Burmistrz Miasta Gostynina pani Agnieszka Korajczyk-Szyperska wraz z Miejską Biblioteką Publiczną im. Jakuba z Gostynina w Gostyninie, Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Gostynin i Koło Gospodyń "Napoleonki" w Legardzie zapraszają na Biblioteczny Nording Walking w dniu 3 października br. (czwartek) o godz. 10.00. Start na Rynku Miejskim.
Zapraszamy!
Co nowego w "Bartku"?
Dzieci z Miejskiego Punktu Wsparcia Dziennego dla Dzieci „Bartek” w Gostyninie z uśmiechem na twarzy przywitały nowy rok szkolny 2024/25. W placówce prócz pomocy w nauce czekają również zajęcia „dla ciała i ducha”. Każdego dnia organizowane są różnego typu zajęcia jak: malowanie, lepienie, zabawy ruchowe i czasami oglądanie bajek i filmów. Zajęcia rozwijające umiejętności manualne, poprawiające tężyznę fizyczną i umysłową, jak i zwyczajnie pozwalające odprężyć się po pracowitym dniu w szkole.
Przedłużony czas składania prac w konkursie ekologiczno-plastycznym
Przedłużamy czas składania prac w konkursie ekologiczno-plastycznym w ramach zadania „Gostynin promotorem zdrowego powietrza – edycja IV” - „Dbam o powietrze w moim mieście” – nowy termin składania prac 11.10.2024 r.
Przedmiotem konkursu jest wykonanie plakatu w formacie A3, zawierającego akcent lokalny.
Dla zwycięzców przewidziane są nagrody rzeczowe.
Zadanie pn. „Gostynin promotorem zdrowego powietrza – edycja IV” współfinansowano ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.
Stowarzyszenie Honorowych Dawców Krwi Legion wspólnie z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa oddz. Płock informują, o zbliżających się akcjach krwiodawstwa, które odbędą się w najbliższych dniach w Płocku i Gostyninie. To doskonała okazja, aby dołączyć do grona krwiodawców i pomóc tym, którzy potrzebują wsparcia.
Płock: 04.10, godz. 9-13 - "Chemik Zbiera Krew", Krwiobus w Zespole Szkół Centrum Edukacji w Płocku 5.10, godz. 7-12 - "Krwawa Sobota z Legionem", Akcja stacjonarna w OT RCKiK w Płocku
Gostynin: 07.10, godz. 9-13 - "Krwawy Poniedziałek w Gostyninie". Krwiobus przez Ratuszem Miejskim. Patronat honorowy tej akcji objęła burmistrz pani Agnieszka Korajczyk-Szyperska.
Nie czekaj na odpowiedni moment. Każda kropla krwi ma znaczenie i może uratować życie. Zachęcamy Cię do podjęcia decyzji o oddaniu krwi i podzielenia się tym doświadczeniem z innymi. Pamiętaj, że dzięki Twojej odwadze i hojności, ktoś może otrzymać drugą szansę na życie.
Oddawanie krwi to nie tylko akt charytatywny, to także wyraz empatii i troski o innych. Dołącz do społeczności krwiodawców i stań się bohaterem, który każdego dnia ratuje życie!
Ogólnopolska kampania Dzieciństwo Bez Przemocy
W dniu dzisiejszym przypada Międzynarodowy Dzień bez Przemocy, a 8 października rusza Ogólnopolska Kampania "Dzieciństwo bez przemocy", która jest wyrazem sprzeciwu wobec krzywdzenia dzieci.
Jej podstawowym celem jest zwrócenie uwagi na problem przemocy wobec dzieci oraz konieczności odpowiedniego na nią reagowania. Kampania Dzieciństwo bez przemocy uwrażliwia na problem krzywdzenia dzieci w Polsce oraz edukuje na temat sposobów dbania o rozwój i bezpieczeństwo dzieci. Założeniem kampanii jest także promowanie rozwiązań sprzyjających tworzeniu bezpiecznego i szczęśliwego dzieciństwa każdego dziecka, niezależnie od pochodzenia i sytuacji życiowej, które ma niezbywalne prawo do miłości, ochrony i szacunku. Jednym z elementów kampanii jest również propagowanie rozwiązań na rzecz zmian systemowych, które mają za zadanie skuteczną ochronę dzieci przed przemocą. Uroczysta inauguracja Kampanii Dzieciństwo bez przemocy w Sejmie RP jest przewidziana na 8 października 2024, a jej finał nastąpi 19 listopada w Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Przemocy wobec Dzieci. Tego dnia budynki i inne obiekty w całej Polsce rozświetlą się na czerwono, by zwrócić uwagę na problem krzywdzenia dzieci oraz uwrażliwić dorosłych na potrzebę i obowiązek ochrony najmłodszych.
W ramach kampanii „Dzieciństwo bez przemocy” w całym kraju podejmowane będą oddolne inicjatywy edukacyjne oraz działania ukierunkowane na wzmocnienie lokalnej oferty wsparcia dla dzieci i rodzin potrzebujących pomocy. We wspólne działania na rzecz dzieci zaangażowane są różne instytucje i podmioty, takie jak urzędy, szkoły, przedszkola, firmy, placówki pomocy społecznej oraz wiele innych osób i organizacji, które podejmują się w walki o lepsze jutro dla wszystkich dzieci w Polsce.
Główne cele kampanii to nie tylko zwiększenie świadomości społecznej na temat przemocy wobec najmłodszych, ale także podejmowanie realnych działań, które przyczynią się do budowania środowiska wolnego od przemocy. Kampania opiera się na przekonaniu, że każdy, nawet niewielki krok w stronę zapewnienia bezpiecznego środowiska dla dzieci i tworzenia szczęśliwego dzieciństwa, ma ogromne znaczenie dla ich przyszłości. Finalnym momentem kampanii, 19 listopada, będzie rozświetlenie Polski dzieciom. Tego dnia, w różnych rejonach kraju, odbędzie się ogólnopolska akcja podświetlenia budynków i innych obiektów na czerwono, by symbolicznie zakomunikować wsparcie dla idei kampanii. Iluminacja budynków jest symbolem rozświetlenia życia dzieciom doświadczającym krzywdzenia oraz wyrazem jasnego sprzeciwu wobec przemocy.
Do inicjatywy mogą dołączać organizacje pozarządowe, placówki edukacyjne i inne instytucje. Zachęcamy do dołączenia do kampanii. Szczegółowe informacje i formularz zgłoszeniowy znajdziecie Państwo na stronie dziecinstwobezprzemocy.pl.
Organizatorami wydarzenia są Fundacja „Dajemy Dzieciom Siłę” oraz Krajowa Koalicja na rzecz Ochrony Dzieci.
Żeglarskie sukcesy Halsów
W miniony weekend 28.09.2024 r. gostynińscy żeglarze brali udział w ostatnich w tym sezonie regatach żeglarskich Płockiego Okręgu Żeglarskiego. Regaty zorganizowała fundacja Nasza Wisła w Marinie Murzynowo koło Płocka. Gostynińscy żeglarze reprezentowani byli przez 16 załóg z wszystkich grup wiekowych począwszy od najmłodszych dzieci pływających na jachtach Optimist, poprzez Lasery, Omegi kończąc na seniorach występujących na dużych jachtach kabinowych klas T. Zawodnicy Klubu Żeglarskiego Hals, wśród ponad 40 ścigających załóg zdobyli II i III miejsce w klasie Optimist, I,II i III miejsce w Klasie Laser, I i II miejsce w klasie Omega, I i II miejsce w klasie T2, I miejsce w klasie T1 oraz II miejsce w klasie T3, tym samym zdobywając puchar dla najlepszego klubu regat ufundowanego przez Wójta Gminy Brudzeń Duży.
Należy również wspomnieć iż, najlepsza klubowa załoga w wrześniowej rundzie zakwalifikowała się ponownie do I Polskiej Ligi Żeglarskiej i przyszłym roku będzie reprezentować Gostynin wśród najlepszych klubów w Polsce na akwenach Zatoki Gdańskiej, Szczecińskiej i na Wielkich Jeziorach Mazurskich. Ten wspaniały rezultat to wynik ciężkiej pracy szkoleniowej zawodników i instruktorów oraz znakomite podsumowanie sezonu, to również wspaniały prognostyk rozwoju gostynińskiego żeglarstwa oraz znakomita promocja naszego miasta w całej Polsce.
Źródło: KŻHals
Drużynowe Mistrzostwa Polski w Szachach - I Liga z udziałem Gostmatu Gostynin
W dniach od 13 do 22 września 2024r. szachiści Gostmatu reprezentowali Gostynin w Drużynowych Mistrzostwach Polski w Szachach – I Lidze. Mistrzostwa zostały zorganizowane przez Polski Związek Szachowy i odbyły się w Darłowie.
W I lidze uczestniczyły 22 drużyny szachowe z terenu całego kraju. Zespoły rywalizowały ze sobą na sześciu szachownicach. W każdej z drużyn musiała grać minimum jedna kobieta - na szachownicy nr 6, na pozostałych szachownicach (nr 1-5) mogły grać zarówno kobiety jak i mężczyźni. Mistrzostwa przeprowadzono systemem szwajcarskim na dystansie 9 rund, czyli każdy z zespołów bez względu na wynik – rozegrał 9 pojedynków. Tempo gry było typowe dla obecnych szachów klasycznych - 1,5 godziny na wykonanie 40 posunięć + 30 minut na dokończenie partii + 30 sekund dodawane po wykonaniu każdego ruchu na szachownicy.
Drużyna Gostmatu Gostynin przez większą część zawodów znajdowała się w czołówce tabeli, walcząc w ostatniej rundzie o medal z szachistami z Dąbrowy Górniczej. Mecz miał wiele zwrotów akcji, szala zwycięstwa przechylała się raz w jedną raz w drugą stronę. Ostatecznie jednak drużyna z Gostynina przegrała 2,5-3,5 i to zespół z Dąbrowy Górniczej cieszył się z wygrania mistrzostw. Gostmat Gostynin w klasyfikacji końcowej zajął 7 miejsce. Mistrzostwa zasłużenie wygrał zespół z Dąbrowy Górniczej. Indywidualnie w drużynie Gostmatu najwięcej punktów zdobyli: Mateusz Paszewski (6,0), Nicolai Kistrup (6,0), Katarzyna Dwilewicz (5,5) i Kamil Plichta (5,0).
Drużyna Gostmatu Gostynin w rozgrywkach I Ligi w tym roku odniosła 4 zwycięstwa (z UKS TSz Zieloni Zielonka, UKS Pionier Jastrzębie Zdrój, UKS Rodło Opole i OTSz Ostrów Wielkopolski) 2 porażki (z KU AZS Politechnika Opolska i SzSON Zagłębie Dąbrowa Górnicza) oraz 3 remisy (z KSz Hetman, MKS MOS Wieliczka i Fundacja KSz Polonia Wrocław).
Występ szachistów Gostmatu Gostynin w Drużynowych Mistrzostwach Polski w Szachach – I Lidze częściowo dofinansowany był ze środków Gminy Miasta Gostynina.
Kolejne duże zawody rangi „Mistrzostw Polski” odbędą się w listopadzie w Opolu. Szachiści będą rywalizować o medale w szachach błyskawicznych, gdzie kobieca drużyna Gostmatu Gostynin będzie broniła złota wywalczonego w zeszłym roku w Suwałkach.
Gostynińskie Dni Seniora
Październik to miesiąc, który zyskuje szczególne znaczenie dla społeczności seniorów, gdyż obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Starszych. Warto pamiętać, że seniorzy to nie tylko skarbnica wiedzy i doświadczenia, ale także aktywni uczestnicy życia społecznego, którzy zasługują na szacunek i wsparcie.
W związku z tym, z inicjatywy Burmistrz Agnieszki Korajczyk-Szyperskiej, postanowiliśmy zadabać o swoich mieszkańców w podeszłym wieku, organizując szereg atrakcji w ramach Gostynińskich Dni Seniora.
Celem tych wydarzeń jest nie tylko integracja lokalnej społeczności, ale również promowanie zdrowego i aktywnego stylu życia wśród seniorów. Wspólne spędzanie czasu, rywalizacja w sportowych zmaganiach, a także możliwość rozwoju artystycznego poprzez modowe pokazy, to tylko niektóre z propozycji, które czekają na mieszkańców Gostynina w nadchodzących tygodniach.
Spartakiada Seniorów – 12 października
Pierwszym wydarzeniem, które zainauguruje obchody, będzie I Spartakiada Seniorów. Odbędzie się ona w hali sportowej MOSiR przy ul. Kutnowskiej. Start zaplanowano na godzinę 11.00. Uczestnicy, podzieleni w drużyny 60+, będą mogli zmierzyć się w różnych konkurencjach sportowo-rekreacyjnych. Zgłoszenia przyjmowane są telefonicznie do 10 października pod numerem 0-24 235 33 97.
W ramach Spartakiady przewidziano zarówno konkurencje grupowe, jak turniej unihokeja, sztafetę 4 x 30 m oraz przeciąganie liny, jak i zmagania indywidualne, takie jak tor przeszkód, rzuty piłką do kosza z miejsca, strzały na bramkę, rzuty ringo na pachołki oraz slalom z piłeczką pingpongową. To doskonała okazja do aktywnego spędzenia czasu i rywalizacji w duchu fair play.
Kabaret i Potańcówka – 19 października
Kolejnym punktem programu, który z pewnością przyciągnie wielu seniorów, będzie występ kabaretu "Aniela z Podlasia". Odbędzie się on w Starej Betoniarni o godz. 16:00. Tematem przewodnim wydarzenia będą „Tajemnice czystego powietrza”, co z pewnością dostarczy uczestnikom wielu cennych informacji oraz sporej dawki humoru. Należy podkreślić, że zadanie pod nazwą "Gostynin promotorem zdrowego powietrza – edycja IV”, współfinansowane jest ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.
Po występie, o godz. 19:00, rozpocznie się potańcówka dla seniorów, gdzie muzykę poprowadzi najstarsza didżejka w Polsce - DJ Wika. To doskonała okazja, aby w rytmach muzyki powspominać młodsze lata i nawiązać nowe znajomości.
Bal Seniora z Modowym Akcentem – 24 października
Na zakończenie Gostynińskich Dni Seniora, 24 października, odbędzie się wyjątkowy Bal Seniora z Modowym Akcentem w Zamku Gostynińskim. Rozpocznie się on o godzinie 15:00 senioralnym pokazem mody, przygotowanym przez lokalnych seniorów z Klubu Parostatek, Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. O 16:30 zaplanowano wspólny obiad z historią zamku, a od godziny 17:00 do 21:00 uczestnicy będą mieli okazję bawić się przy muzyce DJ Martina.
Koszt uczestnictwa w balu wynosi 50 zł, co obejmuje obiad, muzykę oraz niezapomnianą zabawę. Zapisy prowadzi Pani Kinga Gostyńska pod numerem telefonu 737 164 001.
Gostynińskie Dni Seniora to wyjątkowa inicjatywa, która ma na celu integrację seniorów oraz promowanie aktywnego stylu życia wśród osób starszych. Dzięki różnorodnym atrakcjom, mieszkańcy Gostynina będą mogli spędzić czas w miłej atmosferze, nawiązując nowe znajomości i ciesząc się życiem. Serdecznie zapraszamy do udziału w tych wydarzeniach!
145 lat Ochotniczej Straży Pożarnej w Gostyninie
W sobotę, 5 października br., Ochotnicza Straż Pożarna w Gostyninie będzie obchodzić wyjątkową rocznicę – 145 lat swojego istnienia. To imponujący jubileusz, który podkreśla długoletnią tradycję i nieoceniony wkład gostynińskich druhów w bezpieczeństwo lokalnej społeczności. Uroczystości rozpoczną się o godz. 12:00 mszą świętą w kościele parafii św. Marcina w Gostyninie. To właśnie tam strażacy wraz z mieszkańcami miasta będą dziękować za lata ofiarnej służby. Nabożeństwo zakończy się poświęceniem dwóch nowych samochodów ratowniczo-gaśniczych, które z pewnością przyczynią się do jeszcze skuteczniejszej ochrony zdrowia, życia i majątku mieszkańców Gostynina i okolic. Następnie ruszy strażacki korowód na plac przy Zamku Gostynińskim, gdzie odbędzie się oficjalna część uroczystości.
145 lat Ochotniczej Straży Pożarnej w Gostyninie
Doktor Book i Igor Adamczyk to goście X Nocy Bibliotek w Gostyninie
Miejska Biblioteka Publiczna im. Jakuba z Gostynina w Gostyninie i Urząd Miasta Gostynina mają ogromną przyjemność zaprosić wszystkich sympatyków literatury na X Noc Bibliotek w Gostyninie.
Wydarzenie odbędzie się 11 października, w Miejskiej Bibliotece Publicznej, przy ul. Wojska Polskiego 23.
Zaczynamy już o godzinie 16:00 Teatralnymi Wariacjami z Teatr Form Wielu.
O 18:30 czeka nas spotkanie z youtuberką Doktor Book oraz naszym lokalnym autorem książek Igorem Adamczykiem.
A dla najwytrwalszych czeka Nocowanie W Bibliotece! Zapewniamy karaoke, wspólne oglądanie filmu, pizze oraz kuchenne rewolucje literackie!
Partnerem wydarzenia jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.
Serdecznie zapraszamy!
OSP Gostynin świętowało 145 lat
W sobotę, 5 października, Ochotnicza Straż Pożarna w Gostyninie obchodziła imponujący jubileusz 145-lecia istnienia. Ta wyjątkowa uroczystość podkreśliła znaczenie jednej z najstarszych, wciąż aktywnie działających jednostek OSP na Mazowszu.
Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele NMP Matki Kościoła, po której ks. kan. Andrzej Rutkowski dokonał poświęcenia dwóch nowych samochodów ratowniczo-gaśniczych. Następnie ulicami miasta przeszedł uroczysty przemarsz, w którym uczestniczyły poczty sztandarowe, druhowie, przedstawiciele władz oraz mieszkańcy Gostynina.
Główna część obchodów odbyła się na podzamczu Zamku Gostynińskiego. Druh Hubert Wojciechowski, przedstawił krótką historię jednostki, po czym nastąpiła ceremonia wręczenia medali i odznaczeń zasłużonym strażakom.
W uroczystości wzięli udział znamienici goście, w tym bryg. mgr inż. Waldemar Wysowski Zastępca Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, druh Karol Podleśny Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Gostyninie, Agnieszka Korajczyk-Szyperska Burmistrz Miasta Gostynina, Anna Wilińska Zastępca Burmistrza Miasta Gostynina, Krzysztof Klejna Przewodniczący Rady Miejskiej w Gostyninie, Starosta Andrzej Krzewicki, Kamil Balcerzak Przewodniczący Gminy Gostynin. Obecna była również delegacja strażaków z partnerskiego niemieckiego miasta Langenfeld. Bryg. Wysowski w swoim przemówieniu podkreślił znaczenie długoletniej służby OSP Gostynin: "145 lat działalności Waszej jednostki to oczywisty powód do dumy. [...] Jestem pełen uznania i podziwu, że tyle lat kontynuujecie tę tradycję pomagania innym osobom."
Burmistrz Korajczyk-Szyperska wyraziła wdzięczność za niezłomną służbę strażaków: "Wasza służba jest niebezpieczna i często wymaga podejmowania ryzykownych, ale odpowiedzialnych decyzji dla ratowania ludzkiego życia. [...] Pragnę w tym wyjątkowym dniu Jubileuszu z głębi serca podziękować za profesjonalizm w czasie akcji ratowniczych, odwagę oraz nieustanną chęć niesienia pomocy potrzebującym."
Jubileusz 145-lecia OSP Gostynin nie tylko uczcił bogatą historię jednostki, ale także podkreślił jej nieocenioną rolę w zapewnianiu bezpieczeństwa lokalnej społeczności. Uroczystość, poprowadziła druh Karolina Chmielewska.
Źródło: gostynin.info
Barwy Niepodległości - twórczość młodych artystów. Konkurs plastyczny
Serdecznie zapraszamy uczniów gostynińskich szkół podstawowych do wzięcia udziału w konkursie plastycznym pt.: „Barwy Niepodległości - twórczość młodych artystów”, który ma na celu uczczenie 106. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Konkurs ten stanowi doskonałą okazję do wyrażenia swoich artystycznych talentów oraz kreatywności, a także do refleksji nad historią i znaczeniem niepodległości w naszym kraju.
Tematyka konkursu zachęca do interpretacji pojęcia niepodległości w różnych formach plastycznych. Uczniowie będą mieli szansę zaprezentować swoje prace w szerszym gronie, a ich dzieła będą oceniane przez profesjonalne jury.
Uczestnictwo w tym konkursie będzie nie tylko inspirującą przygodą artystyczną, ale także szansą na rozwój umiejętności twórczych oraz współpracę z rówieśnikami. Każdy uczestnik otrzyma pamiątkowy dyplom, a laureaci zostaną uhonorowani nagrodami rzeczowymi.
Zgłoszenia do konkursu odbywają się za pośrednictwem Szkoły, do której uczęszcza uczennica lub uczeń.
Wszelkie szczegóły dotyczące regulaminu i terminów zgłoszeń znajdują się w załączonych dokumentach.
Bezpłatny transport na cmentarze w Gostyninie w okresie Wszystkich Świętych
Mieszkańcy Gostynina będą mogli skorzystać z bezpłatnego transportu publicznego na cmentarze w okresie Wszystkich Świętych. W poniedziałek 7.10.2024 r. Burmistrz Agnieszka Korajczyk-Szyperska podpisała z prezesem zarządu PKS Sp.z o.o. Panem Damianem Gołębiewskim umowę na usługę świadczenia lokalnego transportu osób w komunikacji zbiorowej w dniach od 31 października do 2 listopada 2024 roku.
Usługa obejmie kursy na trasie Zalesie-Nagodów oraz Nagodów-Zalesie, co umożliwi mieszkańcom bezpłatny dojazd do cmentarzy przy ul. Ostatniej oraz w Nagodowie. Transport będzie dostępny 31 października, w dniu Wszystkich Świętych oraz 2 listopada br. Szczegółowy rozkład jazdy zostanie wkrótce opublikowany.
Jednocześnie informujemy, że trwają rozmowy dot. uruchomienia regularnych usług związanych z transportem publicznym w Gostyninie.
Gostyniński Bieg Marszałka Piłsudskiego
W ramach obchodów Święta Niepodległości, miłośnicy biegania mają okazję uczcić tę ważną datę w niezwykły sposób. Burmistrz Miasta Gostynina, Miejski Ośrodek Sportów i Rekreacji oraz MCH Stara Betoniarnia zapraszają do udziału w Gostynińskim Biegu Marszałka Piłsudskiego, który jest organizowany w ramach wydarzenia pn. "Święto Niepodległości w Gostyninie".
Razem możemy zamanifestować jedność, radość, wolność poprzez udział w biegu ulicami Gostynina. Impreza jest pełna symboliki - start biegu nastąpi 10 listopada, tradycyjnie o godzinie 11.11. Zanim wyruszymy na trasę wspólnie odśpiewamy hymn Polski, a na starcie utworzymy biało czerwoną flagę.
Trasa biegu prowadzić będzie ulicami miasta Gostynina, a sam bieg będzie miał charakter amatorski, nie będzie prowadzony profesjonalny pomiar czasu w celu ustalenia ostatecznej klasyfikacji. Długość trasy wynosi ok. 2,6 km (2 pętle po 1,300 km). Do sportowego świętowania odzyskania niepodległości zapraszamy również całe rodziny, dla których zorganizowany zostanie mini bieg rodzinny na dystansie około 900 m.
Powyższe biegi to nie tylko okazja do uczczenia historii naszej Ojczyzny, ale również doskonała sposobność do spędzenia czasu w gronie rodziny i przyjaciół. Zachęcamy do udziału.
Partnerem wydarzenia jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.
Szczepienie lisów przeciwko wściekliźnie
W dniach 18-31 października 2024 r. Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii z udziałem Powiatowych Lekarzy Weterynarii przeprowadza akcjęszczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie na terenie województwa mazowieckiego. Szczepionka będzie wykładana ręcznie oraz zrzucana z samolotów na lasy, pola i łąki. Przynęty ze szczepionką nie wolno dotykać. Zwierzęta nie przyjmą tych z zapachem człowieka. Przez dwa tygodnie od wyłożenia szczepionki należy zachować ostrożność podczas wyprowadzania zwierząt.
Na terenie województwa mazowieckiego zostanie przeprowadzona akcja szczepień lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie.
Szczepienie wykonuje się przy użyciu doustnej szczepionki RABADROP umieszczonej we wnętrzu przynęty, w kształcie krążka lub kwadratu, koloru brunatno-zielonego o zapachu rybnym. Zrzuty oraz wyłożenie ręczne nie obejmują zbiorników wodnych, dróg i terenów zabudowanych. Szczepionka uodpamia wyłącznie lisy.
