Jubileusz 100-lecia Koła Łowieckiego „Łoś” w Gostyninie
1 października br. Koło Łowieckie „Łoś” w naszym mieście obchodziło jubileusz 100-lecia powstania. Z tej okazji przygotowano uroczystość, na którą przybyli zaproszeni goście, przedstawiciele Zarządu Głównego, Polskiego Koła Łowieckiego – Kapituły Odznaczeń Łowieckich, Zarządu Okręgowego w Płocku, zaprzyjaźnionych Kół Łowieckich, leśnicy, samorządowcy - wśród których przybył Burmistrz Miasta Gostynina Paweł Kalinowski.
Obchody rozpoczęły się w sali widowiskowej Miejskiego Centrum Kultury. Po powitaniu gości przez Prezesa Koła Mariusza Motykę wyświetlony został film nakręcony z okazji jubileuszu, w którym przedstawiono historię Koła od czasu jego założenia do chwili obecnej. Zebrani w sali widowiskowej goście dowiedzieli się m.in., że na terenie ziemi gostynińskiej (pozostałości dawnej Puszczy Gostynińskiej) na łowy zjeżdżali dawni władcy Polscy: Kazimierz Wielki i Władysław Jagiełło, a od czasu Mikołaja Reja i Jana Kochanowskiego pisano o zamiłowaniach łowieckich polskiego ziemiaństwa. Napisał o nich też nasz wieszcz narodowy Adam Mickiewicz w „Panu Tadeuszu”, gdzie w księdze II przedstawione jest Polowanie na zająca i w księdze IV łowy na niedźwiedzia.
Losy Koła Łowieckiego z Gostynina były różne modyfikowane przez historię. Nazwy grup lokalnych pasjonatów łowiectwa brzmiały: Gostynińskie Stowarzyszenie Łowieckie, Gostynińskie Koło Łowieckie, Koło nr 2, a od 1980 roku zmieniono nazwę na Koło Łowieckie „Łoś” w Gostyninie, która funkcjonuje do dzisiaj.
Podczas obchodów nie mogło zabraknąć odznaczenia medalami Polskiego Związku Łowieckiego i Związku Kynologicznego: honorowy żeton zasługi ZŁOM – najwyższe odznaczenie PZŁ, złote, srebrne i brązowe medale za zasługi łowieckie. Ponadto wszyscy członkowie Gostynińskiego Koła Łowieckiego otrzymali okolicznościowe ryngrafy.
Następnie uroczystość przeniosła się przed budynek MCK w celu zrobienia zbiorowej fotografii, a potem do sali wystaw im. Pawła Tencera na obejrzenie wystawy pn. „Wiek istnienia”.
Muzycznie uroczystość opatrzył Zespół Sygnalistów Myśliwskich „Babrzysko”.
Gostynin otrzymał dofinansowanie na przebudowę kolejnego przejścia dla pieszych
Codziennie na drogach giną piesi. Ponad połowa wypadków z udziałem pieszych w Polsce miała miejsce na przejściach, gdzie pieszy powinien być szczególnie chroniony przechodząc na drugą stronę ulicy. Aktywne przejścia to rozwiązanie wymuszające zwrócenie szczególnej uwagi kierowcy na pieszego zamierzającego przekroczyć jezdnię w wyznaczonym miejscu.
Burmistrz Paweł Kalinowski zwraca uwagę na bezpieczeństwo naszych mieszkańców na przejściach i podejmuje w tym kierunku działania. W Gostyninie zmodernizowano już cztery przejścia.
W dniu 29 września 2022 r. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji opublikowało wyniki tegorocznego naboru w ramach IV edycja „Rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2022-2024”.
Miło nam poinformować, że zadanie zgłoszone przez Gminę Miasta Gostynina pn.: „Modernizacja i edukacja w zakresie poprawy bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego w Gostyninie” znalazło się wśród wybranych projektów.
Zgłoszone przedsięwzięcie koncentruje się na dwóch aspektach związanych z bezpieczeństwem. Pierwszy z nich to wzmocnienie bezpieczeństwa w miejscach publicznych poprzez modernizację przejścia dla pieszych. Drugim ważnym celem projektu jest podnoszenie świadomości na temat społecznych zagrożeń dotyczących bezpieczeństwa w wymiarze lokalnym i skutecznych metod zapobiegania. Część edukacyjną zadania uda nam się zrealizować z pomocą naszych Partnerów, którymi są: Klub Żeglarski „HALS”, Miejskie Centrum Kultury w Gostyninie, Klub Sportów Walki KO FIGHT TEAM GOSTYNIN oraz Ośrodkiem Szkolenia Kierowców „MARKUS”.
Miasto pozyskało dofinansowanie w kwocie 100 000,00 zł na modernizację przejścia dla pieszych przy ul. Rynek (obok postoju TAXI). Całkowity koszt zadania szacuje się na kwotę 129 444,00 zł.
Wykaz dróg w Gostyninie wraz z wykazem zarządców
W celu wyjaśnienia pojawiających się pytań dotyczących obowiązku utrzymania czystości, porządku i stanu technicznego dróg na terenie miasta Gostynina, Urząd Miasta Gostynina informuje, że w pojęciu utrzymania drogi mieści się m.in. wykonywanie robót konserwacyjnych, porządkowych, a tym samym także usuwanie odpadów gromadzących się w obrębie ww. obiektów. Realizacja tych obowiązków należy do zarządcy drogi.
Poniżej publikujemy grafikę z wykazem dróg, dla których zarządcą jest Burmistrz Miasta Gostynina oraz wykazy dróg posiadających innych zarządców: Zarząd Dróg Powiatowych, Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich oraz Polskie Koleje Państwowe S.A.
Ostatni spacer „Szlakiem Wielokulturowego Gostynina” za nami
1 października br. w godzinach popołudniowych na Rynku Miejskim odbył się ostatni spacer po mieście - „Szlakiem Wielokulturowego Gostynina”. Pasjonatów spacerowania i historii poprowadził Piotr Syska. Opowiedział on o śladach obecności w naszym mieście Rosjan, Niemców, Żydów i Polaków – protestantów, chrześcijan i prawosławnych.
Zwieńczeniem spaceru była wizyta w podziemiach Zamku i obejrzenie fresków oraz ciepła kawa, herbata i pyszne słodkości, którymi posilili się spacerowicze.
Na kolejne spacery zapraszamy w przyszłym roku.
Zmarł śp. Stanisław Zbigniew Ligocki
Kampania edukacyjna "Daj życie"
Samorząd Województwa Mazowieckiego zainaugurował kampanię edukacyjną pod hasłem "Daj życie", której celem jest zwiększenie liczby przeszczepów.
Kampanię organizuje województwo mazowieckie pod auspicjami Zespołu ds. wdrożenia programu pn. "Partnerstwo dla Transplantacji w Województwie Mazowieckim", realizowanego w ramach "Programu rozwoju donacji i przeszczepienia narządów".
W tym roku zaplanowano szkolenia dla pielęgniarek i lekarzy, a także szpitalnych koordynatorów transplantacyjnych.
Prowadzone będą też warsztaty z psychologiem i aktorami.
Szczegółowe informacje znajdują się pod linkiem:
https://mazovia.pl/pl/dla_mediow/informacje_prasowe/daj-zycie--rusza-kampania-informacyjna-samorzadu-wojewodztwa.html
Przedszkolaki na wycieczce do Skansenu Osadnictwa Nadwiślańskiego
W dniu 30.09.2022r. dzieci z Przedszkola Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi z grupy 5 i 6 latków oraz grupy 5 i 6 latków - integracyjnej uczestniczyły w wycieczce do Skansenu Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim.
Skansen jest pamiątką po czasach, gdy nad Wisłą żyli pospołu Polacy i Olendrzy, czyli przybysze z Fryzji, Flandrii i Niemiec, którzy osiedlali się na tych terenach od XVII do połowy XIX wieku.
Dzieci podczas wycieczki miały okazję zwiedzić historyczne budynki (dom polski, olenderski langhof, szkoła, kościół ewangelicko–augsburski), zaaranżowane wnętrza domostw oraz wystawy opowiadające gościom Skansenu historię o Olendrach, a wszystko to w towarzystwie przemiłych Przewodniczek.
Podczas eksploracji Skansenu dzieci miały możliwość poznania tradycyjnych upraw roślin takich jak len, proso, gryka, soja, burak cukrowy oraz burak pastewny, a także uprawy ziół takich jak szałwia, melisa, mięta, czarnuszka, tymianek.
Dzieci z ogromnym zaciekawieniem wysłuchały także opowieści na temat procesu produkcji tkanin z lnu oraz obejrzały wystawę poświęconą temu zagadnieniu.
Zwieńczeniem wyprawy były warsztaty wykonywania lalek z patyków i skrawków materiałów - tak, jak za dawnych lat.
CISI realizuje projekt dot. wsparcia ekonomii społecznej Mazowsza Płockiego
Centrum Innowacji Społeczeństwa Informacyjnego realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich: Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej Mazowsza Płockiego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego, Oś priorytetowa IX. Wspieranie włączenia społecznego i walka z ubóstwem, Działanie 9.3 Rozwój ekonomii społecznej.
Celem projektu jest: kompleksowe wsparcie i wzmocnienie potencjału sektora ES oraz zwiększenie zatrudnienia w podmiotach ekonomii społecznej i zakresu realizowanych przez nie działań na terenie subregionu płockiego.
Jeśli chcecie Państwo działać społecznie i nie wiecie od czego zacząć, chcecie założyć stowarzyszenie/fundację lub inny podmiot ekonomii społecznej, działacie w III sektorze i chcecie się rozwijać, potrzebujecie pomocy doradczej dla organizacji, interesuje was ekonomia społeczna lub chcecie stworzyć dla siebie i innych miejsca pracy w przedsiębiorstwie społecznym zgłoście się do Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej Mazowsza Płockiego prowadzonego przez Centrum Innowacji Społeczeństwa Informacyjnego pod adresem: Al. Kilińskiego 12 A, pokój nr 8, 09-402 Płock. Tel. 605 044 419/515 434 675, e-mail: sekretariat@owes.eu
W dniu wczorajszym (5.10.2022r.) w sali widowiskowej Miejskiego Centrum Kultury odbyła się inauguracja roku akademickiego Uniwersytetu III Wieku.
Wśród zaproszonych gości byli m.in.: Sekretarz Miejski Hanna Adamska, Przewodnicząca Komisji Edukacji, Kultury i Sportu Anna Majchrzak i Janusz Brudnowski inspektor Wydziału Promocji i Rozwoju Starostwa Powiatowego w Gostyninie.
Uroczystość rozpoczęła się od krótkiego wprowadzenia na temat pieśni "Gaudeamus igitur", które przeprowadziły Aleksandra Milczarek - Dyrektor MCK i Magdalena Garstka opiekun U3W.
Chór Uniwersytetu III Wieku pod kierunkiem Michała Pilichowicza, odśpiewał tę studencką pieśń hymniczną oraz kilka innych piosenek o radości życia i przemijaniu.
Sekcja "Tańca w kręgu" prowadzona przez Joannę Syskę, zaprezentowała układ taneczny do piosenki "Czerwone korale".
Zaproszeni goście złożyli gratulacje i życzenia z okazji rozpoczęcia kolejnego roku nauki i obdarowali na ręce pani dyrektor i pani Magdy studentów słodkimi upominkami.
Mażoretki, motocykle i drób
Mażoretki LIBRA Gostynin, już po raz czwarty wzięły udział w Spotkaniu Motocyklowym, które odbyło się w Płocku 1 października 2022 roku na Starym Rynku. Buławistki zaprezentowały tam trzy układy w choreografii Kamili Rzepieli-Drgas.
Prezes PZZHiPD Andrzej Danielak i wiceprezes Zbigniew Herc w swoich wystąpieniach powitali zebranych gości i przypomnieli walory mięsa drobiowego.
Mażoretki mogły podziwiać wyjątkowe umiejętności ekstremalnej jazdy motocyklem
Macieja Dop Bieleckiego, Rafała Pasierbka Stunter13 (pokaz stuntu) i Macieja Dop Bielickiego.
Wydział Ruchu Drogowego i WOPR przeprowadzał pogadanki na temat udzielania pierwszej pomocy w sytuacjach zagrożenia życia.
Każdy uczestnik spotkania mógł znaleźć coś interesującego dla siebie, ponieważ stworzone były strefy z różnymi atrakcjami i nie zapomniano również o najmłodszych. Odbył się konkurs rysunkowy pod hasłem: „Kurczak na motocyklu” i zagadki związane z drobiem.
Do wygrania były nagrody rzeczowe. Impreza cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. Na zlot przybyli motocykliści z całego kraju. Odbyły się konkursy pn.: najstarszy motocykl, najmłodszy i najstarszy motocyklista, najdłuższa trasa, którą pokonywał jednoślad.
Mażoretki dziękują organizatorom za zaproszenie i pomoc finansową, a także opiekunkom - Anecie Rudzińskiej, Annie Parzeckiej i Monice Nawrockiej za poświęcony czas na wyjazd.
Zapraszamy na film: https://www.youtube.com/watch?v=XXv0A9Z-8m4
Umowa na roboty budowlane podpisana
W dniu 10 października br. została podpisana umowa pomiędzy burmistrzem Pawłem Kalinowskim a Firmą "Bora" Spółka z o.o. z siedzibą w Płocku na roboty budowlane polegające na budowie i modernizacji infrastruktury drogowej w Gostyninie.
W zakres robót wchodzi: budowa drogi miejskiej - ul. Mikulskiego wraz ze zjazdami i skrzyżowaniem z ul. Zazamcze oraz remont dróg gminnych zlokalizowanych w naszym mieście - ul. Marcinkowskiego i Kopernika (łączniki pomiędzy tymi ulicami) wraz z remontem i budową przyłączy kanalizacji deszczowej.
Inwestycja będzie dofinansowana z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych w kwocie 1 352 892,12 zł.
Łączna wartość zadania wynosi 1 784 594,40 zł.
Termin realizacji umowy przewidziany jest do 31 maja 2023 r.
Informacja Burmistrza dotycząca dystrybucji preparatu ze stabilnym jodem
Burmistrz Miasta Gostynina informuje, że Wojewoda Mazowiecki wydał dyspozycję dotyczącą upublicznienia lokalizacji punktów wydawania preparatu jodku potasu.
W przypadku wystąpienia sytuacji zagrożenia na terenie Miasta Gostynina preparat będzie dystrybuowany w niżej wymienionych punktach dystrybucji :
Szkoła Podstawowa Nr 1, ul. Józefa Ozdowskiego 2;
Szkoła Podstawowa Nr 3, ul. Gen. Józefa Bema 23;
Szkoła Podstawowa Nr 5, ul. Polna 36;
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, ul. Parkowa 22;
Miejskie Centrum Kultury, ul. 18 Stycznia 2;
Urząd Miasta Gostynina, ul. Rynek 1.
Wydawanie preparatu zostanie uruchomione dopiero w sytuacji zagrożenia radiacyjnego, po wydaniu stosownej decyzji przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Do tego momentu punkty wydawania preparatu będą nieczynne, więc nie ma konieczności udawania się do nich.
Należy podkreślić, że aktualnie takiego zagrożenia nie ma, a sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez Państwową Agencję Atomistyki.
Zgodnie ze wskazaniami medycznymi preparat jodku potasu przeznaczony jest dla osób do 60 roku życia.
Dawkowanie preparatu jodku potasu jest uzależnione od wieku osoby przyjmującej:
dorośli do 60 r.ż. i dzieci powyżej 12 r.ż. - 2 tabletki (co odpowiada 100 mg jodu)
dzieci od 3 do 12 r.ż. - 1 tabletka (50 mg jodu)
dzieci od 1 miesiąca życia do 3 r.ż. - 1/2 tabletki (25 mg jodu)
noworodki - 1/4 tabletki (12,5 mg jodu)
kobiety w ciąży i karmiące piersią 2 tabletki (100 mg jodu).
Przyjęcie dystrybuowanej przez rząd tabletki nasyca tarczycę stabilnym jodem, blokując tym samym wchłanianie przez nią radioaktywnego jodu oraz zapobiega jego gromadzeniu się. Tabletkę taką należy przyjąć niezwłocznie (w ciągu 2 godzin) od komunikatu właściwych służb. W przypadku późniejszego przyjęcia działanie tabletek nadal pozostaje korzystne w ciągu do 8 godzin od wystąpienia skażenia.
Tak jak w przypadku innych leków, także w przypadku tabletek ze stabilnym jodem, jeśli występują jakiekolwiek obawy, choroby przewlekłe lub jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do możliwości przyjęcia leku, należy skonsultować się z lekarzem.
Na podstawie przekazanych wytycznych preparat jodku potasu zostanie wydany każdej pełnoletniej uprawnionej osobie we wskazanej w wytycznych służb medycznych dawce bez konieczności okazywania jakiegokolwiek dokumentu tożsamości. Przy wydawaniu preparatu nie obowiązuje rejonizacja, osoba uprawniona zgłasza się do dowolnego wyznaczonego miejsca dystrybucji jodku potasu.
Zachęcamy, aby w przypadku wystąpienia konieczności wydania preparatu po odbiór stosownej ilości dawek dla każdego gospodarstwa domowego stawił się jego przedstawiciel. Na wypadek konieczności przyjęcia preparatu Rząd przygotował ulotkę informacyjną wskazującą zasady przyjmowania, właściwe dawkowanie preparatu oraz ewentualne przeciwwskazania medyczne.
Druga tura spektakli ekologicznych dla dzieci
W dniu 10 października 2022 r. w sali widowiskowej Miejskiego Centrum Kultury w Gostyninie odbyła się druga tura spektakli ekologicznych dla dzieci w ramach realizacji projektu pn.: „Gostynin promotorem zdrowego powietrza – edycja II” dofinansowanego ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego - program wsparcia „Mazowsze dla czystego powietrza 2022”.
Uczniowie klas I-III mieli okazję obejrzeć spektakl pn. "Cztery pory roku". Tematyka przedstawienia pozwoliła młodej publiczności przekonać się, jakie konsekwencje niosą za sobą zmiany klimatyczne dla bohaterów spektaklu – Niedźwiedzia Przemka, który nie mógł zapaść w sen zimowy oraz Pszczoły Polo, której zabrakło kwiatków do zapylenia.
Wspólnie z bohaterami dzieci poznały zagadnienia związane z ochroną środowiska, takie jak: niska emisja, smog czy segregacja odpadów, a także starały się dociec przyczyn zmian w klimacie.
Podczas skektaklu uczestnicy wspólnie z bohaterami rozwiązywali łamigłówki, śpiewali piosenki i uczyli się segregacji odpadów.
Drugi spektakl pn. "Najważniejsza lekcja" dedykowany był klasom IV-VI szkół podstawowych. Celem widowiska było kształtowanie postaw świadomej współodpowiedzialności za stan środowiska naturalnego wśród młodzieży. Miał on także za zadanie popularyzację właściwych zachowań, takich jak: ograniczenie niskiej emisji, dbałość o czystość powietrza, konieczność ograniczania wytwarzanych odpadów, czy potrzeby ich segregacji/recyklingu.
Profesjonalni aktorzy, wartka i ciekawa akcja, jak również bogata oprawa zagwarantowały mnóstwo niezapomnianych wrażeń wśród widowni.
Spektakle cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem i okazały się doskonałym uzupełnieniem lekcji przyrody.
Rolkowe mistrzostwa w Bydgoszczy
W niedzielę (2 października 2022 r.) w Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym w Myślęcinku odbyły się I Halowe Ogólnopolskie Mistrzostwa Bydgoszczy w jeździe szybkiej i freestyle slalomie. W jeździe szybkiej można było się pościgać na dwóch dystansach: sprint 100 m i bieg długi.
Wyniki reprezentantów UKS „ZWOLEŃ-TEAM”:
Zofia DEROŃ (kat. F) – 1 MIEJSCE W WIELOBOJU (100 metrów sprint 2 MIEJSCE / 1 runda 1 MIEJSCE) Hanna DEROŃ (kat. F) – 2 MIEJSCE W WIELOBOJU (100 metrów sprint 1 MIEJSCE / 1 runda 2 MIEJSCE) Alicja PAŹGIER (kat. E1) – 1 MIEJSCE W WIELOBOJU (100 metrów sprint 1 MIEJSCE / 2 rundy 1 MIEJSCE) Kaja SOBIECKA (kat. Juniorka C) – 1 MIEJSCE W WIELOBOJU (100 metrów sprint 1 MIEJSCE / 6 rund 1 MIEJSCE) Natalia Sarzała (kat. Kadetka) – 4 MIEJSCE W WIELOBOJU (100 metrów sprint 2 MIEJSCE / 7 rund 4 MIEJSCE) Łukasz Flejszer (kat. Open) – 1 MIEJSCE W WIELOBOJU (100 metrów sprint 1 MIEJSCE (10:90 rekord życiowy) / 10 rund 1 MIEJSCE) Serdecznie gratulujemy
Źródło: UKS Z-T Zdjęcia: Grażyna Marks (Agencja Wyborcza.pl) / Tomasz Czachorowski (Express Bydgoski)
Dodatek węglowy wypłacany dla wniosków złożonych w sierpniu
Urząd Miasta Gostynina informuje, że w kasie Urzędu jest wypłacany dodatek węglowy dla wniosków złożonych w sierpniu 2022 r. (do 1 września 2022 r. włącznie) dla osób, które wnioskowały o wypłatę dodatku w gotówce.
Kasa jest czynna:
poniedziałek, środa, czwartek - od godz. 7.30 do 14.30
wtorek od 7.30 do 15.30
piątek od 7.30 do 13.30.
Odnośnie terminu wypłaty dodatku dla wniosków złożonych od dnia 2 września 2022 r. - o wypłatę w gotówce - powiadomimy Państwa w odrębnym komunikacie.
Życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej
Kino "Siemowit" zaprasza
Zapraszamy w dniach od 14 do 17 października br. do kina "Siemowit". Wybór filmów jest zróżnicowany, dlatego każdy kinoman znajdzie coś dla siebie. Wśród propozycji kinowych są: "Orlęta Grodno 39" - polski dramat historyczny, "Miś Bamse na wulkanie" szwedzka animacja dla dzieci, polski film biograficzny pt. "Ania" i amerykański horror - "Sierota. Narodziny zła".
Do zobaczenia w kinie.
Obwieszczenie Burmistrza Miasta Gostynina
Gostynin, 2022.10.14
IGP. 6730.35.2022
Na podstawie art. 59 ust.1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 503)i art. 49a w zw. z art. 49 § 1 i 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz.U. z 2021 r., poz. 735 z późn. zm.) zawiadamiam, że na wniosek Gostynińskiej Spółdzielni Mieszkaniowejw imieniu której działa pełnomocnik Pani Julita Kopeć, dotyczący budowy parkingu wraz z niezbędną infrastrukturą na działce nr ewidencyjny 2569/3 oraz na część działki nr ewidencyjny 2676/15, przy ulicy Jana Pawła II w Gostyninie na podstawie art. 10 kpa zawiadamia się strony postępowania o możliwości zapoznania się z aktami sprawy i wypowiedzenia się co do zebranych dowodów i materiałów oraz zgłoszonych żądań przed wydaniem decyzji przez organ w terminie 14 dni od dnia opublikowania niniejszego obwieszczenia.
Jednocześnie zawiadamia się o przedłużeniu terminu załatwienia sprawy do dnia 17.11.2022 r.
Niniejsze obwieszczenie podane zostało do publicznej wiadomości dnia 14.10.2022 r.
Tego dnia zamieszczono je również w Biuletynie Informacji Publicznej.
Oryginał podpisała z upoważnienia Burmistrza Miasta Gostynina Pawła Kalinowskiego
Sekretarz Miejski
Hanna Adamska
Nowy numer Biuletynu Miejskiego „Nasz Gostynin”
Zapraszamy do zapoznania się z nowym numerem Biuletynu Miejskiego „Nasz Gostynin”.
Na pierwszych stronach znajduje się relacja z „Pożegnania Lata 2022”. W tym wydaniu znajdą Państwo informacje dotyczące nowych inwestycji i wydarzeń kulturalno-patriotycznych w Gostyninie.
