Przejście do sekcji:

Gmina Miasta Gostynina - oficjalna strona

Menu

Treść strony

Międzynarodowy Turniej Rycerski w Łęczycy po raz dziewiętnasty

Międzynarodowy Turniej Rycerski na łęczyckim zamku odbędzie się po raz dziewiętnasty. Patronat nad nim objęli Marszałek Województwa Łódzkiego Witold Stępień oraz Wojewoda Łódzki Zbigniew Rau. Turniej „dorósł”, ma już swoje lata, koniecznym więc stało się wprowadzenie pewnych zmian, które miejmy nadzieję sprawią, że stanie się on jeszcze bardziej atrakcyjny i widowiskowy.
Po pierwsze wydłuży się, i to znacznie, trasa przemarszu korowodu turniejowego. Ruszy bowiem spod Urzędu Miejskiego, by ulicą Kaliską a następnie przez plac Kościuszki, ulicami 18 stycznia i Pocztową dotrzeć na zamek.
W orszaku pokażą się wszyscy uczestnicy turniejowych zmagań, a zamykać go będą tradycyjnie rycerze konni. Będą to, pierwszy raz goszczący w Łęczycy, rycerze z Polskiej Rewii Konnej. Przywiozą ze sobą sześć koni, które wystąpią w pełnym uzbrojeniu płytowym (ladry). Członkowie Rewii zaprezentują się m. in. w walkach na miecze i w kruszeniu kopii. Będziemy też mogli podziwiać ewolucje kaskaderskie, wykonywane na koniu w pełnym galopie (dżygitówka).
Po raz pierwszy na dziedzińcu zamkowym pojawi się Akademia Szermierzy. Jej członkowie, to uczestnicy i medaliści turniejów Dawnych Europejskich Sztuk Walki. Posługują się różnymi typami broni białej. U nas przedstawią układy inspirowane średniowiecznymi technikami walki mieczem.
Nigdy wcześniej nie bawił w Łęczycy wędrowny Teatr „Gry i Ludzie”. Ta specjalizująca się w plenerowych inscenizacjach dla dorosłych i dzieci trupa, zagra przedstawienie „Błazeńskie figle”. Spektakl wprowadzi widzów w atmosferę średniowiecznych widowisk jarmarcznych. Przybliży życie ówczesnych artystów, ceniących sobie niezależność i swobodę. Po rocznej przerwie znów będziemy mogli podziwiać umiejętności jeździeckie i celne oko najwyżej notowanej na świecie łuczniczki konnej - Anny Sokólskiej. Wraz ze swoimi kolegami z Grupy Konnej AMM „Archery”, prezentować będzie swoje mistrzostwo strzelając do celów statycznych i ruchomych. AMM Archery nawiązuje w swoich pokazach do doświadczeń i umiejętności lekkiej jazdy tatarskiej. Jej członkowie posługują się łukami typu wschodniego, używanymi w Polsce w wiekach XV -XVII.
Ponownie zawita do naszego miasta Gwardia Gryfa i ponownie, jesteśmy tego pewni, zachwyci publiczność turniejową swoim występem. To jedyna w Polsce grupa, która specjalizuje się w widowiskowych pokazach, inspirowanych sbandieratori czyli włoską sztuką żonglowania chorągwiami. W ubiegłym roku pokazy przystojnych chorągwiarzy i zgrabnych tancerek kończyła ognista samba. Południowoamerykańskie rytmy były tak porywające, że za każdym razem zdawało się, że i widzowie ruszą do tańca, a plac turniejowy zamieni się w wielki parkiet.
Jean van Coppenolle z grupy Vancos zaskarbił już sobie sympatię łęczyckiej publiczności. Jego dowcipne komentarze są nieodzownym elementem efektownych pokazów sokolniczych. Ptaki drapieżne zawsze cieszą się dużym zainteresowaniem. Ich różnorodne umiejętności, prezentowane także przy udziale widzów, kwitowane są zawsze okrzykami zachwytu i gromkimi brawami.
Stali goście naszych Turniejów Rycerskich to Łucznicy św. Jerzego (większość z nich to mieszkańcy historycznej Ziemi Łęczyckiej). Już samym pojawieniem się na placu turniejowym wywołują poruszenie wśród widzów, ale jest ono zrozumiałe. Członkowie tej grupy posiadają bowiem przywilej ogłaszania rozpoczęcia Turnieju. Czynią to za każdym razem z należnym ku temu zaangażowaniem i wielkim... hukiem, strzelając na wiwat z hakownicy. Łucznicy św. Jerzego, którym przyświeca łacińska sentencja „Fac fideli sis fidelis” („Bądź wierny temu, kto wierny Tobie”) są prawdziwymi mistrzami w swoim fachu. Ich efektowne pokazy realizowane są według pewnych założeń fabularnych. Wymagają od członków grupy nie tylko umiejętności strzeleckich, ale także sporych zdolności aktorskich. Łucznicy św. Jerzego są także autorami prezentacji artyleryjskiej broni palnej czarno - prochowej. Po ich występie dym zasnuwa cały dziedziniec, a ogłuszeni hukiem widzowie potrzebują nieco czasu, by ochłonąć z nadmiaru wrażeń.
Tradycyjnie na placu zamkowym pojawią się najlepsi łucznicy z całego kraju, którzy rywalizować będą w turnieju łucznictwa historycznego. O zwycięstwie zadecyduje największa liczba trafień „wystrzelanych” z różnej odległości i w kilku konkurencjach, aż po finałową pod nazwą ”Ocalić króla”.
Sygnalizowaną wcześniej dorosłość Turnieju i jego wielopokoleniowy charakter podkreśli obecność młodych adeptów rycerskiego rzemiosła. Będą to dziewczynki i chłopcy uczestniczący w „Rycerskich wakacjach w średniowiecznej Łęczycy”, projekcie przygotowanym i przeprowadzonym przez nasze Muzeum dzięki dotacji z Fundacji PZU. Wszystkich naszych gości, spragnionych atrakcji turniejowych, serdecznie zapraszamy! Rycerze czekają już w szrankach! Przyjeżdżajcie do Łęczycy!
Na dziedzińcu jak i przed nim zaprezentują się różnorodne kramy a nawet i obozowisko rycerskie. Wśród kramów turyści będą mogli spotkać stoisko alchemika, garncarza, stoiska łucznicze, warsztaty chorągwiarskie czy warsztaty tworzenia instrumentów z najprostszych produktów.
Turniej odbywał się będzie:
w sobotę (19.VIII) w godz. 11.00 - 18.30
w niedzielę (20.VIII) w godz. 10.30 - 18.00
Bilety wstępu:
normalny - 14 zł
ulgowy - 10 zł (młodzież, emeryci, renciści)
dzieci do lat 7 - wstęp bezpłatny

  • Międzynarodowy Turniej Rycerski w Łęczycy
  • Międzynarodowy Turniej Rycerski w Łęczycy
  • Międzynarodowy Turniej Rycerski w Łęczycy
  • Międzynarodowy Turniej Rycerski w Łęczycy
  • Międzynarodowy Turniej Rycerski w Łęczycy

wstecz

Banery

Stopka

Położenie urzędu

[obiekt mapy] Mapa Miasta Gostynina

Położenie urzędu

[obiekt mapy] Mapa Miasta Gostynina

Urząd Miasta Gostynina
ul. Rynek 26
09-500 Gostynin
tel.: 24 236 07 10
fax.: 24 236 07 12
e-mail: um@gostynin.pl

Szczegółowy kontakt