Każdy, kto miałby styczność ze szczepionką powinien skontaktować się z lekarzem medycyny. Należy także zwrócić uwagę na domowe czworonogi, których ewentualny kontakt z preparatem należy zgłosić lekarzowi weterynarii.
Lis jest zwierzęciem wolno żyjącym, najbardziej podatnym na zakażenie wirusem wścieklizny. Regularne szczepienia zmniejszają ryzyko zachorowań.
Akcja szczepienia lisów wolno żyjących jest współfinansowana ze środków unijnych Unii Europejskiej.
Informacja Burmistrza o dzierżawie działek
Zgodnie z art. 35 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2024 r., poz. 1145) Burmistrz Miasta Gostynina informuje, że od dnia 09 października 2024 roku na okres 21 dni na tablicy ogłoszeń Urzędu Miasta Gostynina przy ul. Rynek 26 oraz na stronie internetowej Urzędu Miasta – umgostynin.bip.org.pl zostanie umieszczony wykaz nieruchomości przeznaczonych do dzierżawy dot. • części działki oznaczonej numerem ewidencyjnym 2646/4 położonej w Gostyninie przy ulicy Rynek, przeznaczonej do dzierżawy w trybie bezprzetargowym na okres 3 lat, • części działki oznaczonej numerem ewidencyjnym 6721/7 położonej w Gostyninie przy ulicy Zalesie, przeznaczonej do dzierżawy w trybie bezprzetargowym na okres 3 lat, • część działki oznaczonej numerem ewidencyjnym 389/43 położonej w Gorzewie przy ul. Kruk, przeznaczonej do dzierżawy w trybie bezprzetargowym na czas nieoznaczony.
Terminarz Polowań Zbiorowych w obwodzie łowieckim numer 276
Koło Łowieckie „Brzask” przy Politechnice Warszawskiej przekazuje terminarz polowań zbiorowych w sezonie 2024/2025 dla obwodu łowieckiego nr 276 MAZ (Gostynin, okolice ul. Bierzewickiej)
Wrotkarze szybcy z U.K.S. ZWOLEŃ-TEAM z dorobkiem medali w Grójcu
Jesienna aura, mnóstwo kibiców to zawody sportowe „XIV Grójecka Dycha” zaliczane do XVII etapu Długodystansowego Pucharu Polski wrotkarstwa szybkiego. W kolejnym grójeckim biegu ulicznym 6 października 2024 r. wzięło udział blisko 400 uczestników. Imprezę rozpoczęły biegi dziecięce, wrotkarskie sprinty od 100 m do 800 m, 20 km wrotkarzy szybkich oraz 10 km biegaczy i nordic walking.
Padły też dobre wyniki na dystansie półmaratonu, zwłaszcza przy dobrej pogodzie jaką mieli reprezentanci Uczniowskiego Klubu Sportowego „Zwoleń-Team”:
KAJA SOBIECKA I miejsce OPEN w kat. Kobiet
PAULINA PRZYBYSŁAWSKA II miejsce w kat. K30
MATEUSZ SOLGA III miejsce OPEN w kat. Mężczyzn
KACPER NIEDŹWIEDZKI I miejsce w kategorii M20
MARIUSZ MICHALSKI V miejsce w kategorii M40
Wywalczone wysokie miejsca to świetny prognostyk przed kolejnym sezonem wrotkarstwa szybkiego 2025.
Źródło: UKS Z-T Zdjęcia: A.Zgrzywa
Strażacy z Langenfeld na 145-leciu OSP w Gostyninie
Jubileusz 145-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Gostyninie był okazją do zaproszenia delegacji przedstawicieli bliźniaczej jednostki z Langenfeld do naszego miasta. W weekend 4-6 października 2024 r. w Gostyninie gościli członkowie OSP Langenfeld: Egbert John, Carina John, André Kleist i Martin Überlacker. Niemiecka delegacja uczestniczyła w ceremoniach kościelnych, poświęceniu dwóch nowych wozów strażackich, paradzie sztandarów i jednostek przez miasto oraz uroczystościach jubileuszowych. Eckbert John przekazał gratulacje od Burmistrza Miasta Langenfeld oraz złożył życzenia wszystkim gostynińskim strażakom, aby ich służba w myśl hasła „Bogu na chwałę, ludziom na pożytek” przynosiła satysfakcję i zadowolenie. Niemieccy strażacy zwiedzili strażnicę OSP przy ul. Floriańskiej. Łukasz Wypych Prezes OSP w Gostyninie przedstawił zakres prac remontowych i plany rewitalizacji zabytkowego obiektu z myślą nadania wielofunkcyjnego charakteru. W czasie rozmów porównywano zasady działania ochotniczych straży pożarnych w obu miastach. Innowacją dla polskich strażaków ochotników był system powiadamiania o wyjazdach do zdarzeń i zgłaszania szybkości gotowości do działania poprzez urządzenia mobilne. W niedzielę delegacja OSP Langenfeld gościła w siedzibie Państwowej Straży Pożarnej w Gostyninie przy ul. Przemysłowej 1. Miała możliwość zwiedzenia obiektu strażnicy, zapoznania się z funkcjonowaniem krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego oraz rolą stanowiska kierowania. Gostynińscy strażacy pełniący zawodową służbę pokazali sprzęt bojowy, który może być zadysponowany do akcji ratowniczych. Spotkanie w świetlicy szkoleniowej było okazją do podzielenia się doświadczeniami i dobrymi praktykami stosowanymi w Polsce i Niemczech w zakresie ochrony ludności oraz komunikacją między służbami a ludnością cywilną. Gospodarze poruszyli kwestie dotyczące edukacji i prewencji społecznej w powiecie gostynińskim.
Strażacy z Langenfeld na 145-leciu OSP w Gostyninie
Plan gospodarki odpadami dla województwa mazowieckiego 2030
Zarząd Województwa Mazowieckiego zawiadamia o opracowaniu projektu Planu gospodarki odpadami dla województwa mazowieckiego 2030 wraz z załącznikami.
Celem ponownych konsultacji jest zebranie opinii i uwag wszystkich środowisk na temat projektu dokumentu. W konsultacjach mogą wziąć udział wszyscy zainteresowani, a w szczególności: mieszkańcy, przedsiębiorcy, przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego i inne organy administracji państwowej, organizacje pozarządowe oraz środowiska akademickie.
Konsultacje przeprowadzane są przez Zarząd po raz drugi, z uwagi na naniesienie zmian w uprzednio konsultowanym projekcie.
Projekt Planu gospodarki odpadami dla województwa mazowieckiego 2030 wraz z załącznikami, został przygotowany na podstawie obowiązujących przepisów prawa, a jego zakres został określony w ustawie o odpadach.
Wojewódzki plan gospodarki odpadami opracowuje się dla osiągnięcia celów założonych w polityce ochrony środowiska, oddzielenia tendencji wzrostu ilości wytwarzanych odpadów i ich wpływu na środowisko od tendencji wzrostu gospodarczego kraju, wdrażania hierarchii sposobów postępowania z odpadami oraz zasady samowystarczalności i bliskości, a także utworzenia i utrzymania w kraju zintegrowanej i wystarczającej sieci instalacji gospodarowania odpadami, spełniających wymagania ochrony środowiska.
Zgodnie z art. 36 ust. 2 ustawy o odpadach organem właściwym do uchwalenia wojewódzkiego planu gospodarki odpadami jest Sejmik Województwa Mazowieckiego.
Organem właściwym do rozpatrzenia wniesionych uwag i wniosków jest Zarząd Województwa Mazowieckiego.
Na dzień publikacji niniejszego zawiadomienia organ dysponuje stanowiskami, o których mowa w art. 39 ust. 2 pkt 2 ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2024 r. poz. 1112).
Wersje elektroniczne dokumentów oraz wszelkie informacje o projekcie, w tym terminy i miejsca spotkań konsultacyjnych dostępne są na stronach internetowych: bip.mazovia.pl oraz mazovia.pl, m. in. w dziale: Załatw sprawę/Ekologia i środowisko/Odpady/Plany gospodarki odpadami, jak również w siedzibie Departamentu Gospodarki Odpadami, Emisji i Pozwoleń Zintegrowanych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie przy Al. Solidarności 61, 03- 402 Warszawa (Wydział Gospodarki Odpadami – III piętro pok. 314), od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00–16.00.
Uwagi i wnioski do projektu dokumentu należy zgłaszać: • drogą elektroniczną na adres: pgowm2030@mazovia.pl, • na adres elektronicznej skrzynki podawczej ePUAP: /umwm/SkrytkaESP • drogą listowną na adres: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie, Departament Gospodarki Odpadami, Emisji i Pozwoleń Zintegrowanych Al. Solidarności 61, 03-402 Warszawa, • ustnie do protokołu.
Wskazane uwagi i wnioski prosimy zawrzeć w formularzu dostępnym na stronie internetowej Urzędu w sposób określony w komunikacie umieszczonym na stronie internetowej mazovia.pl.
Uwagi i wnioski należy przesłać w dniach 3 – 28 października 2024 r.
Zgodnie z art. 41 ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko uwagi lub wnioski złożone po upływie wyznaczonego terminu pozostawia się bez rozpatrzenia.
Pierwsza gostynińska spartakiada seniorów
12 października 2024 roku w Gostyninie odbędzie się pierwsza edycja Gostyńskiej Spartakiady Seniorów. Wydarzenie organizowane jest przez władze miasta oraz lokalne instytucje kulturalne i sportowe. Wśród zawodów drużynowych zaplanowano turniej unihokeya, sztafetę 4x30m oraz przeciąganie liny. Konkurencje indywidualne obejmują tor przeszkód, rzuty piłką do kosza, strzały na bramkę, rzuty ringo na pachołki oraz slalom z piłeczką pingpongową.
Organizatorzy przewidzieli nagrody dla wszystkich uczestników w postaci pamiątkowych medali i dyplomów. Zwycięzcy konkurencji indywidualnych otrzymają dodatkowo puchary.
Wydarzenie ma na celu promocję aktywności fizycznej wśród seniorów oraz integrację lokalnej społeczności. To doskonała okazja dla starszych mieszkańców Gostynina do sportowej rywalizacji i dobrej zabawy.
Spartakiadę organizują wspólnie Burmistrz Miasta Gostynina Agnieszka Korajczyk-Szyperska, Miejskie Centrum Kultury oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gostyninie.
Źródło: gostynin.info
Stand-Up Anieli z Podlasia: „Tajemnice Czystego Powietrza” - zaproszenie
Szanowni Seniorzy,
Z radością zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie, które odbędzie się w dniu 19 października o godzinie 16:00 w MCH Stara Betoniarnia w Gostyninie. Stand-up Anieli z Podlasia, zatytułowany „Tajemnice Czystego Powietrza”, to niepowtarzalna okazja, by w przyjemny sposób zgłębić temat czystości powietrza oraz jego znaczenia dla naszego zdrowia i życia.
Aniela, znana ze swojego poczucia humoru i niezwykłej charyzmy, w sposób lekki i zabawny przybliży nam tajniki czystego powietrza, dzieląc się praktycznymi wskazówkami na temat ochrony środowiska oraz wpływu, jaki ma ono na nasze samopoczucie. Jej występ to nie tylko dawka śmiechu, ale także wartościowa wiedza, która może pomóc każdemu z nas w codziennym życiu.
Wydarzenie jest częścią projektu „Gostynin promotorem czystego powietrza - edycja IV”, który ma na celu zwiększenie świadomości ekologicznej wśród mieszkańców naszego regionu. To doskonała okazja, aby w miłej atmosferze spędzić czas, a także posłuchać inspirujących treści dotyczących ochrony środowiska.
Zachęcamy do przybycia i wspólnego odkrywania tajemnic czystego powietrza! Wstęp jest wolny, a liczba miejsc ograniczona, dlatego warto zarezerwować sobie czas na to wydarzenie już dziś.
Do zobaczenia 19 października w MCH Stara Betoniarnia w Gostyninie!
Partnerem wydarzenia jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.
Będzie wiało. Ostrzeżenie meteo
IMGW wydało ostrzeżenie meteorologiczne. Dziś, tj. 13.10.2024 r. prognozuje się wystąpienie dość silnego i silnego wiatru o średniej prędkości do 30-50 km/h, w porywach do 85 km/h, południowy skręcający na zachodni. Miejscami wystąpią burze.
X Noc Bibliotek w Gostyninie. Wieczór z Doktor Book i Igorem Adamczykiem
W piątek, 11 października, Miejska Biblioteka im. Jakuba z Gostynina w Gostyninie dołączyła do ogólnopolskiej X edycji Nocy Bibliotek. To wyjątkowe wydarzenie, które odbyło się w ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, zgromadziło entuzjastów literatury i kultury. Program X Nocy Bibliotek w Gostyninie był bogaty i pełen niespodzianek. Rozpoczął się od przedstawienia Teatru From Wielu, który zaprezentował spektakl "Legenda o Wiśle". Po przedstawieniu zainteresowani mogli wziąć udział w warsztatach, które wzbogaciły ich wiedzę i umiejętności.
Jednym z najbardziej wyczekiwanych punktów programu było spotkanie z youtuberką Doktor Book, czyli Nikolą Mańdok, oraz lokalnym autorem książek Igorem Adamczykiem. Nikola Mańdok, znana w sieci jako Doktor Book, to magister farmacji, która w wolnym czasie poświęca się czytaniu książek, układaniu puzzli i... spaniu. Jej zamiłowanie do literatury klasycznej, fantastyki oraz powieści dla młodzieży zainspirowało wielu uczestników. Wywiad z gośćmi przeprowadziła Weronika Szulecka.
Igor Adamczyk, urodzony w Gostyninie, to pisarz i miłośnik literatury, który ukończył Liceum im. Tadeusza Kościuszki o profilu humanistyczno-dziennikarskim. Jego pasja do słowa pisanego zaowocowała tworzeniem intrygujących thrillerów psychologicznych, a czasem także kryminałów i horrorów. W 2021 roku zdobył tytuł "Mistrza XXVI Biesiady Literackiej w Płocku". Jego dorobek obejmuje dwie książki: "Ostatnie życzenie" oraz "Żerowisko". Spotkanie z Igorem Adamczykiem było okazją do poznania jego twórczości i zainspirowania się jego pasją do pisania.
X Noc Bibliotek zakończyła się nocowaniem w bibliotece, które zapewniło młodzieży niezapomniane wrażenia. Uczestnicy mogli cieszyć się karaoke, wspólnym oglądaniem filmów, pizzą oraz kuchennymi rewolucjami literackimi.
Organizatorami X Nocy Bibliotek była Miejska Biblioteka Publiczna im. Jakuba z Gostynina w Gostyninie oraz Urząd Miasta Gostynina. Partnerem wydarzenia był Samorząd Województwa Mazowieckiego.
Źródło: gostynin.info
Dzień Edukacji Narodowej
Szanowni Państwo,
Dyrektorzy, Nauczyciele i Pracownicy Oświaty Miasta Gostynina z okazji Dnia Edukacji Narodowej składamy najserdeczniejsze życzenia oraz podziękowania za Państwa pracę i zaangażowanie w proces edukacyjny i wychowawczy uczniów naszych gostynińskich szkół i przedszkoli. Pełnicie niezwykle ważną rolę w życiu Waszych uczniów i podopiecznych. Przekazujecie wiedzę, odkrywacie pasje oraz jesteście dla nich źródłem inspiracji. Bo właśnie w szkole rodzą się pierwsze marzenia, które będą miały wpływ na obraną drogę w życiu dla wielu młodych ludzi. Wszystkim Państwu życzymy wielu sukcesów w życiu zawodowym i osobistym, dużo zdrowia, wytrwałości i optymizmu w pokonywaniu codziennych trudności.
Agnieszka Korajczyk-Szyperska Burmistrz Miasta Gostynina oraz Radni Rady Miejskiej w Gostyninie
Zatańcz z najstarszą Dj-ką w Polsce. Wika czeka na Ciebie!
Serdecznie zapraszamy na wyjątkowy wieczór pełen tańca i muzyki!
Dołącz do zabawy, aby wspólnie bawić się przy dźwiękach najlepszych hitów, które poprowadzi legendarna DJ Wika - najstarsza Dj-ka w Polsce, gwiazda warszawskich klubów.
Kiedy? - 19 października (sobota)
O której? - 19.00
Gdzie? - MCH Stara Betoniarnia
Czeka na Was niesamowita atmosfera, świetna muzyka i mnóstwo pozytywnej energii! Nie zapomnijcie zabrać ze sobą dobrego humoru i tanecznych butów.
I Spartakiada Seniorów rozpoczyna obchody Dni Seniora
W sobotę (12 października br.) w hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Gostyninie odbyła się pierwsza edycja Gostyńskiej Spartakiady Seniorów. Wydarzenie to oficjalnie zainaugurowało tegoroczne obchody Dni Seniora w mieście. Spartakiada, zorganizowana wspólnie przez Urząd Miasta Gostynina, MOSiR Gostynin oraz Miejskie Centrum Kultury Gostynin, przyciągnęła liczne grono starszych mieszkańców miasta, którzy z entuzjazmem przystąpili do sportowej rywalizacji. Uczestnicy mieli okazję sprawdzić swoje siły w różnorodnych konkurencjach. W zawodach drużynowych rozegrano turniej unihokeja, sztafetę 4x30m oraz widowiskowe przeciąganie liny. Natomiast w konkurencjach indywidualnych seniorzy zmagali się z torem przeszkód, rzutami piłką do kosza, strzałami na bramkę, rzutami ringo na pachołki oraz slalomem z piłeczką pingpongową. Atmosfera podczas spartakiady była pełna pozytywnej energii i sportowego ducha. Seniorzy udowodnili, że wiek to tylko liczba, demonstrując imponującą sprawność i zaangażowanie w każdej z dyscyplin. Kulminacyjnym momentem imprezy było uroczyste wręczenie nagród. Pani Burmistrz Miasta Gostynina, Agnieszka Korajczyk-Szyperska Burmistrz Gostynina, Anna Wilińska Zastępcą Burmistrza Miasta Gostynina oraz Łukasz Flejszer Przewodniczący Komisji Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki uhonorowali wszystkich uczestników pamiątkowymi medalami i dyplomami, doceniając ich wysiłek i ducha walki. Zwycięzcy konkurencji indywidualnych otrzymali dodatkowo okazałe puchary. Wydarzenie to stanowi obiecujący początek obchodów Dni Seniora w Gostyninie, zapowiadając kolejne atrakcje i inicjatywy skierowane do starszych mieszkańców miasta. Partnerem wydarzenia był Samorząd Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski
Źródło: gostynin.info
Komunikat Prezesa Krajowej Izby Kominiarzy do właścicieli i zarządców budynków
Warszawa, dnia 12.09. 2024 r.
Znak: MZ/28 /2024r
Komunikat Prezesa Krajowej Izby Kominiarzy do właścicieli i zarządców budynków w związku z rozpoczęciem sezonu ogrzewczego 2024/2025
Elektroniczny protokół kominiarski, znany również jako e-protokół, to nowoczesne narzędzie, które od września 2023 roku stało się obowiązkową formą potwierdzenia wykonania przeglądu przewodów kominowych w Polsce. Zastępuje on tradycyjne dokumenty papierowe i jest integralną częścią Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Uwaga: e-protokół jest jedyną akceptowaną formą potwierdzenia przeglądu, co podkreśla jego znaczenie w procesie dbania o bezpieczeństwo i przestrzeganie nowych regulacji prawnych. System CEEB nie tylko ułatwia zarządzanie dokumentacją, ale także przyczynia się do poprawy jakości powietrza w Polsce, poprzez monitorowanie i regulowanie emisji z budynków. System ten dostarcza również cennych danych dla polityki klimatycznej i pomaga zwiększać świadomość społeczną na temat wpływu budynków na środowisko. Dzięki CEEB, samorządy mogą lepiej planować i realizować lokalne strategie termomodernizacyjne, prowadzące do obniżenia kosztów ogrzewania ponoszonych przez mieszkańców.
Ponadto przypominam właścicielom i zarządcom budynków o obowiązkach związanych z bezpiecznym użytkowaniem przewodów kominowych.
Komin będący bardzo istotnym elementem budynku, chociaż zajmującym tylko niewielką jego powierzchnię, może też być niezwykle groźny. Szczególnie w przypadku pożaru sadzy w nieczyszczonym, źle eksploatowanym kominie. Temperatura palącej się sadzy przekracza wówczas nawet 1000 stopni Celsjusza! A taki stan jest wielkim zagrożeniem dla mieszkańców.
Państwowa Straż Pożarna każdego roku odnotowuje kilkanaście tysięcy pożarów spowodowanych wadami lub nieprawidłową eksploatacją urządzeń ogrzewczych.
W roku 2023 odnotowano 15.285 pożarów od urządzeń ogrzewczych na paliwa stałe, 170 pożarów od urządzeń na paliwa płynne i 383 pożary od urządzeń na paliwa gazowe. [źródło: KG PSP, data dostępu 16.08.2024]
Oprócz pożarów, nieprawidłowa eksploatacja przewodów kominowych grozi także zatruciem tlenkiem węgla, popularnie zwanym czadem.
W sezonie ogrzewczym 2023/2024 (1.10.2023 r. – 31.03.2024 r.) Państwowa Staż Pożarna odnotowała 2.269 zdarzeń związanych z tlenkiem węgla, w tym 1.161 osób poszkodowanych, z tego 42 ofiary śmiertelne. [źródło: KG PSP, data dostępu 16.08.2024]
Dla bezpieczeństwa użytkowników przewodów kominowych oraz budowania ich świadomości, Krajowa Izba Kominiarzy prowadzi kampanię ZAPROŚ KOMINIARZA, pod honorowym patronatem Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej.
Popieramy także kampanię edukacyjno-informacyjną „CZUJKA NA STRAŻY TWOJEGO BEZPIECZEŃSTWA!” prowadzoną przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Państwową Straż Pożarną, a także kampanię „Sadza płonie. Czad zabija. Żyj!” prowadzoną przez Międzywojewódzki Cech Kominiarzy.
Kominy: instalację dymową, spalinową oraz wentylacyjną należy poddawać okresowej kontroli, oraz czyszczeniu przez uprawnionego kominiarza.
Profesjonalna kontrola kominiarska to nie tylko formalność, lecz główna zasada bezpieczeństwa, zapobiega zaczadzeniom, pożarom, spełniając jeden z podstawowych warunków ubezpieczenia domu.
Ustawa Prawo budowlane stanowi, że właściciel – zarządca budynku jest zobowiązany co najmniej 1 raz w roku zlecić przeprowadzenie kontroli okresowej kontroli stanu technicznego przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych) osobie posiadającej odpowiednie uprawnienia – mistrza kominiarskiego. (Zgodnie z art. 62 ust. 1 pkt 1 c, oraz art. 62 ust. 1 pkt 1 ustawy – Prawo budowlane t.j. Dz. U. z 2024 r., poz. 725).
W przypadku stwierdzenia uszkodzeń lub braków właściciel, zarządca lub użytkownik budynku są obowiązani w czasie lub bezpośrednio po przeprowadzonej kontroli, usunąć stwierdzone uszkodzenia oraz uzupełnić braki, które mogłyby spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia bądź środowiska, a w szczególności katastrofę budowlaną, pożar, wybuch, porażenie prądem elektrycznym albo zatrucie gazem. (art. 70 ust. 1 ustawy – Prawo budowlane).
Regularne usuwanie zanieczyszczeń z przewodów kominowych przez wykwalifikowanego kominiarza zabezpiecza przed powstaniem pożaru sadzy w kominie.
Przepisy przeciwpożarowe nakazują w obiektach lub ich częściach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, obowiązkowe usuwanie zanieczyszczeń z przewodów dymowych i spalinowych w następujących terminach:
od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych — co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej;
od palenisk opalanych paliwem stałym niewymienionych w pkt 1 — co najmniej raz na 3 miesiące;
od palenisk opalanych paliwem płynnym i gazowym niewymienionych w pkt 1 — co najmniej raz na 6 miesięcy.
z przewodów wentylacyjnych co najmniej raz w roku, jeżeli większa częstotliwość nie wynika z warunków użytkowych.
(Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów Dz. U. 2010 nr 109 poz. 719).
W przypadku pożaru lub zaczadzenia brak dokumentacji terminowego czyszczenia i kontroli kominów może stanowić podstawę odmowy wypłaty odszkodowania przez firmę ubezpieczeniową.
IMGW-PIB Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych informuje, że od godz. 23:00 dnia 15.10.2024 do godz. 09:00 dnia 16.10.2024 r. miejscami na terenie powiatu gostynińskiego wystąpią gęste mgły ograniczające widzialność poniżej 200 m.