W tym miejscu pragniemy poinformować, że wskutek technicznego błędu w artykule „Pożegnaliśmy lato w Gostyninie”, w części dotyczącej „Narodowego Czytania” nie została zamieszczona nazwa szkoły, której uczniowie licznie przyłączyli się do akcji „Narodowego Czytania” – Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Tadeusza Kościuszki w Gostyninie. Serdecznie przepraszamy uczniów LO za to niedopatrzenie.
Dziękujemy uczestnikom za zaangażowanie i miłą atmosferę tegorocznego wydarzenia.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych - Wydział w Warszawie prognozuje od godz. 23:00 dnia 16.10.2022 do godz. 10:00 dnia 17.10.2022 r. występowanie gęstych mgieł, w zasięgu których widzialność może wynosić miejscami od 100 m do 200 m.
Tadeusz Biniewicz uhonorowany przez I Pomorską Brygadę Logistyczną
Gostyniński rzeźbiarz - Tadeusz Biniewicz 14 października br. otrzymał w dowód uznania zdolności artystycznych i wykonania popiersia króla Kazimierza III Wielkiego w 2010 r. i zrewitalizowania go w sierpniu 2022 roku, ozdobny ryngraf. W obecności burmistrza Kowala pana Eugeniusza Gołębiewskiego ryngraf wręczył Dowódca I Brygady Logistycznej - płk dr Witold Bartoszek.
Napis na ryngrafie m.in. brzmi: "... w uznaniu kunsztu artystycznego i wielkiego wysiłku dla wykonania rzeźby - popiersia patrona I Pomorskiej Brygady Logistycznej "Króla Kazimierza III Wielkiego" mam zaszczyt i przyjemność złożyć Szanownemu Panu serdeczne wyrazy szacunku i podziękowania. ... popiersie stanowi bardzo ważny akcent tożsamości Brygady i udaną ozdobę obiektu koszarowego."
Naszemu artyście także życzymy dalszej weny twórczej, podczas powstawania kolejnych prac wykonywanych w granicie.
Obwieszczenie Burmistrza Miasta Gostynina
Gostynin, 2022.10.14.
IGP. 6730.42.2022
O B W I E S Z C Z E N I E
BURMISTRZA MIASTA GOSTYNINA
Na podstawie art. 59 ust.1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 503)i art. 49a w zw. z art. 49 § 1 i 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz.U. z 2022 r., poz. 2000) zawiadamiam, że w związku z wnioskiemPana Bartosza Kryskiz dnia 26.07.2022 r. ) dotyczącym wydania decyzji ustalającej warunki zabudowy dla zmiany sposobu użytkowania części usługowej na pomieszczenia mieszkalne, na działce nr ew. 3110/5 położonych w Gostyninie przy ul. Parkowej, została wydana decyzja nr 57/2022 z dnia 14.10.2022 r. o ustaleniu warunków zabudowy dla w/w inwestycji, w związku z powyższym informuję, że od niniejszej decyzji stronom postępowania służy odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Płocku za pośrednictwem Burmistrza Miasta Gostynina w terminie 14 dni od dnia opublikowania niniejszego obwieszczenia.
Jednocześnie tut. Organ przypomina, że zgodnie z art. 49b Kodeksu postępowania administracyjnego: w przypadku zawiadomienia strony zgodnie z art. 49 § 1 lub art. 49a o decyzji lub postanowieniu, które podlega zaskarżeniu, na wniosek strony, organ, który wydał decyzję lub postanowienie, niezwłocznie, nie później niż w terminie trzech dni od dnia otrzymania wniosku, udostępnia stronie odpis decyzji lub postanowienia w sposób i formie określonych we wniosku, chyba że środki techniczne, którymi dysponuje organ, nie umożliwiają udostępnienia w taki sposób lub takiej formie.
Jeżeli decyzja lub postanowienie, o których mowa w § 1, nie mogą być udostępnione stronie w sposób lub formie określonych we wniosku, organ powiadamia o tym stronę i wskazuje, w jaki sposób lub jakiej formie odpis decyzji lub postanowienia może być niezwłocznie udostępniony.
Niniejsze obwieszczenie podane zostało do publicznej wiadomości dnia 17.10.2022 r.
Tego dnia zamieszczono je również w Biuletynie Informacji Publicznej.
Oryginał podpisał:
Burmistrz Miasta Gostynina
mgr Paweł Kalinowski
Ruszył konkurs "Nasz zabytek" Fundacji Most the Most
"Nasz zabytek", to konkurs organizowany przez Fundację Most the Most dla każdego, kto chce pozytywnie wpływać na swoje otoczenie. Uczestnicy konkursu mogą zgłaszać zabytki ze swojej okolicy, którym warto przywrócić świetność. Następnie będą mogli zaproponować pomysł jak zwycięski zabytek może być wykorzystany przez lokalną społeczność. Zwycięski projekt uzyska od Fundacji Most the Most dofinansowanie (do 1.000.000 PLN). Właściciel zabytku przeznaczy je na rewaloryzację zabytku i dostosowanie go do wybranej w konkursie funkcji społecznej.
Konkurs "Nasz zabytek" podzielony jest na dwie części:
I Konkurs - wybór jednego zabytku w województwie
II Konkurs wybór pomysłów na nową funkcję społeczną zwycięskiego zabytku.
"Nasz zabytek" jest konkursem o charakterze regionalnym i lokalnym. Ogłaszany jest sekwencyjnie w poszczególnych województwach, aby docelowo objąć wszystkie województwa każdego roku. 3 października ruszyła 6 - ostatnia już w tym roku edycja konkursu.
W konkursie może wziąć udział każda osoba fizyczna - każdy kto chce zrobić coś dobrego dla lokalnej społeczności i regionu.
Burmistrz wręczył nagrody z okazji Dnia Edukacji Narodowej
W dniu dzisiejszym (18.10.2022r.) z okazji niedawno obchodzonego (14.10.2022 r.) Dnia Edukacji Narodowej Burmistrz Paweł Kalinowski wręczył nagrody.
Spotkanie rozpoczęło się od życzeń złożonych przez Burmistrza dyrektorom, nauczycielom i pracownikom niepedagogicznym: - Życzę Państwu satysfakcji z realizowania zadań, dużo zdrowia i spełniania wszystkich zamierzeń, a także dalszej dobrej współpracy z Urzędem Miasta.
Nagrodzeni zostali dyrektorzy miejskich placówek oświatowych: 1. Anna Woźniak – Dyrektor Przedszkola nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi. 2. Grażyna Stanisławska – Dyrektor Przedszkola nr 4 . 3. Agnieszka Żurawicz – Dyrektor Przedszkola nr 5. 4. Magdalena Andrzejczak – Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. Armii Krajowej. 5. Beata Wasiak – Grudzińska – Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 im. Obrońców Westerplatte. 6. Robert Pypkowski – Dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego. 7. Andrzej Sitek – Dyrektor Miejskiej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Romualda Twardowskiego.
Nauczyciele miejskich placówek oświatowych: 1. Ewa Michalska – Przedszkole nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi. 2. Irena Mossakowska – Przedszkole nr 4. 3. Justyna Dudkiewicz – Przedszkole nr 5. 4. Izabela Reńda - Szkoła Podstawowa nr 1 im. Armii Krajowej. 5. Agnieszka Koper – Szkoła Podstawowa nr 3 im. Obrońców Westerplatte. 6. Edyta Lewandowska - Szkoła Podstawowa nr 3 im. Obrońców Westerplatte. 7. Anna Balcerzak – Szkoła Podstawowa nr 5 im. Księcia Mazowieckiego Siemowita IV w Zespole Szkolno - Przedszkolnym. 8. Urszula Lasota – Miejska Szkoła Muzyczna I stopnia im. Romualda Twardowskiego.
Pracownicy niepedagogiczni miejskich placówek oświatowych:
1. Irena Dryńkowska – Kierownik gospodarczy w Szkole Podstawowej nr 1 im. Armii Krajowej. 2. Ewa Nowak - Kierownik gospodarczy w Szkole Podstawowej nr 3 im. Obrońców Westerplatte. 3. Ewa Śniecikowska - pomoc kuchenna w Zespole Szkolno – Przedszkolnym. 4. Stanisław Balcerzak – konserwator w Zespole Szkolno – Przedszkolnym.
Podpisano umowę na likwidację barier architektonicznych w Przedszkolu Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi
Zadanie pn. „Likwidacja barier architektonicznych w Przedszkolu nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Gostyninie poprzez przebudowę łazienki przy sali nr 21” zostanie dofinansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach „Programu wyrównywania różnic między regionami III”, obszar B.
Przedsięwzięcie polega na zniesieniu barier architektonicznych w Przedszkolu nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi, co umożliwi komfortowe korzystanie z łazienki dzieciom z niepełnosprawnościami, w tym niepełnosprawnością ruchową - na wózkach inwalidzkich. Pomieszczenie istniejącej toalety zostanie przebudowane, aby uzyskać przestrzeń niezbędną zarówno dla dzieci z niepełnosprawnością, jak i dla zdrowych przedszkolaków.
W dniu 18 października 2022 r. została podpisana umowa na realizację przedmiotowego zadania pomiędzy Burmistrzem Miasta Gostynina a Panem Wojciechem Przybylskim prowadzącym działalność gospodarczą pn. P.H.U. „BUDOMAX” Wojciech Przybylski w Gostyninie.
Łączny koszt inwestycji wynosi 109.598,94 zł brutto.
Kwota dofinansowania ze środków PFRON: 31.595,38 zł
Termin realizacji zadania upływa z dniem 16 grudnia 2022 r.
Wymiana ogrodzenia na terenie ROD Bratoszewo zakończona
Zakończyła się realizacja przedsięwzięcia pn.: „Wymiana ogrodzenia na terenie Rodzinnego Ogrodu Działkowego BRATOSZEWO w Gostyninie”. W ramach inwestycji wykonano nowe ogrodzenie z siatki na słupkach stalowych wysokości 1,5 m od strony zachodniej ogrodu na długości 340 mb. Ponadto zamontowano krawężniki najazdowe na ławie betonowej przed bramami wjazdowymi o długości 18 mb. Wykonane prace niewątpliwie przyczyniły się do zwiększenia atrakcyjności ROD.
Zadanie pn.: „Wymiana ogrodzenia na terenie Rodzinnego Ogrodu Działkowego BRATOSZEWO w Gostyninie” współfinansowano ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego w ramach Mazowieckiego Instrumentu Aktywizacji Działkowców – „Mazowsze dla Działkowców 2022”.
Radio Q w gostynińskim Przedszkolu nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi
Radio Q zorganizowało Dzień Edukacji Narodowej w placówkach oświaty w całym regionie. Dziennikarze odwiedzili także naszą placówkę - Przedszkole nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi. Szczegółowa relacja z tego przedsięwzięcia znajduje się pod linkiem:
Sesja Rady Miejskiej w Gostyninie 27 października br.
Radni Miejscy zbiorą się na obrady LIV sesji (VIII kadencja) w dniu 27 października 2022 r. o godzinie 10.00 w sali posiedzeń Urzędu Miasta Gostynina.
Porządek sesji przedstawia się następująco:
Otwarcie obrad.
Uchwalenie zmian w porządku obrad.
Sprawozdanie międzysesyjne Burmistrza Miasta.
Informacja dyrektorów przedszkoli o realizacji zadań statutowych w roku szkolnym 2021/22:
- Przedszkole nr 1 w Gostyninie;
- Przedszkole nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Gostyninie;
- Przedszkole nr 4 w Gostyninie;
- Przedszkole nr 5 w Gostyninie;
- Przedszkole Niepubliczne z Oddziałami Specjalnymi „Akademia Przedszkolaka” w Gostyninie.
Przyjęcie informacji o realizacji zadań oświatowych w roku szkolnym 2021/22.
Informacja Burmistrza Miasta Gostynina z realizacji zadań wynikających z Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dni 1 czerwca 2010 r. w sprawie podmiotów w których jest wykonywana kara ograniczenia wolności oraz praca społecznie użyteczna.
Informacja związana z analizą złożonych oświadczeń majątkowych.
Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na przystąpienie Gminy Miasta Gostynina do Partnerstwa „Obszar Funkcjonalny Miasta Płocka”.
Podjęcie uchwały w sprawie określenia wysokości rocznych stawek podatku od nieruchomości na 2023 rok.
Podjęcie uchwały w sprawie opłaty od posiadania psów.
Informacja o wymiarze podatku rolnego i leśnego w roku 2023.
Podjęcie uchwały zmieniająca uchwałę Budżetową Miasta Gostynina na rok 2022.
Podjęcie uchwały zmieniająca uchwałę nr 297/XLI/2021 Rady Miejskiej w Gostyninie z dnia 29 grudnia 2021 roku w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej na lata 2022-2034.
Przyjęcie protokołu z LI, sesji Rady Miejskiej w Gostyninie.
Sprawy różne.
Zamknięcie obrad.
"Modroki" obchodziły I urodziny
Dziecięco-młodzieżowy Zespół Pieśni i Tańca „Modroki” obchodził pierwszy rok istnienia. Przypomnijmy, że instruktorem jest Joanna Milczarska, celem zespołu propagowanie polskiej kultury ludowej wśród dzieci i młodzieży, a przede wszystkim wspólna zabawa.
Spotkanie urodzinowe odbyło się w sali klubowej Miejskiego Centrum Kultury. Przybyłych gości powitała dyrektor MCK Aleksandra Milczarek, a następnie głos zabrał Burmistrz Paweł Kalinowski, który podziękował Joannie Milczarskiej za stworzenie zespołu, a rodzicom za pomoc i zaangażowanie w jego działaniach, życzył także realizacji zamierzeń i odnoszenia sukcesów w czasie kolejnych lat. Dzieci zostały obdarowane słodkościami przez Pawła Kalinowskiego.
Członkowie zespołu otrzymali dyplomy i pamiątkowe fotografie.
Jak na urodziny przystało, nie zabrakło urodzinowego tortu.
"Modorkom" życzymy wszystkiego najlepszego z okazji pierwszych urodzin.
Miasto otrzyma 100 tys zł. Podpisano umowę na modernizację przejścia dla pieszych
20 października br. Burmistrz Miasta Gostynina brał udział w uroczystym podpisaniu umów z udziałem Wojewody Mazowieckiego Konstantego Radziwiłła. W wydarzeniu wziął udział także Szef Gabinetu Politycznego MSWiA, Radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego Michał Prószyński oraz Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim Andrzej Wasielewski.
Burmistrz podpisał umowę na realizację projektu „Modernizacja i edukacja w zakresie poprawy bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego w Gostyninie”. Miasto pozyskało dofinansowanie w kwocie 100 000,00 zł na modernizację przejścia dla pieszych przy ul. Rynek (obok postoju TAXI). Całkowity koszt zadania szacuje się na kwotę 129 444,00 zł.
Zgłoszone przedsięwzięcie koncentruje się na dwóch aspektach związanych z bezpieczeństwem. Pierwszy z nich to wzmocnienie bezpieczeństwa w miejscach publicznych poprzez modernizację przejścia dla pieszych. Drugim ważnym celem projektu jest podnoszenie świadomości na temat społecznych zagrożeń dotyczących bezpieczeństwa w wymiarze lokalnym i skutecznych metod zapobiegania. Część edukacyjną zadania uda nam się zrealizować z pomocą naszych Partnerów, którymi są: Klub Żeglarski „HALS”, Miejskie Centrum Kultury w Gostyninie, Klub Sportów Walki KO FIGHT TEAM GOSTYNIN oraz Ośrodkiem Szkolenia Kierowców „MARKUS”.
Zdjecia: www.gov.pl
Wykaz nieruchomości i części działki
Zgodnie z art. 35 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2022 r., poz. 1899 ze zm.) Burmistrz Miasta Gostynina informuje, że od dnia 21października 2022roku na okres 21 dni na tablicy ogłoszeń Urzędu Miasta Gostynina przy ul. Rynek 26 oraz na stronie internetowej Urzędu Miasta – umgostynin.bip.org.pl zostaną umieszczone wykazy:
nieruchomości składającej się z działek oznaczonych numerami ewidencyjnymi 772,773 i 774/3 o łącznej powierzchni 10.2739 ha położonej w Gostyninie przy ul. Krośniewickiejprzeznaczonej do dzierżawy w drodze przetargu ustnego nieograniczonego obejmującego nieruchomość;
częścidziałki oznaczonej numerem ewidencyjnym 3502/2 o powierzchni 10 m. kw. położonej w Gostyninie przy ulicy Legionów Polskichprzeznaczonej do dzierżawy w trybie bezprzetargowy.
Burmistrz Miasta Gostynina
Paweł Witold Kalinowski
Gostynin, dnia 21 października 2022 r.
Bal jesienny w Jedynce
20 października br. w Szkole Podstawowej nr 1 im. Armii Krajowej w Gostyninie, odbył się wyjątkowy Bal jesienny - kolorowy, pełen radości, barwnych postaci, z muzyką, zabawą i tańcami.
Dzieci z grup przedszkolnych, uczestniczące w balu, przyciągały wzrok wymyślnymi i czarującymi strojami, udowadniając, że jesień, mimo słoty, która się zdarza, też może być piękna. W tanecznym korowodzie, wśród licznie występujących zwierząt, można było zobaczyć rude liski, kolczaste jeże czy wesołe wilki. Pośród kolorowych drzew pląsały muchomorki, okazałe szyszki, jesienne księżniczki i leśne ludki. Imprezie towarzyszyły atrakcje dla najmłodszych, a wśród nich np. gotowanie zupy według przepisu, zabawa "Jeżyk" czy karmienie królika.
Bal zorganizowany został przez panie Barbarę Paliwodę i Ewę Wypych.
Anna Pakulska SP1 Gostynin
Informacja o wykazie dot. lokalu mieszkalnego do sprzedaży
Zgodnie z art. 35 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami(t. j.: Dz. U. z 2021 r., poz. 1889 z późn. zm.) Burmistrz Miasta Gostynina informuje, że od dnia17.10.2022 rokuna okres 21 dni, na tablicy ogłoszeń Urzędu Miasta Gostyninaprzyul.Rynek26oraznastronieinternetowejUrzęduMiastaGostynina– umgostynin.bip.org.pl został wywieszony wykaz: ➢lokalu mieszkalnego nr 22 położonego w Gostyninie ul. Parkowa 24 przeznaczonego do sprzedaży w drodze bezprzetargowej najemcy zamieszkującemu w tym lokalu wraz z udziałem w działce gruntu.
Burmistrz Miasta Gostynina Paweł Witold Kalinowski
Gostynin, dnia 17.10.2022r.
Wywieszono na tablicy ogłoszeń: od 18.10.2022r. do 07.11.2022r.
SP 3 z pomocami w ramach programu „Laboratoria Przyszłości”
Od września 2022 w Szkole Podstawowej nr 3 im. Obrońców Westerplatte w Gostyninie ruszyły zajęcia, na których wykorzystywany jest nowy sprzęt i pomoce dydaktyczne zakupione w ramach rządowego programu „Laboratoria Przyszłości”.
Na początek odbyła się lekcja chemii w klasach ósmych z tematem wodorotlenki – metody otrzymywania i modelowanie ich cząsteczek.
W klasach trzecich prowadzone były kreatywne zabawy z klockami Gigo - Mały inżynier - Koła zębate.
Nauczyciele będą korzystać ze sprzętu i informować jak z nim pracują.
Ruszają również kursy dla nauczycieli, pozwalające w pełni wykorzystać nowe pomoce.
Źródło: Edyta Lewandowska
Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „Sztuka emocji”
W bieżącym roku szkolnym w Szkole Podstawowej nr 3 im. Obrońców Westerplatte realizowany jest Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „Sztuka emocji”, którego koordynatorkami są Ewelina Balcerzak i Aneta Bartosiak.
Celem projektu jest wzmocnienie poczucia wartości, indywidualności, oryginalności dziecka oraz przygotowanie go do rozumienia uczuć własnych i innych osób. Poszczególni uczniowie z SP 3 w październiku odkrywali i lepiej poznawali emocję - radość poprzez rzeźbę.
Efekty działań młodych rzeźbiarzy można obejrzeć w fotorelacji.
Miejska Biblioteka Publiczna w projekcie „Mała książka - wielki człowiek”
„Mała książka - wielki człowiek”, to projekt, w którym Miejska Biblioteka Publiczna im. Jakub z Gostynina w Gostyninie uczestniczy od 2020 roku. To akcja, której celem jest propagowanie czytania, a za tym idącego rozwoju dziecka, zarówno intelektualnego, jak i zdolności percepcji, skupienia się itp. Czytanie to niezwykły dar, który rozwija, pobudza do myślenia i daje szansę wzrostu wydajności i kreatywności. Systematyczne czytanie już od najmłodszych lat daje możliwość kontynuacji aż do wieku dorosłego, kiedy każdy sam może decydować, czy będzie czytał. Obszar różnorodności książek – powieści, leksykonów itp. jest ogromny. Poprzez czytanie dziecko może być bohaterem z jednej ze swych ulubionych książeczek. Podróżuje na jej kartach i poznaje nowy, fascynujący świat. Czytanie pobudza do dynamiki, ale i uspokaja, w zależności od potrzeby. Odpowiedni dobór książki pomoże zapanować nad nastrojami dziecka. Badając potrzeby rozwojowe dzieci jak np. Lilian G. Katz zauważa, że czytanie zaspokaja potrzebę bezpieczeństwa u dzieci.
Czytanie, to także tworzenie więzi międzypokoleniowej, gdyż rodzice, ale i dziadkowie czytając kształtują w dziecku przekonanie, jak ważne jest spędzanie wspólnego czasu. Proces czytania to także chodzenie z dzieckiem do biblioteki. Obecnie jest wiele pięknie zaaranżowanych miejsc, w których duch książek, bohaterów, jak np. księżniczek i dobrych wróżek przenika przez szare mury i zachęca do odwiedzin. Stąd „bajki na receptę” już czekają w naszych bibliotekach.
Kampania społeczna „Mała książka – wielki człowiek” przypomina o wielu korzyściach płynących z czytania. Zarówno Biblioteka dla dzieci i młodzieży im. Stasia i Nel oraz Filia nr 1 przy ul. Płockiej włączyły się w kampanię i zapraszają już dziś wszystkich Państwa, którzy chcą taką pasję czytania rozwijać u swoich pociech.
Dyrekcja oraz Bibliotekarze z Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jakuba z Gostynina w Gostyninie zapraszają w swoje progi.
MBP nieczynna w najbliższy poniedziałek
Miejska Biblioteka Publiczna im. Jakuba z Gostynina w Gostyninie informuje, że w dniu 31 października 2022 roku (poniedziałek)
Wypożyczalnia dla dorosłych, Biblioteka dla dzieci i młodzieży oraz Filia nr 1 będą nieczynne.
Za powstałe utrudnienie przepraszamy.
Wywiad z burmistrzem Pawłem Kalinowskim w radiu Q
Kolejny wywiad gospodarza naszego miasta Pawła Kalinowskiego w radiu Q dotyczy dodatku węglowego oraz planowanej sprzedaży tego opału przez miasto, a także inwestycji drogowych, na które zostały podpisane umowy, przejścia dla pieszych w Rynku przy postoju taxi i likwidacji barier architektonicznych w przedszkolu nr 2.
W dniu 23 października chór Miejski Arce Cantores i zespół wokalny z Uniwersytetu III Wieku reprezentowali nasze miasto na Festiwalu XIV Łódzkiej Jesieni Chóralnej im. profesora Henryka Blachy.
Organizatorem Festiwalu było Stowarzyszenie Śpiewacze Harmonia (powstałe w 1886 roku) oraz Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I i II st. im. Henryka Wieniawskiego w Łodzi, w której w auli koncertowej odbywały się występy 11 chórów.
Chór miejski pod batutą Michała Pilichowicza i akompaniamencie Dominika Dymowskiego zaśpiewał 3 utwory (1. „Róża i bez” muz. Jerzy Jan Matuszkiewicz, słowa Andrzej Bruno Czekalski, 2. „Tears in heaven” słowa Eric Clapton, muz. Will Jennings, 3. „Cantar” słowa i muzyka Jay Althouse) , które spotkały się z bardzo entuzjastycznym przyjęciem wypełnionej po brzegi publiczności.
