Menu
Menu
-
Ułatwienia dostępu
Ułatwienia dostępu -
Wyszukiwarka
Wyszukiwarka
Odnośniki
- BIP
- Youtube
- UE
- Biuletyn Miejski "Nasz Gostynin"
Treść strony
Kampania „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny!” w Szkole Podstawowej nr 3 w Gostyninie
31 marca 2025 roku w Szkole Podstawowej nr 3 w Gostyninie miała miejsce ważna kampania społeczna pod nazwą „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny”, skierowana do uczniów klas IV. Wydarzenie rozpoczęło się od uroczystego otwarcia, w którym uczestniczyli m.in. Burmistrz Miasta Gostynina, Pani Agnieszka Korajczyk Szyperska, Dyrektor szkoły, Pani Beata Wasiak-Grudzińska, Wicedyrektor, Pani Jolanta Łykowska oraz przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Płocku, Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego oraz Komendy Powiatowej Policji w Gostyninie.
Organizatorzy przygotowali dla dzieci trzy panele tematyczne, które miały na celu podniesienie świadomości na temat bezpieczeństwa. Pierwszy z nich dotyczył nauki udzielania pierwszej pomocy osobom w stanie nagłego zagrożenia zdrowia lub życia, przy wykorzystaniu fantomów i defibrylatorów AED. Drugi panel skoncentrował się na zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym, omawiając zagrożenia, z jakimi można spotkać się na drodze oraz konieczność noszenia elementów odblaskowych, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy zmrok zapada szybko. Trzeci panel z kolei polegał na pokonaniu przez dzieci specjalnego rowerowego toru przeszkód, co dostarczyło im wiele radości.
Każdy uczestnik konkursu otrzymał zestaw poprawiający bezpieczeństwo na drodze, w skład którego wchodziły odblaski oraz światła ostrzegawcze. Dzieci z entuzjazmem i satysfakcją brały udział w wszystkich zadaniach, a ich zaangażowanie było tym większe, że już w maju i czerwcu czeka je egzamin na kartę rowerową. Kampania ta nie tylko dostarczyła wiedzy, ale również przyczyniła się do zwiększenia bezpieczeństwa najmłodszych użytkowników dróg.
Ogólnopolski projekt dla seniorów w Jedynce
W Szkole Podstawowej nr 1 im. Armii Krajowej w Gostyninie zrealizowany został wyjątkowy projekt: Szkoła międzypokoleniowa. Jest to ogólnopolski projekt dla seniorów i uczniów pod nazwą Razem w Internecie.
Jego celem było zorganizowanie warsztatów podnoszących kompetencje cyfrowe seniorów przy zaangażowaniu w te działania uczniów i otworzenie szkoły na wyjątkowy dialog młodszego i starszego pokolenia. Realizacja warsztatów dla Seniorów miała miejsce od stycznia do marca 2025 r.
Pierwsze zajęcia, zorganizowane z okazji Dnia Babci i Dziadka, pod hasłem Cyfrowy Dzień Babci i Dziadka odbyły się 23.01.2025 r. Kolejne miały miejsce 03 marca (z udziałem psychologa) oraz 06 marca (z udziałem przedstawiciela policji). Podczas warsztatów zrealizowano wszystkie zaplanowane treści w ramach programu. Przed każdym spotkaniem z seniorami odbywały się zajęcia dla uczniów, podczas których ćwiczyliśmy zaplanowane zadania. Przypominano również, jak istotne w trakcie zajęć są cierpliwość, empatia i zrozumienie.
Pierwsze dwa moduły ogólnopolskiego projektu – "Pierwsze kroki z technologią" oraz "Bezpieczeństwo w Internecie" zostały połączone z obchodami Dnia Babci i Dziadka i były pełne wspólnych działań. Pokazały, jak wielką wartością jest międzypokoleniowa współpraca. Cieszymy się, że mogliśmy wspólnie spędzić ten dzień, łącząc naukę z miłością i troską o bezpieczeństwo online. Wszystkie Babcie i Dziadkowie byli pełni zaangażowania, a uczniowie klas 7b chętnie wspierali swoich bliskich. To było piękne święto pełne ciepła i wiedzy!