14 października to w kalendarzu Dzień Edukacji Narodowej. W tym wyjątkowym dniu szczególnie docenia się rolę, jaką nauczyciele pełnią w kształtowaniu przyszłych pokoleń. W dniu dzisiejszym (15.10.2024r.) właśnie z tej okazji Burmistrz Miasta Gostynina Agnieszka Korajczyk-Szyperska przy asyście dyrektora Miejskiego Zespołu Ekonomicznego Szkół i Przedszkoli w Gostyninie pana Michała Łosia oraz Inspektora ds. Oświaty pana Szymona Szczypawki przyznała nauczycielom specjalne nagrody. Spotkanie rozpoczęło się od życzeń oraz podziękowań za pracę i zaangażowanie. Po częsci oficjalnej był czas na chwilę refleksji przy słodkim poczęstunku.
Nagrody Burmistrza Miasta Gostynina przyznano:
• Agnieszka Olszewska wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. Armii Krajowej w Gostyninie • Monika Zaborowska (Szkoła Podstawowa nr 1 im. Armii Krajowej w Gostyninie) • Elżbieta Jagodzińska (Szkoła Podstawowa nr 1 im. Armii Krajowej w Gostyninie) • Ewa Doroszuk (Szkoła Podstawowa nr 3 im. Obrońców Westerplatte w Gostyninie) • Dobrosława Bembenista (Szkoła Podstawowa nr 3 im. Obrońców Westerplatte w Gostyninie) • Jolanta Łykowska wicedyrektor Szkoły Podstawowa nr 3 im. Obrońców Westerplatte w Gostyninie • Beata Julia Ciepłuch (Szkoła Podstawowa nr 3 im. Obrońców Westerplatte w Gostyninie) • Mariusz Gajewski (Szkoła Podstawowa nr 3 im.Obrońców Westerplatte w Gostyninie) • Marek Osmałek wicedyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolny w Gostyninie • Małgorzata Durma (Zespół Szkolno – Przedszkolny w Gostyninie) • Milena Zimna (Przedszkole nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Gostyninie) • Katarzyna Zielińska (Przedszkole nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Gostyninie) • Anita Syska (Przedszkole nr 4 w Gostyninie) • Irena Mossakowska (Przedszkole nr 4 w Gostyninie) • Piotr Frąś (Miejska Szkoła Muzyczna I Stopnia im. Romualda Twardowskiego w Gostyninie)
Nagrody z okazji Dnia Edukacji Narodowej
14 października to w kalendarzu Dzień Edukacji Narodowej. W tym wyjątkowym dniu szczególnie docenia się rolę, jaką nauczyciele pełnią w kształtowaniu przyszłych pokoleń.
W dniu dzisiejszym (15.10.2024 r.) właśnie z tej okazji Burmistrz Miasta Gostynina Agnieszka Korajczyk-Szyperska przy asyście dyrektora Miejskiego Zespołu Ekonomicznego Szkół i Przedszkoli w Gostyninie pana Michała Łosia oraz Inspektora ds. Oświaty pana Szymona Szczypawki przyznała nauczycielom specjalne nagrody.
Spotkanie rozpoczęło się od życzeń oraz podziękowań za pracę i zaangażowanie. Po części oficjalnej był czas na chwilę refleksji przy słodkim poczęstunku.
Nagrody Burmistrza Miasta Gostynina przyznano:
Agnieszka Olszewska wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. Armii Krajowej w Gostyninie
Monika Zaborowska (Szkoła Podstawowa nr 1 im. Armii Krajowej w Gostyninie)
Elżbieta Jagodzińska (Szkoła Podstawowa nr 1 im. Armii Krajowej w Gostyninie)
Ewa Doroszuk (Szkoła Podstawowa nr 3 im. Obrońców Westerplatte w Gostyninie)
Dobrosława Bembenista (Szkoła Podstawowa nr 3 im. Obrońców Westerplatte w Gostyninie)
Jolanta Łykowska wicedyrektor Szkoły Podstawowa nr 3 im. Obrońców Westerplatte w Gostyninie
Beata Julia Ciepłuch (Szkoła Podstawowa nr 3 im. Obrońców Westerplatte w Gostyninie)
Mariusz Gajewski (Szkoła Podstawowa nr 3 im.Obrońców Westerplatte w Gostyninie)
Marek Osmałek wicedyrektor Zespołu Szkolno–Przedszkolny w Gostyninie
Małgorzata Durma (Zespół Szkolno–Przedszkolny w Gostyninie)
Milena Zimna (Przedszkole nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Gostyninie)
Katarzyna Zielińska (Przedszkole nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Gostyninie)
Anita Syska (Przedszkole nr 4 w Gostyninie)
Irena Mossakowska (Przedszkole nr 4 w Gostyninie)
Piotr Frąś (Miejska Szkoła Muzyczna I Stopnia im. Romualda Twardowskiego w Gostyninie)
Sprawdzaj firmy podające się za operatorów programu „Czyste Powietrze”
Uważaj na firmy, które zapraszają Cię na spotkanie i nakłaniają do współpracy, powołując się na partnerstwo w programie, a często też bezprawnie posługując się znakami graficznymi „Czystego Powietrza” czy instytucji zarządzających programem. Bądź czujny, zapytaj o tego wykonawcę w swojej gminie. I niech Cię nie zmyli fakt, że spotkanie konsultacyjne dla mieszkańców jest organizowane w wynajętej sali gminy czy urzędu.
Przypominamy, że ogólnopolski pogram „Czyste Powietrze” – pod nadzorem Ministerstwa Klimatu i Środowiska – wdrażany jest przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, we współpracy z szesnastoma wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska i gospodarki wodnej, gminami w całej Polsce (mamy ponad 2 tys. zaangażowanych JST) oraz wybranymi bankami. Wszystkie te instytucje – w tym listę gmin prowadzących punkty konsultacyjno‐informacyjne „Czystego Powietrza” i banków oferujących Kredyt Czyste Powietrze – znajdziesz na oficjalnej stronie programu: czystepowietrze.gov.pl. Nie promujemy w naszym programie konkretnych urządzeń i materiałów, ani firm wykonawczych czy instalacyjnych, dlatego sprawdzaj z kim współpracujesz i co wybierasz, bo robisz to na własne ryzyko.
Kto jest operatorem programu „Czyste Powietrze”?
Obecnie trwa też pilotaż operatorów programu „Czyste Powietrze”, którzy są uprawnieni na podstawie stosownych umów lub porozumień do wspierania naszych beneficjentów w uzyskaniu dotacji, przeprowadzeniu i rozliczeniu przedsięwzięcia, ale tylko w dwóch województwach. W pozostałych nie prowadzimy tego typu działań.
W żadnym innym województwie nie prowadzimy programu operatorskiego, dlatego bądź uważny, gdy ktoś puka do Twoich drzwi i wspierając się znakiem graficznym programu, czy nazywając się operatorem lub partnerem „Czystego Powietrza” namawia do współpracy przy uzyskaniu dotacji na wymianę kopciucha i termomodernizację Twojego domu. Są to nieuczciwe praktyki, wykorzystujące Twoją niewiedzę i mogące skończyć się konsekwencjami finansowymi (np. będziesz musiał oddać zaliczki, które w Twoim imieniu i za Twoją zgodą pobierze nieuczciwy wykonawca).
Niebawem operatorzy w całej Polsce
Przy okazji informujemy, że na bazie doświadczeń z dwóch wspomnianych pilotaży, pracujemy nad ogólnopolskim programem operatorów „Czyste Powietrze”, którzy będą w zasięgu ręki naszych wnioskodawców w każdym województwie. Takie rozwiązanie planujemy na 2025 r., o jego szczegółach będziemy informowali m.in. na stronie programu: czystepowietrze.gov.pl. Tymczasem uważaj, sprawdzaj i nie daj się naciągnąć nieuczciwym firmom.
Koncert słowno-muzyczny w Jedynce z okazji Dnia Edukacji Narodowej
„Bukiet rdzawych liści przewiązany niteczkami babiego lata” to tytuł koncertu słowno-muzycznego, jaki odbył się w Szkole Podstawowej nr 1 im. Armii Krajowej w Gostyninie z okazji Dnia Edukacji Narodowej. W ten sposób uczniowie postanowili podziękować nauczycielom oraz pozostałym pracownikom Jedynki za ich trud, serce oraz wkład w wychowanie.
Przesyłając życzenia także dla tych wszystkich, którzy kiedyś tutaj pracowali, dziękowali za poświęcenie i kształtowanie dobrego wizerunku szkoły.
„Wszystkim pracownikom szkoły życzymy zdrowia i satysfakcji z pracy oraz tego, aby każdy dzień przynosił tylko te dobre, szczęśliwe chwile, a wszystkie zamierzenia realizowały się pomyślnie.
To Wy uczycie nas żyć tak, byśmy nie zbłądzili w dzisiejszym świecie i byśmy potrafili dać siebie innym.
Życzymy Wam zdrowia, samych radosnych dni, realizacji pasji i marzeń, na które podczas zawodowej aktywności często brakuje czasu.”
Piękne słowa dzieci podsumowane zostały cytatem, którego autorem jest Phil Bosmans: „Bądźcie oazą, gdzie człowiek zachwyca się życiem, także tym, które kosztuje wiele trudu.”
Dla takich chwil warto żyć – mówili nauczyciele, ukradkiem ocierając łzy wzruszenia.
Anna Pakulska
SP1 Gostynin
Bezpłatna komunikacja miejska w dniach 31 października oraz 1 i 2 listopada
Informujemy, że w okresie 31.10-2.11.2024 r. na podstawie podpisanej z prezesem zarządu PKS Sp.z o.o. Panem Damianem Gołębiewskim umowy na usługę świadczenia lokalnego transportu osób w komunikacji zbiorowej, uruchomiona zostaje Linia nr 1 obsługująca trasę:
Zalesie - Nagodów;
Nagodów - Zalesie.
Dokładny rozkład jazdy będzie udostępniony także na każdym przystanku.
Inauguracja dwunastego roku akademickiego Gostynińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku
W środę, 16 października, odbyła się uroczysta inauguracja dwunastego roku akademickiego Gostynińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Wydarzenie to po raz kolejny przypomniało, jak szybko płynie czas, jednocześnie podkreślając nieustającą aktywność i zapał seniorów do poszerzania swoich horyzontów. Uroczystość otworzył Marcin Gęsiarz, który powitał znamienitych gości. Wśród zaproszonych znaleźli się: Anna Wilińska, Zastępca Burmistrza Miasta Gostynina, Renata Zagórska, Kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Aleksandra Milczarek, Dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Gostyninie, Kamila Ostrowska, Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jakuba z Gostynina oraz Kinga Gostyńska, Koordynator klubu seniora Parostatek.
Inaugurację uświetnił mini koncert w wykonaniu grupy wokalnej Uniwersytetu Trzeciego Wieku, której akompaniował Michał Pilichowicz. Muzyczne występy dodały uroczystości wyjątkowego charakteru, pokazując, że pasja i talent nie znają wieku.
Anna Wilińska, Zastępca Burmistrza, skierowała do słuchaczy ciepłe słowa:"Życzę Wam niesłabnącej energii, dalszego zaangażowania w życie naszego miasta, rozwijania swoich pasji".
Te życzenia doskonale odzwierciedlają ducha Uniwersytetu Trzeciego Wieku, którego celem jest aktywizacja seniorów i wspieranie ich w ciągłym rozwoju osobistym.
Zwieńczeniem wydarzenia była fascynująca prelekcja Jarosława Filipka na temat związków magii i języka.
Fakt nr 1 – znaczną część produkowanych odpadów możemy wykorzystać ponownie!
Fakt nr 3 – niestety, mimo obowiązku segregacji śmieci obowiązującego od 2019 r. nadal wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak ważny jest jej proces we własnym gospodarstwie domowym!
Każdy z nas ma obowiązek segregacji śmieci, które powstają w naszych domach. Wiele rzeczy, z których korzystamy na co dzień, pochodzi z recyklingu, np. papier toaletowy, pojemniki plastikowe.
Warto wyrobić w sobie nawyk segregacji odpadów i pamiętać o korzyściach, jakie przynosi.
Posegregowane odpady mają szanse na drugie życie.
Recykling to dbanie o środowisko, a kolorowe pojemniki na odpady ułatwiają segregację:
czarny pojemnik - na odpady zmieszane,
brązowy pojemnik - na bioodpady,
żółty pojemnik - na metale i tworzywa sztuczne,
zielony pojemnik - na szkło,
niebieski pojemnik - na papier.
Oferta Hufca ZHP w trybie małego grantu
Burmistrz Miasta Gostynina informuje, że 17.10.2024 r. do Urzędu Miasta Gostynina wpłynęła, w trybie art. 19a ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, oferta Hufca ZHP Gostynin, ul. Kutnowska 7a lok. 34/35, Gostynin, na realizację zadania publicznego z zakresu podtrzymywania i upowszechniania tradycji narodowej, pielęgnowania polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej, działalności na rzecz dzieci i młodzieży, w tym wypoczynku dzieci i młodzieży oraz turystyki i krajoznastwa pn. "Święto Hufca ZHP Gostynin".
Zgodnie z art. 19a ust. 3 ww. ustawy, ofertę zamieszcza się na okres 7 dni: w Biuletynie Informacji Publicznej, na tablicy ogłoszeń w siedzibie Urzędu Miasta Gostynina oraz na stronie internetowej Urzędu www.gostynin.pl.
W myśl art. 19a ust. 4 ww. ustawy każdy, w terminie 7 dni od dnia zamieszczenia oferty, może zgłosić uwagi dotyczące oferty.
Uwagi można zgłaszać na załączonym formularzu do 25.11.2024 r. do godziny 12.00:
- przesyłając na adres e-mail: magdalena.swiderska@gostynin.pl.
- osobiście złożyć w sekretariacie Urzędu Miasta Gostynina, ul. Rynek 26.
Nasz lokalny artysta pan Tadeusz Biniewicz nie ustaje w pracy rzeźbiarskiej. Tym razem na warsztacie jest pomnik Marii Kownackiej – polskiej pisarki, autorki m.in. „Dziennika Dziecięcego”. Rzeźba powstanie z granitu polskiego (cokół) i z granitu belgijskiego (postać). Cokół jest prawie zakończony – dodane zostanie zgroszkowanie (nierówna powierzchnia). Całość zostanie zakończona do marca 2025 roku i będzie umiejscowiona w warszawskim Parku im. Żołnierzy Żywiciela.
Jako kolejna do realizacji będzie postać św. Wojciecha (kamień - granit polski). Praca będzie oddana w grudniu 2025 roku.
Z ciekawostek podajemy, że Neptun wykonany przez pana Tadeusza (wzorzec z Bolonii, granit portugalski – 3,40 m) który ostatecznie stanął na Helu niedaleko morza, zostanie jutro (22.10.2024r.) odcięty i przetransportowany do Gdańska, skąd ruszy do Perth na zachodzie Australii. Rzeźba podczas transportu zostanie umieszczona w kontenerze na stojąco. Po dopłynięciu do celu postać Neptuna powitają lokalni mieszkańcy i zaproszone media.
Panu Tadeuszowi życzymy nieustającej weny twórczej i dalszych niezwykłych prac.
Bal seniora - koniec zapisów, brak miejsc
Informujemy, że na Bal Seniora z Modowym Akcentem (24 października) już nie ma zapisów. Lista chętnych jest już kompletna i została zamknięta. Wszystkich ewentualnych spóźnialskich zapraszamy na przyszły rok.
Otwarty nabór partnera w celu wspólnej realizacji projektu
Zgodnie z art.39 Ustawy z dnia 28 kwietnia 2022 r. o zasadach realizacji zadań finansowanych ze środków europejskich w perspektywie finansowej 2021–2027, Gmina Miasto Gostynin ogłasza konkurs na wspólne przygotowanie i realizację projektu w ramach działania 7.2 Wsparcie edukacji włączającej.
Celem projektu jest wzmocnienie potencjału dydaktycznego placówek oświatowych w Gostyninie w zakresie edukacji włączającej. Proponowany zakres zadań przewidzianych dla partnera: Wsparcie merytoryczne i organizacyjne Miasta Gostynin przy przygotowaniu wniosku o dofinansowanie oraz realizacji części zadań obejmujących przedmiotowy projekt.
Tajemnice czystego powietrza z Anielą z Podlasia w Gostyninie
W dniu 19 października br. , w ramach Gostynińskich Dni Seniora, Miejskie Centrum Handlowe "Stara Betoniarnia" w Gostyninie odbyło się wyjątkowe wydarzenie – do naszego miasta przybyła znana stand-uperka Aniela z Podlasia, która zaprezentowała swój program kabaretowy "Tajemnice czystego powietrza", przyciągając liczne grono mieszkańców, w tym głównie seniorów.
Artystkę i zebranych powitała Zastępca Burmistrza - Anna Wilińska, która także złożyła życzenia wszystkim seniorom.
Aniela z Podlasia nie zawiodła oczekiwań publiczności. Artystka umiejętnie połączyła ważne tematy związane z ochroną środowiska poprzez dużą dawkę humoru i autoironii. Jej występ obfitował w salwy śmiechu i gromkie brawa, co świadczyło o wysokim poziomie artystycznym, jak i niezwykłej energii performerki.
Zadanie pn. "Gostynin promotorem zdrowego powietrza - edycja IV" współfinansowano ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.
Źródło: gostynin.info
DJ Vika zapewniła doskonałą zabawę
W sobotę 19 października br. w Miejskim Centrum Handlowym "Stara Betoniarnia" odbyła się potańcówka, w której uczestniczyło liczne grono uczestników. Gwiazdą wieczoru była DJ Vika, znana jako najstarsza aktywna DJ-ka w Polsce. Swoim doświadczeniem i wyczuciem muzycznym zapewniła seniorom niezapomniane wrażenia, serwując zarówno polskie, jak i światowe przeboje. Było wiele radości i dobrej zabawy. Partnerem wydarzenia był Samorząd Województwa Mazowieckiego.
Źródło: gostynin.info
II przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż lokalu przy ul. Wojska Polskiego 28 B
Burmistrz Miasta Gostynina ogłasza drugi przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego stanowiącego własność Gminy Miasta Gostynina położonego w Gostyninie przy ul. Wojska Polskiego 28B Położenie nieruchomości: Gostynin ul. Wojska Polskiego 28B, lokal nr 83, pow. lokalu 37,84 m², pow. piwnicy 3,6 m². Lokal mieszkalny położony na III piętrze, składa się z dwóch pokoi, kuchni, przedpokoju łazienki z WC o pow. 37,84 m. kw. do lokalu przynależy pomieszczenie gospodarcze zlokalizowane w podpiwniczeniu budynku o pow. 3,6 m. kw. Brak balkonu. Przedmiotowy lokal jest samodzielnym lokalem mieszkalnym. W studium uwarunkowań i kierunków rozwoju zagospodarowania przestrzennego miasta Gostynina, teren na którym znajduje się budynek mieszkalny wielorodzinny Wojska Polskiego nr 28B jest na obszarze modernizacji istniejącej struktury przestrzennej o funkcji zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej – MW. Cena spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego - 180.000,00 zł Przetarg odbędzie się w dniu 19.11.2024 roku (wtorek), o godz. 11:00 – tej w sali nr 213 Urzędu Miasta Gostynina przy ul. Rynek 26. Wadium w wysokości 10% ceny wywoławczej lokalu należy wpłacać w terminie do dnia 14.11.2024 r.(włącznie) na konto nr 89 1020 3974 0000 5302 0006 6258 w Banku PKO BP SA w Warszawie. Za datę wniesienia wadium uważa się datę wpływu środków pieniężnych na rachunek Urzędu Miasta Gostynina. Wadium nie podlega zwrotowi w przypadku uchylenia się od zawarcia umowy uczestnika, który wygra przetarg. Oględziny lokalu mieszkalnego przeznaczonego do sprzedaży będą możliwe po wcześniejszym uzgodnieniu z pracownikiem Wydziału Gospodarki Komunalnej, Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa ul. Parkowa 22, pok. nr 2, tel. 24 236 07 47. Szczegółowe zasady przetargu określa regulamin przetargu wywieszony wraz z niniejszym ogłoszeniem na tablicy ogłoszeń Urzędu Miasta, przy ul. Rynek 26 oraz zamieszczony na stronie internetowej Urzędu - gostynin.pl i umgostynin.bip.org.pl. Bliższych informacji dotyczących przedmiotu przetargu udzielają pracownicy Wydziału Gospodarki Komunalnej, Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Urzędu Miasta Gostynina, ul. Parkowa 22, pok. nr 2, tel. 24 236 07 47.
Gostynin, dnia 18.10.2024 r.
Burmistrz Miasta Gostynina Agnieszka Korajczyk - Szyperska
Wywieszono na tablicy ogłoszeń: od 18.10.2024 r do 18.11.2024 r.
Chór Arce Cantores zaprasza w swoje szeregi
Jesteśmy miejskim chórem ARCE CANTORES, który działa od lutego 2019 roku. Choć tworzymy zespół amatorski, śpiew to nasza pasja, a muzyka zajmuje ważne miejsce w naszym życiu. Na co dzień pracujemy w różnych branżach – od administracji, przez służbę zdrowia, aż po edukację i firmy prywatne – ale to miłość do muzyki i chęć wspólnego spędzania czasu nas łączy. Zapraszamy do naszej muzycznej rodziny! Gwarantujemy, że będziesz się u nas czuł dobrze, bo śpiewanie w chórze to nie tylko forma sztuki, ale także sposób na szczęśliwe życie. Wspólne muzykowanie pomaga w walce z trudami dnia codziennego – smutkiem, zmęczeniem czy nieśmiałością. Podczas prób, koncertów i wyjazdów jesteśmy razem, dzielimy się emocjami i czerpiemy radość z każdej chwili spędzonej wspólnie. Nie musisz znać nut, żeby do nas dołączyć! Wystarczy, że przyjdziesz, zobaczysz jak pracujemy i przekonasz się, jak niewiele potrzeba, by stać się częścią naszego chóru.
Z muzycznym pozdrowieniem ARCE CANTORES
Informacja o wyniku przetargu
Dnia 16 października 2024 r. o godz. 11.00 w siedzibie Urzędu Miasta Gostynina przy ul. Rynek nr 26 odbył się pierwszy przetarg ustny nieograniczony na najem lokalu użytkowego, znajdującego się w budynku przy ul. Rynek 24 w Gostyninie: - lokal o powierzchni użytkowej 40,00 m2, wyposażony w instalację elektryczną, centralne ogrzewanie, wod-kan, w.c., ciepłą wodę – cena wywoławcza czynszu najmu za 1 m2 powierzchni użytkowej lokalu wynosiła 50,00 zł + podatek VAT. Wpłacono wadium upoważniające do brania udziału w przetargu. Najwyższa stawka czynszu najmu za 1 m2 osiągnięta w przetargu wyniosła: 51,00 zł + podatek VAT. Najemcą lokalu został: Pan Łukasz Pilecki
Gostynin, 17 października 2024 r.
Burmistrz Miasta Gostynina Agnieszka Korajczyk-Szyperska
MCH Stara Betoniarnia i Malownia zapraszają na warsztaty
W imieniu organizatorów: MCH Stara Betoniarnia i Malownia zapraszamy wszystkich chętnych na Warsztaty Swobodnej Zabawy Malarskiej, które odbędą się 16 listopada br. (sobota) w godz. 11.00-12.30 w Starej Betoniarni.
Bilety w cenie 65,00 zł - wszystkie materiały plus podobrazie.
Nr konta 51 1940 1076 5204 7100 0002 0000
Ilość miejsc jest ograniczona.
Kontakt pod telefonem: 608 658 543.
Do zobaczenia na Warsztatach.
Mistrzostwa Powiatu w Pływaniu
W dniu 18 października br. na Pływalni Miejskiej w Gostyninie zorganizowane zostały przez Gostyniński Szkolny Związek Sportowy Mistrzostwa Powiatu w Pływaniu. Na starcie stanęło 73. pływaków i pływaczek z naszego powiatu.