Zespół wokalny z Uniwersytetu III Wieku pod kierunkiem Michała Pilichowicza (zaprezentował repertuar: 1. Gaudeamus – w polskiej wersji językowej, 2. Mój chłopiec zna cały świat (Tamburyn), 3. Que sera sera – Jay Livingston and Ray Evans) został również bardzo ciepło przyjęty przez publiczność.
Podczas Festiwalu zaśpiewało 11 chórów z województwa łódzkiego i mazowieckiego reprezentując bardzo wysoki poziom muzyczny.
Ideą Łódzkiej Jesieni Chóralnej jest spotkanie chórów amatorskich, zacieśnienie przyjaźni, dzielenie się nowościami w repertuarach, zdobywanie nowych doświadczeń oraz rozpowszechnianie śpiewu chóralnego.
Podczas rozmów w kuluarach obydwa chóry zostały zaproszone w dniu 10 listopada br. na koncert chórów w ramach V Kutnowskich Spotkań Chóralnych z okazji Święta Niepodległości do Domu Kultury w Kutnie.
Emocje a uzależnienia. Trwa realizacja programu profilaktycznego w szkołach
Emocje są nieodłącznym elementem każdego człowieka, odczuwamy je codziennie od smutku po radość. Każdy jest inny, więc każdy ma również inny charakter i inną emocjonalność.
Od najmłodszych lat powinnyśmy uczyć się wyrażania i nazywania emocji.
Odczuwać smutek czy złość nie jest niczym złym. Wystarczy wiedzieć jak radzić sobie z tymi emocjami i jak ich nie zagłuszać i nie regulować ich sztucznie poprzez sięganie po używki, które tylko pozornie dają szczęście i ulgę. Podobnie jest ze wszystkimi sytuacjami powodującymi stres, który często tłumiony jest przez nałogowe zachowania (alkohol, narkotyki, gry, objadanie się, hazard).
Aby lepiej radzić sobie z emocjami i móc korzystać z informacji, których nam dostarczają, trzeba zacząć od ich prawidłowego rozpoznawania i zrozumienia. Tego uczą realizatorki programu profilaktycznego „Emocjonalny zawrót głowy”, który odbywa się w gostynińskich szkołach podstawowych oraz w Zespole Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie. Panie Renata Brzezińska-Strzelecka i Patrycja Piwoni-Koprucka, rozmawiają z młodzieżą o tym jak radzić sobie z emocjonalnymi wyzwalaczami bez sięgania po narkotyki, alkohol czy uzależnienia behawioralne. Podczas zajęć uczniowie zdobywają informacje jak rozpoznawać, prawidłowo nazywać i reagować w sposób konstruktywny na pojawiające się emocje.
Program jest finansowany ze środków miasta Gostynina.
Zabawy z kodowaniem
Dnia 20.10.2022r. w Przedszkolu nr 1 oraz Punkcie Przedszkolnym w Szkole Podstawowej nr 5 im. Księcia Mazowieckiego Siemowita IV w Gostyninie, dzieci oraz ich rodzice miały możliwość wspólnej zabawy z kodowaniem.
Zajęcia odbyły się w ramach Europejskiego Tygodnia Kodowania- Europe Code Week 2022, w których udział stał się naszą tradycją.
Zabawy z kodowaniem w przyjazny sposób wprowadzają dzieci w świat, który uczy logicznego myślenia, zadaniowego podejścia do stawianych problemów, współpracy między rówieśnikami, obserwacji i dedukcji. Tego dnia przedszkolaki prezentowały swoje umiejętności oraz włączyły do wspólnego działania bliskie sobie osoby. Nauczycielki grup zorganizowały dla dzieci atrakcyjne zajęcia m.in.:
- Konstruowanie z wykorzystaniem klocków WeDo 2.0,
- Zakodowane obrazki z działaniami matematycznymi.
Zadania przypadły do gustu zarówno dzieciom jak i rodzicom. Dzięki czemu rodzice mogli nauczyć się kodowania i aktywnie spędzić czas. Podczas rozwiązywania łamigłówek każdy mógł liczyć na pomoc oraz świetną zabawę. Po zakończonej aktywności na uczestników czekał słodki poczęstunek.
Wywiad w radiu Q z przedstawicielami Chóru Miejskiego Arce Cantores
Zapraszamy do wysłuchania wywiadu przeprowadzonego w radiu Q z Michałem Pilichowiczem - dyrygentem Chóru Miejskiego Arce Cantores i Katarzyną Tyrajską - przedstawicielem Gostynińskiego Stowarzyszenia Śpiewaczego Arce Cantores.
Gostynińscy goście opowiedzieli o początkach chóru, jego działalności i planach na przyszłość oraz o realizacji zamierzonych planów w Stowarzyszeniu Śpiewaczym.
Informacja dla przedsiębiorców, firm, osób prowadzących działalność gospodarczą
Od 1 stycznia 2023 r. każdy płatnik składek ma ustawowy obowiązek posiadania profilu na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.
Do tej pory obowiązek ten mieli płatnicy rozliczający składki za więcej niż 5 osób. Po zmianach obowiązek dotyczyć będzie wszystkich przedsiębiorców – także właścicieli małych firm, czyli zatrudniających do 5 pracowników oraz tych, którzy płacą składki tylko za siebie.
PUE ZUS to duże ułatwienie dla przedsiębiorców, dlatego nie warto czekać na ostatnią chwilę. Umożliwia załatwienie większości spraw związanych z ubezpieczeniami społecznymi w dowolnym miejscu i czasie.
Z czego mogą korzystać przedsiębiorcy na PUE ZUS
mogą składać wnioski do ZUS i korzystać z bezpłatnej aplikacji ePłatnik przeznaczonej do obsługi dokumentów ubezpieczeniowych,
mogą kontrolować stan swoich rozliczeń z ZUS,
mają dostęp do zwolnień lekarskich swoich pracowników,
mogą samodzielnie tworzyć elektroniczne dokumenty z danymi z ZUS i przekazywać je do innych instytucji (np. banku lub urzędu).
Profil na PUE ZUS zakładany jest zawsze dla osoby fizycznej. Aby zarejestrować i potwierdzić profil, trzeba mieć skończone 13 lat.
Płatnik składek– osoba fizyczna może założyć profil dla siebie lub udzielić pełnomocnictwa innej osobie (np. księgowej lub pracownikowi biura rachunkowego). Przedsiębiorcom, którzy prowadzą działalność jako osoba fizyczna, system automatycznie przypisze rolę płatnik do konta PUE ZUS, gdy dane w zakładanym profilu będą takie same jak te, które były podane w zgłoszeniu płatnika składek (np. NIP, PESEL).
Płatnik składek – osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej musi działać przez ustawowych lub statutowych przedstawicieli, ewentualnie udzielić pełnomocnictwa osobie fizycznej, np. swojemu pracownikowi lub pracownikowi biura rachunkowego.
Aby założyć profil na PUE ZUS:
Wejdź na stronę www.zus.pl i kliknijprzycisk [Zarejestruj w PUE](na górze strony).
Wybierz, dla kogo zakładasz profil – do wyboru jest rejestracja: [Dla Ciebie], [Dla przedsiębiorców] oraz [Dla firm]. Formularz rejestracyjny nieznacznie różni się w zależności od dokonanego wyboru. Po wybraniu rejestracji [Dla przedsiębiorców], poza danymi osobowymi, wpisz również NIP.
Wybierz sposób rejestracji:
za pomocą metod z portalu login.gov.pl (profil zaufany, e-dowód, bankowość elektroniczna),
za pomocą kwalifikowanego podpisu elektronicznego,
za pomocą bankowości elektronicznej banku, który świadczy taką usługę wspólnie z ZUS (lista banków na www.zus.pl)
samodzielnie wypełnij formularz rejestracji.
Jeśli rejestrujesz się za pomocą login.gov, kwalifikowanego podpisu elektronicznego i bankowości elektronicznej, część danych w formularzu rejestracji wypełnia się automatycznie. Metody te pozwalają również na potwierdzenie tożsamości, dlatego skorzystanie z nich nie wymaga wizyty w ZUS.
Jeśli skorzystasz z formularza rejestracji i wybierzesz przycisk [DO REJESTRACJI], wypełnij wszystkie obowiązkowe pola. W ciągu 7 dni od rejestracji musisz też potwierdzić swoją tożsamość w dowolnej placówce ZUS lub podczas e-wizyty. Na wizycie trzeba mieć ze sobą dokument tożsamości – dowód osobisty lub paszport.
W dniu wczorajszym (26.10.22) uczniowie klas pierwszych z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego wzięły udział w uroczystym pasowaniu na pierwszoklasistę. Dzieci ślubowały na flagę Polski. Zaprezentowały także program artystyczny.
W tak ważnym i wyjątkowym wydarzeniu nie mogło zabraknąć pełnych serdeczności słów od Burmistrza Pawła Kalinowskiego, Przewodniczącego Rady Miejskiej Andrzeja Redera i Prezesa ZNP Oddział w Gostyninie Andrzeja Osiaka. Uczniowie otrzymali także słodkie upominki.
Pierwszakom życzymy zawierania wspaniałych przyjaźni, dobrych ocen i realizowania swoich obowiązków i pasji.
Ostrzeżenie meteo
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych - Wydział w Warszawie prognozuje od godz. 21:00 dnia 27.10.2022 do godz. 10:00 dnia 28.10.2022 r. gęste mgły w zasięgu których widzialność może wynosić miejscami od 50 m do 200 m.
O d 1 stycznia 2023 r. każdy, kto jest płatnikiem składek, ma ustawowy obowiązek posiadania profilu na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.
Obowiązek ten dotyczy wszystkich przedsiębiorców – także właścicieli małych firm, czyli zatrudniających do 5 pracowników oraz tych, którzy płacą składki tylko za siebie – wszystkie szczegóły na stroniewww.zus.pl – link: Płatnik składek powinien założyć profil na PUE ZUS
PUE ZUS to duże ułatwienie dla przedsiębiorców, dlatego warto założyć swój profil jak najszybciej.
Zapraszamy do kina "Siemowit"
Tym razem w kinie "Siemowit" można obejrzeć film biograficzny produkcji polskiej pt. "Anna", "Apokawixa", to także produkcja polska z gatunku komedii i horroru oraz będzie wyświetlany film premierowy "Egzorcyzmy siostry Ann" - horror amerykański.
Do zobaczenia w kinie.
Gostyniński Bieg Niepodległości
Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, Urząd Miasta Gostynina oraz "Gostynin biega" zapraszają mieszkańców naszego miasta 5 listopada br. (sobota) na godz. 11.30 na stadion MOSiR, gdzie odbędzie się Gostyniński Bieg Niepodległości.
Celem biegu jest upowszechnianie zdrowego trybu życia.
O godz. 10.30-11.30 odbędzie się weryfikacja zawodników w biurze zawodów
godz. 11.30 - bieg dla dzieci (dz. chł) dzieci do lat 5 na dystansie 150 m - mama lub tata plus dziecko przedszkolne (max po 5 par dziewcząt i chłopców)
godz. 11.45 - bieg dla dzieci (dz chł) sześciolatki na dystansie 150 m - mama lub tata plus dziecko przedszkolne
godz. 12.00 - bieg młodzieży (dz chł) na dystansie 400 m
godz. 12.15 - bieg młodzieży (dz chł) dystans 600 m
godz. 12.30 - bieg młodzieży (dz chł) dystans 800 m
godz. 12.45 - bieg młodzieży (dz chł) dystans 1000 m
godz. 13.00 - bieg główny kobiet i mężczyzn (osoby po 18 r.ż.)
dystans 2000 open K - bieżnia stadionu + teren leśny - 2 okrążenia
dystans 4000 open M - bieżnia stadionu + teren leśny - 4 okrążenia
ok. godz. 14.00 - wręczenie wyróżnień
Wszystkie dzieci otrzymają medale za uczestnictwo w biegu, pozostali dla pierwszej "trójki" w każdej kategorii wiekowej, statuetki lub puchary, pamiątkowe dyplomy dla wszystkich uczestników.
Godziny pracy Urzędu Miasta Gostynina w dniu 31.10.2022r.
Informujemy, że w dniu dzisiejszym - 31 października br. (poniedziałek) Urząd Miasta Gostynina będzie czynny do godziny 14.00.
O podatkach na sesji
Radni Miejscy podczas obrad LIV sesji w dniu 27 października 2022 r. uchwalili m.in. opłatę od posiadania psów. Stawka roczna została ustalona na 56,00 zł od każdego psa posiadanego przez osobę fizyczną.
Opłata od posiadania psów jest płatna w dwóch równych ratach w terminach: do dnia 30 kwietnia oraz do dnia 30 września roku podatkowego. W przypadku powstania lub wygaśnięcia obowiązku uiszczenia opłaty w ciągu roku podatkowego, stawkę roczną zmniejsza się proporcjonalnie do liczby miesięcy, w których nie istniał obowiązek jej zapłaty.
Obowiązek uiszczenia opłaty powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstały okoliczności, które uzasadniają powstanie tego obowiązku i wygasa z upływem miesiąca, w którym ustały okoliczności uzasadniające ten obowiązek.
Wpłaty opłaty można dokonywać w kasie lub na rachunek bankowy Urzędu Miasta Gostynina.
Istnieją dwie sytuacje, kiedy nie pobiera się opłat od posiadanych psów:
1 – z tytułu posiadania zaadoptowanych psów odłowionych z terenu miasta Gostynina lub ze schroniska, na podstawie zaświadczenia wystawionego przez Wydział Gospodarki Komunalnej, Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa lub przez to schronisko;
2 – z tytułu posiadania psów trwale oznakowanych czipem, mikroprocesorem, tatuażem i poddanych zabiegowi sterylizacji na podstawie zaświadczenia wystawionego przez lekarza weterynarii.
Kolejny podatek, który uchwalili Radni Miejscy dotyczył określenia wysokości rocznych stawek podatku od nieruchomości na 2023 r.
Na terenie miasta Gostynina obowiązują następujące roczne podatki od nieruchomości:
- od gruntów
a) związanych prowadzeniem działalności gospodarczej, bez względu na sposób zakwalifikowania w ewidencji gruntów i budynków – 1,04 zł od 1 m2 powierzchni;
b) pod wodami powierzchniowymi stojącymi lub wodami powierzchniowymi płynącymi jezior i zbiorników sztucznych 5,65 zł od 1 ha powierzchniowymi;
c) pozostałych, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego – 0,56 zł od 1 m2 powierzchni;
d) niezabudowanych objętych obszarem rewitalizacji i położonych na terenach, dla których miejscowy plan zagospodarowania przewiduje przeznaczenie pod zabudowę mieszkaniową, usługową albo zabudowę o przeznaczeniu mieszanym obejmującym wyłącznie te rodzaje zabudowy, jeżeli do dnia wejścia w życie tego planu w odniesieniu do tych gruntów upłynął okres 4 lat, a w tym czasie nie zakończono budowy zgodnie z przepisami prawa budowlanego – 3,77 zł – od 1 m2 powierzchni.
- od budynków lub ich części
a) mieszkalnych – 0,91 zł od 1 m2 powierzchni użytkowej
b) związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz od budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej – 25,87 zł od 1 m2 powierzchni użytkowej
c) zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym – 10,59 zł od 1 m2 powierzchni użytkowej
d) związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych w rozumieniu przepisów o działalności leczniczej, zajętych przez podmioty udzielające tych świadczeń – 5,79 zł od 1 m2 powierzchni użytkowej
e) pozostałych, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego – 9,48 zł od 1 m2 powierzchni użytkowej
- od budowli – 2% ich wartości określonej na podstawie art. 4 ust. 1 pkt 3 i ust. 3-7 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.
Ostrzeżenie meteo
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych - Wydział w Warszawie od godz. 09:46 dnia 31.10.2022 do godz. 10:00 dnia 01.11.2022 prognozuje dalsze występowanie gęstych mgieł ograniczających widzialność od 100 m do 200 m, lokalnie około 50 m.
Prosimy o zachowanie ostrożności, szczególnie kierowców.
Gostynin przystępuje do programu sprzedaży węgla - informacja Burmistrza Miasta Gostynina
Szanowni Mieszkańcy,
w związku z przyjętą ustawą o preferencyjnym zakupie paliwa stałego dla gospodarstw domowych, Burmistrz Miasta Gostynina informuje, że Gmina Miasta Gostynina przystępuje do programu sprzedaży węgla.
W celu zminimalizowania kosztów dystrybucji węgla tj. kosztów transportu i składowania, będziemy organizować sprzedaż węgla przy współpracy z lokalnym podmiotem, który na co dzień świadczy tego typu działalność i jest do tego odpowiednio przygotowany.
Do dokonania zakupu preferencyjnego będzie uprawniona osoba fizyczna w gospodarstwie domowym, która spełnia warunki uprawniające do dodatku węglowego czyli osoba, której wypłacono lub przyznano dodatek węglowy lub która ma wpisane lub zgłoszone w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, jako główne źródło ciepła – źródło węglowe.
Zgodnie z przyjętymi przepisami członek gospodarstwa domowego będzie mógł kupić węgiel w dwóch partiach; 1,5 tony do końca 2022 r. oraz 1,5 tony od 1 stycznia do 30 kwietnia 2023r. Cena zakupu tony paliwa stałego nie będzie wyższa niż 2000 zł brutto.
Należy pamiętać, że prawa zakupu nie będą miały osoby, które już zakupiły węgiel na sezon grzewczy 2022/2023 po cenie niższej niż 2000 zł brutto za tonę.
Urząd Miasta Gostynina prowadzi przygotowania do realizacji tego zadania.
W przyszłym tygodniu, od poniedziałku tj. od 7 listopada można będzie składać wnioski o zakup preferencyjny węgla. Aby ten proces Państwu ułatwić, będą do Państwa dyspozycji od godz. 8.00 do 18.00 pracownicy przyjmujący wnioski na sali posiedzeń Urzędu Miasta Gostynina, Rynek 26 (wzór wniosku będzie dostępny na stronie internetowej Urzędu Miasta Gostynina – www.gostynin.pl oraz w siedzibie Urzędu Miasta Gostynina).
O wszystkich szczegółach będę Państwa informował na bieżąco.
Z poważaniem
Burmistrz Miasta Gostynina
Paweł Witold Kalinowski
Dofinansowanie na budowę szkolnych boisk w naszym mieście
Miasto Gostynin uzyskało dofinansowanie ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki (w ramach programu Sportowa Polska) na:
- przebudowę boiska wielofunkcyjnego przy Szkole Podstawowej nr 3,
- przebudowę boiska wielofunkcyjnego i bieżni prostej przy Zespole Szkolno Przedszkolnym w Gostyninie.
Wartość dofinansowania wynosi 398.100,00 zł (w takiej wysokości Miasto się ubiegało).
Środki zostaną wykorzystane w 2023 roku.
foto: gostynin24.pl, Szkoła Podstawowa nr 3 w gostyninie
Obchody 104. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę
Burmistrz Miasta Gostynina Paweł Kalinowski i Nadleśniczy Nadleśnictwa Gostynin Jacek Liziniewicz zapraszają 11 listopada br. na obchody 104. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Uroczystość rozpocznie się o godz. 11.00 złożeniem kwiatów przy Grobie Nieznanego Żołnierza na cmentarzu parafialnym w Gostyninie. Następnie o godz. 11.30 odbędzie się Msza św. w intencji Ojczyzny w kościele NMP Matki Kościoła przy ul. Jana Pawła II. O 12.30 nastąpi złożenie kwiatów przy pomniku świętego Jana Pawła II, a o 12.45 uczestnicy obchodów przemaszerują ulicami: Jana Pawła II do ul. Floriańskiej (złożenie kwiatów przy tablicy straconych przez Niemców mieszkańców Gostynina w 1941 r.), ul. Wojska Polskiego do pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie nastąpi złożenie kwiatów i zapalenie zniczy.
Druga część uroczystości rozpocznie się o godz. 16.30 przy Pomniku Powstańców Styczniowych w Gaśnem, na następnie odbędzie się ognisko patriotyczne.
Wniosek o zakup preferencyjny paliwa stałego
Urząd Miasta Gostynina w załączeniu publikuje "Wniosek o zakup preferencyjny paliwa stałego". Wniosek będzie można składać od poniedziałku 7 listopada br. w godz. 8.00-18.00 w sali konferencyjnej Urzędu Miasta Gostynina.
W kinie "Siemowit" tym razem romantycznie i bajkowo. Będzie można obejrzeć: "Kopciuszek i kamień życia" - animację produkcji USA oraz "Listy do M 5" - polską komedię romantyczną.
Do zobaczenia w kinie.
Gostyniński Bieg Niepodległości za nami
Święto Odzyskania Niepodległości przez Polskę można obchodzić w różny sposób. Jednym z nich jest między innymi czynny wypoczynek na świeżym powietrzu. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji po raz kolejny przygotował dla mieszkańców Gostynina i przybyłych spoza miasta gości Bieg Niepodległości. Mimo pochmurnej aury amatorów biegania nie zabrakło.
5 listopada br. (sobota) na stadionie MOSiR-u w Gostyninie i terenie leśnym przylegającym do niego ruszyli biegacze w różnych kategoriach wiekowych. Jako pierwsze startowały przedszkolaki z jednym z rodziców. Zarówno wśród biegających, jak i kibiców widać było wiele emocji.
Wśród biegających przykład sportowej postawy dał Burmistrz Paweł Kalinowski, który biegł z córką Jagienką. Najmłodsi zawodnicy zapewne jeszcze nie raz staną w szranki na bieżni.
W głównej kategorii OPEN wśród kobiet wygrała uczennica LO Gostynin Roksana Rękawiecka, a w kategorii męskiej - Przemysław Giżyński z Płocka.
Tak przedstawiały się wyniki w innych kategoriach:
400 m - 2012-2011
dziewczęta
1. Maja Leńska - SP13 Płock 2. Gabriela Matusiak - SP3 Gostynin 3. Zuzanna Rudzińska - SP Zwoleń 4. Julia Wichrowska - SP3 Gostynin 5. Milena Sielaczek - SP Solec 6. Diana Serediuk - Ukraina 7. Masza Szumai - Ukraina
chłopcy
1. Olaf Markus - SP3 Gostynin 2. Wiktor Przybylski - SP5 Gostynin 3. Igor Kostrzewa - SP Oporów 4. Marcel Jastrzębski - SP Solec 5. Oliwier Węgrzyn - SP10 Gorzów Wielkopolski 6. Aleksander Lewiński - SP1 Gostynin
600 m - 2010-2009
dziewczęta
1. Lena Wrońska - SP Stare Proboszczewice 2. Aleksandra Giżyńska - SP6 Płock 3. Maja Oniśk - SP5 Gostynin 4. Łucja Marciniak - SP Solec
Organizatorzy Biegu Niepodległości zapraszają wszystkich chętnych za rok.
ZUS zaprasza na bezpłatne webinaria
Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Płocku. Zapraszamy na bezpłatne webinariaw ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości: 1.Termin: 15 listopada 2022 r. godz. 10.00–12.00 Temat:Ulgi dla rozpoczynających działalność gospodarczą.Funkcjonalności platformy PUE ZUS dla prowadzących działalność gospodarczą. Agenda spotkania: Ulgi dla rozpoczynających działalność gospodarczą: ulga na start, preferencyjne składki, działalność nieewidencjonowana, mały ZUS+, Funkcjonalnościplatformy PUE ZUS dla prowadzących działalność gospodarczą- obowiązek posiadania profilu PUE ZUS od 1.01.2023 r.) PUE ZUS i ePUAP definicje, różnice Jak założyć konto na PUE ZUS Korespondencja z ZUS Panel Płatnika Tworzenie potwierdzeń danych–samoobsługa Nieobecność ubezpieczonego–zaświadczenia e-ZLA Aplikacja ePłatnik Formy kontaktu z ZUS Link do rejestracjina wykład: https://zus-ulgi-dzialalnosc-gosp-funkcje-pue-zus-tp2022-w.konfeo.com
Zmiana godzin na składanie wniosków na zakup paliwa
Urząd Miasta Gostynina informuje, że od środy 9 listopada 2022 r. wnioski na zakup preferencyjny paliwa stałego można składać w dni robocze w godz. 8.00 do 16.00 w Urzędzie Miasta (główny budynek) w sali posiedzeń na I piętrze.
