Przejście do sekcji:

Gmina Miasta Gostynina - oficjalna strona

Menu

Treść strony

Nad jezioro

Region gostyniński słynie z dużej liczby pięknych i czystych jezior rynnowych, które zachęcają zarówno mieszkańców, jak i turystów do relaksu. Większość jezior oferuje dostęp do plaży.

Na terenie Gostynina dostępne są:

  • Jezioro Bratoszewo – kąpielisko miejskie przy ul. Dybanka.

Dybanka – co o niej wiadomo?

Przeprowadzone badania archeologiczne ustaliły, że najstarsze ślady osadnicze pochodzą w Gostyninie z wczesnego średniowiecza (VI/VII w.) i zlokalizowane zostały na piaszczystych wzgórzach tzw. Dybanki, terenu oddalonego 800 m na południowy zachód od obecnego centrum miasta. Archeolodzy są zdania, że zanim powstało grodzisko na wzgórzu zwanym Łysą Górą, to właśnie na terenach Dybanki zamieszkiwała pierwotna ludność Gostynina.

Wzniesienie Dybanka znajduje się po lewej stronie rzeki Skrwy, oddzielającej je od terenów miasta. Dawniej prowadziła tam piaszczysta droga obsadzona drzewami. W okresie zaboru rosyjskiego wybudowano na rzece kamienny most o konstrukcji z płyty mostowej z przyczółkami betonowymi. Po obu stronach zamontowano metalowe balustrady podtrzymywane przez trzy ceglane słupy. Most ułatwiał komunikację pomiędzy, należącą do rodziny Fitzke, właścicieli folwarku Bratoszewo, Dybanką a prawobrzeżnie położonym miastem.

W 1938 r. zaprojektowana została na parceli Juliana Fitzke droga bita. Początkowo przecinała ulicę Kutnowską i ciągnęła się aż do ulicy Polnej.

Wzniesienie od 1988 r. stanowi północną część utworzonego Rezerwatu Dybanka i jest fragmentem odkrytego i opisanego po raz pierwszy w 1914 r. Ozu Gostynińskiego. Najwyższy fragment Ozu ma 121,5 m n.p.m. Przed drugą wojną światową miejscowa społeczność żydowska nazywała to wzniesienie „Góra nad Górą”. Po 1945 r. teren Dybanki został upaństwowiony, a przy znajdującym się na Dybance akwenie, zwanym Bratoszewo, utworzono kąpielisko miejskie. Dawniej część południowa akwenu była torfowiskiem, a właściciele Bratoszewa usytuowali tam kopalnię torfu. Pozyskany torf po osuszeniu stanowił materiał opałowy.

Obszary położone w dolinie Skrwy Lewej na zachód od koryta rzeki oraz na wschodnich stokach Dybanki już w latach 70. zamierzano przeznaczyć na cele rekreacyjne. Zaplanowano wybudowanie basenu, utworzenie plażowiska, funkcjonowanie kawiarni z tarasem i kiosku spożywczego, wypożyczalnię sprzętu wodnego, a dla wygody wypoczywających – budkę telefoniczną. Cały obszar miał być oświetlony i ozdobiony zielenią parkową. W drugim etapie zakładano budowę mola i kolejnych boisk sportowych, a na piaszczystym stoku wzniesienie amfiteatru. Kilkuletnia perspektywa rozwoju miasta przewidywała przeznaczenie obszaru pomiędzy ul. Dybanka a Zakładową pod przyszły park miejski. Planów tych jednak nie udało się wówczas zrealizować.

Plany te zaczęto urzeczywistniać w XXI wieku.

 

Na terenie gminy Gostynin:

  • Jezioro Białe – plaże prywatne.
  • Jezioro Sumino – plaża w pobliżu stanicy harcerskiej ZHP
  • Jezioro Lucieńskie – plaża w Miałkówku, w Budach Lucieńskich: ośrodek wypoczynkowy „Wodnik”, Słoneczna Farma, Ośrodek Szkolno-Konferencyjny CBA
  • Jezioro Przytomne – dzikie plaże.
  • Jezioro - Fot. Marcin Gawinowski
  • Jezioro - Fot. Marcin Gawinowski
  • Jezioro - Fot. Marcin Gawinowski
  • Jezioro Bratoszewo i oz Dybanka z lotu ptaka - fot. Dron Studio
  • Jezioro Bratoszewo i oz Dybanka z lotu ptaka - fot. Dron Studio
  • Mapa - Dybanka
  • Legenda do mapy - Dybanka

Banery

Stopka

Położenie urzędu

[obiekt mapy] Mapa Miasta Gostynina

Urząd Miasta Gostynina
ul. Rynek 26
09-500 Gostynin
tel.: 24 236 07 10
fax.: 24 236 07 12
e-mail: um@gostynin.pl

Szczegółowy kontakt