Zawody zorganizował Gostyniński Szkolny Związek Sportowy w ramach realizowanego projektu sportowego – dotacji Urzędu Miasta w Gostyninie
WYNIKI:
DYSTANS 25 METRÓW:
Dziewczęta – 2017
1. Natalia Błaszkowska (SP 5) 31.82
2. Zofia Kwiatkowska (SP 3) 32.98
3. Helena Jędrzejczak (SP 1) 36.06
Dziewczęta – 2016:
1. Maja Iwańska (SP 3) 26:04
2. Joanna Balcerzak (SP 5) 28:90
3. Zuzanna Biskup (SP 1) 31:68
Dziewczęta – 2015:
1. Alicja Gostyńska (SP 3) 24:90
2. Zuzanna Kopiec (SP 5) 27:15
3. Zuzanna Michalska (SP 1) 29:67
4. Julia Toruniewska (SP 5) 36:71
Dziewczęta – 2014
1. Barbara Banach (SP 3) 20:78
2. Maja Rosiak (SP 5) 20:89
3. Alicja Leśniewska (SP 5) 23:78
DYSTANS 50 METRÓW:
Dziewczęta – 2013:
1. Natalia Kieszkowska (SP 3) 43:31
2. Nadia Kiełpińska (Emilianów) 46:27
3. Natalia Iwańska (SP 3) 46:56
4. Amelia Głowacka (SP 3) 49:24
5. Julia Wichrowska (SP 3) 53:84
6. Elżbieta Białek (SP 1) 1:00:00
7. Maja Balcerzak (SP 1) 2:07:57
Dziewczęta – 2012:
1. Hanna Balcerzak (SP 5) 37:61
Dziewczęta – 2011:
1. Gabriela Matusiak (SP 3) 30:62
2. Lena Stańczak (SP 1) 38:74
Dziewczęta – 2010:
1. Michalina Kosmalska (SP 1) 34:42
2. Patrycja Wypych (LO) 40:64
Dziewczęta – 2009 i starsze:
1. Julia Kryska (ZS) 36:81
2. Gabriela Nowacka (LO) 36:97
DYSTANS 25 METRÓW:
Chłopcy -2017:
1. Wiktor Wojciechowski (SP 5) 27:04
2. Kacper Walczak (SP 1) 28:12
3. Jakub Burakowski (SP 3) 29:81
4. Jakub Zgierski (SP 5) 33:61
5. Wojciech Baranowski (SP 1) 36:51
6. Stanisław Marciniak (SP 3) 39:39
7. Tymon Majewski (SP 1) 44:33
8. Szymon Rybiński (SP 3) 48:28
Chłopcy – 2016:
1. Aleksander Gutkowski (SP 5) 27:76
2. Antoni Kozłowski (SP 5) 30:37
3. Tymon Augustyniak (SP 1) 30:50
4. Łukasz Mularczyk (SP 5) 31:33
5. Makary Durma (SP 3) 33:80
6. Aleksy Rękawiecki (SP 1) 36:41
7. Aleksander Miller (SP 3) 38:56
8. Maciej Myzia (SP 3) 45:71
9. Mateusz Leśniewski (SP 5) 54:06
Chłopcy 2015:
1. Antoni Szmyt 21:93
2. Dominik Jędrzak (SP 5) 23:45
3. Dominik Kieszkowski (SP 3) 23:81
4. Jan Marciniak (SP 3) 25:71
5. Wojciech Wieczorek Chwałkowski 27:01
6. Natan Cieśliński (SP 5) 27:02
7. Igor Stańczak (SP 1) 30:26
8. Antoni Gutkowski (SP 5) 34:65
9. Mikołaj Grzelecki (SP 5) 38:37
Chłopcy 2014:
1. Leon Augustyniak (SP 1) 19:11
2. Antoni Jędrzejewski (SP 1) 20:05
3. Marcin Błaszkowski (SP 5) 20:44
4. Antoni Frydrysiak (SP 3) 21:63
5. Szymon Kozłowski (SP 5) 29:34
6. Maciej Marciszewski (SP 5) 44:34
DYSTANS 50 METRÓW:
Chłopcy 2013:
1. Adam Cichalewski (Emilianów) 35:43
2. Franciszek Fudała (Emilianów) 36:55
3. Marcel Sarzała (Emilianów) 40:90
4. Jan Cyckiewicz (SP 3) 43:97
5. Cyprian Kiełtyka (SP 1) 45:62
6. Miłosz Zembski (SP 3) 52:59
Chłopcy 2012:
1. Szymon Lewandowski (SP 5) 36:75
2. Antoni Balcerzak (SP 5) 36:93
Chłopcy 2011:
1. Bartosz Walczak (SP 1) 33:87
2. Borys Borkowski (SP 5) 36:89
3. Szymon Wojciechowski (SP 1) 40:80
4. Kacper Kaliński (SP 1) 42:06
Chłopcy 2010:
1. Hubert Tyszkiewicz (LO) 28:59
Chłopcy 2009:
1. Jan Jakub Fudała (LO) 28:44
2. Mateusz Krysiewicz (ZS) 40:56
3. Adam Fidrysiak (ZS) 44:09
4. Bartek Sulma (ZS) 1:02:00
5. Jakub Urbański (ZS) 1:03:55.
Źródło: gostynin.info
Spotkanie z Wojewodą Mazowieckim
21.10.2024 r. Gostynin odwiedził Wojewoda Mazowiecki Mariusz R. Frankowski. Była to kolejna w tym roku wizyta w subregionie płockim. Spotkanie odbyło się w Gostyninie w Sali kolumnowej Zamku Gostynińskiego. Celem spotkania była rozmowa z samorządowcami o bezpieczeństwie mieszkańców regionu płockiego. Wojewoda szczególny akcent położył na zadania samorządowców w związku z procedowaną w Sejmie Ustawą o ochronie ludności i obronie cywilnej.
Inicjatywa dla Gostynina zaprasza na Spławikowe Zawody Wędkarskie
Stowarzyszenie Inicjatywa dla Gostynina zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych na Spławikowe Zawody Wędkarskie, które odbęda się podczas dwóch dni: 26.10.2024 r. dla dzieci i młodzieży w kategoriach wiekowych: 5-9 lat, 10-11 lat, 12-13 lat. Zbiórka odbędzie się o godz. 12.00 - jezioro Bratoszewo. Druga kategoria dotyczy seniorów. Rywalizacja rozpocznie się 27.10.2024 r. o godz. 7.00 - jezioro Bratoszewo.
Zapisy i informacje są dostępne pod numerem tel - 691 273 127.
Ilość miejsc jest ograniczona.
Każdy z uczestników otrzyma posiłek energetyczny.
Zawody zostały zorganizowane w ramach 3. edycji Gostynińskich Dni Sportu i zadanie jest finansowane przez Samorząd Województwa Mazowieckiego.
MSM zaprasza na ślubowanie klas pierwszych
W dniu 24 października 2024 r. w Miejskiej Szkole Muzycznej I stopnia im. Romualda Twardowskiego o godz. 17.30 odbędzie się ślubowanie klas pierwszych. Jest to wyjątkowe wydarzenie w społeczności szkolnej. Zainteresowanych w imieniu MSM zapraszamy.
Granty na projekty sportowe dla dzieci i młodzieży
Program przewiduje granty na projekty zachęcające dzieci i młodzież do regularnego uprawiania sportu. Wnioski o wsparcie mogą składać organizacje sportowe, które zajmują się prowadzeniem profesjonalnych i amatorskich zajęć dla dzieci i młodzieży:
Fundacje i stowarzyszenia (w tym stowarzyszenia zwykłe – ludowe zespoły sportowe oraz uczniowskie kluby sportowe).
W dniu 30 października 2024 roku o godz. 10.00 w sali posiedzeń Urzędu Miasta Gostynina odbędą się w sali posiedzeń Urzędu Miasta Gostynina odbędą się obrady VI sesji Rady Miejskiej - IX kadencji w Gostyninie. Porządek sesji przedstawia się następująco: 1. Otwarcie obrad. 2. Uchwalenie zmian w porządku obrad. 3. Wręczenie stypendiów Miasta Gostynina dla najzdolniejszych uczniów. 4. Sprawozdanie międzysesyjne Burmistrza Miasta. 5. Informacja o realizacji zadań oświatowych w przedszkolach w roku szkolnym 2023/24. 6. Informacja Burmistrza Miasta Gostynina z realizacji zadań wynikających z Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 1 czerwca 2010 roku w sprawie podmiotów, w których jest wykonywana kara ograniczenia wolności oraz praca społecznie użyteczna. 7. Podjęcie uchwały w sprawie nadania nazwy ulicy. 8. Podjęcie uchwały w sprawie nadania nazwy ulicy. 9. Podjęcie uchwały w sprawie nadania nazwy ulicy. 10. Podjęcie uchwały w sprawie nadania nazwy ulicy. 11. Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia stawki procentowej opłaty adiacenckiej z tytułu wzrostu wartości nieruchomości w wyniku budowy urządzeń infrastruktury technicznej. 12. Podjęcie uchwały w sprawie w sprawie ustalenia stawki procentowej opłaty adiacenckiej z tytułu wzrostu wartości nieruchomości w wyniku jej podziału. 13. Podjęcie uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia Gminnego Programu Rewitalizacji Gminy Miasta Gostynina. 14. Podjęcie uchwały zmieniająca uchwałę w sprawie zasad korzystania z gminnych obiektów i urządzeń oświatowych oraz sposobu ustalania opłat za korzystanie z nich. 15. Podjęcie uchwały w sprawie określenia wysokości rocznych stawek podatku od nieruchomości na 2025 rok. 16. Podjęcie uchwały w sprawie zniesienia opłaty od posiadania psów. 17. Informacja o wymiarze podatku rolnego i leśnego w roku 2025. 18. Podjęcie uchwały zmieniająca uchwałę Budżetową Miasta Gostynina na rok 2024. 19. Podjęcie uchwały zmieniająca uchwałę nr 478/LXIX/2023 Rady Miejskiej w Gostyninie z dnia 28 grudnia 2023 roku w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej na lata 2024-2040. 20. Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na podwyższenie kapitału zakładowego i objęcie udziałów MIEJSKIEGO CENTRUM HANDLOWEGO "STARA BETONIARNIA" Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Gostyninie. 21. Podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia rezygnacji i odwołania z funkcji Przewodniczącej Komisji Skarg, Wniosków i Petycji. 22. Podjęcie uchwały w sprawie wyboru Przewodniczącego Komisji, Skarg, Wniosków i Petycji. 23. Podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia rezygnacji z członkostwa w Komisji Rozwoju Gospodarczego i Budżetu. 24. Informacje związane z analizą złożonych oświadczeń majątkowych. 25. Przyjęcie protokołu z V sesji Rady Miejskiej w Gostyninie. 26. Sprawy różne. 27. Zamknięcie obrad.
Koncert Duetu Fotepianowego Ulli & Pawel
27 Października 2024 br. o godzinie 18:00 w Miejskiej Szkole Muzycznej I stopnia im. Romualda Twardowskiego odbędzie się Koncert Duetu Fortepianowego Ulli & Pawel. Wykonawcy Ulrike Gärber oraz Paweł Mokrzycki zaprezentują aranżacje na fortepian na cztery ręce wybitnych kompozytorów, W. A. Mozarta, Mortiza Moszkowskiego, Gabriela Fauré.
Program przedstawia się następująco:
W. A. Mozart Sonata B-dur KV 358 (186c) na fortepian na cztery ręce. Cz I Allegro, Cz II Adagio, Cz III Molto Presto
Moritz Moszkowski Polskie tańce ludowe na fortepian na cztery ręce op. 55. Nr. 1 Mazurek E-dur Allegro, Nr. 2 Mazurek G-dur Allegro un poco moderato, Nr. 3 Polonez h-moll Allegretto con moto, Nr. 4 Krakowiak G-dur Allegro con spirito
Gabriela Fauré Dolly op. 56. Suita na fortepian na cztery ręce. I Berceuse - Allegretto moderato, II „Messieu Aoull" - Allegro vivo, III Le jardin de Dolly – Andantino, IV Ketty-Valse - Tempo di Valse, V Tendresse – Andante, VI Le pas espagnol - Allegro
Komunikat Międzywojewódzkiego Cechu Kominiarzy do właścicieli, zarządców i użytkowników budynków w związku z kampanią społeczną
Tarnów, dnia 01.10.2024r.
„Sadza płonie. Czad zabija. Żyj! "
Kampania społeczna "Sadza płonie. Czad zabija. Żyj! " organizowana przez Międzywojewódzki Cech Kominiarzy pod Honorowym Patronatem Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej, Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego, Związku Rzemiosła Polskiego jest kontynuacją poprzednich kampanii społecznych „Czyszczone kominy to mniejszy smog” oraz "Zaproś kominiarza".
Podsumowanie poprzedniej edycji Kampanii Społecznej „Sadza płonie. Czad zabija. Żyj!” odbyło się w maju 2024 r. w Ryglicach podczas III Ogólnopolskiego Kongresu Kominiarzy.
Ryglice to zagłębie producentów wyrobów z drewna, gdzie pozostałości po produkcji są wykorzystywane jako biomasa – odnawialne źródło energii.
Tegoroczna edycja organizowana jest we współpracy z innymi organizacjami kominiarskimi : Krajową Izbą Kominiarzy, Korporacją Mistrzów Kominiarskich Województwa Śląskiego, Kominiarską Fundacją Ochrony Przeciwpożarowej i Ochrony Środowiska, Cechem Kominiarzy Dolnośląskiej Izby Rzemieślniczej.
Celem kampanii społecznej "Sadza płonie. Czad zabija. Żyj! " jest
eliminacja niebezpieczeństw związanych ze smogiem, zaczadzeniami i pożarami, których główną przyczyną są źle eksploatowane lub zaniedbane przewody kominowe i urządzenia grzewcze.
Jednocześnienaszymcelemjestsłużyćużytkownikomprzewodówkominowych,aby użytkowane przez nich mieszkania/lokale i domy posiadały czyste i w pełni sprawne technicznie przewody kominowe (dymowe, spalinowe iwentylacyjne).
Ważnym elementem jest prowadzenie edukacji społecznej:
-jakprawidłowoorganizowaćprocesspalaniawdomowychurządzeniachgrzewczych,aby uniknąć kopcenia z kominów,
-jakpoprawnieeksploatowaćsystemykominoweiwentylacyjnezgodniezzasadamiich funkcjonowania, aby uniknąć złej wentylacji orazzaczadzenia.
W obecnej edycji pragniemy zwrócić Państwa uwagę na zapewnienie mieszkańcom bezpieczeństwa energetycznego. Sytuacja geopolityczna oraz zmiany klimatu zmuszają nas do zabezpieczenia możliwości ogrzewania w przypadku zaniku zasilania prądem lub gazem. W tym celu warto posiadać komin bezpieczeństwa oraz podłączone do niego urządzenie grzewcze niezależne od energii systemowej. Takie urządzenie to kominek, piec kaflowy lub piecokuchnia.
Edukacja społeczna będzie prowadzona za pośrednictwem mediów, podczas spotkań z mieszkańcami organizowanych przez gminy oraz podczas lekcji zawodoznawczych w których będą brali udział Mistrzowie Kominiarscy zrzeszeni w naszym Cechu i organizacjach kominiarskich będących współorganizatorami tej edycji Kampanii.
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenównakazuje:
34. 1. W obiektach lub ich częściach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych w okresach ich użytkowania:
1) od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych ‒ co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej;
2) od palenisk opalanych paliwem stałym niewymienionych w pkt 1 ‒ co najmniej raz na 3 miesiące;
3) od palenisk opalanych paliwem płynnym i gazowym niewymienionych w pkt 1 ‒ co najmniej raz na 6 miesięcy.
2. W obiektach lub ich częściach, o których mowa w ust. 1, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych co najmniej raz w roku, jeżeli większa częstotliwość nie wynika z warunków użytkowych.
3. Czynności, o których mowa w ust. 1 i 2, wykonują osoby posiadające kwalifikacje kominiarskie.
Ustawa Prawo budowlane określa, że właściciel / zarządca budynku jest zobowiązany co najmniej 1 raz w roku zlecić przeprowadzenie kontroli okresowej kontroli stanu technicznego przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych) osobie posiadającej odpowiednie uprawnienia – Mistrza Kominiarskiego, a w przypadku stwierdzenia uszkodzeń lub braków właściciel, zarządca lub użytkownik budynku są obowiązani w czasie lub bezpośrednio po przeprowadzonej kontroli, usunąć stwierdzone uszkodzenia oraz uzupełnić braki, które mogłyby spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia bądź środowiska,
Kolejnym istotnym elementem jest uświadomienie społeczeństwa, że:
-prawidłowo wykonany komin z certyfikowanych materiałów, regularnie kontrolowany i konserwowany, będzie bezpiecznie służyć przez dziesięciolecia,
-potrzebę budowy kominów awaryjnych, które umożliwią podłączenie urządzeń grzewczych w okresie braku prądu lub gazu, które zdarzają się w związku z gwałtownymi zjawiskami pogodowymi,
-braksystematycznegooczyszczaniaikontrolistanutechnicznegoprzewodów kominowych(dymowych,spalinowych iwentylacyjnych)togłównapodstawadoniewypłacenia odszkodowania z tytułu powstałej szkody.
Międzywojewódzki Cech Kominiarzy nadzoruje i rekomenduje kominiarzy, będących jej członkami, a w przypadku wystąpienia jakichkolwiek wątpliwości co do osoby oferującej usługi kominiarskie służymy pomocą w sprawdzeniu wiarygodności czy osoba oferująca usługi kominiarskie posiada dyplom potwierdzający kwalifikacje kominiarskie, czeladnicze lub mistrzowskie.
Międzywojewódzki Cech Kominiarzy wspiera również działania innych stowarzyszeń dotyczące budowy komina awaryjnego (komina bezpieczeństwa).
W realizacji naszej kampanii społecznej współpracujemy z wszystkimi organizacjami kominiarskimi i równocześnie wspieramy i propagujemy kampanię przez nie organizowane
- "Zaproś Kominiarza" organizowaną przez Krajową Izbę Kominiarzy
- "Inwentaryzacja źródeł ciepła" organizowaną przez Korporację Mistrzów Kominiarskich Województwa Śląskiego
- "Ochrona środowiska wybór naszych czasów" organizowaną przez Kominiarską Fundację Ochrony Przeciwpożarowej i Ochrony Środowiska
- "Tradycja dla rzemiosła. Nowoczesność dla bezpieczeństwa" organizowaną przez Cech Kominiarzy Dolnośląską Izbę Rzemieślniczą.
- “Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa” organizowaną przez Państwową Straż Pożarną.
Międzywojewódzki Cech Kominiarzy , jeżeli zajdzie taka potrzeba służy pomocą w nawiązaniu współpracy z wiarygodnymi firmami kominiarskimi, które zapewnią profesjonalną współpracę z właścicielami budynków.
Podsumowanie Kampanii Społecznej „Sadza płonie. Czad zabija. Żyj!” odbędzie się w maju 2025 r. w Ryglicach podczas IV Ogólnopolskiego Kongresu Kominiarzy.
Z poważaniem
Prezes Zarządu Głównego
Wiesław Zabawa
Zaproszenie na święto Hufca ZHP Gostynin
Szanowni Państwo! Druhny I Druhowie! Zapraszamy do udziału w obchodach 136. rocznicy urodzin Andrzeja Małkowskiego połączonych ze Świętem Hufca ZHP Gostynin, które odbędą się w dniach 26-27 października 2024 roku.
Program:
SOBOTA
Godzina 9:00 gra terenowa na terenie Gostynina i okolic
Godzina 15:00 - Gry i zabawy, dmuchańce, fotolustro, animacje - HALA SPORTOWA MOSiR w Gostyninie
Godzina 19:00 Ognisko harcerskie - plaża Dybanka nad jeziorem Bratoszewo.
NIEDZIELA
Godzina 9:00 msza święta - Parafia Miłosierdzia Bożego w Gostyninie
Godzina 11:30 - złożenie kwiatów przy pomniku Andrzeja Małkowskiego w Trębkach
autor/źródło: Sylwia Justyńska
Uwaga na mgły
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych - Wydział w Warszawie prognozuje na terenie powiatu gostynińskiego od godz. 23:00 dnia 23.10.2024 r. do godz. 09:00 dnia 24.10.2024 r. lokalnie gęste mgły w zasięgu których widzialność może miejscami wynosić poniżej 200 m.
W dniu 26 października br. (sobota) o godz. 14.00 odbędzie się ostatni na własnym boisku mecz Mazura z Narew Ostrołęką - 12 kolejka V Ligi Mazowieckiej Gr. 1. Zapraszamy i do zobaczenia na trybunach. Wstęp wolny.
Webinarium CEDUR dla seniorów i ich opiekunów
Urząd Komisji Nadzoru Finansowego zaprasza seniorów i ich opiekunów na webinarium (spotkanie online) pt. "Oszukańcze inwestycje - jak się przed nimi ustrzec i co zrobić, gdy padniemy ofiarą przestępców". Webinarum organizowane jest w ramach projektu edukacyjnego Centrum Edukacji dla Uczestników Rynku - CEDUR, we współpracy z Minister do Spraw Polityki Senioralnej oraz Komendą Główną Policji. Spotkanie odbędzie się 18 listopada br. w godz. 10.00-13.15 W webinarium można uczestniczyć samodzielnie, jak i grupowo, a zgłoszenia mogą dokonywać pracownicy domów seniora , klubów seniora, domów pomocy społecznej, placówek społeczno-kulturalnych itp. Udział w webinarium jest bezpłatny. Celem webinarium jest przystępne przekazanie wiedzy uczestnikom w dwóch obszarach tematycznych. Pierwszy z nich dotyczy najbardziej charakterystycznych przestępstw, których ofiarami mogą być początkujący inwestorzy na rynku finansowym. Drugi dotyczyć będzie wskazówek postępowania w przypadku zaistnienia zdarzenia związanego z przestępstwem, w tym oszustwem, a także omówienia konsekwencji dla inwestorów, wynikający z oszustw. Rejestracja na webinarium CEDUR odbywa się online tj. poprzez elektroniczny formularz zgłoszeniowy - link do strony
Burmistrz Miasta Gostynina, działając na podstawie § 12 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 września 2004 roku w sprawie sposobu i trybu przeprowadzania przetargów oraz rokowań na zbycie nieruchomości (j.t.: Dz. U. z 2014 r. poz. 1490) informuję, że I przetarg ustny ograniczony, który odbył się w dniu 23 października 2024 roku o godzinie 10:00 w sali posiedzeń nr 213 Urzędu Miasta Gostynina przy ul. Rynek 26, na sprzedaż niżej wymienionej nieruchomości – zakończył się wynikiem negatywnym. ➔ Przetarg dotyczył sprzedaży nieruchomości oznaczonej numerem ewidencyjnym 1152/19 położonej w Gostyninie przy ul. Dybanka. Niniejszą informacje wywiesza się na tablicy ogłoszeń Urzędu Miasta Gostynina przy ul. Rynek 26 oraz zamieszcza się na stronie internetowej Urzędu: umgostynin.bip.org.pl Gostynin, dnia 24.10.2024 r.
Wywieszono na tablicy ogłoszeń od 24.10.2024 roku do 31.10.2024 roku
Obwieszczenie Burmistrza Miasta Gostynina dot. działek nr ew. 4412, 4415, 4416, 4419/3, 4419/4, 4437 położonych w Gostyninie przy ul. Kutnowskiej
Na podstawie art. 49a w związku z art. 49 § 1 i 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 572), zawiadamia się strony postępowania, że w dniu 23.10.2024 r. została wydana została decyzja Nr 59/2024 o odmowie ustalenia warunków zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie dwóch budynków magazynowych na terenie działek nr ew. 4412, 4415, 4416, 4419/3, 4419/4, 4437 położonych w Gostyninie przy ul. Kutnowskiej.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych - Wydział w Warszawie prognozuje na terenie powiatu gostynińskiego od godz. 23:00 dnia 24.10.2024 do godz. 10:15 dnia 25.10.2024 r. gęste mgły, miejscami ograniczające widzialność poniżej 200 m. Kierowców prosimy o uważną i ostrożną jazdę oraz o dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze.
Gostynińskie Święto Ku Czci Niepodległości
Z radością zapraszamy na wyjątkowe obchody Gostynińskiego Święta ku czci Niepodległości, które zapowiadają się niezwykle interesująco! W programie wiele atrakcji, które pozwolą uczcić ten ważny dzień w sposób wyjątkowy i radosny.
Czeka na Was bogaty program, w tym koncerty, barwne korowody oraz warsztaty robienia kotylionów. Miłośnicy kulinariów będą mieli okazję wziąć udział w warsztatach kulinarnych, a następnie skosztować pysznych potraw regionalnych.
W sercu miasta, na rynku, będzie można spotkać Józefa Piłsudskiego z małżonką, którzy przybliżą nam historię naszej niepodległości. Nie zabraknie także polskiego tańca narodowego – poloneza, który doda wyjątkowego klimatu całej uroczystości.
Już teraz zapraszamy do wspólnego świętowania!
Obchody współfinansowane przez Samorząd Województwa Mazowieckiego.
Szczegóły poniżej.