Obchody Święta Niepodległości w Przedszkolu nr 4
Piękne, patriotyczne przedstawienie z okazji 11 listopada zaprezentowały dzieci z grupy 5-6 latków z Przedszkola nr 4, pod opieką pani Katarzyny Świtek i pani Doroty Wasińskiej. Występ słowno-muzyczno-taneczny wzbudził zachwyt nie tylko zaproszonych gości w osobach: Burmistrza Pawła Kalinowskiego, Przewodniczącego Andrzeja Redera, st. inspektora ds oświaty pani Grażyny Pączek, ale także zebranych w sali rodziców.
Zaprezentowanie w zupełnie nowatorski sposób Święta Odzyskania Niepodległości przez Polskę pokazało zdolności przedszkolaków podczas recytacji, śpiewu i tańca.
Na zakończenie spotkania zaproszeni goście pogratulowali występu małym aktorom i życzyli dalszych sukcesów oraz podarowali słodkie upominki.
Prace w hali Stacji Uzdatniania Wody na Ziejkowej
W miesiącu październiku br. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunalne w Gostyninie Sp. z o.o. rozpoczęło prace związane z częściową wymianą urządzeń znajdujących się w hali Stacji Uzdatniania Wody na ul. Ziejkowej.
Stacja ta budowana była w latach 1993 – 1994, a do użytku została oddana w 1995 r. i do chwili obecnej wszystkie urządzenia procesu uzdatniania wody oraz jej tłoczenia do sieci pochodzą właśnie z tego okresu.
Podczas prowadzonych prac Spółka wymieniła przestarzały i mało energooszczędny zestaw tłoczący, na nowy pięciopompowy wraz z układem sterowania i falownikami firmy Grundfos oraz zestaw trzech filtrów ciśnieniowych (odżelaziaczy) DN 1800 ze złożami filtracyjnymi i orurowaniem PE DN150 i DN200, przepustnicami, urządzeniami ciśnieniowymi i pomiarowymi.
Koszt wykonywanego przedsięwzięcia to - 380 000, 00 zł/netto.
Wszystkie przeprowadzone prace pozwolą na dużo lepsze funkcjonowanie Ujęcia Wody, zwiększą sprawność i niezawodność urządzeń, polepszą warunki i komfort pracy, poprawią parametry wody oraz pozwolą na zysk energetyczny na poziomie 40%.
Wykaz lokalu mieszkalnego przeznaczonego do sprzedaży
Zgodnie z art. 35 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami (t. j.: Dz. U. z 2021 r., poz. 1889 z późn. zm.) Burmistrz Miasta Gostynina informuje, że od dnia09.11.2022 rokuna okres 21 dni, na tablicy ogłoszeń Urzędu Miasta Gostynina przy ul. Rynek 26 oraz na stronie internetowej Urzędu Miasta Gostynina – umgostynin.bip.org.pl został wywieszony wykaz:
lokalu mieszkalnego nr 24 położonego w Gostyninie ul. Polna 12 przeznaczonego do sprzedaży w drodze bezprzetargowej najemcy zamieszkującemu w tym lokalu wraz z udziałem w działce gruntu.
Burmistrz Miasta Gostynina
Paweł Witold Kalinowski
Gostynin, dnia 09.11.2022r.
Wywieszono na tablicy ogłoszeń: od 09.11.2022r. do 29.11.2022r.
Lokal mieszkalny przeznaczony do sprzedaży
Zgodnie z art. 35 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami (t. j.: Dz. U. z 2021 r., poz. 1889 z późn. zm.) Burmistrz Miasta Gostynina informuje, że od dnia09.11.2022 rokuna okres 21 dni, na tablicy ogłoszeń Urzędu Miasta Gostynina przy ul. Rynek 26 oraz na stronie internetowej Urzędu Miasta Gostynina – umgostynin.bip.org.pl został wywieszony wykaz:
lokalu mieszkalnego nr 2 położonego w Gostyninie ul. Parkowa 24 przeznaczonego do sprzedaży w drodze bezprzetargowej najemcy zamieszkującemu w tym lokalu wraz z udziałem w działce gruntu.
Burmistrz Miasta Gostynina
Paweł Witold Kalinowski
Gostynin, dnia 09.11.2022r.
Wywieszono na tablicy ogłoszeń: od 09.11.2022r. do 29.11.2022r.
Obywatelski monitoring funduszy europejskich - nie przegap!
Do Polski już wkrótce powinno trafić ponad 76 mld. euro z budżetu Unii Europejskiej na lata 2021-2027. Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych (OFOP) apeluje do organizacji w całym kraju o mobilizację oraz do włączenia się w pracę komitetów monitorujących programy finansowane z funduszy europejskich.
Zgodnie z Umową Partnerstwa określającą strategię wykorzystania funduszy europejskich w Polsce na lata 2021-2027 będziemy mieć do dyspozycji w tej perspektywie unijnej około 76 miliardów euro. To standardowy 7-letni budżet unijny, z którego Polska skorzysta już kolejny raz, inny aniżeli fundusze zaplanowane na Krajowy Plan Odbudowy. Projekt Umowy Partnerstwa został przedłożony do publicznych konsultacji w połowie stycznia 2021 r. - w wyniku licznych uwag, przeprowadzonych konsultacji i zrealizowanych wysłuchań publicznych ostatecznie dokument został zatwierdzony przez rząd RP oraz Komisję Europejską oraz opublikowany w lipcu 2022 r.
Fundusze europejskie będą wdrażane w ramach specjalnie opracowanych programów, w tym międzynarodowych i transgranicznych, a w Polsce dodatkowo zgodnie z Umową Partnerstwa w ramach 16 regionalnych programów obsługiwanych przez urzędy marszałkowskie oraz 8 tematycznych programów krajowych obsługiwanych przez stronę rządową:
Program Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 (FEnIKS) – budżet ok. 135 mld zł
Program Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 (FERS) – budżet ok. 21,9 mld zł
Program Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027 (FENG) – budżet ok. 45,9 mld zł
Program Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy 2021-2027 (FERC) – budżet ok. 11,4 mld zł
Program Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027 – budżet ok. 14,3 mld zł (obszar: lubelskie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie i częściowo mazowieckie)
Program Fundusze Europejskie dla Rybactwa 2021-2027 – budżet ok. 3,5 mld zł
Program Fundusze Europejskie Pomoc Żywnościowa 2021-2027 (FEPŻ) – budżet ok. 2,7 mld zł
Program Pomoc Techniczna dla Funduszy Europejskich 2021-2027 (PTFE) – budżet ok. 2,5 mld zł
Realizacja przedsięwzięć (projektów), zarówno w trybie konkurencyjnym (konkursowym), jak i w tzw. niekonkurencyjnym, będzie możliwa dopiero po zatwierdzeniu tych przez Komisję Europejską oraz powołaniu komitetów monitorujących dla każdego programu. Komitety te
oprócz zatwierdzenia kryteriów i metodyki wyboru projektów będą weryfikować spełnienie warunków oraz tzw. zasad horyzontalnych. W skład każdego komitetu monitorującego wchodzić będą:
przedstawiciele władz krajowych i regionalnych, administracji, organizacji zrzeszających samorządy, sektora nauki,
partnerzy społeczni (związki zawodowe i organizacje pracodawców), biznesu oraz przedsiębiorczości społecznej
min. 9 podmiotów społeczeństwa obywatelskiego, tj. organizacji pozarządowych, a także ich federacji, związków.
Komitety monitorujące programy będą odgrywać dużo większą rolę aniżeli w poprzednich perspektywach UE z kilku powodów. Otóż, kluczowe będzie zderzenie się z ambitnymi celami klimatycznymi wynikającymi z Europejskiego Zielonego Ładu wskazującym celem jest Unia Europejska jako obszar neutralny klimatycznie, społeczeństwo sprawiedliwe i dostatnie, gospodarka nowoczesna i ekologiczna, aby to osiągnąć opracowano cały pakiet regulacji, elementów oraz zasad, w tym DNSH (ang. Do No Significant Harm) –„nie wyrządzaj poważnej szkody”. Ponadto zgodnie z art. 15 rozporządzenia ogólnego z czerwca 2021 r. ustanawiającego warunki horyzontalne korzystania z funduszy europejskich wskazano m.in. skuteczne stosowanie i wdrażanie Karty Praw Podstawowych UE, oprócz już wcześniej obowiązujących zasad horyzontalnych, tj. równości kobiet i mężczyzn, dostępności dla osób z niepełnosprawnością, niedyskryminacji oraz zrównoważonego rozwoju.
“To czy wspomniane warunki i zasady będą monitorowane zależy w znacznym stopniu od potencjału, roli i zaangażowania zorganizowanego społeczeństwa obywatelskiego. W komitetach monitorujących muszą być obowiązkowo miejsca dla organizacji pozarządowych zajmujących się monitorowaniem każdej ze wspomnianych zasad horyzontalnych i dbających o nasze prawa” - mówi Iwona Janicka, ekspertka Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych.
Dodatkowo w komitetach monitorujących potrzebni będą przedstawiciele/-ki z organizacji, które zajmują się działalnością tematycznie związaną z danymi programami, m.in.: edukacja, włączenie społeczne, rynek pracy, zdrowie, cyfryzacja, gospodarka, sprawiedliwa transformacja, infrastruktura i transport, obszary wiejskie, miejskie obszary funkcjonalne, rewitalizacja, kultura i dziedzictwo kulturowe, rybactwo, zdrowa żywność, pomoc żywnościowa dla najuboższych, wzmocnienie potencjału organizacji pozarządowych w zakresie kształtowania i realizacji polityk publicznych.
Wyłonienie organizacji pozarządowych do komitetów monitorujących zgodnie z regulacjami musi się odbyć w transparentnej procedurze niezależnie od władz krajowych i regionalnych oraz ich organów doradczych. Z uwagi na sukcesywne zatwierdzanie programów przez Komisję Europejską wyłonienie NGOs odbywać się będzie w najbliższych tygodniach zarówno w przypadku programów krajowych, jak i regionalnych. W przypadku programów krajowych władną do opracowania procedury i powołania komisji wyborczej jest rada działalności
pożytku publicznego w ramach Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Natomiast w przypadku programów regionalnych stosowny proces wyborczy i powołanie komisji wyborczej musi zostać zrealizowany przez odpowiednie wojewódzkie rady działalności pożytku publicznego (odpowiednio organ doradczy marszałka województwa).
Jedno jest pewne będzie bardzo mało czasu - zaledwie kilka dni na zgłoszenia i głosowanie wśród organizacji pozarządowych, a to wymagać będzie ogromnej mobilizacji i wzmocnienia wielu osób, które do tej pory może nie zajmowały się bezpośrednio inwestycjami i działaniami finansowanymi z funduszy europejskich, ale np. interesowały się zasadami państwa prawa (wolność słowa, prawo zrzeszania się, praworządność), prawem do informacji, prawami kobiet, niedyskryminacją osób LGBTQiA, prawami osób z państw trzecich, dostępnością dla osób z niepełnosprawnością oraz ochroną środowiska, troską o klimat, sprawiedliwą transformacją. Aktywność w komitecie monitorującym będzie idealna na pewno dla osób, które czuwają nad transparentnością, dbają o dostęp do dokumentów, monitorują zamówienia publiczne.
Forma zaangażowania w komitecie monitorującym może dotyczyć roli członka/członkini komitetu monitorującego (lub zastępcy), a także funkcji obserwatora. Warto wiedzieć, że zaangażowanie w prace komitetu i w powołanych w jego ramach grupach roboczych to funkcja obywatelska (społeczna) związane jest z udziałem w posiedzeniach, ale też analizą dokumentów pod kątem obszaru/zagadnienia, w szczególności dot. zasad i warunków oraz kryteriów wyboru projektów, a także kontakt ze środowiskiem NGOs, udostępnianie materiałów, formułowanie opinii, rekomendacji, postulatów w imieniu środowiska NGOs.
Nabór do komitetów dotyczy perspektywy budżetu UE na lata 2021-2027 (+2lata). Członkowie komitetu monitorującego (i zastępcy) mogą liczyć na wsparcie z budżetu danego programu w ramach tzw. pomocy technicznej. Wsparcie uzależnione będzie także od ewentualnej dotacji pozyskanej przez organizacje społeczeństwa obywatelskiego na wsparcie przedstawicieli/-ek NGOs w procesie monitorowania funduszy europejskich. Na chwilę obecną na pewno można liczyć na dostęp do informacji, udział w szkoleniach i konferencjach oraz spotkaniach oraz zwrot kosztów przejazdu na posiedzenia komitetu.
OFOP zachęca do wypełnienia formularza celem analizy możliwości i potencjału organizacji pozarządowych do prac w komitetach monitorujących i współpracy w tym zakresie. Organizacje mogą liczyć na możliwość wymiany doświadczeń, wsparcie specjalistów, udział w spotkaniach informacyjnych i przygotowawczych, m.in. 9 listopada i 14 grudnia. Zgłoszenia zainteresowanych osób, które chcą otrzymywać aktualne informacje i korzystać ze wsparcia OFOP przyjmowane są przez formularz – link: https://bit.ly/3PB1PkH
Zainteresowanych startem do komitetów monitorujących bez doświadczenia w tej kwestii Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych zaprasza na spotkania wprowadzające w tematykę funduszy europejskich na lata 2021 2027 w następujących terminach.
8 listopada 2022 (wtorek) godz. 19:00
9 listopada 2022 (środa) godz. 14:00
23 listopada 2022 (środa) godz. 14:00
24 listopada 2022 (czwartek) godz. 19:00
7 grudnia 2022 (środa) godz. 14:00
Będą to spotkania trwające ok. 1h. Podczas każdego z nich zostanie omówiona struktura programów finansowanych z funduszy europejskich na lata 2021-2027, zasada partnerstwa, zasady horyzontalne, czym właściwie są komitety monitorujące. Będzie okazja do zapoznania się z nazewnictwem. Spotkanie jest dedykowane osobom, które chcą się wdrożyć w tematykę i nie czują się pewnie nt. tego jakie zadania mogą mieć przedstawiciele/-ki NGOs w komitetach monitorujących.
Zachęcamy do zapoznania się z nagraniami, które przybliżają aspekty zasad horyzontalnych:
Relacja z konferencji pt. Praworządność i prawa podstawowe - wyzwania dla Polski w kontekście funduszy europejskich (Warszawa - 6 lipca 2022 r.) Link do nagrania: https://youtu.be/1zSoxWifGws
Oprac. Iwona Janicka, Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych
Partnerstwo dla lepszej perspektywy!
Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych realizuje działania rzecznicze i sieciujące na mocy porozumienia ze Stowarzyszeniem KLON/JAWOR i przy wsparciu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Korzystamy ze wsparcia CIVITATES i European Climate Foundation.
wyrazy głębokiego współczucia oraz słowa wsparcia w trudnych chwilach po stracie BRATA
składa Paweł Witold Kalinowski Burmistrz Miasta Gostynina i pracownicy Urzędu Miasta
Święto odzyskania Niepodległości oraz podpisanie umowy partnerskiej w Zespole Szkół
W zespole Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie, 10 listopada br., odbyły się Szkolne Obchody Narodowego Święta Niepodległości, w których udział wzięła Hanna Adamska Sekretarz Miasta. Podczas uroczystości, pomiędzy Prezesem ORLEN Serwis S.A. w Płocku, a Dyrektorem Zespołu Szkół im. Marii Skłodowskiej – Curie w Gostyninie, została podpisana umowa współpracy partnerskiej, która pozwoli uczniom Zespołu Szkół zdobywać nowe doświadczenia i umiejętności.
Podczas okolicznościowej akademii, ślubowanie złożyli także uczniowie klas pierwszych.
Patriotycznie w SP 3
Dnia 9 listopada br. (środa) w Szkole Podstawowej nr 3 im. Obrońców Westerplatte przygotowana została przez uczniów klas trzecich uroczysta akademia z okazji 104. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę.
Program słowno-muzyczny przybliżył zebranym w sali gimnastycznej wśród których byli zaproszeni goście: Burmistrz Paweł Kalinowski, Przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Reder i Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego w Gostyninie Andrzej Osiak, historię Polski od rozbiorów do odzyskania niepodległości.
Wystąpienie uczniów było starannie przygotowane i wywołało wiele wzruszeń.
Burmistrz dziękując uczniom i nauczycielom za tak wyjątkowy powrót do naszej historii czasów odzyskania wolności życzył wszystkim, aby to święto napawało radością i optymizmem. Przypomniał także o trudnej sytuacji na Ukrainie i warunkach w jakich znajdują się ukraińskie dzieci.
Cała uroczystość odbyła się w tak wyjątkowej oprawie dzięki pracy nauczycieli: Małgorzaty Krajewskiej, Ewy Kujawy, Weroniki Pokropińskiej. Muzycznie akademię przygotowała Magdalena Korytkowska, dekoracjami zajęły się: Beata Dutkiewicz, Magdalena Korytkowska, Agnieszka Lewandowska, Urszula Justyńska. Stroje wykonała Sylwia Osmolak, a nad oprawą techniczną czuwał Roman Bartosiak.
Uroczystości w SP w Sierakówku
W dniu 10 listopada br. w Szkole Podstawowej w Sierakówku odbyły się uroczystości z okazji Odzyskania Niepodległości przez Polskę, odsłonięcia pomnika patrona szkoły Marszałka Józefa Piłsudskiego wykonanego przez gostynińskiego artystę Tadeusza Biniewicza oraz otwarcie nowej sali gimnastycznej przy SP.
Obchody rozpoczęły się od powitania przybyłych gości przez Wójta Gminy Gostynin Edmunda Zielińskiego wśród których byli: Burmistrz Miasta Gostynina Paweł Kalinowski, Przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Reder, przedstawiciele gostynińskiej Policji, Straży Pożarnej, organizacji, instytucji oraz plastyków.
W swoim wystąpieniu burmistrz Paweł Kalinowski gratulował Wójtowi Edmundowi Zielińskiemu i wszystkim zaangażowanym w powstanie nowej sali gimnastycznej wytrwałości w kolejnych etapach powstawania tego obiektu, aż do jego zakończenia oraz życzył, aby w tej hali ćwiczyli przyszli mistrzowie w różnych dyscyplinach sportu.
Po zakończeniu pierwszej części spotkania przed budynkiem szkoły, wszyscy udali się do nowej sali gimnastycznej aby uczestniczyć w części artystycznej. Wśród występujących młodych artystów byli m.in. uczniowie szkoły w Sierakówku, uczniowie ze Szkoły Muzycznej z Gostynina, a także zespoły z Solca i Lucienia oraz inni wykonawcy.
Po występach artystycznych gości pożegnał dyrektor szkoły Zbigniew Pawełkiewicz.
Świętowaliśmy 104. rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę
Wczoraj (11 listopada br.) odbyły się obchody 104. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Ten szczególny dla wszystkich Polaków dzień rozpoczął się od złożenia wiązanek kwiatów i zapaleniu zniczy na cmentarzu parafialnym przy Pomniku Nieznanego Żołnierza. Przedstawiciele miasta, gminy i powiatu oraz delegacje różnych organizacji i stowarzyszeń oddali hołd poległym.
Następnie w kościele Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła o godz. 11.30 została odprawiona Msza św. w intencji Ojczyzny, a po jej zakończeniu uczestnicy uroczystości udali się pod pomnik św. Jana Pawła II aby złożyć kwiaty i zapalić znicze oraz wspólnie zaśpiewać "Barkę". Potem przemaszerowali do tablicy pamiątkowej przy ul. Floriańskiej i pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego. W tym miejscu po odegraniu hymnu państwowego przez Miejską Orkiestrę Dętą pod batutą kapelmistrza Józefa Pakulskiego, wystąpienie okolicznościowe wygłosił burmistrz Paweł Kalinowski, który m.in. powiedział: "Podczas 104. rocznicy obchodów 11 listopada, czcimy pamięć tych, którym zawdzięczamy własne państwo, którym udało się podnieść kraj z ogromnych zniszczeń...W tym miejscu, przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego pragnę wyrazić słowa wielkiego uznania dla żołnierzy Wojska Polskiego, Straży Granicznej i Funkcjonariuszy Policji za ich ofiarną służbę w obronie naszych granic".
Druga część uroczystości rozpoczęła się o godz. 16.30 przy pomniku w Gaśnem, gdzie głos zabrał Nadleśniczy Nadleśnictwa Gostynin Jacek Liziniewicz. Modlitwę za poległych odmówił ks.Paweł Kułakowski, a następnie delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze oddając hołd poległym.
Po zakończeniu części oficjalnej zebrani udali się na ognisko, gdzie w radosnych nastrojach wspólnie z Chórem Miejskim pod kierownictwem Michała Pilichowicza śpiewano pieśni patriotyczne.
Burmistrz Paweł Kalinowski pragnie jeszcze raz serdecznie podziękować wszystkim przybyłym na uroczystość: kombatantom, władzom samorządowym z radnymi, organizacjom, stowarzyszeniom, księżom, pocztom sztandarowym, młodzieży szkolnej, dyrektorom placówek oświatowych, motocyklistom z Markiem Kaczanowskim, Nadleśnictwu Gostynin, paniom z Koła Gospodyń Wiejskich w Gaśnem, mieszkańcom Gostynina i okolic, a szczególnie Miejskiej Orkiestrze Dętej i Chórowi Miejskiemu Arce Cantores za oprawę muzyczną, a także harcerzom z ZHP Gostynin im. Andrzeja Małkowskiego za uczestnictwo i pełnienie warty honorowej.
Z okazji 11 listopada Burmistrz Paweł Kalinowski otrzymał ryngraf od Departamentu Infrastruktury Ministerstwa Obrony Narodowej, gdzie zamieszczono serdeczne podziękowania za działalność na rzecz promocji patriotyzmu, postaw obywatelskich oraz Wojska Polskiego. Dyrektor Departamentu Infrastruktury MON dr Marcin Mazuryk napisał: "Wyrażam głębokie przekonanie, że dalsze promowanie Wojska Polskiego oraz aktywizowanie społeczne młodego pokolenia Polaków będzie źródłem wielu satysfakcji oraz służby dobru wspólnemu i najwyższemu, jakim jest Ojczyzna".
Prognoza pogody - ostrzeżenie
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych - Wydział w Warszawie prognozuje na terenie powiatu gostynińskiego w godzinach od 21.00 dnia 12 listopada do godz. 9.00 dnia 13 listopada występowanie gęstych mgieł w zasięgu których lokalna widzialność może wynosić od 50 do 200 metrów.
W dniu dzisiejszym (13 listopada br.) odbyła się w kościele Parafii p.w. Miłosierdzia Bożego Msza św. w intencji zmarłych strażaków z Państwowej Straży Pożarnej w Gostyninie oraz Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu gostynińskiego, a także o zdrowie i szczęśliwe powroty z akcji wszystkich strażaków.
Nabożeństwo uświetniła obecność pocztów sztandarowych.
Zmiana godzin i miejsca na składanie wniosków na zakup paliwa stałego
Urząd Miasta Gostynina informuje, że od poniedziałku 14 listopada 2022 r. wnioski na zakup preferencyjny paliwa stałego można składać w oficynie obok Ratusza - Wydział Spraw Obywatelskich:
od poniedziałku do czwartku w godz. 8.00-16.00
piątek w godz. 8.00-14.00.
I przetarg ustny na dzierżawę nieruchomości gruntowej
Burmistrz Miasta Gostynina ogłasza I przetarg ustnynieograniczony na dzierżawę nieruchomości gruntowej niezabudowanejpołożonejwGostyninie przy ulicy Krośniewickiejstanowiącejwłasność Gminy Miasta Gostynina.
