Przejście do sekcji:

Gmina Miasta Gostynina - oficjalna strona

Menu

Treść strony

Pamięć, która nie może zniknąć - remont Miejsca Pamięci przy ul. Zalesie

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

Miło nam poinformować, że Burmistrz Miasta Gostynina przy kontrasygnacie Skarbnika Miasta Gostynina w dniu 16.03.2026 r., podpisała umowę na dotacje celową na realizację zadania pn.: „Zachować od zapomnienia – remont Miejsca Pamięci ofiar Akcji T4 i masowych zbrodni na cmentarzu w Gostyninie wraz z programem edukacyjnym” w ramach   programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Miejsca pamięci i trwałe upamiętnienie w kraju 2026”. Dzięki przyznanemu dofinansowaniu w wysokości 121 691,00 zł możliwe będzie przeprowadzenie prac remontowych w Miejscu Pamięci na przyszpitalnym cmentarzu przy ul. Zalesie, gdzie spoczywają m.in. ofiary niemieckich zbrodni z okresu II Wojny Światowej, w tym ofiary Akcji T4 – programu fizycznej eliminacji osób chorych psychicznie i niepełnosprawnych.

To dla nas niezwykle ważne przedsięwzięcie. Na terenie naszego miasta rozegrały się tragiczne wydarzenia, o których pamięć powinna być zachowana i przekazywana kolejnym pokoleniom. Rewitalizacja tego miejsca pozwoli nie tylko godnie upamiętnić ofiary, ale także przywrócić należny szacunek przestrzeni, która jest świadectwem trudnej historii.

Projekt obejmuje również działania edukacyjne. Ich celem będzie upowszechnienie wiedzy o tym miejscu i wydarzeniach, które się tu rozegrały. Choć cmentarz znajduje się nieco na uboczu, chcemy, aby pamięć o nim była bardziej obecna w świadomości mieszkańców Gostynina oraz okolicznych gmin. Wierzymy, że dzięki tym działaniom miejsce to stanie się ważnym punktem lokalnej pamięci historycznej.

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu
Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego oraz logotypu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego" 

  • Pamięć, która nie może zniknąć - remont Miejsca Pamięci przy ul. Zalesie
    fot. Z buta przez Polskę
  • Pamięć, która nie może zniknąć - remont Miejsca Pamięci przy ul. Zalesie
    fot. Z buta przez Polskę
  • Pamięć, która nie może zniknąć - remont Miejsca Pamięci przy ul. Zalesie
    fot. Z buta przez Polskę

Banery

Stopka strony

Położenie urzędu

[obiekt mapy] Mapa Miasta Gostynina

Położenie urzędu

[obiekt mapy] Mapa Miasta Gostynina

Urząd Miasta Gostynina
ul. Rynek 26
09-500 Gostynin
tel.: 24 236 07 10
fax.: 24 236 07 12
e-mail: um@gostynin.pl

Szczegółowy kontakt

baner toplayer
Konsultacje społeczne