Kolejne spotkanie z seniorami, w ramach projektu „Szkoła Międzypokoleniowa” odbyło się 03 marca. Podczas zajęć skupiliśmy się na tym, jak internet może stać się źródłem radości i inspiracji w codziennym życiu. Uczestnicy dowiedzieli się, jak oglądać filmy i seriale na platformach streamingowych, słuchać muzyki, korzystać z audiobooków, a także odkrywać fascynujące podcasty. Co więcej, seniorzy mieli okazję uczestniczyć w interaktywnych zajęciach, podczas których pod okiem naszych uczniów – mentorów, uczyli się, jak tworzyć playlisty na YouTube, planować wirtualne podróże oraz grać w różne gry logiczne. To była świetna okazja do wspólnej zabawy, ale także do budowania więzi międzypokoleniowych. Nie zabrakło również dyskusji na temat bezpieczeństwa w sieci. Pani psycholog udzieliła seniorom cennych wskazówek na temat psychologicznych metod manipulacji, które mogą być wykorzystywane przez oszustów w kontekście cyberbezpieczeństwa, aby pomóc im lepiej chronić się przed zagrożeniami w sieci. Nasze spotkanie zakończyliśmy sesją pytań i odpowiedzi, w której zarówno Seniorzy, jak i Uczniowie mieli okazję dzielić się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami. Wspólnie odkryliśmy, jak wiele możliwości daje nam internet, a także jak ważne jest, aby z niego korzystać w sposób świadomy.
Podczas kolejnych warsztatów (06 marca) omówiliśmy zagrożenia w internecie, które są coraz bardziej powszechne, a oszuści nieustannie wykorzystują różne metody, by manipulować ludźmi i wyłudzać dane lub pieniądze. Szczególnie osoby starsze, które dopiero uczą się korzystania z nowoczesnych technologii, mogą być narażone na tego typu ataki. Seniorzy mieli okazję poznać najczęściej spotykane oszustwa internetowe, takie jak socjotechnika, phishing, czy metoda „na wnuczka”. Uczestnicy dowiedzieli się, jak rozpoznać zagrożenia, jak reagować, gdy stajemy się celem ataku, oraz jak nie dać się zmanipulować emocjom, które często są wykorzystywane przez oszustów. W tym dniu gościliśmy przedstawiciela Policji, który podzielił się cennymi wskazówkami oraz przestrzegał seniorów przed zagrożeniami wynikającymi z oszustw internetowych. Funkcjonariusz omówił nie tylko ogólne metody wyłudzeń, ale także przedstawił konkretne przykłady incydentów, które miały miejsce w naszym powiecie. To pomogło uczestnikom jeszcze bardziej uświadomić sobie realność zagrożeń i jak łatwo mogą paść ich ofiarą, zwłaszcza jeśli nie są czujni. Celem tych warsztatów było nie tylko uświadomienie zagrożeń, ale także wyposażenie uczestników w umiejętności, które pomogą im bezpiecznie poruszać się w cyfrowym świecie.
Realizacja tego ogólnopolskiego projektu przyczyniła się do zbudowania wyjątkowej przestrzeni współpracy pomiędzy uczniami i seniorami. W czasach, gdy technologia i bardzo szybkie tempo zmian coraz bardziej dzielą pokolenia inicjatywy takie jak ta stają się niezwykle ważne. Był to sposób na naukę nie tylko nowych umiejętności, ale przede wszystkim na budowanie więzi, które pozwalają zrozumieć i docenić różnice między pokoleniami.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za aktywny udział, a naszym Uczniom za zaangażowanie i pomoc. Cieszymy się, że mogliśmy wspólnie poznawać cyfrowy świat!
Renata Kuźniewska
Dzień Autyzmu w Gostyninie – Święto Solidarności i Tolerancji
2 kwietnia to dzień, który zyskał szczególne znaczenie. W tym dniu obchodzimy Dzień Autyzmu, wyjątkową okazję do podkreślenia potrzeby wsparcia osób z autyzmem oraz ich rodzin. W tym roku, na rynku naszego miasta, miało miejsce piękne wydarzenie, które zjednoczyło dzieci w duchu życzliwości i otwartości.
Dzieci z Akademii Przedszkolaka z radością przybyły na rynek, aby pokazać, jak ważna jest tolerancja wobec drugiego człowieka. Wspólnie z panią Burmistrz Agnieszką Korajczyk-Szyperską i Zastępcą Burmistrza Anną Wilińską, dzieci sadziły niebieskie bratki, które staną się piękną ozdobą miasta. Te kwiaty nie tylko upiększą przestrzeń publiczną, ale także będą przypominać o solidarności z osobami dotkniętymi autyzmem.