Działka nr 772, 773, 774/3. Nieruchomość w kształcie wielokąta. W ewidencji gruntów oznaczona R-RIV a i b grunty rolne ul. Krośniewicka o powierzchni 10.2739 ha. Księga wieczysta PL1G/00011746/7, Sąd Rejonowy w Gostyninie.
Przeznaczenie w p.z.p. Działki znajdują się na obszarze, dla którego obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego rejonu ulicy Krośniewickiej. Przeznaczenie w planie – MN/U tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej i usług z zakresu hotelarstwa i tereny dróg publicznych klasy dojazdowej – KDD. Obecnie wykorzystywana rolniczo – uprawy rolne.
Miesięczny czynsz za dzierżawę stanowiący cenę wywoławczą 600,00 zł.
Umowa dzierżawy zostanie zawarta na okres 5 lat, z przeznaczeniem na cele rolne. Czynsz dzierżawny należy uiszczać do 15 dnia każdego miesiąca. Czynsz dzierżawny będzie corocznie waloryzowany o wskaźnik wzrostu cen i towarów konsumpcyjnych za trzy kwartały roku poprzedniego, podawany przez prezesa GUS. Pierwsza waloryzacja zostanie dokonana na dzień 1 stycznia 2024 roku. Przetarg odbędzie się w dniu 20 grudnia 2022 roku (wtorek) o godz. 11- tej w pokoju nr 213 w Urzędzie Miasta Gostynina ul. Rynek 26. Wadium w wysokości 100,00 zł należy wpłacić w terminie do dnia 15 grudnia 2022 roku (czwartek) do godziny 13 – tej w kasie Urzędu Miasta Gostynina lub na konto nr 89 1020 3974 0000 5302 0006 6258 w Banku PKO SA w Warszawie. Wadium nie podlega zwrotowi w przypadku uchylenia się uczestnika, który wygra przetarg od zawarcia umowy dzierżawy. Szczegółowe zasady przetargu określa Regulamin Przetargu wywieszony na tablicy ogłoszeń i na stronie internetowej Urzędu Miasta Gostynina – umgostynin.bip.org.pl. Bliższych informacji dotyczących przedmiotu przetargu udzielają pracownicy Wydziału Gospodarki Komunalnej, Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Urzędu Miasta w Gostyninie, ul. Parkowa 22, pokój nr 2, tel. 24 – 236 – 07 – 47.
Burmistrz Miasta Gostynina Paweł Witold Kalinowski Gostynin, dnia 14 listopada 2022
Konkurs Bożonarodzeniowy
Stowarzyszenie Gmin Turystycznych Pojezierza Gostynińskiego ogłasza Konkurs Bożonarodzeniowy pt. "Rodzinny Stroik Bożonarodzeniowy".
Konkurs skierowany jest dla rodzin z terenu działania SGTPG.
Stroiki należy dostarczyć wraz z Kartą zgłoszeniową do biura Stowarzyszenia na ul. Brzozową 1 w Łącku, najpóźniej do 2 grudnia 2022 r.
Rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród odbędzie się 9 grudnia br.
Konkurs odbywa się pod honorowym patronatem Starosty Płockiego.
Szósty przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż nieruchomości
Burmistrz Miasta Gostynina ogłasza szósty przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż nieruchomości stanowiącej własność Gminy Miasta Gostynina, położonej w Gostyninie przy ul. 18 Stycznia.
Działka: 3320; powierzchnia: 3623 m. kw.; ul. 18 Stycznia.
Przeznaczenie w mpzp: Dla terenu na którym zlokalizowana jest działka nie ma obowiązującego planu zagospodarowania przestrzennego. W studium gminnym teren działki jest oznaczony symbolem MN – obszar o funkcji zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej.
Opis nieruchomości: Nieruchomość zlokalizowana jest w południowej części miasta, około 1 km. od rynku, przy jednej z głównych ulic przelotowych (ul. 18 Stycznia), ma kształt dość regularny – zbliżony do trapezu, część jej terenu przylega do ul. 18 Stycznia, a od strony północnej posiada dostęp do ul. Iwaszkiewicza. Teren działki ma możliwość podłączenia do głównych mediów komunalnych w ulicy 18 Stycznia (woda, prąd, gaz, kanalizacja).
Cena wywoławcza: 450.000,00 zł.
Pierwszy przetarg był przeprowadzony w dniu:17.03.2022 roku i zakończył się wynikiem negatywnym. Drugi przetarg był przeprowadzony w dniu:12.05.2022 roku i zakończył się wynikiem negatywnym. Trzeci przetarg był przeprowadzony w dniu:29.06.2022 roku i zakończył się wynikiem negatywnym. Czwarty przetarg był przeprowadzony w dniu:07.09.2022 roku i zakończył się wynikiem negatywnym. Piąty przetarg był przeprowadzony w dniu:25.10.2022 roku i zakończył się wynikiem negatywnym. Przetarg odbędzie się w dniu 14.12.2022 roku (środa), o godz. 11:00 – tej w sali nr 213 Urzędu Miasta Gostynina przy ul. Rynek 26. Wadium w wysokości 10% ceny wywoławczej nieruchomości należy wpłacać w terminie do dnia 09.12.2022 r. (włącznie) do godziny 14 – tej - w kasie Urzędu Miasta Gostynina lub na konto nr 89 1020 3974 0000 5302 0006 6258 w Banku PKO BP SA w Warszawie. Za datę wniesienia wadium uważa się datę wpływu środków pieniężnych na rachunek Urzędu Miasta Gostynina lub do kasy Urzędu Miasta Gostynina. Wadium nie podlega zwrotowi w przypadku uchylenia się od zawarcia umowy uczestnika, który wygra przetarg. Oględziny nieruchomości przeznaczonej do sprzedaży będą możliwe po wcześniejszym uzgodnieniu z pracownikiem Wydziału Gospodarki Komunalnej, Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa ul. Parkowa 22, pok. nr 2, tel. 24 236 07 47. Szczegółowe zasady przetargu określa regulamin przetargu wywieszony wraz z niniejszym ogłoszeniem na tablicy ogłoszeń Urzędu Miasta, przy ul. Rynek 26 oraz zamieszczony na stronie internetowej Urzędu - gostynin.pl i umgostynin.bip.org.pl. Bliższych informacji dotyczących przedmiotu przetargu udzielają pracownicy Wydziału Gospodarki Komunalnej, Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Urzędu Miasta Gostynina, ul. Parkowa 22, pok. nr 2, tel. 24 236 07 47.
Gostynin, dnia 10.11.2022 r.
Burmistrz Miasta Gostynina Paweł Witold Kalinowski
Wywieszono na tablicy ogłoszeń: od 10.11.2022 r. do 14.12.2022 r.
Pierwszy przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż nieruchomości
Burmistrz Miasta Gostynina ogłasza pierwszy przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż nieruchomości stanowiącej własność Gminy Miasta Gostynina, położonej w Gostyninie przy ul. Kowalskiej, objętej granicami Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej EURO-PARK WISŁOSAN, a przypisanej do obszaru działania Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
Działka: 435/3, o powierzchni: 2,3676 ha, przy ul. Kowalskiej, KW PL1G/00006604/2.
Przeznaczenie w mpzp - Dla działki została wydana - decyzja Nr 2/2022 ustalająca warunki zabudowy dla inwestycji związanej z budową budynku przemysłowo-magazynowego oraz budynku biurowosocjalnego wraz z towarzyszącą im infrastrukturą techniczną.
Opis nieruchomości: Nieruchomość gruntowa niezabudowana, zlokalizowana w północno-zachodniej peryferyjnej części Gostynina, bezpośrednio przy drodze wyjazdowej z miasta. Zarządzającemu strefą służy prawo pierwokupu tej działki. Realizacja prawa pierwokupu możliwa jest przez Zarządzającego, po zawarciu z potencjalnym nabywcą warunkowej umowy sprzedaży, która z kolei dojdzie do skutku w razie nieskorzystania przez Zarządzającego SSE z przysługującego mu ustawowego prawa pierwokupu.
Cena wywoławcza - 1.150.000,00 zł + obowiązujący podatek VAT.
1. Przetarg odbędzie się w dniu 15.12.2022 roku (czwartek), o godz. 11:00 – tej w sali nr 213 Urzędu Miasta Gostynina przy ul. Rynek 26. 2. Do ceny sprzedaży (netto) nieruchomości gruntowej osiągniętej w przetargu zostanie doliczony podatek VAT w stawce 23%, zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. 3. Wadium w wysokości 10% ceny wywoławczej niezabudowanej nieruchomości należy wpłacać w terminie do dnia 09.12.2022 r. (włącznie) do godziny 14 – tej - w kasie Urzędu Miasta Gostynina lub na konto nr 89 1020 3974 0000 5302 0006 6258 w Banku PKO BP SA w Warszawie. Za datę wniesienia wadium uważa się datę wpływu środków pieniężnych na rachunek Urzędu Miasta Gostynina lub do kasy Urzędu Miasta Gostynina. Wadium nie podlega zwrotowi w przypadku uchylenia się od zawarcia umowy uczestnika, który wygra przetarg. 4. Opis nieruchomości • Nieruchomość zlokalizowana jest w północno-zachodniej peryferyjnej części Gostynina, bezpośrednio przy drodze wyjazdowej z miasta. W bezpośrednim sąsiedztwie zlokalizowane są nieruchomości o zróżnicowanym typie zagospodarowania: zakład przemysłowy, zabudowa mieszkalno-gospodarcza, mieszkalna jednorodzinna, rolnicza. Nieruchomość posiada dostęp do sieci wodociągu miejskiego, miejskiej sieci kanalizacji sanitarnej i deszczowej, sieci elektroenergetycznej niskiego napięcia oraz sieci elektroenergetycznej średniego napięcia wspartej słupami, sieci telekomunikacyjnej. Działka posiada bezpośredni dostęp do drogi publicznej – ul. Kowalskiej. Działka niezabudowana, płaska, w przeważającej części porośnięta dziką roślinnością trawiastą, miejscowo zakrzewiona i incydentalnie zadrzewiona. Nieruchomość nieogrodzona, w części przylega do ogrodzenia terenu zakładu produkcyjnego. Działka posiada niewielkie ograniczenia w użytkowaniu wynikające z linii średniego napięcia zlokalizowanego na jej terenie.
• Przed wystąpieniem z wnioskiem o pozwolenie na budowę należy uzyskać uzgodnienie zarządcy drogi wojewódzkiej w zakresie możliwości włączenia do drogi ruchu drogowego spowodowanego zmianą zagospodarowania terenu przedmiotowej inwestycji tj. uzgodnienia w trybie art. 35 ust. 3 ustawy z dnia 21.03.1985 r. o drogach publicznych – warunek wynikający z postanowienia Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Warszawie (znak U-2.467.959.2021.1.EP z dnia 21 grudnia 2021 roku) • Przedmiotowy teren objęty jest granicami Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej EURO-PARK WISŁOSAN a przypisany do obszaru działania Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, która swoim działaniem umożliwia przedsiębiorcom skorzystanie ze zwolnienia podatkowego CIT. Pomoc przyznawana jest z tytułu nowych inwestycji i tworzenia nowych miejsc pracy. Na mocy obowiązujących obecnie przepisów Specjalne Strefy Ekonomiczne będą funkcjonować do 31 grudnia 2026 roku. 5. Dla terenu na którym zlokalizowana jest działka nie ma obowiązującego planu zagospodarowania przestrzennego. W studium uwarunkowań i kierunków rozwoju zagospodarowania przestrzennego miasta Gostynina teren na którym znajduje się przedmiotowa działka posiada następujące przeznaczenie: w przeważającej części obszary o funkcji zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej oznaczonej symbolem – MN, w pozostałej części tereny o funkcji produkcyjno -magazynowej oznaczonej symbolem – P. Dla działki została wydana decyzja Nr 2/2022 ustalająca warunki zabudowy dla inwestycji związanej z budową budynku przemysłowo-magazynowego oraz budynku biurowo-socjalnego wraz z towarzyszącą im infrastrukturą techniczną. 6. Zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych prawo pierwokupu nieruchomości przysługuje Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. Z uczestnikiem, który przetarg wygra, zostanie zawarta umowa warunkowa sprzedaży nieruchomości. Przeniesienie własności nieruchomości nastąpi pod warunkiem nie wykonania prawa pierwokupu przez Agencję Rozwoju Przemysłu S.A. 7. Przed przystąpieniem do przetargu należy zapoznać się z dokumentacją dotyczącą nieruchomości, Decyzją o warunkach zabudowy. 8. Oględziny nieruchomości przeznaczonej do sprzedaży będą możliwe po wcześniejszym uzgodnieniu z pracownikiem Wydziału Gospodarki Komunalnej, Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa ul. Parkowa 22, pok. nr 2, tel. 24 236 07 47. 9. Szczegółowe zasady przetargu określa regulamin przetargu wywieszony wraz z niniejszym ogłoszeniem na tablicy ogłoszeń Urzędu Miasta, przy ul. Rynek 26 oraz zamieszczony na stronach internetowych: www.gostynin.pl i www.umgostynin.bip.org.pl. 10. Bliższych informacji dotyczących przedmiotu przetargu udzielają pracownicy Wydziału Gospodarki Komunalnej, Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Urzędu Miasta Gostynina, ul. Parkowa 22, pok. nr 2, tel. 24 236 07 47.
Gostynin, dnia 10.11.2022 r.
Burmistrz Miasta Gostynina Paweł Witold Kalinowski
Wywieszono na tablicy ogłoszeń: od 10.11.2022 r. do 15.12.2022 r.
Kondolencje - zmarła śp. Urszula Kostrzewa
Rodzina Zmarłej prosi, aby zamiast kwiatów składać ofiary do puszki z przeznaczeniem na Dom Dzieci Niepełnosprawnych w Mocarzewie.
Obwieszczenie Burmistrza Miasta Gostynina
Gostynin, 2022.11.14.
IGP. 6730.35.2022
O B W I E S Z C Z E N I E
BURMISTRZA MIASTA GOSTYNINA
Na podstawie art. 59 ust.1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 503)i art. 49a w zw. z art. 49 § 1 i 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz.U. z 2022 r., poz. 2000) zawiadamiam, że w związku z wnioskiemGostynińskiej Spódzielni Mieszkaniowej, w imieniu której działa pełnomocnik Pani Julita Kopećz dnia 06.07.2022 r., skorygowany w dniu 15.07.2022 r. oraz w dniu 12.09.2022 r.) dotyczącym wydania decyzji ustalającej warunki zabudowy dla budowy parkingu wraz z niezbędną infrastrukturą na działce nr ew. 2569/3 oraz części działki o nr ew. 2676/15 przy ul. Jana Pawła II w Gostyninie, została wydana decyzja nr 66/2022 z dnia 14.11.2022 r. o ustaleniu warunków zabudowy dla w/w inwestycji, w związku z powyższym informuję, że od niniejszej decyzji stronom postępowania służy odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Płocku za pośrednictwem Burmistrza Miasta Gostynina w terminie 14 dni od dnia opublikowania niniejszego obwieszczenia.
Jednocześnie tut. Organ przypomina, że zgodnie z art. 49b Kodeksu postępowania administracyjnego: w przypadku zawiadomienia strony zgodnie z art. 49 § 1 lub art. 49a o decyzji lub postanowieniu, które podlega zaskarżeniu, na wniosek strony, organ, który wydał decyzję lub postanowienie, niezwłocznie, nie później niż w terminie trzech dni od dnia otrzymania wniosku, udostępnia stronie odpis decyzji lub postanowienia w sposób i formie określonych we wniosku, chyba że środki techniczne, którymi dysponuje organ, nie umożliwiają udostępnienia w taki sposób lub takiej formie.
Jeżeli decyzja lub postanowienie, o których mowa w § 1, nie mogą być udostępnione stronie w sposób lub formie określonych we wniosku, organ powiadamia o tym stronę i wskazuje, w jaki sposób lub jakiej formie odpis decyzji lub postanowienia może być niezwłocznie udostępniony.
Niniejsze obwieszczenie podane zostało do publicznej wiadomości dnia 15.11.2022 r.
Tego dnia zamieszczono je również w Biuletynie Informacji Publicznej.
Oryginał podpisał:
Burmistrz Miasta Gostynina
Paweł Kalinowski
Debata społeczna - Porozmawiajmy o bezpieczeństwie
Debata Społeczna jest istotną formułą zacieśniania współpracy Policji ze społeczeństwem oraz budowania atmosfery zaufania i zrozumienia z mieszkańcami, w celu rozwiazywania istniejących problemów w zakresie bezpieczeństwa.
Dlatego już dziś zapraszamy mieszkańców powiatu gostynińskiego do udziału w debacie społecznej poświęconej bezpieczeństwu seniorów, która odbędzie się 16 listopada 2022 roku o godz. 16:00 w sali kinowej Miejskiego Centrum Kultury w Gostyninie ul. 18 Stycznia 2.
Podczas spotkania każdy z jej uczestników będzie mógł podzielić się swoimi uwagami, czy wskazówkami mającymi na celu zwiększenie bezpieczeństwa. Serdecznie zapraszamydo wzięcia udziału w debacie.
Źródło: KPP Gostynin
Ogłoszenie o konsultacjach społecznych Programu współpracy miasta Gostynina z organizacjami pozarządowymi
Ogłoszenie o konsultacjach społecznych Programu współpracy miasta Gostynina z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na rok2023
1. Cel i zasięg terytorialny konsultacji
Celem konsultacji jest poznanie opinii i uwag organizacji pozarządowych oraz podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie(Dz. U. z 2022, poz. 1327 z późn. zm.) prowadzących działalność pożytku publicznego na terenie miasta Gostynina.
2. Przedmiot konsultacji
Przedmiotem konsultacji jest „Program współpracy miasta Gostynina z organizacjami pozarządowymi orazpodmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na rok 2023”.
3. Termin przeprowadzenia konsultacji Konsultacje trwają od 23 do 25 listopada 2022 r.
4. Forma konsultacji
Informacja o konsultacjach zamieszczona jest na stronie internetowej oraz w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta Gostynina, a także wywieszona na tablicy ogłoszeń Urzędu. Do wyżej wymienionej informacji załączony jest projekt Programu Współpracy miasta Gostynina z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na rok 2023 wraz z formularzem konsultacji.
Opinie i uwagi do Programu można zgłaszać w następujący sposób:
Przesłać listownie na adres: Urząd Miasta Gostynina, ul. Rynek 26, 09-500 Gostynin – liczy się data wpływu do Urzędu;
Dostarczyć osobiście do Sekretariatu Urzędu Miasta Gostynina, ul. Rynek 26, 09-500 Gostynin. Uwagi i opinie, które wpłyną po 25 listopada 2022 r. nie będą rozpatrywane.
Wyniki przeprowadzonych konsultacji zostaną przedstawione Burmistrzowi Miasta Gostynina w celu ostatecznego zatwierdzenia. Opinie i uwagi zgłoszone podczaskonsultacji nie są wiążące. Informacja o wynikach konsultacji zostanie podana do publicznej wiadomości na stronie internetowej Urzędu Miasta Gostynina w ciągu 30 dni od zakończenia konsultacji.
Wręczenie nagród w konkursie plastyczno-edukacyjnym "Walka ze smogiem oczami dziecka"
W dniu dzisiejszym (15.11.2022), w sali konferencyjnej Urzędu Miasta odbyło się uroczyste wręczenie nagród dla laureatów konkursu plastyczno-edukacyjnego. Przedsięwzięcie skierowane było do dzieci z niepublicznych i publicznych przedszkoli z terenu miasta Gostynina. Odbyło się w ramach realizacji projektu pn.: „Gostynin promotorem zdrowego powietrza - edycja II”.
Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie plakatu poświęconego ochronie powietrza.
Zadanie to realizowane było przy udziale środków z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego w ramach programu „Mazowsze dla czystego powietrza 2022”.
Do konkursu przystąpiło 52 dzieci z 7 przedszkoli (19 dzieci na podium, 33 dzieci otrzymało wyróżnienia).
Przedszkole niepubliczne z oddz. Specjalnymi „Akademia przedszkolaka” (ul. Wojska Polskiego 22)
Nikodem Jabłoński (5 lat) – I miejsce
Tymon Majewski (5 lat) – II miejsce
Alicja Jurczyk (5 lat) - III miejsce
Oliwier Kamiński (5 lat)
Julia Gientka (4 lata)
Pola Kołaczkowska (5 lat)
Bogumił Figaszewski (4 lata)
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Gostyninie - Przedszkole nr 1 (ul. Polna 36)
Jan Jakub Szymański (6 lat) – I miejsce
Antonina Narewska (5 lat) – II miejsce
Maria Narewska (5 lat) – III miejsce
Łucja Tomasik (6 lat)
Teresa Irena Rudzińska (6 lat)
Tomasz Adam Szymański (4 lata)
Aleksander Gutkowski (6 lat)
Miłosz Wojciech Jędrzak (5 lat)
Przedszkole Nr 2 z oddziałami Integracyjnymi w Gostyninie ( ul. Wojska Polskiego 54)
Alicja Kaczmarek (6 lat) – I miejsce
Igor Zimny (6 lat) – II miejsce
Filip Surynowicz (6 lat) – III miejsce
Paweł Dankowski (6 lat)
Przedszkole Nr 4 (ul. Armii Krajowej 7)
Zofia Klejna (6 lat) – I miejsce
Zuzanna Krzesiak (4 lata) – II miejsce
Gabriela Wasińska (5 lat) – III miejsce
Mikołaj Wieczorek (5 lat)
Natalia Orzechowska (6 lat)
Zofia Tatuch (6 lat)
Ada Stępniak 6 lat)
Zofia Busler (6 lat)
Pola Fudała (6 lat)
Franciszek Józef Przybylski (5 lat)
Zofia Michalina Przybylska (3 lata)
Maria Janiszewska (5 lat)
Pola Tatuch (4 lata)
Blanka Piechocka (5 lat)
Iga Piechocka (5 lat)
Kalina Sobaszek (5 lat)
Szkoła Podstawowa Nr 1 – punkt przedszkolny (ul. Ozdowskiego 2)
Wojciech Baranowski (5 lat) – I miejsce
Anna Małgorzata Kaździerczak (5 lat) – II miejsce
Adrian Sadowski (5 lat) – III miejsce
Jan Wojciech Gruźliński (6 lat)
Zofia Wróbel (6 lat)
Wojciech Gaza ( 6 lat)
Szkoła Podstawowa Nr 3 – Punkt przedszkolny (ul. Bema 23)
Michalina Sudomir (6 lat) – I miejsce
Wiktoria Majsner (6 lat) – II miejsce
Alicja Zalewska (6 lat) – III miejsce
Makary Durma (6 lat)
Lena Wiślicka (6 lat)
Izabella Wichrowska (5 lat)
Kacper Głąbiński (6 lat)
Wiktoria Rędzikowska (6 lat)
Lena Syska (6 lat)
Amelia Cieślak (6 lat)
Przedszkole Nr 5 (ul. Kochanowskiego 2)
Alicja Wilińska (5 lat) – I miejsce
Wyróżnionym i nagrodzonym dzieciom gratulujemy tak wspaniałych osiągnięć i życzymy kolejnych sukcesów w kolejnych latach.
OGŁOSZENIE O KONSULTACJACH SPOŁECZNYCH PROGRAMU WSPÓŁPRACY MIASTA GOSTYNINA Z ORGANIZACJAMI POZARZĄDOWYMI ORAZ PODMIOTAMI, O KTÓRYCH MOWA W ART. 3 UST. 3 USTAWY O DZIAŁALNOŚCI POŻYTKU PUBLICZNEGO I O WOLONTARIACIE NA ROK 2023
1. Cel i zasięg terytorialny konsultacji
Celem konsultacji jest poznanie opinii i uwag organizacji pozarządowych oraz podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2022, poz. 1327 z późn. zm.) prowadzących działalność pożytku publicznego na terenie miasta Gostynina.
2. Przedmiot konsultacji
Przedmiotem konsultacji jest „Program współpracy miasta Gostynina z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na rok 2023”.
