GOSTMAT i "Polski Cukier" Ekstraliga w Szachach Szybkich

W dniach od 11 do 13 marca 2022r. szachiści GOSTMAT-u reprezentowali Gostynin w rozgrywkach „Polski Cukier” Ekstraliga w Szachach Szybkich. Zawody odbyły się w Bydgoszczy, a ich organizatorem na zlecenie Polskiego Związku Szachowego był klub Minutor Energia Gwiazda Bydgoszcz. W turnieju wystartowało 12 czołowych drużyn z naszego kraju.

Drużyna GOSTMAT-u Gostynin zgłoszona została na ekstraligę w składzie: Marcin Sieciechowicz, Kamil Plichta, Wojciech Reza, Krzysztof Budrewicz, Arkadiusz Kaczmarek, Katarzyna Dwilewicz, Winicjusz Fengier i Waldemar Dudziński.

Podczas rozgrywek drużyny podzielono na dwie grupy. GOSTMAT Gostynin rywalizował w grupie „B” z miejscowym klubem z Bydgoszczy, UKS PIONIER Jastrzębie Zdrój, BIAŁY KRÓL Wisznia Mała, Akademią Szachową Gliwice oraz WASKO HETMAN GKS Katowice. W ramach rozgrywek grupowych drużyny rywalizowały systemem kołowym (każdy z każdym) na zasadzie mecz i rewanż. W tej fazie ekstraligi GOSTMAT Gostynin odniósł 3 zwycięstwa, 3 porażki, 4 remisy i pewnie awansował do fazy play-off.

W ćwierćfinale drużyna GOSTMAT-u Gostynin trafiła na najmocniejszy zespół z grupy „A” – K.Sz. STILON Gorzów Wielkopolski i po rozegranym dwumeczu nieznacznie przegrała 3-5, ostatecznie zajmując 6 miejsce w Polsce (najwyżej sklasyfikowany zespół z Mazowsza). W pozostałych parach WASKO HETMAN GKS Katowice pokonał LKSz GCKiP CZARNA, VOTUM SA POLONIA Wrocław pokonała Akademię Szachową Gliwice, Minutor Energia Gwiazda Bydgoszcz pokonał drużynę BIAŁY KRÓL Wisznia Mała.

Zwycięzcy ćwierćfinałów rywalizowali w dalszej części fazy pucharowej. Ostatecznie rozgrywki ekstraligi wygrała drużyna z Bydgoszczy – MINUTOR ENERGIA Gwiazda Bydgoszcz, drugie miejsce zajął zespół K.Sz. STILON Gorzów Wielkopolski, trzecie miejsce zajęła drużyna WASKO HETMAN GKS Katowice.

Kolejny występ szachistów z naszego miejscowego klubu w zawodach drużynowych rangi mistrzostw kraju planowany jest we wrześniu, kiedy to rozpoczną się rozgrywki I Ligi w szachach klasycznych.