Przejście do sekcji:

Gmina Miasta Gostynina - oficjalna strona

Menu

Treść strony

Wielka akcja ponownie w Gostyninie

Narodowe Czytanie” odbywa się w Polsce już po raz siódmy. Tym razem prezentowana będzie specjalnie w tym celu przygotowana adaptacja „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego, a także wybrane wiersze z „Antologii Niepodległości”. Miejska Biblioteka Publiczna im. Jakuba z Gostynina na gostynińską edycję akcji, która swoim zasięgiem wyszła daleko poza granicę naszego kraju, zaprasza po raz trzeci.

W naszym mieście „Narodowe Czytanie” odbędzie się w sobotę 8 września w godzinach 11.00-14.00 na Rynku Miejskim. Pierwszy fragment przeczyta burmistrz Paweł Kalinowski, a kolejne – mieszkańcy Gostynina i okolic (zarówno osoby dorosłe, jak i młodzież szkolna).

Pomysłodawcą „Narodowego Czytania” była Agnieszka Celeda, dyrektor Biura Kultura, a wcześniej m.in wicedyrektor TVP Kultura. Zgodnie z jej zamysłem literatura narodowa miała być nie była tylko przedmiotem nauczania szkolnego, ale stać się obecna w szeroko rozumianym życiu społecznym. Każdy, kto przyniesie ze sobą własny egzemplarz „Przedwiośnia" liczyć może na okolicznościowy stempel.

Pretekstem do zorganizowania pierwszej edycji „Narodowego Czytania”, której patronem był ówczesny prezydent RP Bronisław Komorowski, stała się 200. rocznica Drugiej Wojny Polskiej i najazdu Napoleona na Rosję, podczas którego miał miejsce ostatni zajazd na Litwie, opisany w „Panu Tadeuszu” Adama Mickiewicza. Publiczne czytanie „Pana Tadeusza” odbyło się 8 września 2012.

W 2013 roku odczytywano fragmenty dzieł Aleksandra Fredry, a w akcji uczestniczyli już mieszkańcy ponad 700 miejscowości. Rok później czytane były fragmenty Trylogii Henryka Sienkiewicza, a wydarzenie odbywało się już w ponad 1500 miejscowościach.

Podczas czwartej edycji „Narodowego Czytania”, która odbyła się w 2015 roku pod patronatem pary prezydenckiej – Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy, w ponad 1600 miejscowościach odczytana została specjalnie przygotowana adaptacja „Lalki” Bolesława Prusa.

W 2016 roku po raz pierwszy każdy mógł – poprzez głosowanie internetowe – wpłynąć na wybór lektury do „Narodowego Czytania”. Najwięcej głosów zebrało „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. Rok później Polacy wybrali „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.

Do szóstej edycji „Narodowego Czytania”, która odbyła się w roku 2017, Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk zaproponował: „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, „Pamiątki Soplicy” Henryka Rzewuskiego, „Beniowskiego” Juliusza Słowackiego oraz „Wesele Stanisława Wyspiańskiego”. Oddano ponad 37 tysięcy głosów, z czego niemal 18 tys. na „Wesele”. Dramat Stanisława Wyspiańskiego czytany był nie tylko w Polsce, ale również w skupiskach polonijnych za granicą: w Hiszpanii, Portugalii, Węgrzech, Niemczech, Danii, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Australii, Nowej Zelandii, Kazachstanie i Japonii, na Litwie, Łotwie, Białorusi, Ukrainie, Rosji, we Włoszech i Francji.

Dla uczczenia jubileuszu odzyskania niepodległości Prezydent Andrzej Duda wraz z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą zaproponowali, aby 8 września czytane było „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, które w ubiegłorocznym głosowaniu zajęło drugie miejsce. Ostatnia powieść Stefana Żeromskiego opublikowana została w 1924 roku. To swoisty bilans pierwszych lat niepodległości Polski. Autor zwrócił uwagę nie tylko na wielki

Entuzjazm i chęć odbudowy państwa, ale również na błędy i zaniechania. Autor chciał w ten sposób zainspirować Polaków do wspólnej debaty nad kształtem II Rzeczypospolitej. Do tej pory ukazało się ok. 120 polskich i ponad 10 zagranicznych wydań „Przedwiośnia”, które doczekało się też dwóch ekranizacji (1928, 2001).

Para prezydencka zachęca również do czytania „Antologii Niepodległości”, którą tworzą 44 wybrane teksty z różnych epok, od najdawniejszych po współczesne, składające się na obraz naszej literatury narodowej.

W czasie kolejnych edycji akcji Narodowe Czytanie odczytywane były następujące dzieła polskich literatów:

8 września 2012 – „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza

7 września 2013 – Dzieła Aleksandra Fredry

6 września 2014 – Trylogia Henryka Sienkiewicza

5 września 2015 – „Lalka” Bolesława Prusa

3 września 2016 – „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza

2 września 2017 – „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego

8 września 2018 – „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego oraz „Antologia Niepodległości”

  • Narodowe czytanie

wstecz

Banery

Stopka

Położenie urzędu

[obiekt mapy] Mapa Miasta Gostynina

Położenie urzędu

[obiekt mapy] Mapa Miasta Gostynina

Urząd Miasta Gostynina
ul. Rynek 26
09-500 Gostynin
tel.: 24 236 07 10
fax.: 24 236 07 12
e-mail: um@gostynin.pl

Szczegółowy kontakt