Święto Niepodległości - weź udział w barwnym Korowodzie Niepodległości
11 listopada obchodzimy w Polsce Narodowe Święto Niepodległości. Na ten czas, (tj. 7-11.11.2024 r.) przygotowujemy dla Państwa szereg imprez, aby upamiętnić to wydarzenie.
Wśród licznych atrakcji, 11 listopada, planowany jest barwny Korowód Niepodległości, do udziału w którym zapraszamy organizacje pozarządowe, zespoły taneczne oraz Was, mieszkańców Gostynina, w biało-czerwonych barwach lub strojach przypominających tamtą epokę. Korowód będzie nie tylko manifestacją patriotyzmu, ale również wspaniałą okazją do integracji lokalnej społeczności.
Zachęcamy do przebrania się w stroje nawiązujące do polskiej historii, symboli narodowych oraz idei niepodległościowych. Wielkim atutem będzie odwzorowanie postaci Marszałka Józefa Piłsudskiego. Zachęcamy do przybycia na obchody z wykonanymi przez siebie biało-czerwonymi chorągiewkami, wstążkami czy kotylionami. Po zakończeniu korowodu planujemy koncerty, warsztaty, a także zapraszamy na ciepłą grochówkę.
Program uroczystości znajduje się na plakacie.
Ślubowanie klas pierwszych w MSM
Wyjątkowe wydarzenie, jakim jest ślubowanie klas pierwszych, miało miejsce w Miejskiej Szkole Muzycznej I stopnia im. Romualda Twardowskiego w Gostyninie. Zebranych w sali koncertowej powitała pani Katarzyna Lisicka, organizatorka tego wydarzenia. Następnie indywidualnie wystąpili uczniowie klas starszych prezentując swoje umiejętności. Natomiast pierwszaki zaprezentowały się we wspólnej piosence. Kolejnym punktem programu było pasowanie na uczniów, którego dokonali dyrektor placówki pan Andrzej Sitek i reprezentująca panią burmistrz, radna pani Iwona Markus. Pierwszakom życzymy dużo zapału do nauki gry na instrumentach i samych sukcesów podczas występów artystycznych.
Foto źródło: Bogunia Agata
Dobra zabawa seniorów
24 października, salę kolumnową Zamku Gostynińskiego wypełniła wyjątkowa atmosfera, podczas uroczystego balu, który stanowił finał tegorocznych Gostynińskich Dni Seniora. Wydarzenie poprowadziła Kinga Gostyńska - koordynatorka klubu seniora "Parostatek" oraz Marcin Gęsiarz - opiekun Uniwersytetu Trzeciego Wieku. W sali kolumnowej zgromadzili się znamienici goście i lokalna społeczność seniorów. Wśród przybyłych przedstawicieli lokalnych władz znaleźli się: Burmistrz Miasta Gostynina Agnieszka Korajczyk-Szyperska, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Artur Szulwach, Kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Renata Zagórska oraz Dyrektor Miejskiego Centrum Kultury - Aleksandra Milczarek. Szczególnym punktem programu był senioralny pokaz mody, w którym zaprezentowali się członkowie Klubu Parostatek, Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Po pokazie, Burmistrz Agnieszka Korajczyk-Szyperska skierowała do wszystkich seniorów serdeczne życzenia. Oficjalną część uroczystości zwieńczył bal taneczny, podczas którego DJ Martin umilał czas uczestnikom, serwując największe przeboje. Wydarzenie nie tylko podsumowało obchody Dni Seniora, ale też pokazało, jak aktywna i pełna energii jest gostynińska społeczność seniorów.
Źródło: gostynin.info
Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa
25.10.2024 r. w ramach Programu Fundusze na Pomoc Żywnościową 2012-2027 - Podprogram 2023, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Gostyninie zorganizował wydawanie żywności osobom potrzebującym mieszkającym na terenie miasta. FEPŻ stanowi kontynuację Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020, dzięki któremu wsparcie w postaci paczek żywnościowych dostaje każda osoba w gospodarstwie domowym spełniająca odpowiednie kryteria określone w art. 7 ustawy o pomocy społecznej i których dochód nie przekracza 265% kryterium dochodowego i wynosi:
Wyjątkowe wydarzenie muzyczne miało miejsce w niedzielę, 27 października, w Miejskiej Szkole Muzycznej I stopnia im. Romualda Twardowskiego w Gostyninie. Na scenie sali koncertowej wystąpił Duet Fortepianowy Ulli & Pawel, prezentując repertuar złożony z dzieł wybitnych kompozytorów.
Wykonawcy - niemiecka pianistka Ulrike Gärber oraz polski artysta Paweł Mokrzycki - zaprezentowali publiczności mistrzowskie aranżacje utworów na fortepian na cztery ręce. Program koncertu obejmował dzieła trzech znakomitych kompozytorów: Wolfganga Amadeusza Mozarta, Moritza Moszkowskiego oraz Gabriela Fauré.
W pierwszej części koncertu artyści wykonali trzyczęściową Sonatę B-dur KV 358 Mozarta. Następnie publiczność miała okazję wysłuchać czterech polskich tańców ludowych op. 55 Moszkowskiego, w tym mazurków, poloneza i krakowiaka. Zwieńczeniem występu była nastrojowa suita "Dolly" op. 56 Gabriela Fauré, składająca się z sześciu zróżnicowanych części.
Zgromadzona publiczność nagrodziła wirtuozowski występ duetu gromkimi brawami. Wśród słuchaczy obecny byli Krzysztof Klejna Przewodniczący Rady Miejskiej w Gostyninie Konrad Krysiak Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Gostyninie, którzy wyrazili wdzięczność artystom za dostarczenie mieszkańcom miasta wyjątkowych wrażeń muzycznych.
Drugi przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż nieruchomości przy ul. Kowalskiej
Burmistrz Miasta Gostynina ogłasza drugi przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż nieruchomości stanowiącej własność Gminy Miasta Gostynina, położonej w Gostyninie przy ul. Kowalskiej. Działka: 21/6, o powierzchni: 1717 m. kw., znajdująca się przy ul. Kowalskiej, PL1G/00006462/4 Przeznaczenie w mpzp - teren działki nie jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Dla działki została wydana decyzja Nr 80/2011 o warunkach zabudowy dla budowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego. Opis nieruchomości - Nieruchomość zlokalizowana w zachodniej części miasta około 100 m od drogi wojewódzkiej – ulica Kowalska, poza obszarem zabudowanym przy ulicy, w sąsiedztwie gruntów o potencjalnych możliwościach inwestycyjnych – do wykorzystania pod budownictwo mieszkaniowe jednorodzinne i usługowe. Istniejące uzbrojenie terenu w rejonie ul. Kowalskiej jest wystarczające dla zamierzeń budowlanych na terenie działki. Cena wywoławcza 95.000,00 zł + obowiązujący podatek VAT. Przetarg odbędzie się w dniu 28.11.2024 roku (czwartek), o godz. 10:00 – tej w sali nr 213 Urzędu Miasta Gostynina przy ul. Rynek 26. Wadium w wysokości 10% ceny wywoławczej niezabudowanej nieruchomości należy wpłacać w terminie do dnia 25.11.2024 r. (włącznie) na konto nr 89 1020 3974 0000 5302 0006 6258 w Banku PKO BP SA w Warszawie. Za datę wniesienia wadium uważa się datę wpływu środków pieniężnych na rachunek Urzędu Miasta Gostynina. Wadium nie podlega zwrotowi w przypadku uchylenia się od zawarcia umowy uczestnika, który wygra przetarg. Oględziny nieruchomości przeznaczonej do sprzedaży będą możliwe po wcześniejszym uzgodnieniu z pracownikiem Wydziału Gospodarki Komunalnej, Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa ul. Parkowa 22, pok. nr 2, tel. 24 236 07 47. Szczegółowe zasady przetargu określa regulamin przetargu wywieszony wraz z niniejszym ogłoszeniem na tablicy ogłoszeń Urzędu Miasta, przy ulica Rynek 26 oraz zamieszczony na stronie internetowej Urzędu - gostynin.pl i umgostynin.bip.org.pl. Bliższych informacji dotyczących przedmiotu przetargu udzielają pracownicy Wydziału Gospodarki Komunalnej, Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Urzędu Miasta Gostynina, ul. Parkowa 22, pok. nr 2, tel. 24 236 07 47. Gostynin, dnia 28.10.2024 r.
Burmistrz Miasta Gostynina Agnieszka Korajczyk – Szyperska
Uczestnictwo w seminarium prowadzonym przez Wielkiego Mistrza Choi Chang-Keun
W miniony weekend dziewięcioro zawodników Klubu Taekwon-do Hwarang uczestniczyło w seminarium prowadzonym przez Wielkiego Mistrza Choi Chang-Keun - IX dan. Wielki Mistrz CK Choi. Koreańczyk. Trenował u generała Choi Hong-Hi (twórcy Taekwon-do), członek jego grupy pokazowej. Jest jednym z pionierów Taekwon-do. W wieku 83 lat przybył do Polski z Kanady. Życiorys CK Choi znajduje się w linku poniżej: www.taekwondopioneers.com Wielkiemu mistrzowi asystowali: GM Ron Sergiew, GM Gianni Peros oraz GM John Svendsen. Uczestnicy doskonalili swoje techniki w podziale na grupy wg. pasów. W seminarium brało udział w sumie 510 uczestników. Klub Taekwon-do Hwarang zaprasza na zajęcia. Można dołączyć w dowolnym momencie roku szkolnego. Harmonogram zajęć znajduje się na stronie hwarang.pl
Jedynka w ogólnopolskim konkursie „Do Hymnu”
28 października 2024 r., prawie 500 uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 im. Armii Krajowej w Gostyninie wykonało pieśni hymniczne w ramach przystąpienia do ogólnopolskiego konkursu „Do Hymnu”, zorganizowanego przez Narodowe Centrum Kultury. Przed zgromadzonym jury uczniowie zaprezentowali Mazurka Dąbrowskiego, Rotę oraz Gaude Mater Polonia. Trudność polegała na tym, iż repertuar konkursowy musiał być wykonany „a capella”, „na żywo”, „z pamięci” oraz bez użycia nagłośnienia. Odświętnie ubrane dzieci oraz biało - czerwone narodowe barwy, doskonale wkomponowały się w wydarzenie, ponieważ ocenie jurorów, poza techniką wykonania czy interpretacją, podlegało również całościowe wrażenie artystyczne. Duma z poczucia bycia Polakiem i miłość do Ojczyzny szczególnie pięknie brzmiały w ustach najmłodszych dzieci, które wpatrzone w sprawne ręce dyrygenta donośnym głosem akcentowały swoją przynależność narodową. Wyrażamy ogromną wdzięczność wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w tym przedsięwzięciu oraz ich rodzicom, na zaangażowanie których nasza szkoła zawsze może liczyć. Dziękujemy. Dla nauczycieli już zajęliście pierwsze miejsce.
Źródło: Anna Pakulska SP1 Gostynin
Badania dotyczące diagnozy potrzeb energetycznych
Przypominamy, że na terenie naszej gminy przeprowadzane jest badanie dotyczące diagnozy potrzeb energetycznych. Cel badań - to lepsze zrozumienie, w jakim stopniu mieszkańcy mają trudności z pokryciem kosztów energii niezbędnej do ogrzewania, oświetlenia i zasilania urządzeń elektrycznych w swoich gospodarstwach domowych Wyniki badania pozwolą lepiej zidentyfikować skalę ubóstwa energetycznego w naszej gminie oraz określić, jakie działania należy podjąć, aby skutecznie wspierać mieszkańców w tej trudnej sytuacji. Informacje te są niezbędne do opracowania programów pomocowych i wsparcia finansowego dla osób najbardziej potrzebujących. Badanie przeprowadzone jest w formie anonimowych ankiet, które będą prowadzone przez pracowników Zakładu Analiz Środowiskowych Eko-precyzja. Udział w ankiecie można wziąć również poprzez wypełnienie formularza online na stronie Urzędu Miasta -
Ostrzeżenie przed osobami podszywającymi się pod pracowników Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie
W związku z pojawiającymi się zgłoszeniami dotyczącymi osób podszywających się pod pracowników WFOŚiGW przypominamy, że : 1. Jedynymi osobami uprawnionymi do wizyt domowych są pracownicy Zespołu Kontroli Zewnętrznej w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki w Warszawie. Każdy pracownik WFOŚiGW w Warszawie, przyjeżdżający na kontrolę ma przy sobie upoważnienie do kontroli podpisane przez Prezesa WFOŚiGW w Warszawie. Przed przybyciem na miejsce kontroli WFOŚiGW w Warszawie zawsze uprzedza Beneficjenta o terminie planowanej wizyty. Jak reagować w przypadku wątpliwości czy osoba, która przyszła z wizytą domową jest pracownikiem? * Poproś o okazanie upoważnienia do przeprowadzenia kontroli oraz poproś do wglądu o dokument potwierdzający tożsamość tej osoby. * W razie wątpliwości natychmiast skontaktuj się z WFOŚiGW w Warszawie pod numerem telefonu 22 50 44 128 w celu potwierdzenia czy osoba podająca się za pracownika WFOŚiGW w Warszawie jest faktycznie zatrudniona w WFOŚiGW w Warszawie i upoważniona jest do przeprowadzenia kontroli. * W przypadku oszustwa/korupcji zgłoś sprawę odpowiednim służbom oraz do WFOŚiGW w Warszawie pod numerem telefonu 22 50 44 128. 2. Pracownicy WFOŚiGW w Warszawie nie wykonują połączeń telefonicznych do Wnioskodawców/Beneficjentów i osób współpracujących z zastrzeżonych numerów telefonów. 3. Pracownicy WFOŚiGW w Warszawie nigdy nie składają propozycji, iż w zamian za przekazanie określonej kwoty pieniędzy wniosek o dofinansowanie/płatność zostanie rozpatrzony w pierwszej kolejności. Uwaga! W WFOŚiGW w Warszawie wnioski o dofinansowanie/płatność rozpatrywane są według daty wpływu wniosku do Funduszu. 4. Pracownicy WFOŚiGW w Warszawie nie posługują się plakietkami z napisem "Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. 5. WFOŚiGW w Warszawie informuje, że nie wspópracował i nie współpracuje z żadną firmą wykonawczą ani colsuntingową w ramach realizowanych projektów (w tym: "Czyste Powietrze", P.P. "Moja Woda", P.P. "Agroenergia"). 6. WFOŚiGW w Warszawie informuje, iż nie wykonuje akcji promocyjnych poprzez inne firmy. WFOŚiGW w Warszawie nie podpisał też żadnej z żadną firmą współpracy celem promowania działań WFOŚiGW w Warszawie. WFOŚiGW w Warszawie zaleca zachowanie ostrożności oraz weryfikację przedłożonych Państwu do podpisu dokumentów. W przypadku wystąpienia każdej z wyżej opisanych sytuacji należy skontaktowć się z WFOŚiGW w Warszawie na wskazany powyżej numer telefonu.
Ślubowanie klas pierwszych w SP nr 3 im. Obrońców Westerplatte w Gostyninie
Szkoła Podstawowa nr 3 im. Obrońców Westerplatte w Gostyninie powitała we wtorek, 29 października, nowych członków swojej społeczności. W uroczystym ślubowaniu wzięli udział uczniowie trzech klas pierwszych, którzy oficjalnie rozpoczęli swoją edukacyjną przygodę.
W tej wyjątkowej ceremonii uczestniczyli rodzice, dyrekcja, kadra pedagogiczna, przedstawiciele Rady Rodziców oraz zastępca burmistrza miasta Gostynina, Anna Wilińska. Zanim pierwszoklasiści złożyli ślubowanie, musieli wykazać się wiedzą odpowiednią dla ucznia i młodego obywatela Polski.
"Ślubowanie jest tym samym, co obietnica, a jak wiadomo, obietnic należy dotrzymywać. Pamiętajcie, drogie dzieci, że składając ślubowanie, obiecujecie przede wszystkim sobie" - podkreśliła podczas uroczystości dyrektor szkoły, Beata Wasiak-Grudzińska.
Kulminacyjnym momentem wydarzenia było złożenie ślubowania oraz symboliczne pasowanie ołówkiem, które oficjalnie potwierdziło przyjęcie najmłodszych w poczet uczniów szkoły. Życzenia nowo przyjętym uczniom złożyła zastępca burmistrza Anna Wilińska, przekazując również gratulacje w imieniu burmistrz Agnieszki Korajczyk-Szyperskiej.
Uroczystość uświetniły występy artystyczne w wykonaniu Mażoretek Libra Gostynin oraz grup tanecznych Anasów i Ananasków. Wydarzenie było zwieńczeniem kilkutygodniowych przygotowań, w które zaangażowani byli zarówno rodzice, jak i wychowawczynie klas pierwszych.
Stypendium Miasta Gostynina dla najzdolniejszych uczniów
Stypendium przyznawane jest wybitnym uczniom szkół podstawowych i ponadpodstawowych za szczególne osiągnięcia uzyskane w minionym roku szkolnym w kategoriach:
• osiągnięcia w nauce,
• osiągnięcia artystyczne,
• osiągnięcia sportowe.
Zgodnie z nazwą stypendium trafia do najzdolniejszych uczniów, którzy osiągnęli ponadlokalny sukces w swojej dziedzinie - uczniów, którzy są perełkami naszych szkół i Miasta Gostynina. W tym roku wpłynęły 24 wnioski o stypendium. Komisja stypendialna z niezwykłą starannością dokonała analizy formalnej wniosków. Komisja dostrzegła wielu utalentowanych uczniów, którzy byli dosłownie o włos od spełnienia wszystkich kryteriów regulaminu, być może już w przyszłym roku i do nich trafi stypendium. Tegoroczny stypendysta to Tytus Tarka, wzorowy uczeń, który uzyskał świadectwo z czerwonym paskiem i średnią ocen 5,8 w roku szkolnym 2023/2024, ale przede wszystkim niezwykle utalentowany sportowiec tj:
• posiadacz I i II Stopnia Mistrzowskiego w Taekwon-do,
• reprezentant kadry narodowej w latach 2022 – 2024,
• srebrny medalista Mistrzostw Polski w technice specjalnej – kwiecień 2024r.,
• srebrny medalista Mistrzostw Europy w Madrycie – październik 2023r.,
• zdobywca wielu medali w kraju rangi rejonowych czy wojewódzkich,
Tytus jest zawodnikiem „Klubu Taekwon – do Hwaran” z siedzibą w Kaliszu, trenuje pod okiem trenera Pana Stanisława Szala. Jest uczniem V klasy Szkoły Podstawowej nr 1 w Gostyninie. Treningi rozpoczął w 2018 roku w Klubie Taekwon-do Hwarang. Od samego początku wykazywał się dużym zaangażowaniem, a do treningów podchodził z wielką pasją. Uczestniczył w wielu szkoleniach, wyjazdach na obozy sportowe oraz brał udział w mistrzostwach na różnym szczeblu. Na swoim koncie ma wiele sukcesów. W 2023 roku został powołany do Kadry Narodowej Polskiej Federacji Taekwon-do. W 10.2023 jako reprezentant Klubu Taekwon-do Hwarang wziął udział w Mistrzostwach Europy (Madryt 2023) osiągając srebrny medal - walki. W maju 2024 Kadra Polskiej Federacji Taekwon-do licząca 122 osoby wyruszyła do Cardiff na turniej Taekwon-do Welsh International 2024. Wśród uczestników znalazł się właśnie Tytus Tarka. W zawodach brało udział ponad 900 uczestników. Niestety pomimo zaciętych pojedynków wrócił bez medalu. Tytus jest uczniem, który bez wątpienia zasłużył na stypendium Miasta Gostynina dla najzdolniejszych uczniów.
Dalszych sukcesów! Gratulacje!
W 2025 r. nie będzie opłaty za posiadanie psa
Na wniosek Burmistrz Miasta Gostynina Agnieszki Korajczyk-Szyperskiej Rada Miejska w Gostyninie uchyliła uchwałę Rady Miejskiej w Gostyninie Nr 372/LIV/2022 z dnia 27 października 2022 roku. Opłata za posiadanie psa w 2024 roku wynosi maksymalnie 173,57 zł. Jej wysokość regulują przepisy ustawy z dnia 12 stycznia 1991 roku o podatkach i opłatach lokalnych (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 70, późn. zm.).
Ostateczna stawka zależy jednak od decyzji rady miejskiej. W Gostyninie aktualnie wynosi ona 56,00 zł. Władze Gostynina mają nadzieję, iż zniesienie opłaty od posiadania psów wpłynie na zmniejszenie problemu bezdomności, większą ilość adopcji z Fundacji Animal G(h)ost oraz zwiększy liczbę psów wysterylizowanych i zaopatrzonych w chipy. Głównymi beneficjentami zmiany są osoby starsze oraz samotne, które zaoszczędzone w ten sposób środki mogą przeznaczyć także na poprawę bytu swoich czworonogów. Działanie podyktowane jest też faktem, że obowiązujący stan prawny nie dawał możliwości zwolnienia z opłat właścicieli psów adoptowanych psów z fundacji Animal G(h)ost.
Foto: Animal G(h)ost
Oddaj Krew. Możesz uratować życie
Stowarzyszenie Honorowych Dawców Krwi Legion wspólnie z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa oddz. Płock informują, o zbliżającej się akcji krwiodawstwa, która odbędzie się 4 listopada br. w godz. 9.00-13.00. Krwiobus stanie przed Ratuszem Miejskim. Patronat honorowy tej akcji objęła burmistrz pani Agnieszka Korajczyk-Szyperska.
Oddawanie krwi to nie tylko akt charytatywny, to także wyraz empatii i troski o innych. Dołącz do społeczności krwiodawców i stań się bohaterem, który każdego dnia ratuje życie.
Informacja dot. sprzedaży nieruchomości na rzecz użytkownika wieczystego
Zgodnie z art. 35 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami (t.j. Dz. U. z 2024 r., poz. 1145) Burmistrz Miasta Gostynina informuje, że od dnia 31 październia 2024 roku na okres 21 dni na tablicy ogłoszeń Urzędu Miasta Gostynina przy ul. Rynek 26 oraz na stronie internetowej Urzędu Miasta – umgostynin.bip.org.pl zostanie umieszczony wykaz nieruchomości przeznaczonych do sprzedaży na rzecz użytkownika wieczystego dot.:
• działki gruntu oznaczonej numerem ewidencyjnym 3112/11 położonej w Gostyninie przy ulicy Parkowej.
Już w czwartek, 7 listopada br. o godz. 17.30, w Miejskiej Szkole Muzycznej I stopnia im. Romualda Twardowskiego w Gostyninie odbędzie się koncert "Dla Niepodleglej", podczas którego usłyszymy najpiękniejsze polskie utwory min. Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki, Romualda Twardowskiego oraz Wojciecha Kilara. Wydarzenie to, zorganizowane jest w ramach obchodów 106. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Słuchaczom zaprezentują się uczniowie i pedagodzy tej placówki, z wyjątkowym programem artystycznym. Nie zabraknie także tradycyjnych pieśni patriotycznych oraz współczesnych utworów o tematyce narodowej. Wstęp na koncert jest bezpłatny. Do zobaczenia w MSM.
Bezpłatne badania mammograficzne
Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Co roku u 12 tysięcy Polek diagnozuje się raka piersi. Badania profilaktyczne to najskuteczniejsza forma wykrycia stanów chorobowych we wczesnym stadium rozwoju, która pozwala podjąć skuteczną terapię i daje szansę powrotu do zdrowia. MEDICA Sp. z oo Sp. K. realizuje świadczenia zdrowotne w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia w zakresie profilaktyki raka piersi.
5 grudnia 2024 r. przy Urzędzie Miasta Gostynina – ul. Rynek 26, od 9:00-17:00 w podstawionym mammobusie można będzie wykonać badanie mammograficzne.
Program skierowany jest do kobiet w wieku od 45 do 74 roku życia, które w ciągu ostatnich 2 lat nie korzystały z bezpłatnej mammografii.
Kobietom spoza grupy refundowanej oferowane jest badanie odpłatnie w kwocie 130 zł.
Mammobus wyposażony jest w nowoczesny certyfikowany aparat mammograficzny podlegający bieżącym testom i kontrolom jakości oraz wykwalifikowanym personelem z wieloletnim doświadczeniem.