3. Termin przeprowadzenia konsultacji Konsultacje trwają od 23 do 25 listopada 2022r.
4. Forma konsultacji
Informacja o konsultacjach zamieszczona jest na stronie internetowej oraz w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta Gostynina, a także wywieszona na tablicy ogłoszeń Urzędu. Do wyżej wymienionej informacji załączony jest projekt Programu Współpracy miasta Gostynina z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na rok 2023 wraz z formularzem konsultacji.
Opinie i uwagi do Programu można zgłaszać w następujący sposób: • Przesłać drogą elektroniczną na adres: paulina.toruniewska@gostynin.pl; • Przesłać listownie na adres: Urząd Miasta Gostynina, ul. Rynek 26, 09-500 Gostynin – liczy się data wpływu do Urzędu; • Dostarczyć osobiście do Sekretariatu Urzędu Miasta Gostynina, ul. Rynek 26, 09-500 Gostynin. Uwagi i opinie, które wpłyną po 25 listopada 2022r. nie będą rozpatrywane.
Wyniki przeprowadzonych konsultacji zostaną przedstawione Burmistrzowi Miasta Gostynina w celu ostatecznego zatwierdzenia. Opinie i uwagi zgłoszone podczas konsultacji nie są wiążące. Informacja o wynikach konsultacji zostanie podana do publicznej wiadomości na stronie internetowej Urzędu Miasta Gostynina w ciągu 30 dni od zakończenia konsultacji.
Informacja dla przedsiębiorców, firm, osób prowadzących działalność gospodarczą
Od 1 stycznia 2023 r. każdy płatnik składek ma ustawowy obowiązek posiadania profilu na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.
Do tej pory obowiązek ten mieli płatnicy rozliczający składki za więcej niż 5 osób. Po zmianach obowiązek dotyczyć będzie wszystkich przedsiębiorców – także właścicieli małych firm, czyli zatrudniających do 5 pracowników oraz tych, którzy płacą składki tylko za siebie.
PUE ZUS to duże ułatwienie dla przedsiębiorców, dlatego nie warto czekać na ostatnią chwilę. Umożliwia załatwienie większości spraw związanych z ubezpieczeniami społecznymi w dowolnym miejscu i czasie.
Z czego mogą korzystać przedsiębiorcy na PUE ZUS
mogą składać wnioski do ZUS i korzystać z bezpłatnej aplikacji ePłatnik przeznaczonej do obsługi dokumentów ubezpieczeniowych,
mogą kontrolować stan swoich rozliczeń z ZUS,
mają dostęp do zwolnień lekarskich swoich pracowników,
mogą samodzielnie tworzyć elektroniczne dokumenty z danymi z ZUS i przekazywać je do innych instytucji (np. banku lub urzędu).
Profil na PUE ZUS zakładany jest zawsze dla osoby fizycznej. Aby zarejestrować i potwierdzić profil, trzeba mieć skończone 13 lat.
Płatnik składek– osoba fizyczna może założyć profil dla siebie lub udzielić pełnomocnictwa innej osobie (np. księgowej lub pracownikowi biura rachunkowego). Przedsiębiorcom, którzy prowadzą działalność jako osoba fizyczna, system automatycznie przypisze rolę płatnik do konta PUE ZUS, gdy dane w zakładanym profilu będą takie same jak te, które były podane w zgłoszeniu płatnika składek (np. NIP, PESEL).
Płatnik składek – osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej musi działać przez ustawowych lub statutowych przedstawicieli, ewentualnie udzielić pełnomocnictwa osobie fizycznej, np. swojemu pracownikowi lub pracownikowi biura rachunkowego.
Aby założyć profil na PUE ZUS:
Wejdź na stronę www.zus.pl i kliknijprzycisk [Zarejestruj w PUE](na górze strony).
Wybierz, dla kogo zakładasz profil – do wyboru jest rejestracja: [Dla Ciebie], [Dla przedsiębiorców] oraz [Dla firm]. Formularz rejestracyjny nieznacznie różni się w zależności od dokonanego wyboru. Po wybraniu rejestracji [Dla przedsiębiorców], poza danymi osobowymi, wpisz również NIP.
Wybierz sposób rejestracji:
za pomocą metod z portalu login.gov.pl (profil zaufany, e-dowód, bankowość elektroniczna),
za pomocą kwalifikowanego podpisu elektronicznego,
za pomocą bankowości elektronicznej banku, który świadczy taką usługę wspólnie z ZUS (lista banków na www.zus.pl)
samodzielnie wypełnij formularz rejestracji.
Jeśli rejestrujesz się za pomocą login.gov, kwalifikowanego podpisu elektronicznego i bankowości elektronicznej, część danych w formularzu rejestracji wypełnia się automatycznie. Metody te pozwalają również na potwierdzenie tożsamości, dlatego skorzystanie z nich nie wymaga wizyty w ZUS.
Jeśli skorzystasz z formularza rejestracji i wybierzesz przycisk [DO REJESTRACJI], wypełnij wszystkie obowiązkowe pola. W ciągu 7 dni od rejestracji musisz też potwierdzić swoją tożsamość w dowolnej placówce ZUS lub podczas e-wizyty. Na wizycie trzeba mieć ze sobą dokument tożsamości – dowód osobisty lub paszport.
Już 24 listopada br. o godz. 17.00 odbędzie się w Galerii Pawła Tencera w MCK-u, XXV "Turniej Jednego Wiersza o Laur Gostyniński". Autorzy tekstów stając w szranki poetyckie zobowiązani są do przestrzegania regulaminu:
Podczas Turnieju autor prezentuje (czyta lub recytuje) osobiście jeden własny utwór poetycki wczesniej niepublikowany i nienagrodzony w konkursach.
Tematyka utworu jest dowolna.
Jeden egzemplarz utworu należy przekazać do wglądu jury podczas Turnieju.
Udział w Turnieju należy zgłosić do dnia poprzedzającego Turniej.
Organizatorzy przyznają nagrody w trzech kategoriach:
- siódme i ósme klasy Szkoły Podstawowe
- szkoły średnie
- dorośli.
MBP im. Jakuba z Gostynina w Gostyninie serdecznie zaprasza na Turniej. Do zobaczenia 24 listopada.
Podwójne święto w Przedszkolu nr 2
Przedszkolaki z najstarszej grupy integracyjnej z Przedszkola nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi wraz z opiekunkami: Aleksandrą Zielińską, Anną Dziubałą i Moniką Opatrzyk przygotowały piękne przedstawienie, dotyczące pokoju na świecie, Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Wiersze i piosenki mówiły o pokoju i wolności zarówno tej w przedszkolu, Polsce i na świecie.
Druga część spotkania dotyczyła obchodów 85-lecia powstania tej placówki. Niespodzianką, o której wspomniała dyrektor Anna Woźniak, był krótki film dotyczący historii, począwszy od powstania do teraźniejszości przedszkola.
Burmistrz Paweł Kalinowski pogratulował zarówno pani dyrektor prowadzenia tak historycznej placówki, a przedszkolakom i opiekunkom zaprezentowania wspaniałego programu słowno-muzyczno-tanecznego, wręczając dzieciom słodki poczęstunek.
Relację filmową z wczorajszej uroczystości można obejrzeć pod linkiem:
Mazowiecka Rada Działalności Pożytku Publicznego ogłasza nabór organizacji kandydujących do Komitetu Monitorującego programu Fundusze dla Mazowsza 2021-2027. Nabór będzie przeprowadzony w terminie od 15 do 24 listopada 2022 r.
Ogłoszenie
Mazowiecka Rada Działalności Pożytku Publicznego działając na podstawie art. 41a ust. 2 pkt 6 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie (Dz. U. 2022 r. poz. 1327, 1265 i 1812) oraz Ordynacji wyborczej stanowiącej załącznik nr 1 do uchwały nr 220/2022 Mazowieckiej Rady Działalności Pożytku Publicznego z dnia 14 listopada 2022 r. w sprawie Ordynacji wyborczej wyboru przedstawicieli organizacji pozarządowych na członków Komitetu Monitorującego programu Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027
ogłasza nabór organizacji kandydujących do Komitetu Monitorującego programu Fundusze dla Mazowsza 2021-2027 (daje zwany KM FEM21-27).
Nazwa programu:
Fundusze dla Mazowsza 2021-2027 (FEM21-27)
Obszary tematyczne:
cztery organizacje pozarządowe właściwe ze względu na różne rodzaje działalności objęte programem;
dwie organizacje pozarządowe działające na rzecz ochrony środowiska;
dwie organizacje pozarządowe działające na rzecz osób z niepełnosprawnościami;
dwie organizacje pozarządowe działające na rzecz promowania równości szans i niedyskryminacji (organizacje te obejmują inny obszar działalności niż organizacje, o której w punkcie 3);
dwie organizacje pozarządowe wspierające rozwój społeczeństwa obywatelskiego;
dwie federacje organizacji pozarządowych.
Nabór obejmuje wybór 28 organizacji pozarządowych do składu KM FEM21-27, w tym 14 będących członkami i 14 będących stałymi zastępcami członków KM FEM21-27.
Kandydaci na członków i stałych zastępców członków KM FEM21-27 powinni spełniać następujące kryteria:
posiadać nieposzlakowaną opinię,
posiadać wyższe wykształcenie,
posiadać doświadczenie w obszarze dotyczącym realizacji programów współfinansowanych środkami Unii Europejskiej lub dziedzinie będącej bezpośrednio przedmiotem interwencji FEM 2021-2027,
brać aktywny udział i angażować się w konsultowanie programu FEM 2021-2027,
posiadać znajomość europejskiej i krajowej polityki rozwoju regionalnego,
dysponować czasem niezbędnym do prac w Komitecie, posiadać tzw. kompetencji miękkich: zdolności analityczne i komunikatywność, samodzielność oraz kreatywność, umiejętność pracy w zespole, gotowość ciągłego uczenia się i aktualizacji posiadanej wiedzy, umiejętność prowadzenia wystąpień publicznych i logicznego formułowania argumentów, umiejętność pozyskiwania informacji zwrotnych (opinii, stanowisk, rekomendacji) w kwestiach będących przedmiotem prac Komitetu od środowisk, które członkowie Komitetu reprezentują.
Kalendarz wyborczy stanowi załącznik nr 1.
Zgłoszenie organizacji kandydującej dokonuje się za pomocą formularza zgłoszeniowego na członka KM FEM21-27 od 15 do 24 listopada 2022 rokudo końca dnia. Wzór formularza zgłoszeniowego stanowi załącznik nr 2.
Formularz zgłoszeniowy na członka KM FEM21-27, podpisany przez reprezentanta/ów organizacji za pomocą podpisu kwalifikowanego lub profilu zaufanego lub podpisu osobistego, należy przesłać w formie dostępnej1, w formacie .pdf,na adres poczty elektronicznej: dialog@mazovia.pl, w tytule maila należy wpisać – Zgłoszenie do KM FEM21-27.
Zgłoszenia przesłane po terminie, w formie skanu, zgłoszenia nieczytelne, posiadające niewypełnione pola lub złożone w niewłaściwej formie nie będą rozpatrywane.
Po opublikowaniu przez komisję wyborczą listy zgłoszonych kandydatur, które pozytywnie przeszły weryfikację, organizacje, które nie zgadzają się z opublikowaną listą mają prawo do wniesienia protestu do Komisji Odwoławczej w ciągu 3 dni od dnia ogłoszenia listy kandydatów. Protest powinien być podpisany przez reprezentanta/ów organizacji za pomocą podpisu kwalifikowanego lub profilu zaufanego lub podpisu osobistego, który przesyła się w formie dostępnej, w formacie .pdf, drogą elektroniczną na adres poczty elektronicznej: dialog@mazovia.pl, w tytule maila należy wpisać – Protest _ Zgłoszenie do KM FEM21-27.
Zasady głosowania podmiotów wskazanych w § 2 ust. 8 oraz § 3 ust. 3 Ordynacji odbywają się na zasadach ogólnych.
1 Zgodnie z ustawą z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami (Dz.U.2020.1062).
20 listopada to wyjątkowy dzień – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Jest to moment, w którym uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa.
W tym roku ten dzień wypada w niedzielę, jednak można świętować Międzynarodowy Dzień Praw Dzieckaw piątek, 18 listopada. Tak zrobili uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 1, którzy z transparentami przyszli na Rynek Miasta, gdzie spotkali się z Burmistrzem Miasta.
Jest to wyjątkowy dzień, w którym młodzi ludzie mogą głośno mówić o tolerancji i przeciwdziałają dyskryminacji. W piątek wszyscy uczniowie i pracownicy SP1 przyszli do szkoły poubierani na niebiesko, solidaryzując się w ten sposób ze wszystkimi dziećmi na świecie, również z tymi, których prawa nie są przestrzegane.
Debata z seniorami o bezpieczeństwie
Bezpieczeństwo seniorów było głównym tematem debaty w Miejskim Centrum Kultury w Gostyninie. Policjanci zorganizowali to spotkanie z myślą o seniorach i stałym podnoszeniu ich świadomości związanej z oszustwami. W debacie wzięli udział przedstawiciele: Urzędu Miasta w Gostyninie w osobie Burmistrza Pawła Kalinowskiego, Komendy Powiatowej Policji w Gostyninie, którą reprezentował Komendant Powiatowy Policji w Gostyninie insp. Zbigniew Włodkowski wraz z I Zastępcą Komendanta Powiatowego Policji w Gostyninie mł. insp. Robertem Koprem, przedstawiciel Państwowej Straży Pożarnej, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Zarządu Dróg, placówki bankowej Banku Polskiego PKO BP w Gostyninie.
W dniu 16 listopada br. o godz. 16:00 w Miejskim Centrum Kultury w Gostyninie policjanci spotkali się z seniorami by porozmawiać o ich bezpieczeństwie. Debata miała na celu przede wszystkim podnieść świadomość seniorów oraz ostrzec ich przed bezdusznością oszustów, którzy działają bez skrupułów i mogą zapukać również do naszych drzwi. Przestrzegaliśmy przed tymi, którzy podają się za policjanta, wnuczka czy też pracownika banku.
Pamiętajmy, że Policjanci nigdy nie dzwonią z żądaniem wypłaty bądź przekazania pieniędzy. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, rozłączmy rozmowę i skontaktujmy się bezpośrednio z rodziną. Zawsze o naszych podejrzeniach poinformujmy Policję, dzwoniąc pod numer 112.
Gostynińscy seniorzy mieli również okazję przypomnieć sobie zasady bezpiecznego ogrzewania domu i mieszkań, które omówił przedstawiciel z Państwowej Straży Pożarnej w Gostyninie mł. brygadier Witold Borowy.
W dalszej części spotkania uczestnicy debaty zostali zapoznani przez pracowników Banku Polskiego PKO BP w Gostyninie z metodami, którymi posługują się oszuści oraz co robić aby nie zostać oszukanym.
Zasady bezpieczeństwa seniorów w ruchu drogowym omówił Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Gostyninie podinsp. Bogdan Nawrocki.
Dalszą część debaty zajęła dyskusja, podczas której padały pytania oraz wnioski dotyczące infrastruktury drogowej w rejonie ul. 18 Stycznia, ul. Prusa oraz torowiska w rejonie ul. Langenfeld. Wnioski złożone przez mieszkańców zostały przyjęte do realizacji.
Tekst: KPP Gostynin
Foto: UMG
Dzieci z Przedszkola nr 4 z wizytą u Burmistrza
20 listopada jest dniem, w którym przypada rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Uwaga wszystkich skierowana jest wtedy szczególnie na dzieci i ich prawa. W tym roku ten dzień wypadł w niedzielę, jednak dzieci (grupa 6-5 latków) z Przedszkola nr 4 wraz z paniami: Dorotą Wasińską i Mariolą Znyk złożyły wizytę Burmistrzowi z tej właśnie okazji dzisiaj (21.11). Gospodarz naszego miasta otrzymał od przedszkolaków upominki - piękny kubek i własnoręcznie wykonany plakat oraz życzenia.
Burmistrz Paweł Kalinowski przypomniał, że dwa lata temu przy tej samej okazji przedszkolaki podarowały mu kapelusz szeryfa praw dziecka, który znajduje się na honorowym miejscu w gablocie.
Na zakończenie spotkania dzieci zostały obdarowane słodyczami przez Burmistrza.
Wnioski na zakup preferencyjny paliwa stałego
Przypominamy, że w Urzędzie Miasta Gostynina wnioski na zakup preferencyjny paliwa stałego można składać w oficynie obok Ratusza - Wydział Spraw Obywatelskich w:
poniedziałek, środę i czwartek w godz. 7.30-15.30
wtorek w godz. 7.30 - 16.30
piątek w godz. 7.30 - 14.30.
V Kutnowskie Spotkania Chóralne
W czwartek 10 listopada chór miejski Arce Cantores oraz Zespół Wokalny Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Gostynina na zaproszenie Stowarzyszenia Chóru Speranza po raz kolejny brał udział w V Kutnowskich Spotkaniach Chóralnych.
W kutnowskim Domu Kultury w Koncercie "Śpiewamy dla Biało-Czerwonej" chór miejski Arce Cantores pod batutą Michała Pilichowicza i akompaniamencie Dominika Dymowskiego zaśpiewał m.in. "Róża i bez" Jerzego Jana Matuszkiewicza, "Uwierz Polsko" Moniki Brewczak, a Zespół Wokalny Uniwersytetu Trzeciego Wieku "Hej, hej ułani" . Na zakończenie obydwa chóry wspólnie z chórem SPERANZA z Kutna i licznie zgromadzoną publicznością zaśpiewały kilka znanych pieśni patriotycznych dla Niepodległej. Na bis wszystkie chóry zaśpiewały "Modlitwę o pokój" Norberta Blachy.
To był wyjątkowy, pełen patriotycznych uniesień wieczór muzyczny.
Obwieszczenie Burmistrza Miasta Gostynina - Projekt Program Ochrony Środowiska i konsultacje społeczne
Gostynin, dnia 16 listopada 2022 r.
K.602.1.2022
OBWIESZCZENIE BURMISTRZA MIASTA GOSTYNINA
Na podstawie art. 17 ust. 4 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz.U. z 2021 r. poz. 1973 ze zm.) oraz art. 3 ust. 1 pkt 11 i art. 39 ust. 1 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz.U. z 2022 r. poz. 1029 ze zm.) podaję do publicznej wiadomości informację o opracowaniu projektu „Program Ochrony Środowiska dla Gminy Miasta Gostynina na lata 2023 – 2027 z perspektywą do 2030 roku” oraz kieruję do konsultacji społecznych.
Przedstawione cele i działania są zgodne z obowiązującym ustawodawstwem oraz kierunkami działań i celami określonymi w programach różnych szczebli (krajowym i wojewódzkim). W niniejszym Programie, w oparciu o wyniki analiz stanu istniejącego i prognozowanych zmian i zagrożeń stanu środowiska, w ramach obszarów interwencji określono cele systemowe i kierunki interwencji, w ramach których wyznaczono zadania krótkoterminowe i długoterminowe (z podaniem harmonogramów realizacji i określeniem kosztów inwestycyjnych zadań).
Realizacja tych działań umożliwi spełnienie obowiązujących i przewidywanych wymogów prawnych, jak również poprawę stanu środowiska na terenie gminy i jakości życia mieszkańców.
W dokumencie zostały określone następujące zagadnienia:
Ocena stanu środowiska,
Cele programu ochrony środowiska, zadania i ich finansowanie,
System realizacji programu ochrony środowiska,
Spis tabel, rycin, wykresów i załączników.
Ocena stanu środowiska na terenie Gminy Miasta Gostynina została przeprowadzona w oparciu o analizę wyznaczonych obszarów przyszłej interwencji, do których należą:
ochrona klimatu i jakości powietrza,
zagrożenia hałasem,
pola elektromagnetyczne,
gospodarowanie wodami,
gospodarka wodno – ściekowa,
zasoby geologiczne,
gleby,
gospodarka odpadami i zapobieganie powstawaniu odpadów,
zasoby przyrodnicze,
zapobieganie poważnym awariom.
W opracowaniu znajduje się ich charakterystyka, ocena stanu aktualnego oraz określenie stanu docelowego. Przy dokonywaniu oceny stanu środowiska ujęte zostały zagadnienia horyzontalne (adaptacja do zmian klimatu, nadzwyczajne zagrożenia środowiska, działania edukacyjne oraz monitoring środowiska). Ocena stanu środowiska powinna zostać uzupełniona o prognozę stanu środowiska na lata obowiązywania Programu Ochrony Środowiska.
Ponadto w ocenie środowiska uwzględniono syntetyczny opis efektów realizacji dotychczasowego Programu Ochrony Środowiska, uwarunkowania wewnętrzne i zewnętrzne mające wpływ na środowisko oraz dokonano analizy SWOT dla obszarów przyszłej interwencji.
Zgodnie z art. 57 ust. 1 pkt 2, art. 58 ust. 1 pkt 2 oraz w związku z art. 48 ust. 1 i 2 ww. ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko wystąpiono do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska oraz do Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego o opinie w sprawie odstąpienia od przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko dla przedmiotowego projektu.
Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie pismem z dnia 16 listopada 2022 r., znak: WOOŚ-III.410.556.2022.JDR stwierdził, że dla przedmiotowego dokumentu nie jest wymagane przeprowadzenie strategicznej oceny oddziaływania na środowisko. Również Mazowiecki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny pismem z dnia 11 lipca 2022 r., znak: ZS.7040.105.2022AK nie stwierdził potrzeby przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko.
W związku z powyższym Burmistrz Miasta Gostynina odstąpił od przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko.
Z treścią projektu można zapoznać się w Wydziale Gospodarki Komunalnej, Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Urzędu Miasta Gostynina, ul. Parkowa 22, 09-500 Gostynin oraz na stronie internetowej www.gostynin.pl i www.umgostynin.bip.org.pl
Uwagi i wnioski do ww. dokumentu można składać w terminie 21 dni od dnia ogłoszenia tj. od dnia 22 listopada 2022 r. do dnia 13 grudnia 2022 r., wykorzystując Formularz składania uwag i wniosków:
w formie pisemnej na adres: Urząd Miasta Gostynina, ul. Rynek 26, 09-500 Gostynin,
ustnie do protokołu w Wydziale Gospodarki Komunalnej, Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Urzędu Miasta Gostynina, w godzinach pracy Urzędu,
za pomocą środków komunikacji elektronicznej bez konieczności opatrywania ich bezpiecznym podpisem elektronicznym na adres: um@gostynin.pl
Uwagi i wnioski złożone po upływie wyżej określonego terminu pozostawia się bez rozpatrzenia.
Organem właściwym do rozpatrzenia uwag i wniosków jest Burmistrz Miasta Gostynina.
Obwieszczenie podaje się do publicznej wiadomości poprzez zamieszczenie na stronie internetowej www.gostynin.pl i w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie internetowej www.umgostynin.bip.org.pl oraz na tablicy ogłoszeń Urzędu Miasta Gostynina i słupach ogłoszeniowych, a także w prasie lokalnej.
W przedmiotowej sprawie nie jest prowadzone postępowanie o transgranicznym oddziaływaniu na środowisko.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych - Wydział w Warszawie prognozuje na terenie powiatu gostynińskiego od godz. 16:00 dnia 21.11.2022 do godz. 10:00 dnia 22.11.2022r. miejscami słabe opady marznącego deszczu lub mżawki powodujące gołoledź.
Zawody pływackie o Mistrzostwo Powiatu Puchar Burmistrza
KOMINIKAT Z MIĘDZYSZKOLNYCH ZAWODÓW PŁYWACKICH O MISTRZOSTWO POWIATU „PUCHAR BURMISTRZA”, ROZEGRANYCH NA PŁYWALNI MIEJSKIEJ W DNIU 18.11.2022 R.
DZIEWCZĘTA
Rocznik 2015
Alicja Gostyńska /3/ - 30.21 sek.
Agata Urbaniak /5/ - 53.00
Rocznik 2014 – 25 m.
Maja Rosiak /5/ - 27.75 sek.
Alicja Nowogórska /5/ - 30.20
Nela Ziębicka /3/ - 30.35
Barbara Banach /3/ - 30.42
Zuzanna Klimuk /5/ - 31.96
Julia Pływacz /5/ - 33.36
Adrianna Wilińska /3/ - 36.36
Zofia Ostrowska /5/ - 41.48
Rocznik 2013 – 25 m
Hanna Stańczak /3/ - 24.72 sek.
