Przejście do sekcji:

Gmina Miasta Gostynina - oficjalna strona

Menu

Treść strony

„Świat Płonął Wojną – Oni Miłością” - zaproszenie na koncert

W imieniu Burmistrza Miasta Gostynina i Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jakuba z Gostynina serdecznie zapraszamy na koncert pt. „Świat Płonął Wojną – Oni Miłością”, który odbędzie się 21 stycznia (sobota) o godz. 17:00 w Sali Kolumnowej Zamku Gostynińskiego.

Wstęp wolny.

Całość jest hołdem dla Powstańców Warszawskich i Tych, którzy walczyli o wolną i niepodległą Polskę. Autorzy, dotykając losów pojedynczego człowieka opisują uczucia, które towarzyszyły Warszawiakom podczas 63 dni walki z niemieckim okupantem. W poetycki sposób przybliżają realia powstania – bombardowania, płonące kamienice, podążanie kanałami, śluby, szpital powstańczy, zabójczą działalność snajperów, niszczycielską siłę miotaczy ognia, wolę walki, ale i doświadczenia wszechobecnej śmierci. W utworach przenikniętych tęsknotą, nadzieją, marzeniami, wspomnieniami i miłością dotykają niepodzielnie istoty bólu, strachu i rozpaczy. Można ten program określić mianem portretu psychologicznego pokolenia, szczególnie tego młodego, które zbyt szybko żyło, które zbyt szybko umierało, które stało się świadkiem ogromnego cierpienia. Ale w programie tym obecna jest też nadzieja, która nie opuszcza człowieka, dając moc by przetrwać nawet najtrudniejsze chwile. Wspomnienia i marzenia o miłości stają się przyczynkiem tej nadziei - to ona przenika serca w okrutnej, wojennej rzeczywistości. Autorzy nie pomijają tragicznych obrazów – dyskretnie ukazują odcienie rozpaczy tych, którzy tracą najbliższych, gdy dopada ich uczucie braku sensu istnienia, a każdy kolejny dzień pozostałych przy życiu naznaczony jest przenikającą serca pustką. Te wszystkie uczucia i doświadczenia są ponadczasowe, a nawet porażająco aktualne w czasach, które na bieżąco przeżywamy. W programie obecny jest wątek religijny – subtelnie wspomniany, świadomy obecności Boga i Jego mocy uzdrawiania, ale także przyjmujący dopust Boży.

Program poetycko-muzyczny składa się z prezentacji (zdjęcia z Powstania Warszawskiego – koloryzacja Mikołaj Kaczmarek), przedmów wprowadzających oraz 16 utworów, których autorami są: Barbara Tuzel Górczewska i Leszek Czajkowski.
Dziękujemy Dyrektorowi Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie za współorganizację tego wyjątkowego wydarzenia.

Źródło: Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL

  • Plakat

wstecz

Banery

Stopka

Położenie urzędu

[obiekt mapy] Mapa Miasta Gostynina

Położenie urzędu

[obiekt mapy] Mapa Miasta Gostynina

Urząd Miasta Gostynina
ul. Rynek 26
09-500 Gostynin
tel.: 24 236 07 10
fax.: 24 236 07 12
e-mail: um@gostynin.pl

Szczegółowy kontakt