Drugi przetarg ustny ograniczony na sprzedaż nieruchomości
Burmistrz Miasta Gostynina ogłasza drugi przetarg ustny ograniczony na sprzedaż nieruchomości stanowiącej własność Gminy Miasta Gostynina, położonej w Gostyninie przy ul. Dybanka. działka: 1152/19 powierzchnia: 356 m. kw. ul. Dybanka Wpis do księgi wieczystej - PL1G/00011746/7. Teren działki nie jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. W studium gminnym wchodzi w skład obszaru oznaczonego jako strefa oznaczona symbolem RN – tereny łąk, pastwisk i zieleni miejskiej. Graniczący bezpośrednio z terenami oznaczonymi symbolem MN – obszar o funkcji zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej. Opis nieruchomości - ziałka położona w zachodniej części miasta, po lewej stronie rzeki Skrwy Lewej, przylega do pasa zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej przy ul. Dybanka. Teren działki płaski, niezabudowany, porośnięty trawą. Sprzedaż ogranicza się do właścicieli nieruchomości przyległych tj. do działek o nr ewidencyjnych 1152/20 oraz 3572/2. Sprzedaż ma na celu powiększenie i poprawę warunków zagospodarowania ww. nieruchomości. Cena wywoławcza wynosi: 33.000,00 zł. Przetarg odbędzie się w dniu 02.12.2024 roku (poniedziałek), o godz. 10:00 – tej w sali nr 213 Urzędu Miasta Gostynina przy ul. Rynek 26. Wadium w wysokości 10% ceny wywoławczej niezabudowanej nieruchomości należy wpłacać w terminie do dnia 26.11.2024 r. (włącznie) na konto nr 89 1020 3974 0000 5302 0006 6258 w Banku PKO BP SA w Warszawie. Za datę wniesienia wadium uważa się datę wpływu środków pieniężnych na rachunek Urzędu Miasta Gostynina. Wadium nie podlega zwrotowi w przypadku uchylenia się od zawarcia umowy uczestnika, który wygra przetarg. Oględziny nieruchomości przeznaczonej do sprzedaży będą możliwe po wcześniejszym uzgodnieniu z pracownikiem Wydziału Gospodarki Komunalnej, Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa ul. Parkowa 22, pok. nr 2, tel. 24 236 07 47. Szczegółowe zasady przetargu określa regulamin przetargu wywieszony wraz z niniejszym ogłoszeniem na tablicy ogłoszeń Urzędu Miasta, przy ulica Rynek 26 oraz zamieszczony na stronie internetowej Urzędu - gostynin.pl i umgostynin.bip.org.pl. Bliższych informacji dotyczących przedmiotu przetargu udzielają pracownicy Wydziału Gospodarki Komunalnej, Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Urzędu Miasta Gostynina, ul. Parkowa 22, pok. nr 2, tel. 24 236 07 47.
Gostynin, dnia 31.10.2024 r.
Burmistrz Miasta Gostynina Agnieszka Korajczyk – Szyperska
Wywieszono na tablicy ogłoszeń
Gęste mgły ograniczą widoczność
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych - Wydział w Warszawie przewiduje na terenie województwa mazowieckiego - powiat gostyniński od godz. 19:00 dnia 05.11.2024 do godz. 11:00 dnia 06.11.2024, gęste mgły, w zasięgu których widzialność miejscami wyniesie poniżej 200 m, lokalnie mgły mogą osadzać szadź. Prosimy o zachowanie ostrożności.
Trzecie urodziny Zespołu Pieśni i Tańca Modroki
Zespół Pieśni i Tańca Modroki Gostynin prężnie działa już od trzech lat. Mali artyści występują na koncertach, uroczystościach miejskich jak i biorą udział wydarzeniach propagujących folklor. Mają na swoim koncie także występy wyjazdowe, a z każdym rokiem ich repertuar poszerza się o kolejne tańce i piosenki wprawiające w zachwyt publikę. W dniu 04.11.2024 r. pani Anna Wilińska Zastępca Burmistrza Miasta Gostynina miała przyjemność uczestniczyć w występie celebrującym trzecie urodziny Zespołu.
Na ręce pani instruktor Joanny Milczarskiej złożyła bukiet kwiatów i podziękowania także dla pana akompaniatora Dawida Wójcika za twórczą pracę włożoną w przygotowanie pięknych występów. Dla wszystkich wykonawców w imieniu pani Agnieszka Korajczyk-Szyperska Burmistrz Gostynina przekazany został słodki upominek.
Życzymy zajmowania czołowych miejsc w Przeglądach i Turniejach, a także satysfakcji ze swoich działań.
Wszystkiego najlepszego!
Zostali uhonorowani
W dniu 4 listopada br. w Wojewódzkim Samodzielnym Zespole Publicznym Zakładów Opieki Zdrowotnej odbyła się wyjątkowa uroczystość odsłonięcia tablic upamiętniających dwóch wybitnych specjalistów - prof. Eugeniusza Wilczkowskiego, budowniczego i pierwszego dyrektora szpitala oraz dra Karola Mikulskiego, pierwszego wicedyrektora placówki. Ich wkład w rozwój psychiatrii jest nieoceniony. Ponadto im. dra Karola Mikulskiego nadano Pawilonowi Nr 1. Wśród przybyłych gości byli Marszałek Województwa Mazowieckiego pan Adam Struzik. Burmistrz panią Agnieszkę Korajczyk-Szyperską reprezentowała Jej zastępca pani Anna Wilińska.
Prognoza pogody
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych - Wydział w Warszawie prognozuje na terenie powiatu gostynińskiego od godz. 19:00 dnia 06.11.2024 do godz. 11:00 dnia 07.11.2024 r., gęste mgły, w zasięgu których widzialność może miejscami wynosić poniżej 200 m. Prosimy o zachowanie ostrożności.
Gostynińscy seniorzy uczcili zbliżającą się rocznicę odzyskania Niepodległości
Klub Seniora "Parostatek" w Gostyninie zorganizował dziś uroczyste spotkanie z okazji zbliżającej się 106. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. W wydarzeniu, które odbyło się w Miejskim Centrum Handlowym Stara Betoniarnia, uczestniczyli przedstawiciele lokalnych władz. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością Anna Wilińska, Zastępca Burmistrza Miasta Gostynina, oraz przedstawicielki Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej - kierownik Renata Zagórska wraz z zastępcą Iwoną Kowalczyk. Program spotkania rozpoczął się od przedstawienia rysu historycznego wydarzeń sprzed ponad wieku, które doprowadziły do powrotu Polski na mapę Europy po 123 latach zaborów. Seniorzy przygotowali specjalny program artystyczny, podczas którego recytowali patriotyczne wiersze. Zwieńczeniem uroczystości był wspólny śpiew najpiękniejszych polskich pieśni patriotycznych. 11 listopada będziemy obchodzić 106. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. To jedno z najważniejszych wydarzeń w dziejach naszego narodu, które na zawsze zmieniło bieg historii, przywracając Polsce należne miejsce na mapie Europy.
źródło: gostynin.info
Zdrowy i bezpieczny Senior
We wtorek, 5 listopada, MCH Stara Betoniarnia stało się miejscem wyjątkowego wydarzenia dedykowanego seniorom. Pod hasłem "Zdrowy i bezpieczny Senior" firma ARION Med zorganizowała kompleksową akcję profilaktyczną, która przyciągnęła liczne grono mieszkańców.
"Dzisiejsze spotkanie to działania profilaktyczne, które bardzo mocno wpisują się w moją specjalizację - zdrowie publiczne. Profilaktyka to wszechstronne działanie, przeciwdziałające chorobom, kalectwu i niepełnosprawności" - podkreślił podczas otwarcia dr n. med. Rafał Radwański, Prezes Zarządu ARION MED Sp. z o.o.
Wydarzenie oferowało szeroki wachlarz bezpłatnych usług medycznych. Uczestnicy mogli skorzystać z podstawowych badań, takich jak pomiar poziomu cukru we krwi czy ciśnienia tętniczego. Na miejscu dostępni byli specjaliści różnych dziedzin - od lekarzy i dietetyków po rehabilitantów, którzy udzielali indywidualnych konsultacji.
Szczególną wartość dodaną stanowiła obecność przedstawicieli służb mundurowych. Eksperci z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, Policji oraz Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej dzielili się cennymi wskazówkami dotyczącymi bezpieczeństwa seniorów.
Program wydarzenia wzbogaciły prelekcje specjalistów, którzy przybliżyli zagadnienia związane ze zdrowym odżywianiem i aktywnością fizyczną. Seniorzy z zainteresowaniem wysłuchali wykładów w holu galerii handlowej, zyskując praktyczną wiedzę na temat dbania o własne zdrowie.
Nowość - Zakład Radioterapii w szpitalu na Winiarach
Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku informuje, że poszerzył zakres świadczonych usług o leczenie z zakresu z zakresu radioterapii i radioterapii onkologicznej w nowoczesnym Centrum Onkologii usytuowanym na terenie placówki przy ul. Medycznej 19.
W Centrum znajduje się Oddział Onkologiczny z Pododdziałem Radioterapii, Zakład Radioterapii, Zakład Fizyki Medycznej oraz Poradnia Onkologiczna i Radioterapii.
W nowocześnie zaprojektowanym obiekcie, który został wyposażony w światowej klasy aparaturę, pacjent onkologiczny może uzyskać kompleksową pomoc.
W zespołach wielospecjalistycznych składających się z onkologów, radioterapeutów, chirurgów, radiologów, laryngologów, pulmonologów, ginekologów, urologów oraz innych specjalistów, droga leczenia dla każdego pacjenta ustalana jest indywidualnie. Aparatura medyczna pozwala na napromienianie wszystkich części ciała.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych - Wydział w Warszawie prognozuje na terenie powiatu gostynińskiego od godz. 20:00 dnia 07.11.2024 do godz. 09:00 dnia 08.11.2024 r. gęste mgły, w zasięgu których widzialność może miejscami wynosić poniżej 200 m. Na obszarach występowania temperatury powietrza poniżej 0°C, wilgoć zawarta w powietrzu może zamarzać, lokalnie powodując śliskość dróg.
Policja apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas sezonu grzewczego
Z nadejściem chłodniejszych dni rozpoczyna się sezon grzewczy, co niesie ze sobą konieczność dbania o bezpieczeństwo w naszych domach i mieszkaniach. Policja apeluje o rozwagę i ostrożność przy korzystaniu z wszelkiego rodzaju urządzeń dogrzewających, aby zminimalizować ryzyko pożarów, które szczególnie w tym okresie są częstsze. Jedną z najczęstszych przyczyn pożarów w sezonie grzewczym jest niedrożność przewodów kominowych. Nagromadzenie sadzy, która nie jest regularnie usuwana, może doprowadzić do zapalenia się komina. Ważne jest, aby przed rozpoczęciem sezonu grzewczego regularnie kontrolować stan przewodów kominowych oraz wzywać kominiarza do ich oczyszczenia. Należy pamiętać, że brak konserwacji przewodów kominowych może skutkować nie tylko pożarem, ale również zatruciem tlenkiem węgla. Ryzyko zatrucia tlenkiem węgla można zminimalizować poprzez zainstalowanie w domu lub mieszkaniu czujnika tlenku węgla. Podstawową funkcją takiej czujki jest wykrywanie czadu i generowanie sygnałów alarmowych w sytuacji wykrycia jego nadmiernego stężenia w powietrzu. Podnosi ona poziom bezpieczeństwa w pomieszczeniach, zmniejsza ryzyko zaczadzenia oraz pozwala na szybką reakcję w sytuacji zagrożenia życia. Na skutek działania czadu w pierwszej kolejności ulegają uszkodzeniu narządy najbardziej wrażliwe na niedotlenienie, czyli układ krążenia i ośrodkowy układ nerwowy. Policja przypomina również o konieczności regularnych przeglądów i konserwacji instalacji elektrycznej oraz urządzeń grzewczych. Wady tych urządzeń, zwłaszcza elektrycznych, mogą prowadzić do zwarć, a w konsekwencji do pożaru. Szczególnie narażone na takie zagrożenia są stare instalacje, które mogą nie spełniać współczesnych norm bezpieczeństwa. Dlatego zaleca się, aby co kilka lat przeprowadzać przegląd instalacji elektrycznej w domu i nie zaniedbywać napraw wszelkich usterek. W okresie grzewczym wiele osób korzysta z przenośnych ogrzewaczy elektrycznych. Urządzenia te są bardzo wygodne, jednak mogą stanowić zagrożenie, jeśli są używane niewłaściwie. Należy zawsze upewnić się, że urządzenie nie jest pozostawione bez nadzoru, zwłaszcza w pobliżu materiałów łatwopalnych, takich jak firany, dywany czy meble. Nigdy nie należy podłączać kilku urządzeń grzewczych do jednej listwy zasilającej, ponieważ może to przeciążyć instalację i spowodować zwarcie. Nieodpowiednie użytkowanie urządzeń grzewczych, takich jak piece, kominki czy grzejniki, również może prowadzić do poważnych zagrożeń. Pamiętajmy, aby nie przegrzewać pomieszczeń i nie stosować prowizorycznych rozwiązań, które mogą być niebezpieczne. Ważne jest, aby dokładnie przestrzegać instrukcji producenta dotyczących użytkowania urządzeń grzewczych i regularnie je serwisować. Policja apeluje o rozwagę i odpowiedzialność podczas sezonu grzewczego. Pamiętajmy, że nasza codzienna ostrożność i dbanie o regularne przeglądy urządzeń grzewczych oraz instalacji elektrycznej mogą uchronić nas przed tragedią. Bezpieczeństwo w domu zależy od każdego z nas – nie zaniedbujmy podstawowych zasad i dbajmy o siebie oraz naszych bliskich.
Źródło: Zespół Prasowy KWP zs. w Radomiu
Obwieszczenie Burmistrza Miasta Gostynina dot. działki nr ew. 3137/1 przy ul. 3 Maja 36
Na podstawie art. 49a Kodeksu postępowania administracyjnego (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 572), zawiadamia się strony postępowania o przesłaniu do uzgodnień projektu decyzji o warunkach zabudowy dla inwestycji pn. budowa instalacji zbiornikowej na gaz płynny o poj. 2700 l na terenie działki nr ew. 3137/1 położonej w Gostyninie przy ul. 3 Maja 36.
Echa odzyskania Niepodległości w koncercie na Zamku
9 listopada br. z okazji 106. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, mieszkańcy Gostynina uczestniczyli w wyjątkowym wydarzeniu artystycznym. Mury gostynińskiego zamku wypełniły się dźwiękami patriotycznych pieśni w ramach widowiska muzycznego "Nasza Niepodległa".
Na scenie w sali kolumnowej wystąpił Teatr Muzyczny IWIA wraz z towarzyszącą mu Krakowską Salonową Orkiestrą Camerata.
Artyści zaprezentowali wzruszającą opowieść o losach polskiego żołnierza, szynkarki Niny oraz sanitariuszki Małgorzatki, przenosząc widzów w czasy walki o niepodległość naszej Ojczyzny.
Podczas występu nie zabrakło wzruszających utworów patriotycznych m.in. takich jak: "Ojczyzna", "Sanitariuszka Małgorzatka" oraz "Dziś idę walczyć mamo". Pieśni te, wywołały wzruszenie wśród odbiorców.
Na zakończeniu pani Burmistrz zaprosiła wszystkich na poczęstunek, na który składały się pierogi i rogale świętomarcińskie.
Partnerem wydarzenia był Samorząd Województwa Mazowieckiego.
Źródło: gostynin.info
Konkurs plastyczny - Barwy Niepodległości - twórczość młodych artystów
9 listopada, w Zamku Gostynińskim odbył się finał konkursu plastycznego "Barwy Niepodległości - twórczość młodych artystów". Wydarzenie to zostało zorganizowane przez Urząd Miasta Gostynina w ramach obchodów 106. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Uczestniczyło w nim aż 89 utalentowanych uczniów z lokalnych szkół podstawowych.
Uroczystego wręczenia nagród dokonała Burmistrz Miasta Gostynina, Agnieszka Korajczyk-Szyperska, Anna Wilińska Zastępca Burmistrza Miasta Gostynina oraz Krzysztof Klejna Przewodniczący Rady Miejskiej w Gostyninie.. Konkurs został podzielony na trzy kategorie wiekowe, prezentując szeroki wachlarz młodych talentów.
Uczestnicy konkursu brali udział w poszczególnych kategoriach, w których najlepsze prace zostały nagrodzone:
Kategoria I (klasy I-III):
I miejsce: Jakub Wolski (SP Nr 5)
II miejsce: Pola Józwiak (SP Nr 3)
III miejsce: Maria Narewska (SP Nr 1)
Wyróżnienia: Oliwier Kamiński (SP Nr 3), Ewa Chorążek (SP Nr 3), Oliwia Filińska (SP Nr 3), Dominik Jędrzak (SP Nr 5)
Kategoria II (klasy IV-VI):
I miejsce: Lena Misztal (SP Nr 1)
II miejsce: Marcel Maciejewski (SP Nr 1)
III miejsce: Amelia Świątkowska (SP Nr 5)
Wyróżnienia: Tuana Weronika Örüc (SP Nr 3), Kyrylo Maliarevskyi (SP Nr 1), Miłosz Zembski (SP Nr 3), Adrianna Golus (SP Nr 3)
Kategoria III (klasy VII-VIII):
I miejsce: Jodie Delta Witulski (SP Nr 1)
II miejsce: Kacper Kepling (SOSW w Gostyninie)
III miejsce: Maksymilian Złotowski (SOSW w Gostyninie)
Wyróżnienie: Otylia Żyła (SOSW w Gostyninie)
Konkurs nie tylko umożliwił młodym artystom zaprezentowanie swoich talentów, ale także stał się wyjątkową formą uczczenia narodowego święta, łącząc patriotyzm ze sztuką.
Partnerem wydarzenia był Samorząd Województwa Mazowieckiego.
Źródło: gostynin.pl
I Gostyniński Bieg Marszałka Piłsudskiego
W dniu dzisiejszym (10 listopada br.) aż 255 uczestników pobiegło w I Gostynińskim Biegu Marszałka Piłsudskiego. Biegacze ruszyli z Rynku. Wydarzenie to było częścią lokalnych obchodów Święta Niepodległości.
Pierwsi na trasę wyruszyli najmłodsi uczestnicy - 185 dzieci pokonało dystans 900 metrów ulicami miasta. Każdy młody biegacz został doceniony i otrzymał na mecie medal i pamiątkowy dyplom.
Jak przystało na biegaczy przed startem głównym wszyscy uczestnicy wzięli udział w rozgrzewce prowadzonej przez Aleksandrę Tyszkiewicz-Gientkę.
Następnie wspólnie odśpiewano hymn narodowy. Uczestnicy wyruszyli na 2600-metrową trasę. Miła niespodzianka czekała na biegaczy w Parku Józefa Piłsudskiego - Zespół Shalom z parafii św. Marcina umilał bieg patriotycznymi pieśniami.
W biegu głównym najszybszy okazał się Hubert Jaśkiewicz, a wśród kobiet triumfowała Alicja Gapińska. Na podium stanęli również: Przemysław Dobrzyński (2. miejsce) i Michał Jędrzejczak (3. miejsce) w kategorii mężczyzn oraz Agnieszka Kajak (2. miejsce) i Ilona Bednarek (3. miejsce) wśród kobiet.
Puchary, medale oraz dyplomy wręczali Agnieszka Korajczyk-Szyperska Burmistrz Miasta Gostynina, Anna Wilińska, Zastępca Burmistrza Miasta Gostynin, Krzysztof Klejna Przewodniczący Rady Miejskie, Łukasz Flejszer radny Rady Miejskiej w Gostyninie oraz Kamil Nowogórski radny Rady Miejskiej w Gostyninie.
Organizatorzy zadbali o regenerację po biegu - na wszystkich uczestników czekały pączki i gorąca grochówka.
Partnerem wydarzenia był Samorząd Województwa Mazowieckiego.
Do zobaczenia za rok.
Źródło: gostynin.info
Opady marznącego deszczu
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych - Wydział w Warszawie prognozuje na terenie powiatu gostynińskiego od godz. 20:00 dnia 12.11.2024 do godz. 08:00 dnia 13.11.2024 słabe opady marznącego deszczu lub mżawki mogące powodować gołoledź.
Promocja książki Barbary Konarskiej-Pabiniak
W imieniu pani Burmistrz Agnieszki Korajczyk-Szyperskiej, Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jakuba z Gostynina w Gostyninie oraz Agencji Rozwoju i Promocji Zamek zapraszamy na promocję książki pani Barbary Konarskiej-Pabiniak "Moje Fado w rozmowie z Leszkiem Skierskim". Wydarzenie rozpocznie się 14 listopada br. o godz. 17.00 w Zamku Gostynińskim.
Obchody Święta Niepodległości wspólnie z delegacją z Langenfeld
Na zaproszenie burmistrz Agnieszki Korajczyk-Szyperskiej na tegoroczne Święto Niepodległości przyjechała do Gostynina delegacja miasta partnerskiego Langenfeld. Przewodniczył jej burmistrz Frank Schneider, a uczestniczyli: Bernd Geuss Przewodniczący Komitetu Partnerstwa Miast Miasta Langenfeld oraz jej członkinie Heike Schneider i Justine Melzer.
Delegacja wzięła udział 11 listopada 2024 r. w modlitwie ekumenicznej na cmentarzu ewangelicko-augsburskim oraz mszy za Ojczyznę w kościele Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła. Przeszła w korowodzie ulicami naszego miasta do miejsc pamięci narodowej, aby oddać hołd bohaterom i uczcić ich pamięć. Złożyła wiązanki kwiatów i zapaliła znicze. Niemieccy goście wspólnie z władzami miasta, radnymi i mieszkańcami Gostynina obejrzeli program artystyczny, włączyli się w program folklorystyczny przygotowany na gostynińskim Rynku.
Podczas pobytu delegacja miała okazję zwiedzić wystawę Art déco w Muzeum Mazowieckim, zabytkową katedrę płocką oraz posłuchać koncertu z okazji Narodowego Święta Niepodległości w zamku gostynińskim.
Podczas spotkań z przedstawicielami stowarzyszeń i gostynińskich instytucji zostały ustalone plany współpracy na nadchodzący 2025 r.
Koncert sopranistki Sylwii Kogucińskiej z okazji Święta Niepodległości
W niedzielę (10 listopada) br.) w Zamku Gostynińskim zostały zorganizowany uroczysty koncert z okazji Święta Niepodległości.
W sali kolumnowej wystąpiła młoda, utalentowana sopranistka Sylwia Kogucińska. Uczestnicy koncertu mogli przy wcześniejszej rezerwacji wykupić okazjonalną kolację.
Partnerem wydarzenia był Samorząd Województwa Mazowieckiego.
Źródło: gostynin.info
Zaproszenie na koncert sopranistki Sylwii Kogucińskiej
10 listopada br. w Zamku Gostynińskim zostanie zorganizowany uroczysty koncert z okazji Święta Niepodległości.W sali kolumnowej wystąpi młoda, utalentowana sopranistka Sylwia Kogucińska.
Partnerem wydarzenia będzie Samorząd Województwa Mazowieckiego.
Prognoza pogody
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych - Wydział w Warszawie od godz. 12:20 dnia 13.11.2024 do godz. 06:00 dnia 14.11.2024 r. prognozuje na terenie powiatu gostyninskiego słabe opady marznącego deszczu lub mżawki powodujące gołoledź.
Prosimy o zachowanie ostrożności.
Wieczornica Niepodległościowa „TOBIE POLSKO” w Szkole Podstawowej im. Powstańców Styczniowych w Zwoleniu
12 listopada 2024 r. w Szkole Podstawowej im. Powstańców Styczniowych w Zwoleniu odbyła się Wieczornica Niepodległościowa „TOBIE POLSKO”. Dedykowana była nie tylko bohaterom, którzy dzielnie walczyli za nasza Niepodległość, ale również wszystkim Polakom, którym zawdzięczamy wolność.
W spotkaniu wzięła udział radna miejska Katarzyna Bryłka, która zaznaczyła, że jest jej niezmiernie miło gościć w murach zwoleńskiej szkoły, ponieważ tylko nieliczni wiedzą, że jest absolwentką tej szkoły i ma mnóstwo pięknych wspomnień z tym związanych.
Radna w imieniu Pani Burmistrz Agnieszki Korajczyk.Szyperskiej wręczyła dyrektor szkoły Pani Annie Dąbrowskiej drobny upominek w postaci książki „Dzieje Gostynina”. Pani dyrektor zapewniła, że wolumin powiększy księgozbiór szkolnej biblioteki.
Otwarty nabór zgłoszeń do SZÓSTEJ EDYCJI KONKURSU „Europa z naszej ulicy”!
Program ma na celu: - odkrywanie przez młodzież wspólnego europejskiego dziedzictwa kulturowego i społecznego, - rozwój postawy życzliwości, otwartości i lepszego rozumienia innych narodowości, - edukowanie o Unii Europejskiej, - rozwój kompetencji społecznych młodzieży.
Program adresowany jest do młodzieży szkół ponadpodstawowychz całej Polski.