Podczas wydarzenia, pani Burmistrz wręczała dzieciom papierowe niebieskie motyle wykonane przez dzieci z Miejskiego Punktu Wsparcia Dziennego dla Dzieci "Bartek", które są symbolem autyzmu. Te małe, kolorowe stwory stały się znakiem jedności i wsparcia, a ich obecność w rękach dzieci podkreślała, jak ważne jest, aby każdy z nas był otwarty na różnorodność i potrzeby innych.
Na zakończenie dnia, budynek Urzędu Miasta zostanie podświetlony na niebiesko, co będzie stanowić piękny gest solidarności oraz jedności z osobami z autyzmem i ich rodzinami. To wizualne przypomnienie, że w Gostyninie wszyscy jesteśmy razem, wspierając tych, którzy potrzebują naszej pomocy i zrozumienia.
Dzień Autyzmu to ważna lekcja dla nas wszystkich. To czas, aby zastanowić się nad tym, jak możemy być bardziej otwarci i wspierający wobec osób z autyzmem, gdyż autyzm to zaburzenie rozwoju związane z nieprawidłową pracą mózgu, nieprawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego. Osoby autystyczne mają problem z postrzeganiem świata, nawiązaniem relacji, z komunikacją, prawidłowym rozumieniem relacji społecznych. Jako społeczeństwo, musimy zrozumieć, że takie postrzeganie świata nie jest ani lepsze, ani gorsze - jest po prostu inne.
Uroczyste Śniadanie Wielkanocne w Klubie Seniora "Parostatek"
Ważna informacja dla mieszkańców.
Koncert pasyjny
Pomoc żywnościowa dla najbardziej potrzebujących mieszkańców Gostynina
Dziś (8.04.2025 r.) do Gostynina dotarł transport z żywnością, która będzie wydawana najbardziej potrzebującym mieszkańcom naszego miasta w ramach Programu Fundusze Europejskie na Pomoc Żywnościową 2021-2027 Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+) realizowanego w Podprogramie 2024.
Dzięki umowie podpisanej pomiędzy Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej, a Mazowieckim Zarządem Wojewódzkim Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej, mieszkańcy Gostynina mogą liczyć na niezbędne wsparcie w trudnych czasach.
Program FEPŻ, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+), ma na celu udzielanie pomocy osobom i rodzinom najbardziej potrzebującym. W ramach podprogramu, artykuły spożywcze będą przekazywane bezpłatnie, co stanowi ogromną pomoc dla wielu gospodarstw domowych.
Pomoc żywnościowa jest dostępna dla osób i rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej, które spełniają określone kryteria dochodowe. Aby skorzystać z programu, dochód osoby samotnie gospodarującej nie może przekraczać 2.676,50 zł, a dla osoby w rodzinie – 2.180,95 zł. Kryteria te są zgodne z art. 7 ustawy o pomocy społecznej, co gwarantuje, że pomoc trafia do najbardziej potrzebujących.
Osoby, które jeszcze nie otrzymały skierowania uprawniającego do otrzymania pomocy, a spełniają ww. kryteria proszone są o kontakt z pracownikami socjalnymi Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gostyninie, przy ul. Parkowej 22 pod numerem (24) 236-13-60 (sekretariat) lub z pracownikami socjalnymi pod numerami: (24) 236-13-64, (24) 236-13-65, (24) 236-13-66, (24) 236-13-67.
Program FEPŻ jest nieocenionym wsparciem dla mieszkańców Gostynina, którzy zmagają się z trudnościami finansowymi. Dzięki ww. wsparciu, możliwe jest zapewnienie podstawowych artykułów spożywczych dla tych, którzy najbardziej ich potrzebują.
Wiosenny koncert pełen uśmiechów – mali artyści z Przedszkola nr 1 w Gostyninie oczarowali publiczność.
Oferta w trybie małej dotacji
W dniu 08.04.2025 r. Uczniowski Klub Sportowy "Olimpus" złożył uproszczoną ofertę realizacji zadania publicznego na organizację Wyjazdu na międzynarodowy turniej piłkarski w Langenfeld.
Zgodnie z art. 19a ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, ofertę zamieszcza się na okres 7 dni: w Biuletynie Informacji Publicznej, na tablicy ogłoszeń w siedzibie Urzędu Miasta Gostynina oraz na stronie internetowej Urzędu www.gostynin.pl.
