mieszkańców naszego miasta z czasów przed i podczas II wojny światowej. W te historie, w sposób szczególny, wpisuje się cierpienie kilku tysięcy gostynińskich Żydów, z których tylko garstka ocalała z Holokaustu.

Pierwsze spotkanie z cyklu „Gostynińskie historie” będzie poświęcone losom rodziny Jakuba i Róży Motylińskich oraz Józefy i Czesława Gierblińskich. Odbędzie się ono w czwartek, 8 listopada, o godz. 18:00. Miejscem spotkania będzie sala konferencyjna hotelu zamkowego (wejście przez recepcję hotelową).

Piotr Syska

 

wstecz

Banery

Stopka

Kontakt

Położenie urzędu

[obiekt mapy] Mapa Miasta Gostynina

Położenie urzędu

[obiekt mapy] Mapa Miasta Gostynina

Urząd Miasta Gostynina
ul. Rynek 26
09-500 Gostynin
tel.: 24 236 07 10
fax.: 24 236 07 12
e-mail: um@gostynin.pl

Szczegółowy kontakt