Program realizowany będzie w formie dwuetapowego konkursu, w którym nagrodą będzie wizyta laureatów w Brukseli oraz gry edukacyjnej dla młodzieży mającej na celu wypracowanie, w drodze negocjacji, kompromisu dotyczącego wprowadzenia określonego rozwiązania z zakresu np.ochrony środowiska.
1./ Konkurs Zadaniem młodzieży, która weźmie udział w konkursie „Europa z naszej ulicy”, będzie przygotowanie i realizacja projektów ukazujących związki własnej społeczności ze wspólną europejską tradycją i wartościami.
Forma projektu i prezentacji jest dowolna. Młodzież może przygotować wystawę, reportaż, słuchowisko radiowe, makietę, film (maksymalnie 5-minutowy), cykl artykułów prasowych lub w innej formie przedstawić, w jaki sposób rozumie związek swojej lokalnej społeczności z Europą. Uczestnicy programu mogą też przeprowadzić badania, wywiady dotyczące np. wpływu innych europejskich tradycji na ich społeczność. Mogą też zaprezentować mało znane postaci historycznych lub współczesne, których działalność, fakty z życia wskazują na związek z Europą.
Celem konkursu jest także rozwój kompetencji społecznych młodzieży, dlatego udział w konkursie mogą zgłaszać jedynie zespoły młodzieżowe (od 4 do 6 osób). Nie będą rozpatrywane zgłoszenia indywidualne.
Pierwszy etap konkursu to zgłoszenie pomysłu, przesłanie przez młodzież opisu tego co i w jakiej formie chcieliby przygotować, zrealizować i zaprezentować. Spośród zgłoszeń jurorzy dokonają wyboru dziesięciu pomysłów, które będą realizowane przez młodzież. W drugim etapie autorzy zgłoszeń najwyżej ocenionych przez jurorów przygotują projekty w wybranej przez siebie formie. Jeśli realizacja projektu wiązałaby się z kosztami, zostaną zapewnione środki finansowe na realizację. Następnie autorzy dziesięciu wybranych projektów zostaną zaproszeni na finał konkursu, który odbędzie się w Warszawie i zaprezentują je przed jurorami; spośród uczestników drugiego etapu konkursu wyłonieni zostaną laureaci programu „Europa z naszej ulicy”.
Wyboru trzech najlepszych projektów dokona jury konkursowe w oparciu o następujące kryteria: - wykazanie związku zaprezentowanej tematyki z celami konkursu, - aktualność zaprezentowanego projektu, - znajomość tematu, - umiejętność pracy wspólnej, - atrakcyjność formy prezentacji, - możliwość zaprezentowania projektu we własnych środowiskach. Laureaci konkursu, po powrocie z Brukseli, będą mieli za zadanie przedstawienie nagrodzonych projektów we własnym środowisku (w szkole, w domu kultury, świetlicy etc).
Dokonując wyboru jurorzy wezmą też po uwagę, czy uczniowie z danej szkoły brali już udział w konkursie w poprzednich edycjach. Mogą podjąć decyzję o obniżeniu punktacji w ramach oceny zgłoszenia lub prezentacji projektu, jeżeli okaże się, że grupę stanową ci sami uczniowie, opiekunem jest ten sam nauczyciel lub podjęta tematyka albo forma prezentacji jest podobna do tej z poprzedniej edycji.
Projekty oceniane będą przez jury, które tworzyć będą osoby związane z filmem, dziennikarstwem, animacją kultury, przedstawiciele instytucji UE, osoby prowadzące edukację o UE oraz przedstawiciele instytucji edukacyjnych związanych z doskonaleniem nauczycieli.
2./ Nagroda Nagrodą dla wyróżnionych zespołów młodzieży będzie wyjazd do Brukseli przynajmniej trzech grup młodzieży (jedna grupa: od 4 do 6 osób oraz nauczyciel – opiekun). Podczas wyjazdy młodzież uczestniczyć będzie w spotkaniach z przedstawicielami Parlamentu Europejskiego oraz będzie miała możliwość poznania instytucji europejskich. Ostateczną decyzję o liczbie osób, które wezmą udział w wizycie w Brukseli, podejmą jurorzy w porozumieniu z realizatorami programu.
3./ Gra edukacyjna, dotycząca funkcjonowania UE Zależy nam na tym, by nie tylko laureaci konkursu, mając możliwość wyjazdu do Brukseli, poznawali sposób funkcjonowania Unii i dowiadywali się, że każde z państw członkowskich, na demokratycznych zasadach, tworzy wspólnotę europejską. Chcielibyśmy zaproponować większej grupie młodzieży możliwość udziału w grze edukacyjnej, wypracowanej we współpracy z Biurem Parlamentu Europejskiego w Warszawie lub we Wrocławiu. Podczas spotkania młodzież będzie miała możliwość praktycznego poznania jak wygląda zwykła procedura ustawodawcza, począwszy od wniosku Komisji Europejskiej, poprzez pracę Parlamentu, aż do przyjęcia w Radzie. Uczestnicy spotkania będą prowadzili pomiędzy sobą dyskusje, negocjacje w zakresie zadanego im zagadnienia z zakresu ekologii i ochrony środowiska. Spotkanie będzie także dla młodzieży okazją poznania jak funkcjonują przedstawicielstwa instytucji unijnych w Polsce oraz w jakie inicjatywy i programy dla szkół europejskich mogą sie włączać.
Gminny Przegląd Pieśni i Piosenki Patriotycznej ,,Ku Pamięci”
W piątek, 8 listopada w Szkole Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Sierakówku odbył się Gminny Przegląd Pieśni i Piosenki Patriotycznej „Ku pamięci”.
Przy akompaniamencie radnego miejskiego Łukasza Flejszera Szkoły w Zwoleniu i Teodorowie reprezentowali uczniowie klas 4-8 w wykonaniach solo:
- Zuzanna Pawikowska w repertuarze „Dziś idę walczyć Mamo”
- Marcelina Pasikowska „Wojenko, wojenko”
- Lena Tomasik „Rozkwitały paki białych róż”
- Julia Sobczak i Wiktor Skrzeczkowski (duet) „Deszcz, jesienny deszcz”
- Amelia Grusiecka "Legiony"
- Amelia Słomińska "Piechota"
- Maja Sarnowska "Miasto 44"
oraz szkolny chór z Teodorowa w "miksie piosenek i pieśni legionowych"
i chór „VARIOUS VOICES” ze Zwolenia w piosence „Honor i gniew”
Wspaniała malarska zabawa już w sobotę
Przypominamy, że 16 listopada br. w Miejskim Centrum Handlowym "Stara Betoniarnia", w godz. 11.00-12.30 odbędzie się spotkanie z Malarnią, a co się z tym wiąże zapowiada się doskonała zabawa malarska. Jak obiecują organizatorzy malować nauczą się nawet Ci, którzy tego do tej pory nie potrafią.
Będzie artystycznie i radośnie, dlatego prosimy się zapisywać, gdyż ilość miejsc jest ograniczona. Nr tel. 608 658 543.
Cena biletu wynosi 65,00 zł (wszystkie materiały + podobrazie). Nr konta 51 1940 1076 5204 7100 0002 0000.
Do zobaczenia w sobotę :)
Promocja książki „Moje Fado w rozmowie z Leszkiem Skierskim" autorstwa dr Barbary Konarskiej-Pabiniak
Gratulacje i kwiaty burmistrz Agnieszka Korajczyk-Szyperska oraz zastępca burmistrza Anna Wilińska złożyły dr Barbarze Konarskiej-Pabiniak podczas promocji jej książki „Moje Fado w rozmowie z Leszkiem Skierskim” 14 listopada 2024 r. na zamku gostynińskim. W nowo wydanej publikacji autorka udziela wywiadu rzeki Leszkowi Skierskiemu, oddając się refleksji na temat wątków ze swojego życia rodzinnego, zainteresowaniom historią ziemi gostynińskiej, pracy zawodowej, a także osób, z którymi weszła w relacje na tle ważnych wydarzeń w historii regionu. W czasie spotkania na gostynińskim zamku w rozmowie z Leszkiem Skierskim autorka przybliżyła zaproszonym gościom treść swojej ostatniej książki. Pani doktor poruszyła kwestie działalności na rzecz Towarzystwa Naukowego Płockiego, Gostynińskiego Towarzystwa Kulturalno-Naukowego, Teatru Dramatycznego w Płocku. Wspominała o swojej wieloletniej pracy w lokalnych tytułach prasowych „Głos Gostynina” i „Nasz Gostynin”. Jednocześnie podczas swojego wystąpienia wyraźnie zastrzegła, że książka nie jest biografią, lecz opowieścią o kobiecie pragnącej wiedzy, mającej szerokie zainteresowania, dociekliwej w prowadzonych przez siebie badaniach naukowych. Wieczór uświetnił występ Miejskiego Chóru Arce Cantores. Promocję przygotowała Miejska Biblioteka Publiczna im. Jakuba z Gostynina, Agencja Rozwoju i Promocji „Zamek Gostyniński” oraz Urząd Miasta Gostynina. Autorka otrzymała podziękowania i bukiety kwiatów od przyjaciół i znajomych. Dr Barbara Konarska-Pabiniak jest absolwentką Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, dr nauk humanistycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od wielu lat jest też członkinią Towarzystwa Naukowego Płockiego, pełni funkcję Prezes Gostynińskiego Towarzystwa Kulturalno-Naukowego. Książkę „Moje Fado w rozmowie z Leszkiem Skierskim” można zakupić w budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jakuba z Gostynina.
Nowy komendant w gostynińskiej KPP
14.11.2024 r. w sali konferencyjnej gostynińskiej komendy odbyła się uroczysta zbiórka z okazji zdania przez inspektora Zbigniewa Włodkowskiego obowiązków służbowych na stanowisku Komendanta Powiatowego Policji w Gostyninie. Pełniącym obowiązki Komendanta Powiatowego Policji w Gostyninie został inspektor Jarosław Ciarka. W uroczystości udział wziął I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji zs. w Radomiu insp. Piotr Janik, samorządowcy, a wród nich Burmistrz Miasta Gostynina pani Agnieszka Korajczyk-Szyperska, przedstawiciele zaprzyjaźnionych służb mundurowych i instytucji, funkcjonariusze oraz pracownicy cywilni Komendy Powiatowej Policji w Gostyninie. Nowemu Komendantowi życzymy satysfakcji z wykonywanych obowiązków i wielu sukcesów.
Źródło: gostynin.info
ZUS informuje o wakacjach składkowych
Od 1 listopada 2024 r. mikroprzedsiębiorcy wpisani do rejestru Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEDIG) oraz komornicy sądowi mogą składać wnioski o zwolnienie z opłacania składek na własne ubezpieczenia społeczne w jednym, wybranym przez siebie miesiącu w każdym roku kalendarzowym. Wniosek składany w miesiącu poprzedzającym zwolnienie Zgodnie z nowymi przepisami, przedsiębiorcy mogą raz w roku za wybrany miesiąc nie płacić za siebie składek na ubezpieczenia społeczne, Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy. Wniosek składają w miesiącu poprzedzającym ten, w którym chcą skorzystać z wakacji składkowych. W tym roku z wakacji od składek będzie można skorzystać jedynie w grudniu. Aby skorzystać ze zwolnienia w grudniu przedsiębiorca musi złożyć wniosek do końca listopada. Wniosek o wakacje składkowe (RWS) przedsiębiorca lub jego pełnomocnik może złożyć tylko elektronicznie na PUE/eZUS – wyłącznie z konta płatnika na miesiąc przed wybranym miesiącem zwolnienia. Wnioski złożone w innej formie nie zostaną rozpatrzone. Warunki do skorzystania z wakacji składkowych Z wakacji składkowych mogą skorzystać osoby wpisane do rejestru CEDIG, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą albo zatrudniają do 9 osób (tzw. mikroprzedsiębiorcy) oraz komornicy sądowi, o ile spełniają warunki do skorzystania z ulgi. Dotyczy to m.in. limitu rocznego przychodu z 2023 lub 2022 roku do wysokości nieprzekraczającej równowartości w złotych 2 mln euro. Ponadto kwota pomocy publicznej otrzymanej w okresie 3 minionych lat nie może przekroczyć 300 tys. euro (pomoc de minimis). Jakie składki sfinansuje budżet państwa Zwolnienie obejmuje składki od najniższej podstawy wymiaru, która obowiązuje osobę prowadzącą działalność. Ulga nie dotyczy składki zdrowotnej ani składek, które przedsiębiorca ma obowiązek opłacać za inne osoby, np. pracowników, zleceniobiorców czy współpracowników. Składki objęte zwolnieniem zostaną sfinansowane z budżetu państwa i będą wliczać się do przyszłej emerytury czy renty. Ulga ta stanowi pomoc de minimis, dlatego we wniosku przedsiębiorca będzie podawał informacje na temat innych form pomocy publicznej, z których korzystał. Informacja na eZUS ZUS rozpatrzy wnioski zgodnie z przepisami kodeksu postępowania administracyjnego. Wszelkie informacje w sprawie wniosku udostępni na koncie płatnika na PUE/eZUS. Informację o tym, że na PUE/eZUS jest nowa wiadomość w sprawie wniosku, ZUS wyśle na e-mail lub numer telefonu, który przedsiębiorca podał na swoim koncie PUE/eZUS. Jeśli przedsiębiorca zostanie w całości zwolniony ze składek, otrzyma od ZUS informację. Jeśli natomiast przedsiębiorca zostanie częściowo zwolniony lub nie otrzyma ulgi, ZUS wyda w tej sprawie decyzję. Zakład przekaże ją na konto płatnika na PUE/eZUS. Od decyzji można się odwołać do sądu za pośrednictwem ZUS. Więcej o wakacjach składkowych na stronie www.zus.pl; • szczegółowe informacje o wakacjach składkowych, • wakacje składkowe – pytania i odpowiedzi, • webinarium na temat wakacji składkowych zorganizowany przez rzecznika małych i średnich przedsiębiorców we współpracy z ZUS..
Mażoretki LIBRA na Maratonie Tanecznym
Dnia 16 listopada 2024 roku odbył się IV Wielopokoleniowy Maraton Tańca w którym wzięły udział Mażoretki Libra Gostynin. Organizatorami wydarzenia są Studium Wychowania Fizycznego i Sportu PANS we Włocławku oraz Stowarzyszenie promujące Edukację i Rozwój „Perspektywa”.
Amelia Buława zatańczyła solo z flagą, a Weronika Rudzińska zaprezentowała układ z pomponami. Seniorki zatańczyły układ z buławami pt. „Motyl”. Czwarta prezentacja to FOLKOWY MIX w choreografii Kamili Rzepieli Drgas, który zatańczyły wszystkie grupy (Kids, Kadetki, Juniorki, Seniorki, Mamy). Na początku występu Alicja Baranowska i Marysia Lelińskiej zaprezentowały folkowe układy we własnej choreografii.
Dziękujemy Pani Teresce Banachowskiej Teresa Banachowska za zaproszenie i za dzień pełen tańca i dobrej zabawy.
Foto: Aleksandra Buława, Malwina Lachowicz, Hanna Modliborska, Izabela Surynowicz Źródło: Joanna Renata Syska
Mistrzostwa Warmii i Mazur Taekwon-do
W dniu 17 listopada 2024 r. w Lidzbarku odbyły się Mistrzostwa Warmii i Mazur Taekwon-do. Klub Taekwon-do Hwarang reprezentowało 44 zawodników, którzy w sumie zdobyli: 16 złotych, 24 srebrne i 21 brązowych medali. Mistrzostwa Warmii i Mazur odbyły się z cyklu zawodów regionalnych, które stanowią przygotowanie zawodników do Mistrzostw Polski, podczas których wyłaniana jest Kadra Narodowa. Najlepsi zawodnicy będą rywalizowali w turnieju międzynarodowym. Osoby zainteresowane treningami Taekwon-do zapraszamy na stronę: www.hwarang.pl
Źródło: S. Szal
VII sesja Rady Miejskiej IX kadencji
W dniu 27 listopada 2024 r. o godz. 10.00 w sali posiedzeń Urzędu Miasta Gostynina odbędą się obrady VII sesji Rady Miejskiej - IX kadencji w Gostyninie. Porządek sesji przedstawia się następująco: 1. Otwarcie obrad. 2. Uchwalenie zmian w porządku obrad. 3. Sprawozdanie międzysesyjne Burmistrza Miasta. 4. Informacja Dyrektora Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji o realizacji zadań w okresie od grudnia 2023 do grudnia 2024. 5. Podjęcie uchwały w sprawie określenia szczegółowych warunków przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze lub specjalistyczne usługi opiekuńcze, z wyłączeniem specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi, oraz szczegółowych warunków częściowego lub całkowitego zwolnienia od opłat, jak również trybu ich pobierania. 6. Podjęcie uchwały zmieniająca uchwałę nr 32/IV/2024 w sprawie ustalenia wysokości opłat za pobyt dziecka u dziennego opiekuna oraz maksymalnej wysokości opłat za wyżywienie. 7. Podjęcie uchwały w sprawie zmiany uchwały 31/IV/2014 Rady Miejskiej w Gostyninie z dnia 31 lipca 2024 r. w sprawie ustalenia wysokości opłat za pobyt dziecka i wyżywienie w Klubie Dziecięcym „Uśmiech Malucha” w Gostyninie. 8. Podjęcie uchwały w sprawie: przyjęcia Programu współpracy miasta Gostynina z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na rok 2025. 9. Podjęcie uchwały w sprawie określenia wysokości stawek podatku od środków transportowych. 10. Podjęcie uchwały zmieniająca uchwałę Budżetową Miasta Gostynina na rok 2024. 11. Podjęcie uchwały zmieniająca uchwałę nr 478/LXIX/2023 Rady Miejskiej w Gostyninie z dnia 28 grudnia 2023 roku w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej na lata 2024-2040. 12. Podjęcie uchwały w sprawie rozpatrzenia skargi z dnia 20 października 2024 r. na działalność Burmistrza Miasta Gostynina. 13. Informacja Komisji Rewizyjnej z przeprowadzonej kontroli Agencji Rozwoju i Promocji Zamek Spółka z o.o. w Gostyninie. 14. Przyjęcie protokołu z VI sesji Rady Miejskiej w Gostyninie. 15. Sprawy różne. 16. Zamknięcie obrad.
Obwieszczenie Burmistrza Miasta Gostynina dot. działki nr ew. 3137/1 przy ul. 3 Maja 36
Na podstawie art. 36 § 1 i 49a Kodeksu postępowania administracyjnego (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 572), zawiadamia się strony postępowania o przedłużeniu terminu załatwienia sprawy z wniosku osoby fizycznej z dnia 18.09.2024 r. w sprawie wydania decyzji o warunkach zabudowy dla inwestycji pn. budowa instalacji zbiornikowej na gaz płynny o poj. 2700 l na terenie działki nr ew. 3137/1 położonej w Gostyninie przy ul. 3 Maja 36.
Nabór wniosków w ramach programu resortowego Ministra Rodziny i Polityki Społecznej „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025
Rozpoczął się nabór wniosków w ramach programu resortowego Ministra Rodziny i Polityki Społecznej „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025.
Głównym celem Programu jest wsparcie członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad:
dziećmi w wieku od 2 lat do ukończenia 16. roku życia posiadającymi orzeczenie o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami w pkt 7 i 8 w orzeczeniu o niepełnosprawności – konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji oraz
osobami z niepełnosprawnościami posiadające orzeczenie: a) o znacznym stopniu niepełnosprawności albo b) traktowane na równi z orzeczeniami wymienionymi w lit. a , zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
Usługi opieki wytchnieniowej przysługują w przypadku zamieszkiwania członka rodziny lub opiekuna , o których mowa w punkcie 1 i 2 , we wspólnym gospodarstwie domowym z osobą z niepełnosprawnością, która wymaga stałej opieki w zakresie potrzeb życia codziennego. Aktywność zawodowa, nie wyklucza członka rodziny lub opiekuna, osoby z niepełnosprawnością z możliwości uzyskania usługi opieki wytchnieniowej. Na potrzeby Programu za opiekuna osoby z niepełnosprawnością uznaje się także opiekuna sprawującego opiekę w ramach rodziny zastępczej i rodzinnego domu dziecka.
Gmina w pierwszej kolejności uwzględnia potrzeby członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad osobą z niepełnosprawnością , która stale przebywa w domu i nie korzysta ośrodka wsparcia, z placówek pobytu całodobowego, ze środowiskowego domu samopomocy , z dziennego domu pomocy, z warsztatów terapii zajęciowej lub niezatrudnionych, uczących się lub studiujących.
Terminy naboru wniosków w ramach Programu: Gmina/powiat składa wniosek wraz z załącznikami do wniosku do właściwego wojewody za pośrednictwem Generatora Funduszu Solidarnościowego dostępnego na stronie internetowej bfs.mrips.gov.pl, w terminie do 27listopada 2024 r.
Informujemy, że opiekunowie osób dorosłych z niepełnosprawnością w stopniu znacznym lub dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności ze wskazaniami w pkt 7 i 8 w orzeczeniu o niepełnosprawności, spełniające powyższe kryteria, zainteresowane ubieganiem się o przyznanie usług w Programie „Opieka wytchnieniowa" mogą uzyskać informacje dotyczące powyższego Programu w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Gostyninie pod numerem 24 236 13 60 lub 24 236 13 65.
Nabór trwa do 25 listopada 2024 do godziny 12.00.
Zarybianie na jeziorze Zamkowym i Bratoszewo
Informujemy, że w dniu 19 listopada 2024 r. Urząd Miasta Gostynina w obecności członków Stowarzyszenia zwykłego: Klubu Wędkarskiego „LIN”, dokonał zarybienia na Jeziorze Zamkowym i Jeziorze Bratoszewo: amurem, linem, szczupakiem i karpiem w ilości 451,5 kg. W związku z powyższym od dnia 20.11.2024 r. do dnia 6.12.2024 r. obowiązuje całkowity zakaz wędkowania.
Informacja o wynikach naboru na partnera w celu wspólnej realizacji projektu
Gmina Miasta Gostynin, informuje iż w wyniku zakończenia procedury naboru na partnera w celu wspólnej realizacji projektu w ramach naboru: 7.2 Wsparcie edukacji łączającej programu Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2024 o nr FEMA.07.02-IP.01-048/24 wpłynęła 1 oferta, która spełniła wszystkie wymagania formalne i merytoryczne.
Dlatego działając zgodnie z art. 39 ustawy z dnia 28 kwietnia 2022 r. o zasadach realizacji zadań finansowanych ze środków europejskich w perspektywie finansowej 2021-2027 (Dz. U. z 2022, poz. 1079 ze zm.) informuję, że został dokonany wybór partnera pochodzącego spoza sektora finansów publicznych, w celu przygotowania i wspólnej realizacji projektu dofinansowanego w ramach konkursu dla 2 Wsparcie edukacji włączającej programu Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2024 o nr FEMA.07.02-IP.01-048/24, jako Partner została wybrana: PROJEKT HUB Sp. z o.o ul. Cienista 3, 60-587 Poznań
Wybrana oferta spełnia wszystkie kryteria zawarte w ogłoszeniu o naborze; tj. posiada duże doświadczenie w realizacji projektów o podobnym charakterze, posiada wystarczający wkład jako partner w realizację projektu (zasoby: ludzkie, organizacyjne, techniczne, finansowe), działalność jest zgodna z celami partnerstwa. Przedstawiona oferta uzyskała 10 punktów (max 10).
We wtorek, 19 listopada w sali kolumnowej Zamku Gostynińskiego odbył się koncert "Muzyka bez barier". Koncert zorganizowała Miejska Biblioteka Publiczna im. Jakuba z Gostynina w Gostyninie wraz z Urzędem Miasta. Gwiazdą wieczoru była Monika Kuszyńska, polska wokalistka, znana szerszej publiczności m.in. z występów w zespole Varius Manx. Kuszyńska, oprócz działalności artystycznej, angażuje się w liczne akcje charytatywne, szczególnie wspierając osoby z niepełnosprawnością. Za swoją działalność społeczną uhonorowana została Złotym Krzyżem Zasługi oraz Medalem Św. Brata Alberta. Występ artystki publiczność nagrodziła owacjami na stojąco. Partnerem wydarzenia jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.
Foto: gostynin.info
Koncert "Muzyka bez Barier" Moniki Kuszyńskiej w Gostyninie
Burmistrz Miasta Gostynin, Agnieszka Korajczyk-Szyperska Burmistrz Gostynina oraz Miejska Biblioteka Publiczna im. Jakuba z Gostynina serdecznie zapraszają na wyjątkowy koncert Moniki Kuszyńskiej pt. "Muzyka bez Barier". To niepowtarzalna okazja, aby usłyszeć piękne utwory w wykonaniu artystki, która inspiruje swoją muzyką i siłą ducha.
