Gmina Miasta Gostynina - oficjalna strona

Menu

Treść strony

Ponowne próby oszustw „na wnuczka” w Gostyninie

Dzięki swojej czujności czterech mieszkańców Gostynina nie dało się oszukać metodą „na wnuczka”.

Wczoraj (05.07.) w godzinach południowych dyżurny gostynińskiej Policji został powiadomiony przez czterech mieszkańców Gostynina o próbach wyłudzeń pieniędzy metodą „na wnuczka”. Schemat rozmowy z oszustem wyglądał tak samo – kobiety, które dzwoniły podawały się za wnuczki i prosiły o pomoc finansową w związku z problemami w jakie popadły. Na szczęście rozmówcy szybko zorientowali się, że mają do czynienia z oszustem i nie doszło do przekazania pieniędzy, a o całej sytuacji powiadomili dyżurnego Komendy Policji.

Ponownie apelujemy i przypominamy, że:

- zawsze kierujmy się zasadą " ograniczonego zaufania",

- skontaktujmy się z innymi członkami rodziny w celu zweryfikowania "tragicznej" informacji , która miała być powodem pożyczki,

- pamiętajmy, aby zawsze o swoich podejrzeniach powiadomić Policję,

- ostrzegajmy seniorów i mówmy im, co należy robić w takich sytuacjach,

- przy próbie podszywania się pod funkcjonariuszy - natychmiast należy skontaktować się z najbliższą jednostką policji. Policjanci nigdy nie proszą o branie kredytów w ramach pomocy w działaniach operacyjnych ! Żaden funkcjonariusz nie może też żądać ani przyjmować pieniędzy za prowadzoną sprawę.

- zawsze upewnijmy się, że w prawidłowy sposób rozłączyliśmy rozmowę z naszym rzekomym krewnym, który potrzebuje pomocy. Dopiero jak będziemy pewni, że rozmowa jest całkowicie zakończona a w słuchawce słychać poprawny sygnał rozłączenia (najlepiej odczekać jeszcze dla bezpieczeństwa 2 - 3 minuty) i dopiero wtedy można wybrać kolejny numer np. na Policję.

asp. Grzegorz Kuźnicki

  • metoda na wnuczka

wstecz

Banery

Stopka

Kontakt

[obiekt mapy] Mapa Miasta Gostynina
[obiekt mapy] Mapa Miasta Gostynina

Urząd Miasta Gostynina
ul. Rynek 26
09-500 Gostynin
tel.: 24 236 07 10
fax.: 24 236 07 12
e-mail: um@gostynin.pl

Szczegółowy kontakt