Przejście do sekcji:

Gmina Miasta Gostynina - oficjalna strona

Menu

Treść strony

Komunikat Powiatowego Lekarza Weterynarii w Płocku

W dniu 24 listopada br. potwierdzono na podstawie badań wysoce zjadliwą grypę ptaków podtypu H5N8 na fermie niosek w powiecie wolsztyńskim – 250 km od granic naszego powiatu.

Wirus grypy ptaków cechuje się dużą odpornością na działanie czynników środowiska zewnętrznego, długo przeżywa w niskich temperaturach. Dlatego zbiorniki wodne, łąki, pola, na których przebywały dzikie ptaki mogą być w miesiącach jesienno-zimowych długotrwałym źródłem zakażenia dla drobiu. Wirus bardzo szybko i łatwo rozprzestrzenia się w środowisku, jednak nie jest groźny dla człowieka, ginie w temperaturze 70 stopni Celsjusza podczas pieczenia, smażenia czy gotowania drobiu i jaj.

Powiatowy Lekarz Weterynarii apeluje do wszystkich o ścisłe przestrzeganie obowiązków mających na celu wyeliminowanie możliwości przeniknięcia wirusa ptasiej grypy z ptactwa dzikiego na drób utrzymywany w gospodarstwach w tzw. chowie przyzagrodowym.

Osoby łamiące zakazy i nakazy nie otrzymają wypłaty odszkodowań za utracony drób w przypadku konieczności likwidacji powstałych w ich gospodarstwach ognisk ptasiej grypy.

  • wizytówka Powiatowego Lekarza Weterynarii w Płocku

wstecz

Banery

Stopka

Położenie urzędu

[obiekt mapy] Mapa Miasta Gostynina

Położenie urzędu

[obiekt mapy] Mapa Miasta Gostynina

Urząd Miasta Gostynina
ul. Rynek 26
09-500 Gostynin
tel.: 24 236 07 10
fax.: 24 236 07 12
e-mail: um@gostynin.pl

Szczegółowy kontakt