Kiedy? 19 listopada (wtorek) Godzina: 17:00
Gdzie? Sala Kolumnowa Zamku Gostynińskiego. Liczba miejsc jest ograniczona, więc zachęcamy do odbioru wejściówek w naszych bibliotekach. Bilety wydajemy od piątku (15.11), od godziny 10:00.
Partnerem wydarzenia jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.
Mazowsze Serce Polski
Pasowanie na pierwszoklasistę
W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w dniu wczorajszym (20.11.2024r.) odbyła się jedna z najważniejszych uroczystości, a mianowicie pasowanie na ucznia klasy pierwszej. Tego zaszczytu dostąpiły klasa I a i I b (49 uczniów). Podczas wydarzenia uczniowie przeszli test, który zobligował ich do przystąpienia w szeregi uczniów tej placówki. Nie mogło się obyć bez pasowania przez pana dyrektora Roberta Pypkowskiego wszystkich pierwszaków dużym ołówkiem. Jednym z punktów tego spotkania były wystąpienia gości i przekazanie podarunków. Wsród występujących była m.in. zastępca burmistrza pani Anna Wilińska, która złożyła gratulacje i życzenia w imieniu pani Burmistrz Agnieszki Korajczyk-Szyperskiej i swoim własnym. Radny Łukasz Flejszer także życzył mianowanym uczniom dobrych wyników w nauce i wspaniałej atmosfery w szkole i wręczył upominek. Na twarzach uczniów widać było radość i dumę, z powodu wejścia do społeczności szkolnej.
Przyjmowanie zgłoszeń na usuwanie azbestu
Informujemy o przystąpieniu do opracowania aktualizacji „Programu usuwania wyrobów zawierających azbest z obiektów zlokalizowanych na terenie miasta Gostynina w latach 2008-2032” przyjętego uchwałą Nr 142/XXIII/08 Rady Miejskiej w Gostyninie z dnia 21 lipca 2008 r. Aktualizacja będzie polegała m.in. na włączeniu do Programu obiektów, które nie były dotychczas w nim ujęte. Wobec powyższego zwracamy się z prośbą do wszystkich właścicieli nieruchomości, na których występują wyroby azbestowe, a przede wszystkim osób, które planują usunięcie wyrobów w 2025 r. o kontakt z Urzędem Miasta Gostynina, Wydział Gospodarki Komunalnej, Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa, ul. Parkowa 22, pokój nr 6, celem weryfikacji danych zawartych w Programie. Zgłoszenia należy dokonać w nieprzekraczalnym terminie do dnia 31 stycznia 2025 r. Jednocześnie informujemy, iż nie dokonanie zgłoszenia przez właściciela nieruchomości do w/w Programu będzie skutkowało brakiem możliwości skorzystania z pomocy Gminy Miasta Gostynina dot. usunięcia i zutylizowania wyrobów i materiałów zawierających azbest (eternit i inne).
Program "Senior w dobrej formie"
Serdecznie zapraszamy dojrzałych mieszkańców Waszej Gminy do wzięcia udziału w programie Fundacji MultiSport "Senior w Dobrej Formie". Program jest dofinansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki i dla uczestników - całkowicie bezpłatny. Program „Senior w dobrej formie” został zainicjowany w odpowiedzi na alarmująco niski poziom aktywności fizycznej wśród seniorów w Polsce. Stworzono go z myślą o osobach dojrzałych. Dzięki udziałowi w programie, seniorzy zyskują dostęp do wiedzy i praktycznych narzędzi, które pomagają im utrzymać dobrą formę oraz cieszyć się pełnią życia na każdym etapie. Główne założenia programu obejmują zwiększenie świadomości na temat zdrowego starzenia się, promowanie regularnej aktywności fizycznej, poprawę zdrowia psychicznego oraz integrację społeczną uczestników. Program kładzie nacisk na profilaktykę zdrowotną, co jest niezwykle ważne w tej grupie wiekowej, szczególnie w kontekście zachowania mobilności i niezależności. „Senior w dobrej formie” to realizowany on-line program, w którym oferowane są: - poranne treningi fizyczne dostosowane do potrzeb i możliwości osób starszych, - wykłady prowadzone przez ekspertów z różnych dziedzin, takich jak fizjologia, dietetyka, psychologia czy turystyka. Wystarczy mieć komputer lub telefon z dostępem do Internetu, by ćwiczyć z trenerami indywidualnie lub w zorganizowanych grupach, do czego bardzo zachęcamy! Projekt ruszył 10 października i potrwa do połowy kwietnia przyszłego roku. Zajęcia ruchowe emitowane są 5 x w tygodniu (poniedziałek-piątek godz.8.30), a wykłady 1 x w tygodniu (czwartki godz.10.00) na platformie ABCsenior.com. Wszystkie nagrania są dostępne w bibliotece na ww. platformie, dzięki czemu uczestnicy programu mogą odtwarzać je w dogodnym dla siebie momencie. Poniżej linki do kursów w ramach programu „Senior w dobrej formie””
Poprzez platformę ABCsenior.com Fundacja będzie rozsyłała również uczestnikom treningów i wykładów zaproszenia na zajęcia w terenie (nordic walking) oraz na zajęcia dedykowane seniorom w fitness klubach, prowadzone przez wykfalifikowaną kadrę trenerską. Mamy nadzieję, że w trosce o zdrowie i dobre samopoczucie starszych mieszkańców Waszej Gminy, chętnie pomożecie Fundacji MultiSport w szerzeniu informacji o programie „Senior w dobrej formie”.
Zapraszamy na obchody 85. rocznicy Rozstrzelania Mieszkańców Gostynina i Ziemi Gostynińskiej w 1939 roku
Burmistrz Miasta Gostynina pani Agnieszka Korajczyk-Szyperska i Wójt Gminy Gostynin pani Renata Kędzierska zapraszają na obchody 85. rocznicy Rozstrzelania Mieszkańców Gostynina i Ziemi Gostynińskiej przez hitlerowców w 1939 roku.
Uroczystość rozpocznie się 2 grudnia 2024 roku (poniedziałek).
Program obchodów przedstawia się następująco:
godz. 10.00 - złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod tablicą poświęconą pamięci ppor. Henryka Józwika ps. "Groźny" - Komenda Powiatowa Policji w Gostyninie
godz. 10.30 - wyjazd autokarem z Dworca PKS w Gostyninie do Woli Łąckiej
godz. 11.00 - pomnik Pomordowanych w Woli Łąckiej - wystąpienie okolicznościowe Burmistrza Miasta Gostynina i Wójta Gminy Gostynin, modlitwa za pomordowanych, złożenie wiązanek kwiatów i zapalenie zniczy
godz. 12.00 - program słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej im. Bohaterów 1 grudnia 1939 roku w Emilianowie.
Informacja dotycząca wyniku przetargu
Burmistrz Miasta Gostynina, działając na podstawie § 12 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 września 2004 roku w sprawie sposobu i trybu przeprowadzania przetargów oraz rokowań na zbycie nieruchomości (t.j.: Dz. U. z 2021 r. poz. 2213) informuję, że II przetarg ustny nieograniczony, który odbył się w dniu 19 listopada 2024 roku o godzinie 11:00 w sali posiedzeń nr 213 Urzędu Miasta Gostynina przy ul. Rynek 26, na sprzedaż niżej wymienionej nieruchomości – zakończył się wynikiem negatywnym. ➔ Przetarg dotyczył sprzedaży lokalu mieszkalnego nr 83 położonego w budynku mieszkalnym wielorodzinnym przy ulicy Wojska Polskiego 28B. Wadium w wyznaczonym terminie wpłaciła jedna osoba, która w rezultacie nie zgłosiła się na przetarg. Niniejszą informacje wywiesza się na tablicy ogłoszeń Urzędu Miasta Gostynina przy ul. Rynek 26 oraz zamieszcza się na stronie internetowej Urzędu: umgostynin.bip.org.pl
Gostynin, dnia 19.11.2024 r.
Wywieszono na tablicy ogłoszeń od 21.11.2024 roku do 28.11.2024
Okrągły Jubileusz Filii nr 1 MBP w Gostyninie
21 listopada br. (czwartek), w Miejskiej Szkole Muzycznej I stopnia im. Romualda Twardowskiego, odbyła się piękna uroczystość - 40-lecie działalności Filii nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jakuba z Gostynina w Gostyninie. Licznie przybyli goście zgromadzili się w sali koncertowej. Wśród nich była Burmistrz pani Agnieszka Korajczyk-Szyperska, a także reprezentanci władz samorządowydch, spółek miejskich, placówek oświatowych oraz bibliotekarze z terenu powiatu gostynińskiego. W czasie spotkania pani Burmistrz podkreśliła rolę, jaką pełni placówka dla lokalnej społeczności, organizując liczne wydarzenia literackie, edukacyjne i społeczne. Podczas jubileuszu wystąpił pan Michał Szulim, podróżnik, wokalista zespołu Plateau, który także opowiedział o swojej wyprawie do Nepalu. Oprawę muzyczną wydarzenia zapewnił zespół uczniów i nauczycieli Miejskiej Szkoły Muzycznej, wykonując przeboje muzyki rozrywkowej. Przy takiej okazji nie mogło zabraknąc tortu symbolizującego 40 lat służby mieszkańcom Gostynina. Pracownikom MBP, a szczególnie Filii nr 1 życzymy satysfakcji ze swojej pracy, nieustającej pasji i zadowolenia.
Foto: gostynin.info
Gostynińska Jedynka powitała uroczyście uczniów klas pierwszych
Pasowanie na ucznia to bardzo ważna uroczystość dla każdego pierwszaka. Jest to moment, w którym składają oni ślubowanie i oficjalnie dołączają do społeczności szkolnej. W czwartek, 21 listopada, w Szkole Podstawowej nr 1 im. Armii Krajowej w Gostyninie odbyło się ślubowanie uczniów klas pierwszych, które zgromadziło liczną publiczność. Przed złożeniem ślubowania sprawdzono wiedzę i umiejętności uczniów klas pierwszych. Po zdanym teście byli gotowi dołączyć do grona pełnoprawnych uczniów swojej szkoły. Pierwszaków wspierali rodzice, dziadkowie, a także zaproszeni goście w osobach lokalnych władz i instytucji: Arkadiusz Jędrzejewski z Gostynińskiego Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego oraz radny Rady Miejskiej Arkadiusz Szulczewski. W imieniu pani Burmistrz przybyła radna Rady Miejskiej Katarzyna Bryłka. Wręczenie pierwszoklasistom pamiątkowych dyplomów potwierdziło ich status uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 im. Armii Krajowej. Pierwszakom życzymy wielu dobrych ocen, wspaniałych przyjaciół i cudownej przygody poznawania otaczającejgo świata.
Foto: gostynin.info
Komunikat WIORIN – Obrót i stosowanie fumigantów
Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Warszawie przestrzega użytkowników i dystrybutorów przed niewłaściwym stosowaniem i wprowadzaniem do obrotu środków ochrony roślin oraz przypomina o przestrzeganiu prawa w zakresie obowiązkowych szkoleń oraz postępowaniu zgodnie z etykietami preparatów. Przypominamy, że: - stosowanie fumigantów dopuszczone jest tylko przez podmioty profesjonalne i nie mogą być stosowane w innym celu, - środki ochrony roślin przeznaczone dla użytkowników profesjonalnych (jak rolnicy, leśnicy) mogą nabywać i stosować wyłącznie osoby właściwie przeszkolone, posiadające ważne - zaświadczenie o ukończeniu szkolenia, - środki ochrony roślin należy stosować zgodnie z zapisami etykiety, - środki ochrony roślin należy przechowywać i stosować w sposób wykluczający narażenie ludzi, w szczególności dzieci, - środki ochrony roślin przeznaczone dla użytkowników profesjonalnych nie mogą być stosowane przez amatorów, działkowców. Pamiętaj! Środki ochrony roślin przeznaczone do ochrony upraw metodą fumigacji nie mogą być stosowane w budynkach mieszkalnych i w pomieszczeniach, w których przebywają ludzie oraz zwierzęta gospodarskie lub domowe. Miejsce zastosowania takich środków ochrony roślin należy właściwie oznakować oraz zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych, przede wszystkim dzieci. Szczególne środki bezpieczeństwa należy powziąć stosując preparaty zawierające w swoim składzie fosforek glinu, fosforek magnezu i fluorek sulfurylu.
Piękna uroczystość obchodów Niepodległości odbyła się 21 listopada w Przedszkolu nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi. Pani Dyrektor Anna Woźniak powitała zaproszonych gości: Wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej Konrada Krysiaka, Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gostyninie Kamilę Ostrowską, Prezesa Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Nauczycielstwa Polskiego Andrzeja Osiaka, przewodnicząca Rady Rodziców Monika Dybał, przybyłych rodziców i bliskich oraz wszystkie dzieci. Przedstawienie zaprezentowała Grupa Słoneczniki (5-latków) przygotowana przez Panie: Ewę Michalską, Iwonę Kępczyńską, Małgorzatę Dankowską. Dzieci w programie słowno-muzycznym opowiedziały historię Polski i wyraziły swoją miłość do Ojczyzny.
Zapraszamy na kiermasz książek
To już jutro - 23 listopada 2024 r. w godz. 10.00-15.00 na terenie MCH "Stara Betoniarnia" odbędzie się kiermasz książek. Można zarezerwować stoisko pod numerem tel. 24 369 60 13 lub 791 814 154. Kiermasz jest nie tylko okazją do zakupu czy sprzedaży książek, ale także spotkania się z osobami o podobnych pasjach czytelniczych. Do zobaczenia jutro na kiermaszu!
Powstaną dwa ronda oraz ścieżki pieszo-rowerowe w Gostyninie
Dnia 23.11.2024 r . została podpisana umowa pomiędzy dyrektorem Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Warszawie Grzegorzem Obłękowskim i przedstawicielem firmy Trakt z Kutna Pawłem Tecławem. Zakres robót obejmie budowę dwóch rond na skrzyżowaniach dróg wojewódzkich nr 265 i 573 w Gostyninie. Na skrzyżowaniu ulic Jana Pawła II, Alei ks. Popiełuszki i Alei Stanisława Mikołajczyka powstanie rondo turbinowe, drugie natomiast na skrzyżowaniu ulic Bierzewickiej, Płockiej i Jana Pawła II. Inwestycja obejmuje także budowę ścieżek pieszo-rowerowych, chodników oraz przebudowę zjazdów.
Zmodernizowana zostanie również w pełni infrastruktura techniczna drogi. Przebudowa skrzyżowań na rondo to przede wszystkim poprawa przepustowości, co pozwoli na likwidację zatorów, zwiększenie bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz zapewnienie lepszej obsługi zarówno dla pieszych i rowerzystów jak i kierowców. Sejmik Województwa Mazowieckiego przeznaczył na ten cel ponad 10 mln zł.
Koniec realizacji i oddanie zadania najpóźniej do stycznia 2026 r.
Puchar Polski 2024 we wrotkarstwie szybkim dla zawodników UKS „ZWOLEŃ-TEAM”
Sezon 2024 r. w Długodystansowym Pucharze Polski „wrotkarstwa szybkiego” (na dystansach 21km i 42km) został zakończony. Dla zawodników był to trudny i długi czas ze względu na 17 startów w miastach: Grodzisk Wielkopolski, Poznań, Sędziejowice, Strzebielino, Skawina, Koronowo, Lipusz, Pruszcz Gdański, Wieliczka, Widawa, Rybno, Gdańsk, Katowice, Białe Błota, Mińsk Mazowiecki, Ruciane Nida, Grójec. Cały cykl polegał na zdobywaniu jak największej liczby punktów z każdego startu, tym samym z minimum 10 zawodów, by podczas podsumowującej, uroczystej GALI w Zduńskiej Woli (16-11-2024 r.) zostać wyróżnionym do pierwszej „szóstki” w swojej kategorii wiekowej. Godnym pochwały okazali się zawodnicy z Uczniowskiego Klubu Sportowego „Zwoleń-Team”, którzy w swoich kategoriach wiekowych uplasowali się na podium w generalnej klasyfikacji Długodystansowego Pucharu Polski 2024: KAJA SOBIECKA (2 miejsce w klasyfikacji generalnej DPP 2024 w kategorii wiekowej K13) KACPER NIEDŹWIEDZKI (2 miejsce w klasyfikacji generalnej DPP 2024 w kategorii wiekowej M20) MATEUSZ SOLGA (1 miejsce w klasyfikacji generalnej DPP 2024 w kategorii wiekowej M30) ŁUKASZ FLEJSZER (2 miejsce w klasyfikacji generalnej DPP 2024 w kategorii wiekowej M40) Podczas gali swoje umiejętności wokalne zaprezentowała Amelia Modrzejewska (absolwentka Szkoły Podstawowej im. Władysława Broniewskiego w Lucieniu oraz Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Gostyninie) przy akompaniamencie gitary Łukasza Flejszera:
Przypomnijmy WYNIKI SPORTOWE ww. zawodników wyjeżdżone podczas Długodystansowego Pucharu Polski w 2024 r.: KAJA SOBIECKA (2 miejsce w klasyfikacji generalnej DPP 2024 w kategorii wiekowej K13): GRODZISK WIELKOPOLSKI – Mistrzyni Polski 2024 (1 miejsce) 21km SĘDZIEJOWICE – 1 miejsce w OPEN 21km KORONOWO – 2 miejsce w OPEN 21km LIPUSZ – 1 miejsce w OPEN 21km PRUSZCZ GDAŃSKI – 1 miejsce w OPEN 21km WIELICZKA – 4 miejsce w OPEN 10km RYBNO – 1 miejsce w OPEN 21km GDAŃSK – 1 miejsce w OPEN 25km RUCIANE NIDA – 1 miejsce w OPEN 21km GRÓJEC - 1 miejsce w OPEN 21km KACPER NIEDŹWIEDZKI (2 miejsce w klasyfikacji generalnej DPP 2024 w kategorii wiekowej M20) STRZEBIELINO – 6 miejsce w OPEN 21km| KORONOWO – 13 miejsce w OPEN 42km KORONOWO – 1 miejsce w OPEN 21km LIPUSZ – 4 miejsce w OPEN 21km PRUSZCZ GDAŃSKI – 4 miejsce w OPEN 21km WIDAWA – 3 miejsce w OPEN 21km RYBNO – 4 miejsce w OPEN 21km GDAŃSK – 1 miejsce w OPEN 25km KATOWICE – 5 miejsce w OPEN 42km BIAŁE BŁOTA – 5 miejsce w OPEN 42km BIAŁE BŁOTA – 2 miejsce w OPEN 21km MIŃSK MAZOWIECKI – 3 miejsce w OPEN 21km MIŃSK MAZOWIECKI – 8 miejsce w OPEN 42km RUCIANE NIDA – 2 miejsce w OPEN 21km RUCIANE NIDA – 10 miejsce w OPEN 42km GRÓJEC - 6 miejsce w OPEN 21km MATEUSZ SOLGA (1 miejsce w klasyfikacji generalnej DPP 2024 w kategorii wiekowej M30) GRODZISK WIELKOPOLSKI – 6 miejsce w OPEN 21km POZNAŃ – 2 miejsce w OPEN 21km SĘDZIEJOWICE – 3 miejsce w OPEN 21km SKAWINA – 3 miejsce w OPEN 10km KORONOWO – 2 miejsce w OPEN 42km LIPUSZ – 1 miejsce w OPEN 21km WIELICZKA – 6 miejsce w OPEN 10km GDAŃSK – 6 miejsce w OPEN 42km KATOWICE – 3 miejsce w OPEN 42km BIAŁE BŁOTA – 4 miejsce w OPEN 42km RUCIANE NIDA – 3 miejsce w OPEN 42km GRÓJEC - 3 miejsce w OPEN 21km ŁUKASZ FLEJSZER (2 miejsce w klasyfikacji generalnej DPP 2024 w kategorii wiekowej M40) POZNAŃ – 3 miejsce w OPEN 21km SĘDZIEJOWICE – 2 miejsce w OPEN 21km STRZEBIELINO – 3 miejsce w OPEN 21km SKAWINA – 8 miejsce w OPEN 10km KORONOWO – 3 miejsce w OPEN 42km LIPUSZ – 3 miejsce w OPEN 21km PRUSZCZ GDAŃSKI – 5 miejsce w OPEN 21km WIELICZKA – 3 miejsce w OPEN 10km GDAŃSK – 4 miejsce w OPEN 25km KATOWICE – 2 miejsce w OPEN 21km BIAŁE BŁOTA – 1 miejsce w OPEN 21km MIŃSK MAZOWIECKI – 5 miejsce w OPEN 21km MIŃSK MAZOWIECKI – 4 miejsce w OPEN 42km RUCIANE NIDA – 1 miejsce w OPEN 21km RUCIANE NIDA – 5 miejsce w OPEN 42km Serdecznie gratulujemy!
Miejska Biblioteka Publiczna im. Jakuba z Gostynina w Gostyninie zaprasza 28 listopada br. o godz. 18.00 do Miejskiej Szkoły Muzycznej im. Romualda Twardowskiego na XXVII Turniej Jednego Wiersza z okazji 100 rocznicy urodzin Zbigniewa Herberta i patrona roku 2024 Kazimierza Wierzyńskiego.
W czasie Turnieju wystąpi z poezją śpiewaną Dominika Świątek wraz z zespołem.
Przed Turniejem o godz. 17.00 w Filii nr 1 przy ul. Płockiej 2A, odbędą się warsztaty poetyckie z Piotrem M. Cieńskim.
Zapisy prosimy kierować pod numery: 516 029 781 lub 24 235 30 28.
XVIII Wojewódzki Turniej Tenisa Stołowego Nauczycieli i Pracowników Oświaty
23 listopada br. w sali sportowej Szkoły Podstawowej nr 3 im. Obrońców Westerplatte rozegrano XVIII Wojewódzki Turniej Nauczycieli i Pracowników Oświaty w Tenisie Stołowym. Kobiety sprawdziły się w dwóch kategoriach: do 40 lat i powyżej. Natomiast mężczyźni w trzech kategoriach amatorskich: do 40 lat, 41-50 lat i powyżej 50 roku życia. Czwarta kategoria mężczyzn zarezerwowana była dla profesjonalistów – nauczycieli z Polskiego Związku Tenisa Stołowego. Patronat nad wydarzeniem objęli Burmistrz Miasta Gostynina Agnieszka Korajczyk-Szyperska oraz Prezes Okręgu Mazowieckiego ZNP Tomasz Korczak. Andrzej Osiak Prezes ZNP w Gostyninie zainaugurował turniej.
Wyniki:
Kobiety do 40 lat
Magdalena Szczodrowska – SP Rębowo
Wiktoria Guzek – SP3 Gostynin
Ewelina Chmielewska – SP Solec
Anna Sarnowska – ZS Technicznych Centrum Kształcenia Ustawicznego w Ciechanowie
Aleksandra Czarnecka – ZS nr3 Ciechanów
Joanna Augustyniak – SP w Wojszycach
Sylwia Osiak – SOSW w Gostyninie
Kobiety powyżej 40 lat
Magdalena Rybacka – LO Gostynin
Anna Wasiak – SP w Trębkach
Małgorzata Tamioła – ZSP Rzuców
Beata Makowiecka – SP Wojszyce
Mariola Lis – SOSW w Gostyninie
Mężczyźni do 40 lat
Krzysztof Jakubiak – SP Nowe Łubki
Michał Kowalski – LO Małachowskiego Płock
Arkadiusz Kozanecki -SP Sikórz
Karol Biernacki – SP w Wojszycach
Piotr Stecyna – SP w Wojszycach
Krzysztof Ciećwierz – SP w Wojszycach
Mężczyźni 41 - 50 lat
Sławomir Skowyrski – SP w Wojszycach
Arkadiusz Jędrzejewski – SP3 Gostynin
Piotr Marcianiak – SP w Wojszycach
Mężczyźni powyżej 50 lat
Jarosław Politowski – nauczyciel emerytowany
Andrzej Głodek – SP Żelechów
Paweł Kurt – OOW Studzieniec
Grzegorz Głębicki – SP Żelechów
Witold Michalski – SP3 Gostynin
Paweł Plaskota – ZSP Rzuców
Mężczyźni zrzeszeni
Tomasz Kowalczyk – LO Gostynin
Marcin Przedpełski – SP Blichowo
Arkadiusz Rutowski – SP3 Gostynin
Grzegorz Tamioła – SP Skłoby
Leon Pawlak – nauczyciel emerytowany
Sławomir Trzaska – SP Blichowo
Laureaci zawodów otrzymali nagrody z rąk Andrzeja Osiaka Prezesa ZNP w Gostyninie, Ewy Kowalak Prezes Oddziału Powiatowego ZNP w Płocku oraz Anny Wilińskiej Zastępcy Burmistrza.