Przejście do sekcji:

Gmina Miasta Gostynina - oficjalna strona

Menu

Treść strony

SEGREGUJMY SZKŁO!

  • SEGREGUJMY SZKŁO!

Recykling szkła polega na tworzeniu ze szklanych śmieci stłuczki, wykorzystywanej później jako surowiec do produkcji opakowań. Nie ma obaw co do czystości wytworzonych z niej elementów – w trakcie sortowania i rozdrabniania szkła, ale i przy ponownym trafieniu do huty, surowiec jest pozbawiany wszelkich zanieczyszczeń.

Szkło, w przeciwieństwie do plastiku czy papieru, można przetwarzać praktycznie nieskończoną ilość razy. Ponowne wykorzystanie jednej szklanej butelki to oszczędność energii równej 4 godzinom pracy 100-watowej żarówki. Pamiętać należy również, że do produkcji szkła wykorzystywany jest piasek, soda, mączka wapienna i różne tlenki metali mające wpływ na jego właściwości – zastąpienie ich przy produkcji naczyń szkłem pochodzącym z recyklingu pozwala oszczędzić surowce naturalne.

"Rozporządzenie Ministra Środowiska z 29 grudnia 2016 r. w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów" rozróżnia "szkło bezbarwne", które należy umieszczać w białych zbiornikach, oraz "szkło kolorowe" z zielonymi pojemnikami. W przypadku braku tego rozróżnienia, gdy występuje tylko jeden zbiornik na szkło, powinien on być koloru zielonego.


Co należy wyrzucać do pojemników na szkło?

- szklane butelki po napojach i żywności

- szklane słoiki (bez nakrętek)

- szklane opakowania po kosmetykach

 

Czego nie należy wyrzucać?

- ceramiki, doniczek, porcelany
- szkła okularowego, żaroodpornego i hartowanego
- zniczy z zawartością wosku albo okopconych
- żarówek, świetlówek i reflektorów
- szklanych opakowań po lekach, rozpuszczalnikach i olejach silnikowych
- luster, szyb okiennych
- szklanek, kieliszków
- termometrów rtęciowych
- potłuczonych butelek, słoików, opakowań etc.

Wymienione powyżej śmieci powinny znaleźć się w pojemniku na odpady zmieszane. Wynika to z wykorzystania innych materiałów do produkcji, a co za tym idzie innych właściwości szkła nienadającego się w tym przypadku do recyklingu. W przypadku potłuczonych luster i termometrów - najlepiej je dostarczyć bezpośrednio do PSZOKu. Inaczej sprawa wygląda z żarówkami. Sklepy budowlane często prowadzą punkt zbiórki zużytych żarówek – warto rozejrzeć się za najbliższym.

Statystyczny mieszkaniec Polski nieprawidłowo wyrzuca do pojemników na odpady zmieszane aż 56 szklanych opakowań rocznie. Przekłada się to na tylko 30% wyrzuconych szklanych opakowań, które są ponownie przetapiane. Warto zmienić ten stan rzeczy.

  • SEGREGUJMY SZKŁO!
  • SEGREGUJMY SZKŁO!

Banery

Stopka

Położenie urzędu

[obiekt mapy] Mapa Miasta Gostynina

Urząd Miasta Gostynina
ul. Rynek 26
09-500 Gostynin
tel.: 24 236 07 10
fax.: 24 236 07 12
e-mail: um@gostynin.pl

Szczegółowy kontakt