Przejście do sekcji:

Gmina Miasta Gostynina - oficjalna strona

Menu

Treść strony

Zmarł Waldemar Funk – inicjator współpracy Gostynina i Langenfeld

O śmierci śp. Waldemara Funka poinformowała, 7 kwietnia 2024 r., burmistrza Pawła Kalinowskiego, rodzina Zmarłego. 
Waldemar Funk urodził się 29 września 1935 r. i wychował we wsi Polesie koło Gostynina w rodzinie niemieckich ewangelików, gdzie jego przodkowie od kilku pokoleń prowadzili gospodarstwo rolne. Wśród mieszkańców wsi miał wielu przyjaciół mimo różnic religijnych i kulturowych. Nauczył się mówić po polsku. Po zakończeniu okupacji rodzina została deportowana do Niemiec i trafiła wraz z dużą grupą innych niemieckich wysiedleńców z ziemi gostynińskiej do obozu przejściowego utworzonego w Langenfeld Rhld. Tam też jego rodzice osiedlili się i utrzymywali bliskie kontakty z dawnymi niemieckimi mieszkańcami Gostynina. W grupie tej poznał swoją przyszłą żonę Ernę Wegert – byłą mieszkankę Choinka, która także ze swoją rodziną trafiła do Langenfeld. Państwo Funk doczekali się trójki dzieci – Edgara, Martina i Kerstin.

Waldemar Funk już w latach 70. przyjeżdżał do Gostynina. Początkowo prywatnie, z sentymentu i tęsknoty. Nagrywał kamerą filmy ukazujące gostynińskie krajobrazy, ludzi i okolicę. Po powrocie z Gostynina do Langenfeld w mieszkaniu państwa Funk przez kilka tygodni codziennie gromadzili się znajomi, aby oglądać Jego nagrania, wspominać. Entuzjazm i wzruszenie, z jakim opowiadał Waldemar o Gostyninie i Polsce przyciągały za każdym razem rzesze osób. Tradycją stały się także organizowane przez niego w Langenfeld coroczne zjazdy byłych gostyniniaków. Na spotkania przyjeżdżały zawsze dziesiątki osób.

Waldemar jednocześnie rozpoczął starania o nawiązanie oficjalnych kontaktów między Gostyninem i Langenfeldem. Organizował i uczestniczył w spotkaniach z przedstawicielami samorządów obu miast, przekonywał do swojego pomysłu. Jako radny Rady Miejskiej w Langenfeld forsował pomysł w gremiach samorządowych. Stał się ambasadorem naszego miasta w Niemczech.
Dzięki zapałowi, ogromnej determinacji przy pokonywaniu wielu trudności, uporowi i wsparciu żony Erny udało się Waldemarowi doprowadzić w 1998 r. do podpisania oficjalnej umowy partnerstwa pomiędzy miastami Gostynin i Langenfeld. Na tym jednak nie poprzestał. W 2002 r. założył Stowarzyszenie Popierania Partnerstwa Gostynin-Langenfeld, które to przejęło inicjatywę  organizowania działań między miastami i ich współfinansowania. Stowarzyszenie dało podstawy do utworzenia w 2014 r. Komitetu Partnerstwa Miasta Langenfeld, skupiającego obecnie pięć europejskich partnerstw.

Tradycją stały się także spotkania w domu państwa Funków podczas każdego pobytu nie tylko oficjalnej delegacji miasta, ale także dzieci, sportowców, strażaków czy artystów plastyków z Gostynina w Langenfeld. Serdeczność, życzliwość oraz ogromna sympatia towarzyszyła każdej wizycie. Burmistrz Paweł Kalinowski odwiedził państwa Funk 29 września 2023 r. podczas jubileuszu 25-lecia partnerstwa Gostynina z miastem Langenfeld, w dzień 88 urodzin pana Waldemara.

Dzięki wielkiemu sercu i ogromnemu zaangażowaniu Waldemara udało się zbudować trwałe partnerstwo miast, zrealizować kilkadziesiąt wspólnych projektów, a przede wszystkim  stworzyć ludzkie przyjaźnie.

Za swoje zaangażowanie na rzecz mieszkańców Waldemar Funk został odznaczony w 2006 r. Medalem za zasługi dla miasta Gostynina.
Wraz z odejściem Waldemara Funka mieszkańcy Gostynina stracili wielkiego przyjaciela w Langenfeld.

  • Waldemar Funk

wstecz

Banery

Stopka

Położenie urzędu

[obiekt mapy] Mapa Miasta Gostynina

Położenie urzędu

[obiekt mapy] Mapa Miasta Gostynina

Urząd Miasta Gostynina
ul. Rynek 26
09-500 Gostynin
tel.: 24 236 07 10
fax.: 24 236 07 12
e-mail: um@gostynin.pl

Szczegółowy kontakt