Gmina Miasta Gostynina - oficjalna strona

Menu

Treść strony

V edycja Code Week

We wtorek 17 października 2017 roku w Szkole Podstawowej nr 5 im. Księcia Mazowieckiego Siemowita IV w Gostyninie, w ramach Międzynarodowego Tygodnia Kodowania odbyła się niezwykła impreza – Europe Code Week 2017. Od 7 do 22 października 2017r. w całej Europie odbywają się warsztaty programowania dla dzieci i dorosłych. Nasza szkoła od pięciu lat regularnie organizuje Europejski Tydzień Kodowania – Codeweek, którego patronem jest Komisja Europejska. W szkole prężnie działają pasjonaci kodowania, którzy silnie motywują i dzielą się swoimi umiejętnościami z uczniami gostynińskich szkół podstawowych oraz przedszkoli.

Tradycją stały się cykliczne szkolenia i warsztaty profesjonalnej drużyny informatycznej „Alice3”, specjalizującej się w programowaniu w języku JAVA.Uczniowie w swoim dorobku mają udział w warsztatach we Wrześni i organizację konkursów programistycznych na terenie Europejskiego Centrum Artystycznego im. Fryderyka Chopina w Sannikach. Nasi uczniowie zdobyli prestiżowe wyróżnienie na „Igrzyskach Mistrzów Kodowania” - uzyskując tytuł organizatorów jednego z sześciu najbardziej kreatywnych i zapadających w pamięć wydarzeń promujących kodowanie w każdym wieku. Tytuł ten zachęcił naszą szkołę do dalszego podnoszenia kwalifikacji i umiejętności informatycznych, które promujemy jako kluczową umiejętność XXI wieku, niezbędną dla kolejnych pokoleń Gostyninian – Polaków - Europejczyków na przyszłych rynkach pracy.

W tym roku podjęliśmy decyzję o zaproszeniu kolejny raz, do udziału uczniów z Samorządowej Szkoły Podstawowej nr 6 we Wrześni, Szkoły Podstawowej nr 3 w Ząbkach. Zaproszeni goście z Ząbek i Wrześni nocowali na gostynińskim zamku.

W mury szkoły zawitały grupy przedszkolne z miejscowych przedszkoli. Przedszkolaki wraz z opiekunami uczestniczyli w warsztatach grupy Alice3, gdzie próbowali stworzyć swój magiczny świat tworząc niezwykłe animacje. Podczas pracy zadawano wiele ciekawych pytań, na które udzielane zostały odpowiedzioraz pomoc w realizowaniu powierzonych zadań.

W tym dniu również uczniowie kl. Ia naszej szkoły mieli wyjątkowo trudne zadanie. Występowali w podwójnej roli, jako uczestnicy warsztatów i jako prowadzący. Z obu zadań wywiązali się wyśmienicie. Szkoląc swoich młodszych kolegów z przedszkoli cierpliwie tłumaczyli im jak bawić się i uczyć korzystając z maty „Logiczne Drzewo”. Dzieci przedszkolne różnicowały figury geometryczne według kilku cech i umieszczały je w odpowiednich miejscach na gałęziach drzewa. Rozpoznawały symbole oznaczające cechy, układali według symboli ciągi figur. Zajęcia z logicznym drzewem sprawiły przedszkolakom ogromną radość. Z zapałem wykonywały wszystkie zadania. W nagrodę za udział w warsztatach każde dziecko otrzymało imienny certyfikat. Dzieci z Punktu Przedszkolnego po raz pierwszy wzięły udział w warsztatach kodowania. Przedszkolaki uczestniczyły w zajęciach z wykorzystaniem maty „Drzewo Logiczne”. Pracą dzieci kierowały koleżanki i koledzy z klasy I a pod czujnym okiem nauczycielki Anny Balcerzak. Przedszkolaki wzięły również udział w zajęciach z robotyki. Uczyły się sterować robotem „Photon”. Korzystały

z gier i programów na dywanie multimedialnym. Udział w warsztatach miał na celu wprowadzenie dzieci w świat multimediów i technologii informatycznej oraz zapoznać z podstawami programowania.

Wielką pracę wykonali uczniowie ze Szkoły Podstawowej Nr 3 im. Małego Powstańca w Ząbkach, którzy pod opieką swojej nauczycielki pani Anny Kuśnierz i pani Anety Stankiewicz prowadzili zajęcia dla swoich kolegów i koleżanek z gostynińskich przedszkoli. Te wspaniałe maluchy uczyły podstaw kodowania przy wykorzystaniu kostek do gry, robotów Dash & Dot, Maty Mistrzów Kodowania oraz zestawów Scottie Go.

Uczniowie z Samorządowej Szkoły Podstawowej nr 6 z Wrześni po opieką pani Doroty Czerniak – Czech przygotowali następujące aktywności dla naszych milusińskich: Makey Makey – zagrajmy na bananach, programowanie za pomocą Ozobotów i robotów Dash&Dot oraz kodowanie bez komputera – budowanie wieży wg. schematu/kodu, poszukiwacze skarbu, sudoku – zabawa z kolorami, zakodowany rysunek.

W przerwach między zajęciami wszyscy zaproszeni goście mogli odpocząć na poduszkach i piankach rekreacyjnych. Po zakończonych warsztatach na wszystkich czekał słodki poczęstunek. W opiece nad przedszkolakami, zwłaszcza z grup integracyjnych pomagali uczniowie klas starszych.

Po wytężonej pracy wszyscy udali się na zasłużony obiad w murach Zamku Gostynińskiego. Burmistrz Miasta Gostynina Paweł Kalinowski wręczył podziękowania dla nauczycieli prowadzących warsztaty i wyraził swoje uznanie dla wszystkich, którzy przyczynili się do organizacji imprezy i propagowania programowania wśród uczniów. Na koniec zaproszeni goście wraz z uczniami i nauczycielami prowadzącymi warsztaty zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie. Mamy nadzieję, że Ci cudowni goście jeszcze niejednokrotnie zawitają w mury gostynińskiej szkoły.

Impreza nie miałaby tak wspaniałej oprawy, gdyby nie pomoc i wsparcie finansowe. Dlatego organizatorzy dziękują: Burmistrzowi Miasta Gostynina Pawłowi Kalinowskiemu - za pomoc przy organizacji noclegu na zamku dla dzieci z Wrześni i Ząbek.

 

Źródło: SP nr 5 w Gostyninie

  • V edycja Code Week
  • V edycja Code Week
  • V edycja Code Week
  • V edycja Code Week
  • V edycja Code Week

wstecz

Banery

Stopka

Kontakt

[obiekt mapy] Mapa Miasta Gostynina
[obiekt mapy] Mapa Miasta Gostynina

Urząd Miasta Gostynina
ul. Rynek 26
09-500 Gostynin
tel.: 24 236 07 10
fax.: 24 236 07 12
e-mail: um@gostynin.pl

Szczegółowy kontakt