Iga Urbaniak /5/ - 26.17
Nadia Kiełpińska /Emil/ - 27.01
Natalia Kieszkowska /3/ - 29.85
Amelia Buława /3/ - 30.47
Amelia Głowacka /3/ - 31.03
Barbara Brudnicka / - 32.37
Natalia Iwańska /3/ - 34.58
Rocznik 2012 – 25 m
Lena Stasińska /1/ - 27.66 sek.
Eliza Tyszkiewicz /Lucień/ - 27.79
Lena Misztal /1/ - 29.75
Marcelina Zawadzka /1/ - 31.24
Julia Jagoda /1/ - 31.56
Oliwia Czarnecka /1/ - 32.39
Rocznik 2011 – 50 m
Zuzanna Kijek /5/ - 41.38 sek.
Iga Suwała /3/ - 41.93
Lena Stańczak /1/ - 42.35
Gabriela Matusiak /3/ - 44.28
Wiktoria Michalska /Trębki/ - 52.20
Maria Zaremba /1/ - 66.04
Zuzanna Koperska /1/ - 85.15
Rocznik 2010 – 50 m
Michalina Kosmalska /1/ - 38.56 sek.
Oliwia Cichońska /3/ - 42.96
Patrycja Wypych /1/ - 43.38
Justyna Myzia /3/ - 67.05
Rocznik 2009 – 50 m
Julia Kryska /3/ - 36.09
Zofia Stańczak /2/ - 40.64
Maria Brudnicka /3/ - 47.94
CHŁOPCY
Rocznik 2015 – 25 m
Antoni Szmyt /1/ - 30.12 sek.
Sebastian Kołodziejski /3/ 38.17
Jan Marciniak /3/ - 42.50
Jan Oleszczuk /3/ - 46.24
Jan Przybysławski /5/ - 86.44
Rocznik 2014 – 25 m
Leon Augustyniak /1/ - 25.48 sek.
Antoni Frydrysiak /3/ - 28.86
Antoni Jędrzejewwski /1/- 30.00
Gabriel Gościniak /3/ - 30.57
Maciej Anyszka /3/ - 31.83
Marcin Błaszkowski /5/ - 33.07
Antoni Bembenista /1/ - 36.77
Wojciech Więckowski /5/- 39.05
Dawid Rogacki /3/ - 43.50
Rocznik 2013 – 25 m
Jan Augustyniak /3/ - 20.02 sek.
Mikołaj Lewandowski/5/ - 21.49
Jan Cyckiewicz /3/ - 22.37
Marcel Sarzała /5/ - 22.49
Antoni Kuciejczyk /3/ - 27.50
Miłosz Zembski /3/ - 28.90
Alan Kotowicz /3/ - 31.93
Witold Kaźmierczak /5/ - 34.69
Mateusz Trojanowski /3/ - 34.96
Michał Mularczyk /5/ - 35.03
Marcel Ziółkowski /1/ - 36.13
Piotr Małecki /5/ - 39.77
Krzysztof Wesołowski /1/- 45.90
Rocznik 2012 – 25 m
Szymon Lewandowski/5/ - 18.39 sek.
Igor Pewniak /Trębki/ - 19.99
Piotr Tworus /3/ - 22.74
Kornel Wróblewski /5/ - 22.99
Adam Bernaciak /3/ - 25.10
Piotr Kostuniak /3/ - 30.90
Adam Gospodarowicz /3/- 70.61
Rocznik 2011 – 50 m
Jakub Suwała /3/ - 35.77 sek.
Borys Borkowski /5/ - 37.74
Bartosz Walczak /1/ - 39.45
Adam Krupski /1/ - 40.87
Kacper Kaliński /1/ - 46.89
Szymon Wojciechowsk /5/47.14
Błażej Więckowski /5/ - 51.24
Wiktor Przybylski /5/ - 52.02
Adam Kondzielewski /5/ - 57.36
Wiktor Chybicki /5/ - 67.61
Jan Redełkiewicz /5/ - 75.99
Rocznik 2010 – 50 m
Jakub Rędzikowski /3/ - 42.21 sek.
Michał Lewandowski /3/ - 42.37
Marcel Rowiński /Emil/ - 45.85
Hubert Tyszkiewicz /3/ - 48.41
Adam Piętka /5/ - 49.82
Filip Syska /3/ - 56.02
Kacper Domaniewski /3/ - 56.13
Marcel Leliński /5/ - 60.21
Rocznik 2009 – 50 m
Miłosz Fafiński /3/ - 35.14 sek.
Jakub Majchrzak /1/ - 36.17
Łukasz Suwała /3/ - 38.20
Michał Anyszka /3/ - 48.77
Łącznie w zawodach wzięło udział 97 osób /38 dziewcząt i 59 chłopców/. Wszyscy zawodnicy otrzymali dyplomy, trzy pierwsze miejsca nagrodzone zostały medalami, a zwycięzca w danej kategorii otrzymał okolicznościowy puchar.
Sesja Rady Miejskiej
W dniu 29 listopada 2022 roku o godzinie 10.00 w sali posiedzeń Urzędu Miasta Gostynina odbędzie się LV sesja Rady Miejskiej VIII kadencji.
Porządek sesji przedstawia się następująco:
Otwarcie obrad.
Uchwalenie zmian w porządku obrad.
Wręczenie stypendiów Miasta Gostynina dla najzdolniejszych uczniów.
Sprawozdanie międzysesyjne Burmistrza Miasta.
Informacja Dyrektora Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji o realizacji zadań w okresie od grudnia 2021 r. do grudnia 2022 r.
Informacja Burmistrza Miasta o zrealizowanych w okresie od grudnia 2021 r. do grudnia 2022 r. programach prozdrowotnych i profilaktycznych.
Podjęcie uchwały w sprawie „Programu współpracy Miasta Gostynina z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie w roku 2023”.
Podjęcie uchwały w sprawie przeprowadzenia inwestycji celu publicznego w zasięgu korony i systemu korzeniowego pomnika przyrody – drzewa z gatunku „Dąb szypułkowy”.
Podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia Miejskiego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie na lata 2023-2025.
Podjęcie uchwały w sprawie dokonania wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi i ustalenia stawki tej opłaty.
Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miasta Gostynina.
Podjęcie uchwały w sprawie określenia szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów.
Podjęcie uchwały w sprawie nadania nazwy ulicy.
Podjęcie uchwały w sprawie określenia wysokości stawek podatku od środków transportowych.
Podjęcie uchwały zmieniająca uchwałę Budżetową Miasta Gostynina na rok 2022.
Podjęcie uchwały zmieniająca uchwałę nr 297/XLI/2021 Rady Miejskiej w Gostyninie z dnia 29 grudnia 2021 roku w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej na lata 2022-2034.
Przyjęcie protokołu z LII, LIII, LIV sesji Rady Miejskiej w Gostyninie.
Sprawy różne.
Zamknięcie obrad.
Mistrzostwa Powiatu Gostynińskiego Drużyn Pożarniczych w Piłce Nożnej
Zapraszamy w dniu 27 listopada br. (niedziela 27.11.2022r.) na Mistrzostwa Powiatu Gostynińskiego Druzyn Pożarniczych w Piłce Nożnej. Impreza odbędzie się w Szkole Podstawowej Nr 3 im. Bohaterów Westerplatte w Gostyninie.
Patronat nad Turniejem objął Maciej Małecki - Poseł na Sejm RP, Paweł Witold Kalinowski - Burmistrz Miasta Gostynina.
Zapraszamy na obchody 83. Rocznicy Rozstrzelania Mieszkańców Gostynina i Ziemi Gostynińskiej i podniesienia flagi państwowej na maszt
Burmistrz Miasta Gostynina Paweł Witold Kalinowski oraz Wójt Gminy Gostynin Edmund Zieliński zapraszają na obchody 83. Rocznicy Rozstrzelania Mieszkańców Miasta Gostynina i Ziemi Gostynińskiej przez Niemców w 1939 roku oraz uroczyste podniesienie flagi państwowej na maszt. Uroczystość odbędzie się 1 grudnia 2022 roku (czwartek).
Program uroczystości przedstawia się następująco:
godz. 9.30 – Uroczyste podniesienie flagi państwowej na maszt powstały w ramach projektu ”Pod Biało-Czerwoną”, wystąpienie Burmistrza Miasta Gostynina i przybyłych gości - Plac przed Ratuszem Miejskim
godz. 10.00 – Złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod tablicą poświęconą pamięci ppor. Henryka Józwika pseudonim „Groźny”
godz. 10.30 – Wyjazd autokarem do Woli Łąckiej z dworca PKS w Gostyninie
godz. 11.00 – Pomnik Pomordowanych w Woli Łąckiej – wystąpienie okolicznościowe Burmistrza Miasta Gostynina i Wójta Gminy Gostynin, modlitwa za pomordowanych, złożenie kwiatów oraz zapalenie zniczy
godz. 12.00 – Program słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej im. Bohaterów 1 grudnia 1939 roku w Emilianowie.
Prosimy o udział pocztów sztandarowych.
UWAGA - Próba syren alarmowych - 25 Listopada 2022 r
Szanowni Mieszkańcy Powiatu Gostynińskiego !
informuję, że w związku z ukończeniem kolejnego etapu budowy Systemu Alarmowania i Ostrzegania Ludności na terenie Powiatu Gostynińskiego w ramach projektu „Mazowieckie Syreny + – rozbudowa i modernizacja systemu ostrzegania i alarmowania ludności” i odbioru prac montażowych w dniu 25 listopada 2022 r. od godz. 10.00 zostanie przeprowadzona głośna próba syren alarmowych nowo zamontowanych, polegająca na wyemitowaniu akustycznych sygnałów alarmowych oraz komunikatów głosowych.
Próba będzie miała charakter ćwiczebny i nie będzie związana z wystąpieniem żadnego zagrożenia. Po usłyszeniu sygnału nie należy podejmować żadnych działań.
Starosta Gostyniński
Prognoza Meteo
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych - Wydział w Warszawie prognozuje na terenie powiatu gostynińskiego od godz. 06:00 dnia 24.11.2022 do godz. 22:00 dnia 24.11.2022 opady śniegu powodujące przyrost pokrywy śnieżnej o 10 cm do 15 cm.
W rozbudowywanym Przedszkolu nr 4 znajdującym się przy ul. Armii Krajowej, można już zobaczyć zarys kształtów sal przedszkolnych, w których trwają roboty związane z montażem instalacji elektrycznych i sanitarnych oraz wykonywane są tynki wewnętrzne. Na części elewacji widoczne są już kolorowe ściany.
Przypomnijmy, że w ramach rozbudowy powstanie 8 sal dla dzieci starszych i 4 sale połączone z pomieszczeniami do wypoczynku dla dzieci młodszych oraz część administracyjna.
Ponadto inwestycja obejmuje przebudowę zaplecza kuchennego w istniejącym budynku, aby można było przygotować i podać trzy posiłki w ciągu dnia dla 400 dzieci.
Wartość robót budowlanych wynosi: 13.345.500,00 zł,
Dofinansowanie z Programu Inwestycji Strategicznych "Polski Ład" - 6.724.000,00 zł.
Dofinansowanie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych - 3.227.831,00 zł.
Termin realizacji - całość zadania bez przebudowy bloku żywieniowego do dnia 30.06.2023 r.
Przebudowa bloku żywieniowego do dnia 20.08.2023 r.
Pasowanie na przedszkolaka w Przedszkolu nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi
W dniu dzisiejszym (24 listopada) w Przedszkolu Nr 2 odbyło się uroczyste pasowanie na przedszkolaka dzieci z grupy 3-latków. Piękny program słowno-muzyczno-taneczny z dziećmi przygotowały panie: Ewa Michalska, Milena Zimna i Małgorzata Dankowska. Gości powitała dyrektor placówki pani Anna Woźniak.
W czasie występu nie zabrakło wierszyków i piosenek o przedszkolakach i ich przygodzie z przedszkolem.
W uroczystości udział wzięli przede wszystkim rodzice dzieci, u których podczas występów ich pociech widać było wzruszenie i zachwyt.
Wspaniały występ został nagrodzony gromkimi brawami.
Punktem kulminacyjnym tego spotkania było pasowanie na przedszkolaka oraz wręczenie dyplomów.
Po zakończeniu części oficjalnej dzieci odebrały życzenia od gości oraz słodkie upominki, który przekazał także Burmistrz Paweł Kalinowski. Następnie przedszkolaki pozowały do pamiątkowego zdjęcia.
Komunikat w sprawie sprzedaży węgla
Szanowni Mieszkańcy
informuję, iż Gmina Miasta Gostynina zawarła w dniu 23.11.2022 r. umowę z PGE Paliwa Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie o zakupie preferencyjnym paliwa stałego dla gospodarstw domowych.
Dystrybucją węgla sprzedawanego przez miasto zajmie się skład opału - Firma „PRZEMO” Przemysław Tyrajski z siedzibą Gostyninie, ul. Płocka 66,z którym została podpisana umowa.
W ślad za umową przesłaliśmy również zamówienie z zakontraktowaną ilością węgla 475 ton (groszek – 200 ton - sortyment 8-25 mm oraz orzech – 275 ton – sortyment w mm 25+). Ilość ta będzie na bieżąco korygowana i w miarę potrzeb będzie domawiana.
W chwili obecnej czekamy na kontakt z przedstawicielem Działu Obsługi Sprzedawcy celem rozpoczęcia realizacji odbioru zakontraktowanego węgla.
Węgiel w cenie 1900 zł za tonę, będzie sprzedawany według kolejności złożonych wniosków.
Ważne:
Urzędnicy skontaktują się z Państwem w celu ustalenia terminu dokonania wpłaty za węgiel w kasie Urzędu Miasta Gostynina. Każdy wpłacający otrzyma fakturę. Po dokonaniu zapłaty skład opału będzie się kontaktował indywidualnie z wnioskodawcą (pod wskazany we wniosku nr telefonu) w celu ustalenia terminu i sposobu odbioru opału.
Przypominam, że zgodnie z przyjętymi przepisami członek gospodarstwa domowego będzie mógł kupić węgiel w dwóch partiach; 1,5 tony do końca 2022 r. oraz 1,5 tony od 1 stycznia do 30 kwietnia 2023r.
Do dokonania zakupu preferencyjnego uprawniona jest osoba fizyczna w gospodarstwie domowym, która spełnia warunki uprawniające do dodatku węglowego czyli osoba, której wypłacono lub przyznano dodatek węglowy lub która ma wpisane lub zgłoszone w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynku jako główne źródło ciepła – źródło węglowe.
Wniosek o preferencyjny zakup węgla można składać w sposób ciągły w Urzędzie Miasta Gostynina, w Wydziale Spraw Obywatelskich (oficyna obok Ratusza) od poniedziałku do piątku w godzinach pracy urzędu (poniedziałek, środa, czwartek – od 7.30 do 15.30, we wtorek od 7.30 do 16.30 , w piątek od 7.30 do 14.30) lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej ePUAP.
Informacja dla przedsiębiorców posiadających licencję taxi
Urząd Miasta Gostynina informuje, że zgodnie z ustawą z dnia 16 maja 2019 r. o zmianie ustawy o transporcie drogowym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2019 r. poz. 1180) oraz rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 5 grudnia 2019r. w sprawie wzorów zezwoleń na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego i wzorów licencji na wykonywanie transportu drogowego oraz wypisów z tych dokumentów (Dz. U. z 2019 r. poz. 2377) przedsiębiorcy, którzy posiadają licencję na wykonywanie transportu drogowego w zakresie przewozu osób taksówką wydaną przed dniem 1 stycznia 2020r. są zobowiązani do obowiązkowej wymianie licencji do końca 2022r. Wymiany można dokonać składając wniosek do 31.12.2022 r. w Urzędzie Miasta Gostynina, Wydział Promocji Miasta i Ochrony Zdrowiapokoju nr 305. W przypadku nie złożenia wniosku do w/w terminu licencje stracą ważność.
"Turniej Jednego Wiersza" za nami
W dniu wczorajszym, odbył się już XXV Turniej Jednego Wiersza 2022. W sali wystaw im. Pawła Tencera wypełnionej poetami i pasjonatami poezji jury w składzie: prof. Stanisław Górka, Anna Majchrzak - przewodnicząca Komisji Edukacji, Kultury i Sportu i dyrektor Miejskiego Centrum Kultury Aleksandra Milczarek, oceniało występujących.
Zebrani w sali wysłuchali wierszy o miłości, rozterkach, ekologii i wielu innych tematach.
Kiedy jury poszło oceniać wiersze i przyznawać laury oraz wyróżnienia czas oczekiwania umilił zebranym prof. Stanisław Górka, którego występ słowno-muzyczny zachwycił publiczność.
Jury nie przyznało Lauru w kategorii Szkół Podstawowych VII i VIII klasy z powodu małej ilości zgłoszeń.
W kategorii Szkół Średnich Laur otrzymała Wiktoria Żabka z Liceum Ogólnokształcącego im. z Oddziałami Dwujęzycznymi im. T. Kościuszki w Gostyninie.
Natomiast w kategorii osób dorosłych przyznano dwa Laury Gostynińskie 2022 dla Karoliny Sip – Józefowicz oraz Barbary Urbańskiej.
Publiczność przyznała Laur w kategorii młodzież: Amelii Rogalii oraz w kategorii osób dorosłych Zenonie Radzkiej.
Oprócz tego wyróżniono 14 osób. Każda z nich została obdarowana książką lub płytą muzyczną z nagraniami pana prof. Stanisława Górki, które osobiście wręczał.
Spotkanie odbyło się w miłej atmosferze, gdzie każdy z obecnych mógł znaleźć coś dla siebie podczas tej artystycznej uczty.
Zapraszamy do kina "Siemowit"
Zbliża się weekend a wraz z nim kolejna propozycja kina "Siemowit". Będzie można obejrzeć tym razem: animację dla dzieci pt: "Nel i tajemnica kurokota" - produkcji francuskiej, "Proroka" - polski film biograficzny i polską komedię "Święta inaczej".
Zapraszamy!
Mistrzostwa Powiatu Gostynińskiego w piłce nożnej wygrała drużyna OSP z Gostynina
Od godzin porannych w hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 3 im. Obrońców Westerplatte w dniu dzisiejszym (27 listopada br.) zebrało się siedem drużyn pożarniczych, które rywalizowały ze sobą w piłce nożnej w Mistrzostwach Powiatu Gostynińskiego.
Patronat nad Turniejem objął pan Maciej Małecki - poseł na Sejm RP i Burmistrz Miasta Gostynina - pan Paweł Kalinowski, którzy na zakończenie imprezy sportowej wręczali drużynom nagrody i gratulowali sportowej postawy oraz bardzo dobrych wyników.
Pierwsze miejsce zajęła OSP Gostynin, na drugim znalazła się drużyna z Lwówka. W dalszej kolejności: KP PSP Gostynin, Lucień, Rębów, Skrzeszewy i Szczawin Kościelny.
Drużynom gratulujemy ogromnej pasji widocznej podczas rozgrywek i życzymy dalszych sukcesów.
Uwaga Mieszkańcy! Mija termin składania wniosków
Burmistrz Miasta Gostynina przypomina, że w dniu 30 listopada (środa) 2022 roku upływa termin złożenia wniosków na:
- dodatek węglowy,
- dodatek do źródeł ciepła innych niż węgiel (gaz LPG, pellet, drewno kawałkowe i olej opałowy).
Wnioski należy składać w formie papierowej w Wydziale Gospodarki Komunalnej, Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Urzędu Miasta Gostynina przy ul. Parkowej 22, w poniedziałek, środa, 7.30-15:00, wtorek 7.30-16.00 bądź elektronicznie z wykorzystaniem platformy ePUAP
Wnioski złożone po 30.11.2022 r. pozostawia się bez rozpoznania.
Stypendia dla najzdolniejszych uczniów na sesji Rady Miejskiej
Podczas dzisiejszej Rady Miejskiej (29.11.2022) jednym z punktów obrad było wręczenie stypendiów dla najzdolniejszych uczniów zgodnie z Regulaminem Stypendium Miasta Gostynina - Uchwała nr 394/LXXVII/2018 Rady Miejskiej w Gostyninie z dnia 24 maja 2018 roku.
Burmistrz przyznał stypendia w formie pieniężnej za sukcesy i osiągnięcia w roku szkolnym 2021/2022 następującym uczniom:
Małgorzacie Cichońskiej – uczennicy Szkoły Podstawowej nr 3 im. Obrońców Westerplatte w Gostyninie (stypendium za szczególne osiągnięcia sportowe);
Antoninie Osmolak – uczennicy Szkoły Podstawowej nr 3 im. Obrońców Westerplatte w Gostyninie (stypendium za szczególne osiągnięcia sportowe);
Natalii Sarzale – uczennicy Szkoły Podstawowej nr 3 im. Obrońców Westerplatte w Gostyninie (stypendium za szczególne osiągnięcia sportowe);
Roksanie Rękawieckiej – uczennicy Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Tadeusza Kościuszki w Gostyninie (stypendium za szczególne osiągnięcia sportowe);
Filipowi Toruniewskiemu – uczniowi Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Tadeusza Kościuszki w Gostyninie (stypendium za szczególne osiągnięcia artystyczne);
Michałowi Pawłowskiemu – uczniowi Szkoły Podstawowej nr 1 im. Armii Krajowej w Gostyninie (stypendium za szczególne osiągnięcia sportowe);
Maciejowi Lewandowskiemu – uczniowi Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Tadeusza Kościuszki w Gostyninie (stypendium za szczególne osiągnięcia w nauce);
Julii Gołębiewskiej – uczennicy Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Tadeusza Kościuszki w Gostyninie (stypendium za szczególne osiągnięcia w nauce);
Mateuszowi Sylwestrowi Mularczykowi – uczniowi Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Władysława Jagiełły w Płocku (stypendium za szczególne osiągnięcia w nauce);
Kai Sobieckiej – uczennicy Szkoły Podstawowej nr 3 im. Obrońców Westerplatte w Gostyninie (stypendium za szczególne osiągnięcia sportowe);
Michalinie Zalewskiej – uczennicy Szkoły Podstawowej nr 3 im. Obrońców Westerplatte w Gostyninie (stypendium za szczególne osiągnięcia sportowe);
Nadii Machale – uczennicy Szkoły Podstawowej nr 1 im. Armii Krajowej w Gostyninie (stypendium za szczególne osiągnięcia sportowe);
Stypendystom gratulujemy bardzo dobrych wyników w nauce i życzymy dalszych sukcesów.
Podniesienie flagi państwowej podczas obchodów 83. rocznicy rozstrzelania Mieszkańców Gostynina i Ziemi Gostynińskiej w 1939 roku
Uroczystość 83. rocznicy rozstrzelania Mieszkańców Gostynina i Ziemi Gostynińskiej przez Niemców w 1939 roku oraz podniesienie flagi państwowej na maszt z projektu "Pod Biało-Czerwoną" rozpoczęła się w dniu wczorajszym (1 grudnia) w Rynku Miejskim. W wydarzeniu wzięli udział: pani Marlena Mazurska z Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, władze samorządowe, poczty sztandarowe, przedstawiciele organizacji, instytucji, spółek miejskich, dyrektorzy z placówek oświatowych, nauczyciele, uczniowie, a także mieszkańcy Gostynina.
Burmistrz Paweł Kalinowski w swoim wystąpieniu m.in. powiedział: „Dzięki Państwa głosowaniu projekt mógł zostać zrealizowany i zadanie pod nazwą „Zakup masztu i flagi wraz z ich instalacją w miejscowości Gostynin w ramach projektu „Pod biało-czerwoną” zostało sfinalizowane.
Ponadto burmistrz przypomniał słowa premiera Mateusza Mazowieckiego: „Niech maszty z biało-czerwoną rozsiane w całym kraju pokażą nasze przywiązanie do Polski, którą mamy nie tylko w sercu, ale chcemy się nią podzielić budując wspólnotę Rzeczypospolitej”.