W myśl art. 19a ust. 4 ww. ustawy każdy, w terminie 7 dni od dnia zamieszczenia oferty, może zgłosić uwagi dotyczące oferty.
Uwagi można zgłaszać na formularzu do 17.04.2025 r.:
- przesyłając na adres e-mail: granty@gostynin.pl
- osobiście złożyć w sekretariacie Urzędu Miasta Gostynina, ul. Rynek 26.
Chrońmy zapylacze
Ochrona pszczół i innych zapylaczy jest kluczowa dla zachowania zdrowia i bioróżnorodności ekosystemów oraz bezpieczeństwa żywności. Pszczoły odgrywają niezastąpioną rolę w zapylaniu roślin, co ma bezpośredni wpływ na produkcję roślinną. Stosowanie środków ochrony roślin wymaga ostrożności, ponieważ niektóre z nich mogą być szkodliwe dla pszczół i innych zapylaczy. Zmniejszenie populacji zapylaczy grozi poważnymi zakłóceniami w produkcji żywności. Działania na rzecz ochrony pszczół i zapylaczy są kluczowe nie tylko dla naszej planety, ale również dla przyszłych pokoleń, które będą zależne od zdrowych ekosystemów do produkcji żywności.
Ochrona pszczół i innych zapylaczy oraz stwarzanie warunków sprzyjających ich występowaniu to podstawowy wymóg integrowanej ochrony roślin, wynikający z ustawy o środkach ochrony roślin.
W odpowiedzi na wyzwania związane z ochroną pszczół i innych owadów zapylających, niezastąpionych w procesie zachowania bioróżnorodności oraz efektywności produkcji rolniczej, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Warszawie przedstawia w załączonym komunikacie zestaw wskazówek i dobrych praktyk w ochronie zapylaczy.
Podczas stosowania środków ochrony roślin należy eliminować negatywny wpływ chemicznej ochrony roślin na organizmy nie będące celem zabiegu, co przyczyni się do poprawy ich bezpieczeństwa, a także do utrzymania równowagi biologicznej.
Upadki pszczół z terenu woj. mazowieckiego, których przyczyną może być nieprawidłowe stosowanie środków ochrony roślin, należy zgłaszać do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Warszawie.
Dane kontaktowe zamieszczono na stronie https://www.gov.pl/web/wiorin-warszawa/wojewodzki-inspektorat-ochrony-roslin-i-nasiennictwa-w-warszawie
Źródło: Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Warszawie
Informacja
Zgodnie z art. 35 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami (t.j. Dz. U. z 2024 r., poz. 1145 z późn. zm.) Burmistrz Miasta Gostynina informuje, że od dnia 10 kwietnia 2025 roku na okres 21 dni na tablicy ogłoszeń Urzędu Miasta Gostynina przy ul. Rynek 26 oraz na stronie internetowej Urzędu Miasta – umgostynin.bip.org.pl zostanie umieszczony:
• wykaz nieruchomości przeznaczonych do dzierżawy w trybie bezprzetargowym, dot. działek położonych w Gostyninie przy ulicach: Spokojnej, Łąkowej, Bierzewickiej, Legionów Polskich,
• wykaz nieruchomości przeznaczonych do sprzedaży na rzecz użytkowników wieczystych dot.: działki gruntu oznaczonej numerem ewidencyjnym 2518 położonej w Gostyninie przy ulicy Zamkowej.
Burmistrz Miasta Gostynina
mgr Agnieszka Korajczyk -Szyperska
Gostynin, 9 kwietnia 2025 r.
Zmiana lokalizacji przyjmowania interesantów
Międzynarodowe zawody „wrotkarstwa szybkiego” w Berlinie z udziałem UKS Zwoleń-Team
W dniu 6 kwietnia 2025 r. odbył się międzynarodowy półmaraton wrotkarstwa szybkiego tegorocznego sezonu pn. „GENERALI BERLIN HALF MARATHON” w Berlinie.
W zawodach tych uczestniczył również reprezentant Uczniowskiego Klubu Sportowego „Zwoleń-Team” – Kacper Niedźwiedzki, który uplasował się na bardzo wysokiej pozycji – 36 miejscu (czas: 00:39:27).
Serdecznie gratulujemy !!!