Druga część obchodów miała miejsce przed Komendą Powiatową Policji przy tablicy poświęconej ppor. Henrykowi Józwikowi i Żołnierzom Niezłomnym Północnego Mazowsza, gdzie delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze oddając hołd bohaterom.
Następnie uczestnicy obchodów udali się do Woli Łąckiej, aby przed pomnikiem pomordowanych 29 osób – mieszkańców Gostynina i okolic, oddać cześć poległym.
W przemówieniu Burmistrz Paweł Kalinowski przypomniał, jak wyglądało tragiczne wydarzenie przewiezienia i zamordowania tych osób. Natomiast Wójt Edmund Zieliński powiedział o przeprowadzaniu ekshumacji poległych oraz znaczeniu jakie miała dla nas współczesnych ta tragiczna śmierć.
Modlitwę za poległych odmówił ks. proboszcz Bogusław Daniel Kwiatkowski.
Po złożeniu kwiatów przy pomniku w Woli Łąckiej, gospodarze tego terenu i zaproszeni goście udali się do Szkoły Podstawowej w Emilianowie gdzie odbyła się uroczysta akademia z okazji 1 grudnia 1939 roku.
Przybyłych gości powitała dyrektor placówki pani Kinga Ilska-Bylińska.
W pięknie udekorowanej przez panią Ewelinę Filińską sali, uczniowie zaprezentowali program słowno-muzyczny. Uwieńczeniem występów było zatańczenie poloneza przez młodzież szkolną, w historycznych strojach.
Zostań Policjantem
Będąc policjantem, możesz robić w życiu wiele pożytecznego, służąc ludziom i dbając o ich bezpieczeństwo. Jest to wyjątkowa służba – wymagająca, ale jednocześnie dająca dużo satysfakcji oraz niesamowite możliwości rozwoju.
Służba w Policji nie jest łatwa. Wymaga dużo poświęcenia, ale też dużo daje od siebie. Zanim założysz mundur, musisz jednak przejść przez kilka etapów rekrutacji. Nie wszystkim się to uda. Spróbuj jednak, bo na prawdę warto!
Planowany termin przyjęcia do służby w Policji w 2022 roku:
29 grudnia
Osoby zainteresowane przystąpieniem do procedury rekrutacji mogą składać dokumenty niezbędne do wszczęcia postępowania kwalifikacyjnego w jednostkach miejskich oraz powiatowych Policji województwa mazowieckiego lub w Sekcji ds. Doboru Wydziału Kadr i Szkolenia KWP zs. w Radomiu w następujący sposób:
- osobiście, po uprzednim telefonicznym ustaleniu terminu z pracownikiem Sekcji ds. Doboru Wydziału Kadr i Szkolenia KWP zs. w Radomiu tel. 47 70 131 19, 47 70 131 20,
- osobiście, po uprzednim telefonicznym ustaleniu terminu z pracownikiem komórki kadrowej komendy miejskiej/powiatowej Policji ( KPP Gostynin tel: 47 70 532 28)
Kto ma szansę na służbę w Policji?
Każdy, kto chciałby wstąpić w szeregi tej formacji musi spełnić następujące wymagania:
- posiadać polskie obywatelstwo,
- posiadać nieposzlakowaną opinię,
- nie być skazanym prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe,
- korzystać z pełni praw publicznych,
- posiadać co najmniej średnie wykształcenie,
- posiadać odpowiednią zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych, podległych szczególnej dyscyplinie służbowej, której gotów jest się podporządkować,
- dawać rękojmię zachowania tajemnicy stosownie do wymogów określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych,
- osoby podlegające kwalifikacji wojskowej powinny posiadać uregulowany stosunek do służby wojskowej.
W momencie złożenia dokumentów machina rusza! Rozpoczyna się Twój proces rekrutacji. Pamiętaj, że na każdym etapie postępowania kwalifikacyjnego musisz legitymować się dowodem osobistym - brak tego dokumentu nie pozwoli Ci na dalszy udział w procedurze.
UWAGA! Od 5 sierpnia 2020 roku zmianie uległ kwestionariusz osobowy kandydatado służby w Policji.
Autor: sierż. szt. Paweł Klimek KPP Gostynin
IV Ogólnopolski Festiwal Chórów Avis Cantores już jutro
Burmistrz Miasta Gostynina Paweł Kalinowski zaprasza na VI Ogólnopolski Festiwal Chórów Avis Cantores .
Koncert odbędzie się już jutro 3 grudnia w Kościele pw. św. Marcina w Gostyninie przy ul. Jana Pawła II 15, o godz. 15.00.
Przed Państwem wystąpią:
Zespół wokalny "Shalom" - Gostynin, Chór Vox Maiorum z Płocka, Chór Speranza z Kutna, Chór Arce Cantores z Gostynina i Chór Canto Alegre z Łodzi.
Zachęcamy do uczestnictwa w tej muzycznej uczcie.
Ostrzeżenie METEO
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych - Wydziałw Warszawie prognozuje w województwie mazowieckim - powiecie gostynińskim od godz. 09:15 dnia 02.12.2022 do godz. 11:00 dnia 03.12.2022 słabe opady śniegu, deszczu ze śniegiem, lokalnie marznącej mżawki, później również marznącego deszczu powodujące gołoledź. Strefa opadów będzie przemieszczać się z południowego wschodu na północ i północny zachód.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych - Wydział w Warszawie na terenie województwa mazowieckiego - powiat gostyniński prognozuje od godz. 20:00 dnia 03.12.2022 do godz. 08:00 dnia 04.12.2022 słabe opady marznącego deszczu lub mżawki powodujące gołoledź.
W dzisiejsze popłudnie (3 grudnia 2022 r.) w kościele pw. św. Marcina w Gostynina odbył się czwarty Ogólnopolski Festiwal Chórów Avis Cantores.
Przybyłych do świątyni powitał ks. proboszcz Krzysztof Jończyk, który życzył także wszystkim wspaniałych wrażeń.
Prowadząca koncert Katarzyna Tyrajska jako pierwszy zapowiedziała zespół wokalny "Shalom" działający przy parafii św. Marcina. Dziewczęta zaprezentowały przygotowane utwory na bardzo wysokim poziomie i zebrały od publiczności gromkie brawa.
Ponadto wystąpili: Chór Vox Maiorum z Płocka, Chór Speranza z Kutna, Chór Arce Cantores z Gostynina. Przygotowany repertuar był różnorodny. Zaprezentowane zostały także na organach utwory, m.in. J.S. Bacha wykonane przez Dominika Dymowskiego. Miłośnicy muzyki chóralnej byli zafascynowani słuchając pieśni w tak doskonałym wykonaniu.
Po koncercie pomysłodawca koncertów i dyrygent gostynińskich chórów Michał Pilichowicz wyraził podziękowania tym, którzy pomogli w zorganizowaniu spotkania.
Burmistrz Paweł Kalinowski i Przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Reder gratulowali tak pięknych występów i życzyli wszystkim śpiewającym dalszych sukcesów, wręczając kwiaty i upominki.
Uwaga na marznące opady
nstytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych - Wydziałw Warszawie prognozuje na terenie województwa mazowieckiego - powiatu gostynińskiego, od godz. 19:00 dnia 04.12.2022 do godz. 09:00 dnia 05.12.2022 miejscami słabe opady marznącego deszczu lub mżawki powodujące gołoledź
Informacja dotycząca zimowego utrzymania dróg gminnych w sezonie 2022/2023 na terenie miasta Gostynina
Zimowym utrzymaniem dróg objęto ponad 50 km dróg miejskich. Na drogach zarządzanych przez Gminę Miasta Gostynina przyjęto V standard utrzymania zimowego tj. zapewnienia konieczności ich przejezdności oraz zwiększania szorstkości na krzyżówkach, dojazdach i spadkach powyżej 4 procent.
Uwzględniając znaczenie komunikacyjne poszczególnych dróg, intensywność występującego na nich natężenia ruchu oraz rodzaj ich nawierzchni dokonano podziału dróg dla których zarządca, czyli Gmina Miasta Gostynina podejmie działania łagodzące skutki zimy w I, II, oraz III kolejności.
Wykaz dróg objętych zimowym utrzymaniem wraz ze wskazaniem kolejności podejmowanych działań w tym zakresie zawiera załącznik nr 1.
W celu utrzymania przejezdności miejskich ciągów komunikacyjnych miasto ma do wykonania następujący zakres prac:
- oczyszczanie ze śniegu poprzez pługowanie dróg miejskich zakwalifikowanych jako drogi I, II, III kolejności utrzymania zimowego dróg,
- zwalczanie śliskości na drogach miejskich I, II kolejności utrzymania zimowego ze szczególnym uwzględnieniem łuków, skrzyżowań, spadków, przejść dla pieszych poprzez mechaniczne posypywanie piaskarko-solarką istniejącego zlodowacenia
Dostępny sprzęt:
Do zimowego utrzymania dróg Urząd Miasta Gostynina posiada następujący sprzęt mechaniczny:
- samochód marki Mercedes z zamontowaną solarką z silnikiem spalinowym i taśmą podawczą m-ki Danrob – pług średni,(o szer. 3 m) obustronny sterowany hydraulicznie
- samochód marki Pfau z zamontowaną piaskarko-solarką z silnikiem hydraulicznym oraz ślimakowym podajnikiem wyposażony w pług lekki ( o szer.(2,5 m) również obustronny sterowany hydraulicznie
- miniciągnik Kubota z siewką do soli o pojemności 200 litrów z podajnikiem taśmowym oraz pługiem sterowanym hydraulicznie ( o szer. 1,5 m)
Do zwalczania śliskości i gołoledzi na drogach zabezpieczono ok. 120 ton soli drogowej zgromadzonej na placu przy ul. Bierzewickiej
- Do załadunku soli na piaskarki oraz załadunku w celu wywiezienia z nadmiaru zalegającego na ulicach śniegu wynajęto koparko – ładowarkę firmy Case o pojemności załadunkowej łyżki 2,5 m3
- Do obsługi w/w sprzętu wyznaczono 2 kierowców, 2 operatorów piaskarek oraz operatora ładowarki
Dyżury pracowników i kierowców na telefon koordynuje osoba odpowiedzialna
za prawidłowe wykonanie prac związanych z zimowym utrzymaniem dróg zarządzanych przez Gminę Miasta Gostynina Naczelnik Wydziału ds. Dróg Waldemar Banasiak – telefon 601 419 879.
Protokół z konsultacji społecznych programu współpracy z organizacjami pozarządowymi
W związku z zakończeniem konsultacji społecznych "Programu Współpracy miasta Gostynina z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na rok 2023" publikujemy protokół z przedmiotowych konsultacji.
W miniony piątek, 2 grudnia br, w Urzędzie Stanu Cywilnego w Gostyninie miała miejsce piękna uroczystość Złotych Godów, piętnastu par z terenu miasta Gostynina,
Pięćdziesięciolecie małżeństwa obchodzili:
- Emilia i Wiesław Czerwińscy
- Janina i Andrzej Dawidowscy
- Monika i Władysław Kacprzak
- Maria i Władysław Korytkowscy
- Marianna i Walenty Kozimińscy
- Maria i Antoni Lewandowscy
- Anna i Stanisław Lewandowscy
- Elżbieta i Teodor Łukomscy
- Krystyna i Józef Osińscy
- Teresa i Edward Przewłoccy
- Krystyna i Władysław Różyccy
- Elżbieta i Grzegorz Rucińscy
- Teresa i Józef Sielaczek
- Krystyna i Wiesław Wesołowscy
- Elżbieta i Janusz Wojnarscy
Z tej okazji Burmistrz Miasta Gostynina Paweł Witold Kalinowski uhonorował Jubilatów medalami Prezydenta RP za długoletnie pożycie małżeńskie oraz okolicznościowymi dyplomami. Dostojnym parom pogratulował wspólnie spędzonych lat i podziękował za trud pracy i wyrzeczeń dla dobra założonej przed pół wiekiem rodziny.
Na kolejne lata wspólnej drogi życzymy Jubilatom dużo dobrego zdrowia, uśmiechu, wiele radości i optymizmu oraz samych dobrych ludzi wokół i wszelkiej pomyślności.
VI Mikołajkowe Zawody Pływackie
Szkółka Pływacka SWIM - Gost i Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gostyninie zapraszają na VI Mikołajkowe Zawody Pływackie, które odbędą się w dniu 6 grudnia (wtorek) o godz. 15.00.
Kategorie wiekowe są następujące:
Szkoły Podstawowe styl dowolny - dziewczęta i chłopcy rocznik od 2015 i młodsi do rocznika 2007, na dystansie 25 m i 50 m
OPEN kobiety - roczniki 2006-1992 i 1991
OPEN mężczyźni - roczniki 2006-1992 i 1991 i starsi, na dystansie 50 m.
Zgłoszeń należy dokonywać na adres biuro@mosirgostynin.pl lub na pływalni ESOK. W zgłoszeniu należy podać imię i nazwisko i rocznik zawodnika, dystans oraz przynależność (Szkoła, Miasto).
Kluby pływackie prosimy o wypełnienie odpowiednich oświadczeń oraz przewidywalnej liczby startujących zawodników.
Za zajęcie I miejsca zwycięzcy otrzymują statuetki, za I-III medale, a wszyscy zawodnicy - dyplomy.
Policja ostrzega - zadbajmy o bezpieczeństwo w trakcie zakupu prezentów
Gdy zbliżają się święta pięknieją sklepowe wystawy. Witryny sklepowe uginają się od prezentów. Prawdy o handlu nie należy jednak szukać na wystawach, tylko we wnętrzach sklepów, gdzie toczy się prawdziwa walka o klienta. To też okres wzmożonej aktywności internetowej i zakupów online. Portale aukcyjne, sklepy internetowe czy oferty w social mediach prześcigają się w ofertach. Walkę o „klienta” podejmują też cyberprzestępcy, którzy chcą nas pozbawić oszczędności. Jako przestrogę przedstawiamy autentyczną historię, która może przydarzyć się Tobie!
Znasz to uczucie, kiedy dziecko marzy o nowej rzeczy, a Ty zrobisz wszystko, żeby w święta spełnić jego marzenie?
Wszyscy jesteśmy w stanie wiele poświęcić, by spełnić prośbę ukochanego dziecka…Tak było z panią Anią, która chciała kupić synowi wymarzony smartphone. Wiedziała, że Jankowi bardzo zależy.
Kto z nas nie zrobiłby tego dla własnego dziecka? Pani Ania oczami wyobraźni widziała jak syn otwiera zamówioną paczkę, w której jest wyczekiwany prezent, a na jego twarzy maluje się radość i wdzięczność.
Niestety - coś poszło nie tak
Ogłoszenie dotyczące sprzedaży telefonu nasza bohaterka znalazła na popularnym portalu społecznościowym. Wszystko wyglądało wiarygodnie. Były zdjęcia, była wymiana korespondencji. Sprzedający wydawał się miły i pomocny. Pani Ania myślała, że zachowała wszystkie środki ostrożności - przecież w ogłoszeniu były pełne dane firmy wraz z NIP-em.
Kobieta czytała komunikaty prasowe o oszustach, którzy działają w internecie. Była pewna, że ona jednak nie da się oszukać. Dalej historia potoczyła się jak zwykle. Pomimo wpłaty ustalonej poprzez komunikator kwoty 1500 zł, na wskazane przez sprzedającego konto zamówiona przesyłka nie dotarła do nowego właściciela, a kontakt z osobą sprzedającą się urwał.
Pani Ania nie mogła sobie darować, że padła ofiarą oszusta, straciła pieniądze, a na twarzy Janka zamiast uśmiechu w czasie nadchodzących świąt zagości smutek.
Przestępcy nie mają wolnego
Abyś nie stracił pieniędzy, a po twarzy Twojego dziecka nie płynęły łzy warto zastosować się do kilku zasad bezpiecznych zakupów w sieci:
wybieraj tylko te platformy i te sklepy, które cieszą się dobrymi opiniami klientów;
zwracaj szczególną uwagę na to, czy cena towaru nie wydaje się zbyt atrakcyjna – oszuści często kuszą kupujących bardzo niską ceną;
pamiętaj, że sklep internetowy, jak każda inna firma, musi posiadać numer telefonu, adres i dane rejestracyjne - np. numery NIP i REGON. Zwróć uwagę, by był to numer telefonu stacjonarnego, a nie numer telefonu komórkowego. Powinien być też zamieszczony nr KRS (Krajowy Rejestr Sądowy), który można zweryfikować online na stronach ceidg.gov.pl, ekrs.ms.gov.pl;
sprawdzaj datę uruchomienia sklepu internetowego (im dłużej sklep funkcjonuje, tym większą mamy pewność, że jest bezpieczny);
nie korzystaj z linków otrzymanych od niepewnych, nieznanych platform;
nie udostępniaj haseł i loginów do bankowości internetowej;
wybieraj opcję, jeśli to możliwe płatności za pobraniem;
sprawdzaj dokładnie wiadomości, jakie otrzymujemy w toku płatności mobilnych i czytajmy, na co wyrażamy zgodę i jaki przelew potwierdzamy.
Autor: Zespół Prasowy KWP zs. w Radomiu
Czek dla Miasta Gostynina z programu "Sportowa Polska 2022"
W dniu wczorajszym (06.12.2022 r.) Wiceminister sportu i turystyki Arkadiusz Czartoryski oraz Posłanka Anna Cicholska przekazali na ręce Burmistrza Pawła Kalinowskiego symboliczny czek potwierdzający przyznanie dofinansowania na przebudowę boisk w naszym mieście.
Dofinansowaniem objęte zostaną dwa obiekty: - boisko wielofunkcyjne przy Szkole Podstawowej nr 3. Zakres robót będzie obejmował przebudowę istniejącego boiska o nawierzchni asfaltowej. Planowane jest wykonanie boiska wielofunkcyjnego o nawierzchni poliuretanowej i dojścia z kostki betonowej. - boisko wielofunkcyjne przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Gostyninie (SP5). Zakres robót będzie obejmował przebudowę boiska wielofunkcyjnego do koszykówki, piłki ręcznej i siatkówki wraz z montażem nowego wyposażenia boiska oraz przebudowę bieżni.
Wartość dofinansowania wynosi 398 100,00 zł (maksymalna możliwa kwota do pozyskania przez Gminę). Całkowity koszt zadania szacowany jest na kwotę: 1 224 821,81 zł (roboty budowlane + nadzór inwestorski).
Zadanie pn. "Przebudowa boiska wielofunkcyjnego przy Szkole Podstawowej nr 3 oraz boiska wielofunkcyjnego i bieżni prostej przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Gostyninie" dofinansowane z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej w ramach Programu SPORTOWA POLSKA - Program Rozwoju Lokalnej Infrastruktury Sportowej - edycja 2022.
„Sportowa Polska” to jeden z kluczowych programów realizowanych przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. To program wspierający rozwój lokalnej infrastruktury sportowej.
Spotkanie z Wiceministrem Arkadiuszem Czartoryskim odbyło się na zmodernizowanym obiekcie MOSiR w Gostyninie. Podczas spotkania Burmistrz Paweł Kalinowski przypomniał o dofinansowaniu rządowym w wysokości 2,5 mln zł, dzięki któremu powstała ta duża inwestycja składająca się z boiska piłkarskiego ze sztuczną nawierzchnią trawiastą wraz z zapleczem. Burmistrz podkreślił, że władze miasta myślą o dalszej modernizacji obiektu - na starym stadionie należy wymienić żwirową bieżnię na tartanową, a jak mówił wiceminister szanse na otrzymanie kolejnej dotacji są duże. W spotkaniu uczestniczył również gospodarz obiektu Pan Daniel Przybylski oraz władze MKS Mazur Gostynin.
Zapraszamy do obejrzenia konferencji prasowej z udziałem wiceministra Arkadiusza Czartoryskiego, poseł Anny Cicholskiej, burmistrza Pawła Kalinowskiego i przewodniczącego Rady Miejskiej Andrzeja Redera.
Mikołajkowa wizyta Poseł Anny Cicholskiej w SP1 i Klubie Parostatek
W dniu wczorajszym (06.12) Gostynin odwiedziła Posłanka Anna Cicholska. Razem z gospodarzem naszego miasta wizytę złożyła w Szkole Podstawowej nr 1 w Gostyninie, aby osobiście doświadczyć i uczestniczyć w lekcjach z użyciem nowoczesnych narzędzi i pomocy dydaktycznych zakupionych w ramach programu LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI.
Warto podkreślić, że z tego programu Gmina Miasta Gostynina otrzymała dotację w wysokości 424 500,00 zł dla trzech szkół podstawowych: Szkoła Podstawowa nr 5 otrzymała - 86 100,00 zł, Szkoła Podstawowa nr 1 - 142 500,00 zł, Szkoła Podstawowa nr 3 - 195 900,00 zł. Wsparcie zostało przekazane w całości z góry i bez konieczności wniesienia wkładu własnego. Realizacja projektu miała miejsce w roku bieżącym. Jest to krok w stronę wzmocnienia i uatrakcyjnienia dotychczasowego procesu zdobywania wiedzy i umiejętności praktycznych uczniów. Celem realizacji tego projektu edukacyjnego było wsparcie gostynińskich szkół podstawowych, aby zajęcia mogły być prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań. Uczniowie mogą uczyć się w swoich szkołach poprzez eksperymentowanie i zdobywanie praktycznych umiejętności. Wsparcie pozwoli na budowanie wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka).
Pani Anna Cicholska odwiedziła również gostynińskich seniorów działających w Klubie Seniora Parostatek, który prowadzony jest przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Gostyninie. We wspólnej rozmowie poznała ich potrzeby, a jako członek sejmowej Komisji Polityki Senioralnej będzie głosem naszych seniorów podczas obrad. Doceniła ogromne zaangażowanie i energię włożoną w tworzenie tego miejsca. Spotkanie odbyło się w świątecznej atmosferze.
Turniej Siatkówki Kobiet o Puchar Burmistrza wygrała drużyna z Płocka
W hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Gostyninie rozegrany został Turniej Siatkówki Kobiet o Puchar Burmistrza, będący jednocześnie Otwartymi Mistrzostwami Miasta Gostynina.
Do zawodów przystąpiło 5 zespołów: Volley Płock, Volley Chalin, Liderki Szczawin, Dream Team Gostynin i uczestnicząca po raz pierwszy w turnieju drużyna Volley Kutno. Rywalizacja turniejowa przebiegała systemem”każdy z każdym”.
Wyniki: Liderki Szczawin - Dream Team Gostynin 1:2
Liderki Szczawin - Volley Chalin 0:2
Volley Płock - Volley Chalin 0:2
Volley Chalin - Dream Team Gostynin 2:0
Volley Kutno- Dream Team Gostynin 2:0
Volley Płock -Liderki Szczawin 2:0
Volley Kutno- Volley Chalin 2:0
Volley Płock - Dream Team Gostynin 2:0
Volley Płock - Volley Kutno 2:0
Liderki Szczawin - Volley Kutno 0:2
Rywalizacja turniejowa była bardzo zacięta i wyrównana, o czym świadczy fakt, że o zajętym końcowym miejscu w turnieju zadecydować musiała dodatkowa tabela pomiędzy zainteresowanymi drużynami oraz różnica małych punktów.
Klasyfikacja końcowa:
1. Volley Płock + 5 /93-88/
2. Volley Kutno - 2 /89-91/
3. Volley Chalin - 3 / 91-94/
4. Dream Team Gostynin
5. Liderki Szczawin Kościelny
Zwycięski zespół reprezentowały: Sandra Niedziałkowska, Alicja Fabiszewska, Emilia Bąkowska, Patrycja Dulkowska, Gabriela Bielicka, Milena Ludwiczak. Zwycięskiej drużynie gratulujemy. Wszystkie uczestniczące drużyny otrzymały puchary, za miejsca I-III okolicznościowe medale, wyróżnione zawodniczki pamiątkowe statuetki.
Organizatorzy, już dziś zapraszają wszystkie drużyny na marcowy - dnia 04.03.2023r.- Turniej Siatkówki Kobiet o Puchar Dyrektora MOSiR w Gostyninie - będzie okazja do rewanżu.